Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  el tarak kemiği kırığı kaç günde iyileşir

  1 ziyaretçi

  el tarak kemiği kırığı kaç günde iyileşir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kemik Kırıklarının İyileşmesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Kemik Kırıklarının İyileşmesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Kırılan kemiklerin iyileşme sürecini hızlandırmak için yeterli ve dengeli beslenme ile doğru uygulamalar büyük önem taşıyor. Uygun şekilde müdahale edilmediğinde vücutta kalıcı hasar bırakan kemik kırıkları ile ilgili doğru bilinen yanlışlar ise iyileşme sürecini olumsuz etkiliyor. Memorial Kayseri Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Uzmanlarımız, kemik kırıkları ve tedavisi ile ilgili bilgi verdi.

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  Boksör kırığı nedir? Nasıl tedavi edilir

  Tedavide amaç, mümkün olduğu kadar kırığı düzelterek normal anatomik yapıyı tekrar sağlamaya çalışmak, doğru bir şekilde kaynamasını temin etmek ve elin eski fonksiyonel düzeyine dönmesini sağlamaktır. Eğer kırık yapılacak olan manipülasyonlarla düzeltilebiliyorsa alçı yada atel gibi bir tespit materyaliyle kaynama oluncaya kadar pozisyon korumaya alınır. Yapılan müdahalelere rağmen düzeltilemeyecek kadar açılanmış bir kırık varsa cerrahi tedaviler söz konusu olabilir. Cerrahi tedavide açık yada kapalı olarak kırık yerine konduktan sonra değişik çiviler, vidalar yada plak sistemleriyle kırığı tespit etmek mümkündür.

  Kırığın iyileşip elin normal işlevselliğini geri kazanması genellikle 10 – 12 hafta sürer. Fakat iyileşme süreci hastadan hastaya farklılık gösterebilir Genel sağlık durumu ve kırığın şekli gibi faktörler de bu sürenin değişmesine neden olabilir.

  Prof. Dr. Eftal Güdemez

  Ortopedi ve Travmatoloji

  El Cerrahisi ve Mikrocerrahi

  Yazı kaynağı : www.eftalgudemez.com

  Kemik Kırıklarının İyileşme Süreci

  Kemik Kırıklarının İyileşme Süreci

  Kemik kendi kendini onarabilen bir yapıdır…

  Kemik, kendi kendini onarabilen bir yapıdır. Kemikte kırılma meydana geldiği zaman; yeniden eski haline dönerek iyileşmesi pek çok faktöre bağlıdır. Örneğin; büyüme, antioksidanlar, kemiği yıkan ve yeniden yapan hücreler, hormonlar ve aminoasitler gibi pek çok faktör kırılan kemiğin iyileşmesinde büyük role sahiptir.

  Kırık sonrası morluk iyileşme belirtisidir!

  Kemik kırılır kırılmaz onarım süreci başlar. İyileşme dönemi üç evredir ve ilk evre olan yangı evresi birkaç gün boyunca devam eder. Kırığın iyileşmesini sağlayacak hücreler, ilgili bölgenin çevresinde toplandığı için morluk meydana gelir. Bu halk arasında kangren olma belirtisi olarak düşünülse de, oluşan morluk aslında iyileşmenin habercisidir.

  Kemiğin iyileşmesi aylar sürüyor…

  İkinci ise evre; tamir evresidir ve kırığın meydana gelmesinden 2 hafta sonra başlar. Bu evrede osteoblastların ve kondroblastların üretiyor oldukları proteinlerin üzerine kalsiyum minerali çöker. Bu çökme sonucunda sertleşme oluşur. Sonrasında ise kırık kemiğin sabitlenmesi için yumuşak kallus rol alır. Yeni gelişen bu yapı 6 ila 12 hafta arasında daha da sert bir hale gelerek sert kallus adını alır. Size, doktorunuz kemik iyileşmiş diyorsa; aslında bu sert kallus oluşmuş demektir.

  Diğer üçüncü evre ise kemiğin iyileşmesi ve eski haline yeniden dönmesi için gereken yapılanma evresidir ve birkaç ay boyunca devam eder.

  Sigara iyileşme dönemini olumsuz yönde etkiliyor!

  Kırıkların iyileşme sürecinde, vücudumuza nasıl destek oluruz? sorusunun yanıtı çok önemlidir. Vücut zaten ilgili bölgenin onarımını yapıyor ve iyileşme sürecini devam ettiriyor. Peki, biz bu sürece nasıl destek oluruz? Sigara, yüksek kan şekeri, hormonal bozukluklar, damar rahatsızlıkları ve bağışıklık sistemini etkileyen ilaç kullanımları oluşan kırığın iyileşmesini olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden sigarayı bırakmalı ve aklınızda olan tüm sorular için doktorunuza danışmalısınız.

  İyileşme sürecinize destek olacak gıdaları tüketmeye özen gösterin…

  Oluşan kırık serbest oksijen radikalleri açığa çıkarır. Bu süreçte; antioksidan olan E vitaminini, hem antioksidan hem de kollajen üretimi için ihtiyaç duyulan C vitaminini ve kalsiyum emilimini artıran D vitaminini tüketmek çok önemlidir. Ayrıca; kemiğin en önemli minerali olan kalsiyum yönünden zengin olan; yoğurt, süt ve peynir gibi besinleri tüketmek de çok faydalı olacaktır.

  Yazı kaynağı : www.okanhastanesi.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap