Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  eleşkirt net son dakika haberleri

  1 ziyaretçi

  eleşkirt net son dakika haberleri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Eleşkirt haberler. Son Dakika Eleşkirt haber başlıkları ve gelişmeler %

  Eleşkirt

  Eleşkirt

  Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde Ağrı İline bağlı bir İlçe olan Eleşkirt İlçesi hakkında haber ve bilgiler: Yüzölçümü 1559 km2'dir. Rakım 1840 metredir. Posta kodu: 04600, İl alan kodu: 472 ve İl plaka kodu: 04'tür. Eleşkirt'in Ağrı'ya uzaklığı 35 kilometre mesafededir.

  Eleşkirt haber ve gelişmelerinin yer aldığı sayfamızda ilçenin komşuları şu şekildedir: Doğusunda Ağrı, güneyinde Tutak ilçesi, Batıda Erzurum (Horasan ve Karayazı), Kuzeyde Kars (Sarıkamış ve Kağızman) vardır. İlçe bağlısı olarak merkez hariç olmak üzere ilçenin merkezine bağlı; 3 belde, 61 köy ve 20 mahalleden oluşmaktadır.

  Adını bu yöreye verilen Valeşkerd (Aleşkerd / Eleşkirt) sözündün almıştır. Asıl adı Zedikan'dır. İlçe, Ağrı il merkezinin batısında kalan bölgenin ve buradaki ovanın adıdır. Pirabat ve Toprakkale, Urartulardan kalma önemli bir yerleşim merkezleridir.

  Daha önce Eleşkirt ilçesine bağlı Amet, Keşiş, Soğan köyleri 1946 yılında, Dedemaksut, Güvendik, Kayabey köyleri 1985 yılında, Badıllı, Yorgunsöğüt, Çobanbeyi köyleri 1988 yılında, Çatalipaşa, Sarıca, Söğütlü köyleri 1989 yılında Ağrı Merkez ilçeye bağlanmıştır.

  Tahir, Yayladüzü, Yücekapı köyleri, 2000 yılı sonrası belde olmuştur. 2012 yılından sonra Aşağıcihanbey, Değirmengeçidi, Gökçayır bağımsız köyleri Yayladüzü beldesinin, Aydıntepe köyü Tahir beldesinin, Oklavalı Köyü, Yücekepı beldesinin birer mahallesi olmuştur.

  Toprakkale köyünde Abdülakif Oğlu Mirza Bey 1687 tarafından yapılmış olan cami hala ibadete açıktır. İlçenin merkezine yaklaşık 6 km mesafede yer alan Güneykaya Kayak Merkezi, karın tadını çıkartmak isteyen yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapıyor.

  Eleşkirt Nerede?

  Doğu Anadolu bölgesinde yer almakta olup, Ağrı iline bağlıdır.

  Eskiden nereye bağlıydı? Toprakkale 1687 yılında ilçe olmuştur. 1925'te merkez Zedikan'a taşındı ve adı Eleşkirt oldu. Cumhuriyet'in ilk yıllarında Beyazıt'a bağlıyken, sancakların kaldırılması ve 1927 yılında Ağrı'nın vilayet merkezi olmasıyla buraya bağlandı.

  Eleşkirt Haritası

  Yazı kaynağı : www.diyadinnet.com

  Yazı kaynağı : www.haberler.com

  Eleşkirt Haberleri - Son Dakika Eleşkirt Hakkında Güncel Haber ve Bilgiler

  Eleşkirt

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap