Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  eklem ağrısı için hangi doktora gidilir

  1 ziyaretçi

  eklem ağrısı için hangi doktora gidilir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Eklem Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir? Eklem Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

  Eklem Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir? Eklem Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

  Eklem Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir? Eklem Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

  İnsan vücudunda yaklaşık olarak 270 civarında oynar olmak üzere toplamda 360 adet eklem bulunur. Omuz, dirsek, bilek, diz, kalça ve ayak bileklerimizde yer alan eklemler vücudumuzun hareket fonksiyonunu sağlamaya yardımcı olur.

  Eklem Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir? 

  Eklem ağrısının teşhisini koymak için ilk olarak fiziksel muayene yapılır. Ağrının bulunduğu bölge tespit edilir. Eklem ise, hareket kabiliyeti ile sınanır. Daha sonra da ağrı olan bölgede herhangi bir şişlik, sertlik ya da kızarıklık olup olmadığına bakılması gerekir. Aynı zamanda eklem ağrısının kesin olarak nedeninin bulunabilmesi için kan testleri de istenir. Kan testi istenmesinin asıl nedeni ise, iltihaplanma olup olmadığını öğrenmektir.

  Eklem ağrısı olan kişilerin eklem bölgelerinde meydana gelen şişlikler ise, genellikle iltihaplanmadan kaynaklanır. Aynı zamanda kişinin eklem bölgesinde bulunan kemiklerde herhangi bir kırık ya da çıkık olduğu için şüphelenilmesi durumunda röntgen istenir.

  Eklem ağrısına yol açan başka bir hastalıktan şüphelenildiği zaman da tanı koymak için MR ya da BT incelemelerine başvurulabilir. Hastanın şikayetlerine göre uzman doktorun fiziksel muayenesine göre yapılan gerekli tetkikler sonrasında eklem ağrısı çeken kişiye bir tanı koyar.

  Eklem Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

  Eklem ağrısı olduğu zaman öncelikle ortopedi doktoruna görünmek gerekir. Bu ağrıların önemli bir kısmı ortopedi ve travmatoloji kökenine sahiptir. Çok nadir de olsa gerektiği zaman farklı branş doktorlarına yönlendirme yapılabilir. Eklem ağrısının tedavisi için öncelikle ortopedi veya Fizik Tedavi bölümüne gidilmesi gerekir. 

  Genellikle bir sızı şeklinde görülen eklem ağrıları oldukça şiddetli olabilir. Fakat zaman zaman herkeste eklem ağrısı görülebilir. Bazen de hafif bir sızı şeklinde ortaya çıkabilir. Bunun sonucunda da eklemlerde şişlikler, hareket bozuklukları ve sertlikler bazı hareketlerin yapılamaması gibi sonuçlar da ortaya çıkarabilir.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Eklem ağrılarına hangi bölüm bakar?

  Eklem ağrılarına hangi bölüm bakar?

  Eklem ağrılarına hangi bölüm bakar?

  Özellikle orta ve ileri yaş grubundaki kişilerde sıklıkla görülen eklem ağrıları yaşam standardını düşüren en önemli sağlık sorunlarından biridir. Peki, eklem ağrılarına hangi bölüm bakar? İşte merak edilen tüm detaylar…

  Dizlerde, ayak topuklarında, ayak ve el bileklerinde, kalça bölgesinde, bel ve boyun bölgesinde görülen eklem ağrılarına hangi bölüm bakar? Bilinmesi gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz…

  Genel eklem ağrılarının yanı sıra ayak bileğindeki burkulmalar, kas kemiklerindeki kırıklar, topuk dikeni, bağ kopmalara ve kas ağrıları da eklem ağrıları adı altında incelenebilir. Bu tür rahatsızlıkların tedavisinde uygulanan yöntemler başlangıçta ilaç tedavisidir. Ancak hastalığın seyrine göre cerrahi müdahalelere başvurulabilir. Bununla beraber uygulanabilecek egzersizlerle de eklem ağrıları tedavi edilebilir.

  EKLEM AĞRISINA NEDEN OLAN HASTALIKLAR

  – Kireçlenme (osteoartrit) eklemlerde bulunan kıkırdak yapının orta ve ileri yaşlarda yıpranması ile ortaya çıkar.
  – Tendirit eklemlerin aşırı kullanılması ve yaşın ilerlemesi ile oluşur ve eklem yerlerinde şişlik, tahriş ve iltihap olarak görülür.
  – Bursit eklemlerde keselik iltihap şeklinde görülen bir hastalıktır.
  – İltihaplı eklem romatizması
  – Septik Artrit
  – Gut hastalığı
  – Yaşanılan kazalar
  – Sporcuların dizlerini çok zorlaması ile ortaya çıkan ön diz ağrısı

  EKLEM AĞRILARINA HANGİ BÖLÜM BAKAR?

  Eklem ağrısı yaşayan kişiler öncelikle ortopedi bölümünden randevu alarak muayene olmalıdır. Bu bölümde bacak ve kol ağrılarının yanı sıra lif ve bağ kopmaları, her türden kas ağrıları, tüm eklem ağrıları ve romatizma hastalıklarıyla ilgili tetkikler yapılmaktadır. Yapılacak tetkiklerin ardından tanı konulma süreci başlar ve tedavi süreci de beraberinde başlatılabilir. Kişiler, yaşayacakları her türden eklem ağrılarının tespiti için mutlaka ortopedi bölümüne başvurmalıdır.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Eklem Ağrılarına Hangi Bölüm Ve Doktor Bakar? 2022

  Romatizmaya hangi bölüm/doktor bakar? Romatizma eklem ağrıları için hangi doktora gidilir?

  Romatizmaya hangi bölüm/doktor bakar? Romatizma eklem ağrıları için hangi doktora gidilir?

  Romatizmal hastalıklar birçok kişide görülmektedir. Nörolojik rahatsızlıklar, eklem-kas ağrıları, deri sertliği ve dolaşım sistemi rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Çocukluktan yaşlılığa kadar her yaş grubunda görülen romatizmal hastalıklar genellikle kroniktir. Soğuk ve nemli havalarda oluşan eklem ağrıları, halk tarafından romatizma olarak değerlendirilir. Hava durumuna bağlı olarak değişiklik gösteren eklem ağrılarının sebebi kişinin barometrik değişime olan hassasiyetidir. Romatizmal rahatsızlıklara; şekerli tahıllar, margarin, beyaz ekmek ve dondurma tüketimi iyi gelmemektedir. Nefes darlığı, sürekli yüksek ateş, ciltte hassasiyet, eklemlerde görülen sertlik romatizma belirtisidir. Bu belirtilere sahip kişiler derhal doktora başvurmalıdır.

  ROMATİZMA NEDİR?

  Romatizma her yaş grubundan insanda görülen eklem, kas ve kemik ağrılarına verilen genel kapsamlı bir tanımdır. Şişlik ve ağrıya yol açan romatizma kimi zaman şekil-duruş bozukluklarına neden olmaktadır. İnsanların günlük hayatlarını kısıtlayan romatizma hastalıkları genellikle kroniktir. Bilindiğinin aksine hava olayları ile bir bağlantısı olmayan romatizma nadiren de olsa kişinin iç organlarına zarar verebilir. Romatizma iltihaplı ve iltihapsız olmak üzere ikiye ayrılır. Romatizma tedavisi için erken tanı ve romatizma testi oldukça önemlidir.

  ROMATİZMA BELİRTİLERİ

  Romatizma hastalığı genel olarak sırt, bel, eklem ve kaslarda şişlik ve ağrıya neden olmaktadır. Bu belirtilere ek olarak kalp ve damar rahatsızlıkları, sindirim sistemi problemleri de romatizma belirtilerindendir. Aşağıda yer alan belirtilere sahip olan insanlar, derhal hekimlerine başvurup romatizma testi yaptırmalıdır.

  ROMATİZMA TESTİ

  Romatizma hastalıklarının tanısında kullanılan birçok test yöntemi vardır. Hastanın rahatsızlıklarını dinlenir ve genetik muayenesi yapılır. Vücut fonksiyonları değerlendirildikten sonra hekimin gerekli gördüğü durumlarda romatizma için testler yapılır. Hastalık tanısını koymak için yapılan romatizma testleri şunlardır:

  ROMATİZMA TEDAVİSİ

  Yapılan muayene ve testlerin sonucunda teşhisi konulan romatizma hastalığının tedavisine başlanır. Hastalığın ilerleyişini durdurmak ve belirtileri azaltmak amacıyla ilaçlarla destek sağlanmaktadır. İltihabı önleyen, kortizonlu ilaçlar, ekleme lokal tedavi ve farklı birçok yöntem romatizma tedavisinde kullanılır. Doktor tarafından önerilen tedavi düzenli olarak uygulanmalıdır.

  ROMATİZMAYA HANGİ BÖLÜM BAKAR?

  Eklem ve kas ağrılarına neden olan romatizmaya hangi bölüm bakar? Genetik faktörün oldukça önemli olduğu romatizmal hastalıklarla romatolog hekimler ilgilenir. Romatizma için hangi bölümden randevu alınır? sorusunun cevabı ise fizik tedavi ve romatolojidir. Romatoloji; kas, iskelet sistemi ve romatizmal hastalıklarla ilgilenen bilim dalıdır. Romatolojik tedavide rehabilitasyon ve fizik tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar ise hastalığın olumsuz etkilerini ortadan kaldırır ve eklemlerde oluşabilecek iltihapları önlemektedir. Romatizma tedavisinde doktorun önerdiği yöntemin düzenli ve sürekli olarak kullanılması oldukça önemlidir.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap