Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  elektrik çarpması sonucu meydana gelen ikincil sonuçlar

  1 ziyaretçi

  elektrik çarpması sonucu meydana gelen ikincil sonuçlar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  F�rat �niversitesi Sa�l�k Bilimleri Dergisi

  1) Koumbourlis AC. Electrical injuries. Crit Care Med 2002; 424-430.

  2) Honda T, Yamamoto Y, Mizuno M. et al. Successful treatment of a case of electrical burn with visceral injury and full-thickness loss of the abdominal wall. Burns 2000; 26: 587-592.

  3) Masanes MJ, Gourbiere E, Prudent J et al. A high voltage electrical burn of lung parenchyma. Burns 2000; 26: 659-663.

  4) Cooper MA. Emergent care of lightning and electrical injuries. Seminars in Neurol 1995; 15: 268-278.

  5) Zubair M, Besner GE. Pediatric electrical burns. Management Strategies. Burns 1997; 23: 413-420.

  6) Nursal TZ, Yildirim S, Tarim A et al. Burns in Southern Turkey: Electrical Burns Remain a Major Problem. J Burn Care Rehabil 2003; 24: 309-314.

  7) Adukauskiene D, Vizgirdaite V, Mazeikiene S. Electrical injuries. Medicina 2007; 259-266.

  8) Chen CT, Yang JY. Electrical burns associated with head injuries. J Trauma 1994;195-199.

  9) Bligh-Glover WZ, Miller FP, Balraj EK. Two cases of suicidal electrocution. Am J Forensic Med Pathol 2004; 25: 255-258.

  Yazı kaynağı : tip.fusabil.org

  İleri Kardiyak Yaşam Desteği Kursu - Türk Kardiyoloji Derneği

  Uzun

  VF

  Meslek ve ev kazası

  Düşük
   (110-380 volt)
   

  Yazı kaynağı : tkd.org.tr

  Elektrik Çarpmasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

  Elektrik Çarpmasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

  Günlük hayatta beklenmedik ve sıra dışı bazı durumlar sebebiyle kişiler hayati tehlike içine girebilir. Bu gibi durumlarda çevrede bulunan bireylerin hastaya ilk yardım uygulaması, kişinin yaşamını kurtarabilir. Günümüz yaşamında elektronik aletlerin kullanımı oldukça yaygın olduğundan, çeşitli nedenler veya kazalar sonucunda kişiler elektrik çarpmasına maruz kalabilmektedir. Elektrik çarpması ise hayatı tehdit edebilen ve ilk yardım gerektirebilen sağlık sorunlarıyla neticelenebilir.  Elektrik Çarpması Nedir?


  İnsan vücudunu oluşturan dokular, belirli düzeyde elektrik akımının geçmesine olanak verir özelliktedir. Bu nedenle uygun koşullarda elektrik akımı vücudun içinden geçebilir. Bu ise dokularda hücre boyutunda hasara yol açabildiği gibi, üçüncü derece ciddi yanıklarla da sonuçlanabilir. Bu tür doku hasarları da hayatı tehdit edecek boyutta yaşanabileceğinden, ilk yardım müdahalesinin nasıl yapılması gerektiğinin bilinmesi oldukça önemlidir.


  Elektrik akımının insan vücudunda zarar vermesi; elektrik akımının voltajına, akım şiddetine, elektrik kaynağı ile temas süresine, alternatif akım olup olmadığına ve akımın insan vücudunda geçiş yoluna bağlıdır. Tüm bu parametreler, elektrik hasarının düzeyi ile kişinin elektrik çarpması sonrası ilk yardım ihtiyacını belirler. Elektrik çarpması evdeki prizler, elektronik cihazlardan yaşanan kaçaklar, şok cihazları gibi elektronik aletler yoluyla veya yıldırım düşmesi gibi doğal yollardan meydana gelebilir.  Elektrik Çarpmasında Hangi Belirtiler Görülebilir?


  Elektrik çarpması durumunda kişinin maruz kaldığı elektrik akımının şiddeti ve süresi gibi faktörler klinik bulguların yaygınlığı ve şiddetini belirler. Bu doğrultuda, duruma göre değişmekle beraber, elektrik çarpması sonrası aşağıdaki klinik semptomlar ortaya çıkabilir:


  Kaslardaki hasar, iltihabi reaksiyon başlatarak yaygın doku ödemine ve kompartman sendromu adı verilen, kas dokusunun dolaşım yetmezliği ile sonuçlanan ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.  Elektrik Çarpmasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?


  Elektrik çarpması durumunda, olaya maruz kalan kişi ile olaya tanık olan kişinin yapması gerekenler açısından ilk yardım müdahalesi aşağıdaki gibi özetlenebilir:
  Elektrik Çarpmasının Tedavisinde Neler Yapılır?


  Elektrik akımı, ciltte ve cilt altı dokularda farklı derecelerde yanıklara yol açabildiği gibi; kas dokusunda hasarla birlikte organ yetmezliklerine neden olabilir. Bu nedenle, basit elektrik çarpmalarında dahi bir sağlık kuruluşunda genel bir değerlendirmenin yapılması önemli olabilir.


  Elektrik çarpması tespit edilen hastalarda, hasarın boyutuna ve çeşidine göre tedavide aşağıdaki yöntemlerden yararlanılır:


  Yazı kaynağı : www.medicana.com.tr

  Elektrik çarpması vakalarında ilk yardım

  Elektrik çarpması vakalarında ilk yardım

  Elektrik çarpması ev ve işyerlerindeki prizler ve elektrikli aletlerden kaynaklanan elektrik kaçakları, enerji iletim kablolarının kopması ya da direklere tırmanılması, yıldırım düşmesi gibi durumlarla ortaya çıkabilir.

  Deri üzerinde oluşan yanık, solunum ve dolaşım sisteminde bozukluk, bilinç kaybı sonucu düşme ve buna bağlı kırıklar elektrik çarpmasının muhtemel sonuçlarıdır.

  Elektrik çarpmasının damarlar üzerindeki etkisi, kalıcı, geç ortaya çıkan sorunlar yaratabilir. Tellere asılı ya da elektrik tellerine temas halinde yerde yatarken bulunan kişide, elektrik çarpması düşünülmelidir. Bazen kazazede bayılmadan önce kablodan ayrılmayı başarmış olabilir. Kimi kısa süreli, düşük voltajlı elektrik çarpmalarında kazazedenin bilinci açık olup, cilt üzerinde dahi hiç iz bulunamayabilir.

  1. Elektrik akımı şalterden kesilmelidir; bu yapılamıyorsa kazazedenin çıplak kablo ile teması iletken olmayan bir cisim kullanılarak kesilmelidir.
  2. Kaza ortamında hemen kazazedenin soluk yolu, solunum ve kalp atış düzeni kontrol edilmeli ve gerekiyorsa sağlanmalı, bilinç kaybı var ise koma pozisyonu verilmelidir.
  3. Yanık varsa bakımı yapılır; kazazede fiziksel ve psikolojik olarak rahatlatılır ve ayağa kaldırılmadan nakli sağlanır. Düşmeye bağlı kırık varsa tespit işleminden sonra nakil gerçekleştirilir.

  HAZIRLAYAN: Acil Servis hekimi Dr. Özlem Sarıoğlu Erdağ ve Dr. Berrin Aydın

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap