Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  eksik ödeme sayacı nakit red ne demek

  1 ziyaretçi

  eksik ödeme sayacı nakit red ne demek bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Neden nakit avans kullanamıyorum?

  Nakit çekim işlemlerinizde;

  Kredi kartı Eksik Ödeme Sayacının 3 ve üzerinde olup olmadığının ve Ardışık Eksik Ödeme Sayacının 3 ve üzerinde olup olmadığının kontrolleri yapılmaktadır. Bir takvim yılı içinde Asgari Ödeme Tutarı; toplam üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımına, üst üste üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımı ile mal ve hizmet alımına kapatılır. Söz konusu kredi kartlarının limitleri dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar arttırılamaz ve bu tür kartlar nakit kullanımına veya mal ve hizmet alımına kapalı tutulur.

  8 Ekim 2013 tarihi sonrasında ilk defa kredi kartı sahibi olacak bir kişinin, tüm bankalardan temin edeceği kredi kartları için toplam limitleri;

  Bir takvim yılı içinde asgari ödeme tutarı;

  Bu doğrultuda nakit ve/veya kullanıma kapatılan kredi kartlarının açılabilmesi için dönem borcunun tamamının ödenmesi gerekmektedir. Bu şekilde kullanımı kısıtlanmış kredi kartının limiti artırılamaz. Limit artışı için de dönem borcunun tamamının ödenmesi gerekmektedir.


  Eksik ödeme sayacı kart bazlı olup  Ardışık eksik ödeme sayacı müşteri bazlıdır.

  Ödeme yaptıktan 1 gün  sonra ödeme yaptığınız Kredi Kartından nakit çekim ve alışveriş yapabilir.

  Yazı kaynağı : www.vakifkart.com.tr

  VakıfBank Nakit Avans Şikayetleri - Şikayetvar

  Kredi Kartı yönetmelik Değişikliği | Worldcard

  Kredi Kartı yönetmelik Değişikliği | Worldcard

  Limit artış uygulamaları ile ilgili kısıtlamalar hakkında bilgilendirme

  17 Aralık 2010 tarihinde yayınlanan, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 22. maddesindeki Yönetmelik Değişikliği kapsamında; limit artış ile ilgili uygulamalarda değişiklik yapılmıştır.

  Ayrıca, yönetmelik değişikliği kapsamında müşterimizin kredi kartları için yapacakları ödeme tutarlarına bağlı olarak limit artış işlemleri ile ilgili bazı kısıtlamalar da getirilmiştir.

  15 Ağustos 2018 tarihinde yayınlanan, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26. maddesindeki Yönetmelik Değişikliği kapsamında; kredi kartı ile mal ve hizmet alımlarında ve nakit çekim işlemlerinde taksitlendirme süreleri ile ilgili kısıtlamalar da getirilmiştir.

  13 Haziran 2019 tarihinde yayınlanan, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 17nci maddesindeki Yönetmelik Değişikliği kapsamında; kredi kartı asgari ödeme oranları müşterilerimizin kredi kartlarının tahsis edildiği süreye göre belirlenecektir.

  Ödenmesi Gereken Asgari Tutar ile İlgili Düzenlemeler

  Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 17nci maddesinin, üçüncü fıkrasının (e) bendi ile beşinci fıkrasının (h) bendi değişikliği nedeniyle asgari ödeme oranları yeniden düzenlenmiştir.

  Yeni yasal düzenlemeye göre; ödenmesi gereken asgari tutar, Hesap Özeti'nin son ödeme tarihinde ödenmesi zorunlu kısmı olup; ödenmesi gereken asgarî tutar dönem borcunun yüzde otuzundan ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde kırkından aşağı olamayacaktır.

  Müşteri Limiti Artırım, Nakit Çekim ve Mal ve Hizmet Alım İşlemleri ile İlgili Düzenlemeler

  Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 22. maddesinin, altıncı fıkrasında nakit çekim, müşteri limiti artış ve mal ve hizmet alım işlemleri aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir.

  Kredi Kartı ile Gerçekleştirilen İşlemlerde Taksitlendirme Süreleri ile İlgili Düzenlemeler

  10/3/2007 tarihli ve 26458 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26 ncı maddesinin yedinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  "(7) Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi on iki ayı geçemez. Bu süre; elektronik eşya alımlarında üç ay, bilgisayar alınlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde, taşımacılık ile ilgili harcamalarda, havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin harcamalarda altı ay, havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda ve sağlık ürünü alımlarında, vergi ödemelerinde dokuz ay olarak uygulanır. Kredi kartı ile gerçekleştirilecek kuyum, telekomünikasyon, doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışında yapılan harcamalar ve yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamaz."

  Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

  "GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Bu maddenin yayımı tarihi itibarıyla kredi kartlarının mevcut borç bakiyeleri kart hamilleri tarafından talep edilmesi durumunda en fazla yetmiş iki ay ile sınırlı olmak üzere taksitlendirilebilir. Her aya düşen taksit tutarı ilgili ayın asgari ödeme tutarına eklenir."

  Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranı Değişikliği

  1 Kasım 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı, 10/2/2020 tarihli ve 31035 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2020/4) ile belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde hesaplanarak ilan edilen aylık referans orana 55 baz puan eklenerek belirlenir. Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami gecikme faiz oranı, Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranına 30 baz puan eklenerek belirlenir.

  Yazı kaynağı : www.worldcard.com.tr

  Kredi Kartı Nakit Çekime Neden Kapatılır, Ne Zaman Açılır?

  Kredi Kartımdan Neden Nakit Avans Çekemiyorum? Kredi Kartı Nakit Avans Çekme İşlemi

  Kredi kartında nakit avansa dikkat!

  Kredi kartında nakit avansa dikkat!

  Kredi kartlarında asgari ödeme tutarını yükselten düzenleme sonrasında çok sayıda kişinin kartı nakit çekime kapatıldı. Bankalar kartların nakit çekime kapatılmaması için müşterilerine taksitli nakit avans önermeye başladı. Nakit avans alıp limitini artıran ve kartını nakit çekime açanlar gelirlerine bakıp iyi hesap yapmalı. Çünkü kartları asgari ödemeyi yapamadıkları gerekçesiyle nakit çekime kapatılanlar her ay hem kredi taksidi hem de kart borcu ödemek zorunda.

  Kredi kartlarında geçen yıl Eylül ayında hayata geçirilen düzenleme birçok kart kullanıcısı etkiledi. Yeni düzenleme ile bir yıl içerisinde en fazla 3 kez dönem borcunun yüzde 50'sine kadar ödemeyi yapmayanların kartına nakit çekim yasağı getirilmişti.

  Kredi kartı limiti 5 bin liranın üzerinde olanların asgari ödemeleri her 6 ayda bir yüzde 2 artarak yüzde 40'a eşitlenmesi ve yeni kredi kartı alanların da asgari ödemelerinin yüzde 40'tan başlatılmasına geçilmişti.

  Düzenlemeyle, kredi kartı dönem borcunun ödenmesi gereken asgari tutarlar şöyle belirlenmişti: Limiti 5 bin liraya kadar olan kredi kartında ilk yılda yüzde 20, ikinci yılda yüzde 22, limiti 5-15 bin lira arasında olan kredi kartında ilk 6 ayda yüzde 20, ikinci 6 ayda yüzde 22, limiti 15 bin liraya kadar olan kredi kartında yüzde 25, limiti 15-20 bin lira arasında olan kredi kartında yüzde 30, limiti 20 bin lira ve üzerinde olan kredi kartında yüzde 40, yeni kredi kartlarında da kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde 40'tan aşağı olmayacak.

  İşte bu düzenlemelerin hayata geçirilmesinin ardından çok sayıda kişinin kredi kartları nakit çekime ve limit artışına kapatıldı. Daha önce sadece bir telefonla artırılabilen kredi kartı limitleri artık dilekçe ile yükseltilebiliyor, tabii şartların sağlanması durumunda.

  Gelinen bu noktada kredi kartları nakit çekime kapatılan kullanıcılara bankalar yeni öneriler sunmaya başladı. Müşterilerine gönderdikleri SMS'lerle bankalar, "Yasa gereği kredi kartınızın nakit çekim ve limit artışına kapanmaması için ATM'lerimizden taksitli nakit avans çekip, dönem borcunuzu ödeyebilirsiniz" önerisi getiriyor. Yine şubelerde benzer sorunları yaşayan kart kullanıcılarına "ihtiyaç kredisi" de tavsiye ediliyor.

  Fakat bu noktada kart kullanıcılarının dikkatli olmalarında fayda var. Çünkü yeni düzenleme kullanıcıların kredi kartlarında fazla "açılmamalarını" önlemek amacıyla getirildi. Kredi kartı limitini artırmak için ihtiyaç kredisi veya nakit avans almayı düşünenlerin gelirlerini düşünüp iyi hesap yapmaları şart. Hem ihtiyaç kredisi (ya da nakit çekim avansı) taksidi hem de ödenecek kart borcu toplamı gelirden yüksek olmamalı. Aksi durumda "kart mağduru" sayısı azalabilir ama kredi mağrudu sayısında artış yaşanabilir.

  Kart limitine göre asgari ödeme tablosu

  * 0 TL 4.999 TL

  17.12.2011 16.12.2012 tarihleri arasında %22

  17.12.2012'den itibaren %25

  * 5.000 TL 14.999 TL

  17.12.2011'den itibaren %25

  * 15.000 TL 19.999 TL

  17.12.2011 16.06.2012 %25

  17.06.2012 16.12.2012 %28

  17.12.2012'den itibaren %30

  * 20.000 TL ve üzeri

  17.12.2011 16.06.2012 %25

  17.06.2012 16.12.2012 %28

  17.12.2012 16.06.2013 %30

  17.06.2013 16.12.2013 %35

  17.12.2013'den itibaren %40

  SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

  1- 5 bin TL kredi kartı borcu olan Ahmet Beyin her ay borcunun % 25'ine denk gelen asgari tutarını ödemesi gerekiyor.

  2- Ahmet Bey 1 yıl içerisinde 3 kez toplam kredi kartı borcunun %50'sine denk gelen tutarın altında ödeme yaparsa kredi kartı nakit çekime ve limit artışına kapatılıyor.

  3- Bankalar asgari ödeme tutarını bile düzenli ödemeyen Ahmet Bey'in kredi kartının nakit çekime kapatılmaması için taksitli nakit, nakit avans ve ihtiyaç kredisi gibi yeni teklifler sunuyor.

  4- Bankalardan taksitli nakit avans veya ihtiyaç kredisi alarak kredi kartı dönem borcunu kapatan Ahmet Beyin kredi kartı "0" kilometre oluyor. Ahmet Bey artık rahatlıkla kredi kartından nakit çekimde yapabiliyor.

  5- Asgari ödeme tutarını ödemekte zorlanan Ahmet Bey artık hem borcunu kapatmak için çektiği taksitli nakit avansı veya ihityaç kredisini hem de kartından bundan sonra çekeceği nakit avansı faiziyle birlikte geri ödemek zorunda.

  Kredi kartı borcunu ödemeyenlerin sayısı patladı

  Kredi kartlarında asgari ödeme tutarının artırılması kart borcunu ödemeyenlerin sayısında patlama yaşanmasına neden oldu. Merkez Bankası verilerine göre, bu yılın ilk 3 ayında tam 182 bin 459 kişi kredi kartı borcunu ödemedi. Bu rakam geçen yılın tamamında kart borcunu ödememiş kişi sayısının yarısını ifade ediyor. Ocak ayında 57 bin 662, Şubat ayında 66 bin 741 olan kredi kartı borcunu ödemeyenlerin sayısı Mart ayında 74 bin 262'ye sıçradı.

  Kredi kartlarındaki tablonun bir benzeri ferdi kredilerde yaşandı. Yılın ilk 3 ayında 125 bin 806 kişi ferdi kredi borcunu ödeyemedi. Bu rakam da geçen yılın tamamında kredi borcunu ödeyemeyenlerin yarısı.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap