Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  elektrik enerjisi üretim iletim ve dağıtımı ne iş yapar

  1 ziyaretçi

  elektrik enerjisi üretim iletim ve dağıtımı ne iş yapar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (MYO)

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı bölümü, belirli bölgede üretilen elektriği, iletimi ve dağıtımı ile ilgilenmektedir. Bu bölümü tercih eden öğrencilerin çoğunluğu meslek liselerinde elektrik alanını tamamlamış olanlardır. Bölüm, aynı alanda eğitim görebilecekleri diğer ön lisans programları ile hemen hemen aynıdır.

  Bölüm bulundukları alanda elektriğin üretimi, iletimi ve dağıtımı ile ilgili görevleri üstlenebilecek donanımlı mezunlar vermeyi hedefler. Elektrik enerjisi üretim, iletim ve dağıtımı bölümü mezunları çeşitli kamu kurumları başta olmak üzere özel sektörde de çalışma imkanı elde eder. 2 yıllık eğitim neticesinde istedikleri donanımla mezun olabilecekleri bir bölümde eğitim almış olurlar. Bölümü tercih eden adayların hemen hemen hepsi bu alana ilgi duyan bireylerden oluşmaktadır.

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Bölümü Nedir?

  Elektrik alanında eğitim almak isteyenlerin tercih edeceği bölümlerden bir tanesi de Elektrik Enerjisi Üretim İletim ve Dağıtımı bölümü olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölüme yerleşen öğrencilerin büyük bir kısmı meslek liselerinin elektrik alanında eğitim görmüş olanlardır. Bölüm farklı devlet kurumları ile özel sektörde faaliyet gösteren, elektrik iletimi, dağıtımı ve üretimi işlerini yürüten kurumlarda çalışacak deneyimli, bilgi sahibi enerji teknikerlerini yetiştirmektir.

  2 yıllık bir bölüm olarak belirlene program, son yıllarda tercih edilen bölümler arasındadır. Eğitim sırasında adaylar staj sayesinde deneyim kazanmaktadır. Bölüm birçok devlet üniversitesinde eğitim vermektedir. TYT puanına göre öğrenci kabul eden bu bölüm için adaylar YKS sınavına katılmalıdır. Bilindiği üzere ön lisans programlarında eğitim alabilmek için gerekli baraj puanı 150 olarak belirlenmiştir. Baraj puanına ulaşan her öğrenci bu bölümü tercih listesine ekleyebilir. Barajı geçmiş olmak tek başına bölümün kazanıldığı anlamına gelmez.

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve dağıtımı bölümünü tamamlayan mezunlar, aşağıda listelediğimiz lisans bölümlerinden birine yeterli puan almaları halinde geçiş yapabilir. Bu bölümlere devam edebilmeleri için Dikey Geçiş Sınavına katılmaları ve yeterli puanı almaları gerekir.

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

  Elektrik Enerjisi Üretim İletim ve Dağıtımı mezunlarının iş imkanına sahip olabileceği birçok alan bulunmaktadır. Bu alanlar hem kamu kurum ve kuruluşları hem de özel şirket ve firmalardan meydana gelmektedir. Bölümden mezun olanlara ‘’Enerji Teknikeri’’ unvanı verilir.

  Bölümü başarıyla tamamlayan mezunlar aşağıda belirttiğimiz alanlarda çalışma imkanı elde eder. Aşağıdaki listenin yanı sıra bölüm mezunları modern enerji kaynakları alanları ile ilgili tüm diğer santrallerde ya da enerji üretim merkezlerinde çalışmalarını sürdürebilir.

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı bölümünden mezun olanlar elektrik teknikeri unvanı alıp pek çok kamu kuruluşunda ve özel sektörde görev alabilirler. Elektrik bölümüne olan ilgi oldukça yoğundur. Bu sebeple elektrik alanından her sene binlerce mezun verilir.

  Bu durum zaman zaman iş bulma imkanını zorlaştırabilir. Kamu kuruluşlarında yer almak isteyenler KPSS hazırlık sürecine önem vermeli ve yoğun bir tempoyla hazırlanmalıdır. Diğer adaylardan bir adım önde olmanın en önemli şartı iyi bir hazırlık sürecidir. Elektrik bölümü mezunlarının temel sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Bölümü Dersleri Nelerdir?

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı tercih listesine eklemeyi düşünen adaylar öncelikle kariyerleri boyunca işlerine yarayacak hangi derslerle karşılaşacaklarını araştırmak istiyor. Eğitim yaşamları boyunca karşılaşacakları tüm dersler, mesleklerinde başarılı ve bilgili birer tekniker olmaları için hazırlanmıştır.

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı bölümünde 4 dönem boyunca eğitim alacak olan öğrenciler bölümden mezun olabilmek için bölümün belirlediği şartları yerine getirmeleri gerekir. Bunlar içinde en önemlilerinden biri zorunlu staj şartıdır. Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı bölümünde eğitim alacak öğrencilerin eğitim süresince karşılaşacakları dersler şöyledir;

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

  2020 YKS üniversite adayları aşağıda belirttiğimiz tablodan 2020 taban puanları ve Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı başarı sıralamaları ile ilgili bilgi alabilir. Aşağıda belirttiğimiz bilgiler ilk 4 eğitim kurumuna aittir. Yazımızda düzenlediğimiz bilgiler bu yıl yerleşen adayların puan ve başarı sıralamalarına ait veriler olup, tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanan son puanlardır.

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Bölümü Nedir?

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Bölümü 2 yıllık ön lisans bölümüdür. Bu bölüme yerleşen öğrencilerin büyük bir kısmı meslek liselerinin elektrik alanında eğitim görmüş olanlardır. Bölüm farklı devlet kurumları ile özel sektörde faaliyet gösteren, elektrik iletimi, dağıtımı ve üretimi işlerini yürüten kurumlarda çalışacak deneyimli, bilgi sahibi enerji teknikerlerini yetiştirmektir.

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Bölümü mezunları kamu ve özel sektörde iş imkanına sahiptir. Kamuda çalışmak isteyen adaylar KPSS’ye katılmaları gerekir.Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Maden Tetkik Ve Arama Enstitüsü çalışma alanlarına birkaç örnektir. Ayrıca bölüm mezunları modern enerji kaynakları alanları ile ilgili tüm diğer santrallerde ya da enerji üretim merkezlerinde çalışmalarını sürdürebilir.

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı mezunları; binaların, yapıların elektrik döşemelerini yapar. Elektrik kesintilerini belirler ve gerekli arızayı giderirler. Elektrik iletimini sağlar ve kablo dağıtımını düzenlerler. Elektrik bölümüne olan ilgi oldukça yoğundur. Bu sebeple elektrik alanından her sene binlerce mezun verilir.

  Yazı kaynağı : www.iienstitu.com

  Elektrik Enerjisi Üretim İletim ve Dağıtımı Bölümü Nedir İş Olanakları Hakkında Bilgi

  Elektrik Enerjisi Üretim İletim ve Dağıtımı Bölümü Nedir İş Olanakları Hakkında Bilgi

  TÜM DGS GEÇİŞ BÖLÜMLERİ

  Sponsor Tanıtım

  Turkcell, Türk Telekom ve Vodofone Bedava İnternet Kampanyaları

  Yazı kaynağı : www.universiterehberi.org

  Elektrik Enerjisi Üretim,İletim ve Dağıtımı Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? | Anlatsın

  Elektrik Enerjisi Üretim,İletim ve Dağıtımı Bölümü | Anlatsın

  Enerji/Elektrik Enerjisi Üretim İletim ve Dağıtımı Teknikeri, Nedir, Nasıl Olunur, Ne İş Yapar, Meslek Kodu

  Enerji/Elektrik Enerjisi Üretim İletim ve Dağıtımı Teknikeri, Nedir, Nasıl Olunur, Ne İş Yapar, Meslek Kodu

  Meslek Bilgileri

  Meslek Kodu : 3113.18

  Meslek Adı : Enerji/Elektrik Enerjisi Üretim İletim ve Dağıtımı Teknikeri

  Grup Bilgileri

  Meslek Ana Grubu : Teknisyenler, Teknikerler Ve Yardımcı Profesyonel Meslek Mensupları

  Meslek Alt Ana Grubu : Bilim Ve Mühendislik İle İlgili Yardımcı Profesyonel Meslek Mensupları

  Meslek Grubu : Fizik Ve Mühendislik Bilimleri Teknisyenleri

  Meslek Birim Grubu : Elektrik Mühendisliği Teknisyenleri

  Gereken Minimum Eğitim Düzeyi : Önlisans

  Meslek Detay Bilgileri

  Meslek Tanımı :

  Görev ve İşlem Basamakları :

  Enerji/Elektrik Enerjisi Üretim İletim ve Dağıtımı Teknikeri;işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak:

   Güncel Meslek : EVET

  Enerji/Elektrik Enerjisi Üretim İletim ve Dağıtımı Teknikeri Meslek Kodu Nedir?

  SGK her farklı meslek için ayrı meslek kodu uygulamaktadır. Örneğin: Coğrafi Bilgi Sistemleri Veri Giriş Operatörü mesleği için “4132.11” kod olarak kullanılır iken PVC Üretim Besleme İşcisi (Ahşap Kaplama) mesleği için “7522.24” kod olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde standart bir veri tabanı oluşturma ve SGK prim kayıplarının önüne geçilmesi gibi nedenlerle meslek kodu belirtme zorunluluğunu bulunmaktadır.
  ISCO-08 Mesleklerin Uluslararası Standart Sınıflandırması göre;

  Enerji/Elektrik Enerjisi Üretim İletim ve Dağıtımı Teknikeri Meslek Kodu “3113.18” olarak belirlenmiştir.

  İŞKUR Meslek Kodlarının sıralı tam listesi için tıklayın

  Yazı kaynağı : www.bolgegundem.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap