Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  elektrik enerjisi üretim iletim ve dağıtımı nedir

  1 ziyaretçi

  elektrik enerjisi üretim iletim ve dağıtımı nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (MYO)

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı bölümü, belirli bölgede üretilen elektriği, iletimi ve dağıtımı ile ilgilenmektedir. Bu bölümü tercih eden öğrencilerin çoğunluğu meslek liselerinde elektrik alanını tamamlamış olanlardır. Bölüm, aynı alanda eğitim görebilecekleri diğer ön lisans programları ile hemen hemen aynıdır.

  Bölüm bulundukları alanda elektriğin üretimi, iletimi ve dağıtımı ile ilgili görevleri üstlenebilecek donanımlı mezunlar vermeyi hedefler. Elektrik enerjisi üretim, iletim ve dağıtımı bölümü mezunları çeşitli kamu kurumları başta olmak üzere özel sektörde de çalışma imkanı elde eder. 2 yıllık eğitim neticesinde istedikleri donanımla mezun olabilecekleri bir bölümde eğitim almış olurlar. Bölümü tercih eden adayların hemen hemen hepsi bu alana ilgi duyan bireylerden oluşmaktadır.

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Bölümü Nedir?

  Elektrik alanında eğitim almak isteyenlerin tercih edeceği bölümlerden bir tanesi de Elektrik Enerjisi Üretim İletim ve Dağıtımı bölümü olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölüme yerleşen öğrencilerin büyük bir kısmı meslek liselerinin elektrik alanında eğitim görmüş olanlardır. Bölüm farklı devlet kurumları ile özel sektörde faaliyet gösteren, elektrik iletimi, dağıtımı ve üretimi işlerini yürüten kurumlarda çalışacak deneyimli, bilgi sahibi enerji teknikerlerini yetiştirmektir.

  2 yıllık bir bölüm olarak belirlene program, son yıllarda tercih edilen bölümler arasındadır. Eğitim sırasında adaylar staj sayesinde deneyim kazanmaktadır. Bölüm birçok devlet üniversitesinde eğitim vermektedir. TYT puanına göre öğrenci kabul eden bu bölüm için adaylar YKS sınavına katılmalıdır. Bilindiği üzere ön lisans programlarında eğitim alabilmek için gerekli baraj puanı 150 olarak belirlenmiştir. Baraj puanına ulaşan her öğrenci bu bölümü tercih listesine ekleyebilir. Barajı geçmiş olmak tek başına bölümün kazanıldığı anlamına gelmez.

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve dağıtımı bölümünü tamamlayan mezunlar, aşağıda listelediğimiz lisans bölümlerinden birine yeterli puan almaları halinde geçiş yapabilir. Bu bölümlere devam edebilmeleri için Dikey Geçiş Sınavına katılmaları ve yeterli puanı almaları gerekir.

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

  Elektrik Enerjisi Üretim İletim ve Dağıtımı mezunlarının iş imkanına sahip olabileceği birçok alan bulunmaktadır. Bu alanlar hem kamu kurum ve kuruluşları hem de özel şirket ve firmalardan meydana gelmektedir. Bölümden mezun olanlara ‘’Enerji Teknikeri’’ unvanı verilir.

  Bölümü başarıyla tamamlayan mezunlar aşağıda belirttiğimiz alanlarda çalışma imkanı elde eder. Aşağıdaki listenin yanı sıra bölüm mezunları modern enerji kaynakları alanları ile ilgili tüm diğer santrallerde ya da enerji üretim merkezlerinde çalışmalarını sürdürebilir.

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı bölümünden mezun olanlar elektrik teknikeri unvanı alıp pek çok kamu kuruluşunda ve özel sektörde görev alabilirler. Elektrik bölümüne olan ilgi oldukça yoğundur. Bu sebeple elektrik alanından her sene binlerce mezun verilir.

  Bu durum zaman zaman iş bulma imkanını zorlaştırabilir. Kamu kuruluşlarında yer almak isteyenler KPSS hazırlık sürecine önem vermeli ve yoğun bir tempoyla hazırlanmalıdır. Diğer adaylardan bir adım önde olmanın en önemli şartı iyi bir hazırlık sürecidir. Elektrik bölümü mezunlarının temel sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Bölümü Dersleri Nelerdir?

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı tercih listesine eklemeyi düşünen adaylar öncelikle kariyerleri boyunca işlerine yarayacak hangi derslerle karşılaşacaklarını araştırmak istiyor. Eğitim yaşamları boyunca karşılaşacakları tüm dersler, mesleklerinde başarılı ve bilgili birer tekniker olmaları için hazırlanmıştır.

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı bölümünde 4 dönem boyunca eğitim alacak olan öğrenciler bölümden mezun olabilmek için bölümün belirlediği şartları yerine getirmeleri gerekir. Bunlar içinde en önemlilerinden biri zorunlu staj şartıdır. Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı bölümünde eğitim alacak öğrencilerin eğitim süresince karşılaşacakları dersler şöyledir;

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

  2020 YKS üniversite adayları aşağıda belirttiğimiz tablodan 2020 taban puanları ve Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı başarı sıralamaları ile ilgili bilgi alabilir. Aşağıda belirttiğimiz bilgiler ilk 4 eğitim kurumuna aittir. Yazımızda düzenlediğimiz bilgiler bu yıl yerleşen adayların puan ve başarı sıralamalarına ait veriler olup, tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanan son puanlardır.

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Bölümü Nedir?

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Bölümü 2 yıllık ön lisans bölümüdür. Bu bölüme yerleşen öğrencilerin büyük bir kısmı meslek liselerinin elektrik alanında eğitim görmüş olanlardır. Bölüm farklı devlet kurumları ile özel sektörde faaliyet gösteren, elektrik iletimi, dağıtımı ve üretimi işlerini yürüten kurumlarda çalışacak deneyimli, bilgi sahibi enerji teknikerlerini yetiştirmektir.

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Bölümü mezunları kamu ve özel sektörde iş imkanına sahiptir. Kamuda çalışmak isteyen adaylar KPSS’ye katılmaları gerekir.Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Maden Tetkik Ve Arama Enstitüsü çalışma alanlarına birkaç örnektir. Ayrıca bölüm mezunları modern enerji kaynakları alanları ile ilgili tüm diğer santrallerde ya da enerji üretim merkezlerinde çalışmalarını sürdürebilir.

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı mezunları; binaların, yapıların elektrik döşemelerini yapar. Elektrik kesintilerini belirler ve gerekli arızayı giderirler. Elektrik iletimini sağlar ve kablo dağıtımını düzenlerler. Elektrik bölümüne olan ilgi oldukça yoğundur. Bu sebeple elektrik alanından her sene binlerce mezun verilir.

  Yazı kaynağı : www.iienstitu.com

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı | Anadolu Üniversitesi

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı

  Program Tanıtımı

  Program Akademik Koordinatörlüğü tarafından hazırlanan tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

  Programın Amaçları

  Bu programda, elektrik enerjisinin dağıtım ve pazarlamasından sorumlu tüm kuruluşlarda ve elektrik enerjisini kullanan tüm sanayi kuruluşlarında görev alabilecek ara eleman yetiştirilmesi planlanmaktadır.

  Programa Kimler Kayıt Yaptırabilir?

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Önlisans Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile öğrenci kabul edilmektedir. Temel Yeterlilik Testi (TYT) puan türünden en az 150 ve daha yukarı puan almış olanların 2021 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) tercih işlemlerinde kontenjan dâhilinde bu programa yerleştirilmesi halinde kayıt hakkı kazanmaktadırlar.

  Bu programa kayıt olabilmek için Yeni Kayıt sayfasını inceleyebilirsiniz.

  Okutulan Dersler - AKTS Kredileri

  Staj

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Önlisans Programında zorunlu 20 iş günü staj bulunmaktadır.

  Öğrenciler zorunlu stajını 2. yarıyıl dönem sonu sınavından sonra herhangi bir dönemde tek seferde yapmalıdır, bölerek farklı zaman dilimlerinde yapılmamaktadır.

  2011-2012 ve önceki öğretim yıllarında kayıt yaptıran öğrencilerin staj zorunluluğu bulunmadığından bu öğrenciler staj yapmakla yükümlü değildir.

  Öğrenciler stajını;

   Staj yeri yetkilisinin; Elektrik Mühendisi, Elektrik-Elektronik Mühendisi, Enerji Sistemleri Mühendisi, Enerji Mühendisi, Fizikçi, Fizik Mühendisi ve Nükleer Enerji Mühendisi’nin olduğu elektrik enerjisi verimliliği, elektrik enerjisi tasarrufu, elektrik tesislerinde emniyet, elektrikli cihazların verimlilik ölçümlerinin yapıldığı, elektrik kayıp ve kaçaklarının tespiti, elektrik tamir ve bakım işleri, elektrikle ilgili ölçümlerin yapıldığı ve ölçü aletlerinin üretildiği, aydınlatma sistemleri, ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemleri, transformatörler, şalterler ve rölelerin üretildiği, elektrik motorlarının, jeneratörlerin üretildiği, elektrik enerjisi üretim merkezleri, yüksek gerilim, orta gerilim enerji nakli, yüksek ve orta gerilim güç sistemleri koruması, alçak gerilim enerji dağıtım ve bağlantıları, enerji depolama, aküler, kondansatörler, hibrid arabalar, elektrikli taşıtlar, elektrikli cihaz ve araçların servis yerleri gibi faaliyet alanları olan işyerlerinde yapabileceklerdir. Öğrenciler staj yapacağı yeri kendisi bulacaktır. Staj için uygun görülen işyerlerinde devamlı statüde çalışan öğrenciler bu durumunu belgeleyerek stajlarını aynı işletmede yapabilmektedirler.

  Staj Muafiyeti

  Anadolu Üniversitesi Senatosunun 09.03.2021 Tarih ve 8/1 Sayılı Kararı ile Kabul Edilen Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat Ve İşletme Fakülteleri Staj Yönergesi’ne göre;

  Zorunlu staj uygulaması bulunan programlarda aşağıda belirtilen durumları resmî olarak belgelendirmeleri durumunda Fakülte Yönetim Kurulu Kararı ile öğrenci stajdan muaf sayılabilir:

  Yurtiçinde Açıköğretim Sistemi Programlarına kayıtlı olan ve muafiyet talebinde bulunan öğrenciler yukarıda belirtilen durumları belgelendirmeleri hâlinde, temin edecekleri her türlü belgeyi, (ilgili sektörde ve ilgili birimde çalıştığını gösteren üst yazı, transkript, not durum belgesi, daha önce staj yaptığını gösterir belge vb.) bir dilekçe ile Staj ve Uygulama Dersleri Koordinatörlüğüne ulaştırılmak üzere gönderir.

  Yurt dışında Açıköğretim Sistemi Programlarına kayıtlı olan ve muafiyet talebinde bulunan öğrenciler yukarıda belirtilen durumları belgelendirmeleri hâlinde, temin edecekleri her türlü belgenin yeminli Türkçe tercümesini bir dilekçe ile bağlı bulundukları Anadolu Üniversitesi AÖF Kayıt Merkezine elden teslim eder ya da posta yoluyla gönderir.

  GEÇİCİ MADDE: Bu yönergenin yürürlüğe girdiği tarihten önce programlara kayıtlı olan öğrenciler hakkında 29/09/2015 tarihli ve 7/5 sayılı Senato kararıyla kabul edilen “Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Staj Yönergesi’nin 14 üncü maddesinin (a) ve (c) bentleri uygulanır. (İlgili yönergeye buradan ulaşabilirsiniz.)

  https://www.anadolu.edu.tr/uploads/anadolu/ckfinder/aof/files/56aa1e0e0e92e.pdf

  Uygulama Dersi

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Önlisans Programında laboratuvar uygulama dersleri bulunmaktadır.

  Laboratuvar uygulama dersleri bahar ve yaz aylarında Eskişehir’de yapılmaktadır. Laboratuvar uygulamaları devam mecburiyeti olan zorunlu derslerdir. Zorunlu laboratuvar dersleri uygulamasında muafiyet yoktur.

  Laboratuvar uygulamalarında yer alan ve toplamda 5 gün sürecek Atölye Çalışması I, Atölye Çalışması II ve Devre Analizi Laboratuvarı derslerinin başarı notu, öğrencinin yapacağı deneylerdeki performansa göre belirlenir.

  Her bir laboratuvar dersi için en az %70 devam zorunluluğu vardır. Dolayısıyla bir laboratuvar dersinde öğrenci 8 deneyin en az 6’sına katıldığında devamlı sayılacaktır. Bu derslere kayıt yaptıran ancak devam koşulunu yerine getirmeyen öğrenci devamsız olur ve dersten başarısız sayılır. Bu durumda öğrenci, ilgili ders(ler)i sonraki dönemlerde tekrar kayıt yaptırarak almak zorundadır.

  Derslerde yer alan deneylerin final notuna katkısı eşit ağırlıklı olup, her bir deneyin etkisi %12,5’tur. Her bir ders için deney raporlarından alınan notların genel toplamının, 8’e bölünüp çıkan sonucun 100 üzerinden en az 60 puan olması gerekir. Bu koşulları sağlayan ve her bir laboratuvar dersi için en az %70 devam zorunluluğunu yerine getiren öğrenciler söz konusu dersten "Başarılı" sayılır ve başarısı harf notu ile değerlendirilir.

  Laboratuvar derslerinde %70 devam zorunluluğunu yerine getiren, 8 deneyden en az 6’sını yapan ve raporlarını teslim eden ancak genel not ortalaması 100 üzerinden 60 puanın altında kalan öğrenciler, ilgili laboratuvar dersinden “Başarısız” sayılır ve “FF” harf notu ile değerlendirilir. Bu durumda öğrenci, ilgili ders(ler)i sonraki dönemlerde tekrar kayıt yaptırarak almak zorundadır.

  Laboratuvar derslerinde “başarı notu” en az 60 ve harf notu CC’dir. 60’ın altında not alan öğrenciler doğrudan FF harf notu ile değerlendirilir. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esaslarına göre, laboratuvar derslerinde aşağıdaki Harf Notları Çizelgesi esas alınır.

  Sınavların Değerlendirilmesi ve Ders Geçme

  Sınavların değerlendirilmesi ve ders geçme sistemi "Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği" ile bu yönetmeliğin verdiği yetkiye istinaden hazırlanan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Uygulama Esasları ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esaslarına göre belirlenir.

  Sınavlar sayfasından;

  hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Ayrıca, sınavların değerlendirilmesinde kullanılan yöntemleri bilmek ve derslerinizden nasıl geçebileceğinizi öğrenmek için Öğrenci Değerlendirme Sistemi sayfasından bilgi edinebilirsiniz.

  Mezuniyet Koşulları

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Önlisans Programında 120 AKTS kredilik ders alıp, tüm dersleri başarı ile tamamlayan FF, YZ, DZ notu olmayan, Genel Not Ortalaması (GNO) en az 2,00 olan ve diğer yükümlülükleri yerine getiren öğrenciler mezun olabilirler. Bu kredilerin altında eksik kredi ile mezun olunamaz.

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Önlisans Programında mezuniyet koşullarını yerine getiren öğrenciler, “Açıköğretim Fakültesi Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Önlisans Programı Diploması” alırlar.

  Dikey Geçiş Olanakları

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Önlisans Programından mezun olan öğrencilerin, örgün öğretim ya da açıköğretim lisans programlarının 5. yarıyılından lisans öğrenimine devam edebilmeleri için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmeleri gerekmektedir.

  Bu programdan mezun olan öğrenciler, dikey geçiş kapsamında başvurabilecekleri lisans programlarını, bu programların koşullarını ve bu programlara alınacak öğrenci sayılarını gösteren 2021 Meslek Yüksekokulları İle Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Kılavuzu’ndan detaylı bilgiye ulaşabilirler. Bu kılavuzda, adayların nasıl başvurabilecekleri, lisans programı tercihlerini nasıl yapacakları, sınav, değerlendirme ve yerleştirme işlemleri, meslek yüksekokulu müdürlükleri ve açıköğretim önlisans programlarının bağlı olduğu birimlerce yürütülecek işlemlerle ilgili ilke ve kurallar yer almaktadır.

  İş Olanakları

  Fosil kaynaklı ve yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanan enerjiden, minimum yatırım karşılığında maksimum kazanç sağlanmalıdır. Bundan dolayı enerji sektörlerinde çalışacak teknik elemanların veya ara elemanların enerji elde etme yöntemlerini, kullanımını, enerji geri dönüşüm sistemlerini… vs. konularda donanımlı olmaları zaruridir. Günümüzde, enerji sektörlerinde donanımlı ve bilgili ara elemanlara aşırı derecede ihtiyaç duyulduğundan söz konusu bölümden başarılı bir şekilde mezun olanlar enerji sektörünün her sahasında rahatlıkla istihdam olanaklarına sahip olacaklardır.

  Tekniker ünvanı alan öğrenciler, enerji üretimi, iletimi, dağıtımı ve kullanılması alanlarında tasarımcı ya da uygulayıcı olarak çok geniş iş alanları bulacaklardır. Mezunların çalışabileceği mevcut kuruluşlar olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (PİGM), Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü (MTA), Elektrik İşleri Etüd İdaresi (EİE), EÜAŞ, TEİAŞ, TEDAŞ, DSİ, TKİ, TTK, TPAO, BOTAŞ, TÜPRAŞ, TAEK sayılabilir. Bunun dışında bugünlerde pek çok yerli ve yabancı kuruluşlar fuel cell, güneş pilleri, güneş bacaları, biyoenerji, jeotermal, rüzgâr ve hidrolik enerji santralleri konusunda yatırım yapmaktadır.

  Önümüzdeki yıllarda ise nükleer enerji santrallerinin yapımlarının gerçekleştirilmesi ile bu güne kadar kullanılmamış olan bor gibi diğer enerji kaynaklarının devreye girmesi beklenmektedir. Tüm bu alanlarda Ar-Ge düzeyinden başlayarak enerji dağıtımının en ekonomik şekilde gerçekleştirilmesine kadar her düzeyde enerji teknikerlerine gerek duyulacaktır. Bunlara ayrıca Türkiye’nin kuzey-güney ve doğu-batı yönlerinde enerji koridoru olmasından dolayı yapılacak çalışmalarda görev alacak enerji teknikerliğini eklemek mümkündür.

  Yazı kaynağı : www.anadolu.edu.tr

  Elektrik Enerjisi Üretim İletim ve Dağıtımı Bölümü Nedir İş Olanakları Hakkında Bilgi

  Elektrik Enerjisi Üretim İletim ve Dağıtımı Bölümü Nedir İş Olanakları Hakkında Bilgi

  TÜM DGS GEÇİŞ BÖLÜMLERİ

  Sponsor Tanıtım

  Turkcell, Türk Telekom ve Vodofone Bedava İnternet Kampanyaları

  Yazı kaynağı : www.universiterehberi.org

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap