Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ehliyet yenileme icin gerekli belgeler

  1 ziyaretçi

  ehliyet yenileme icin gerekli belgeler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Ehliyet Yenileme 2022: Ehliyet Yenileme için Gerekli Evraklar, Değiştirme Ücreti ve Randevusu - Ehliyet Yenileme İçin Son Tarih Ne Zaman?

  Ehliyet Yenileme 2022: Ehliyet Yenileme için Gerekli Evraklar, Değiştirme Ücreti ve Randevusu - Ehliyet Yenileme İçin Son Tarih Ne Zaman?

  İçişleri Bakanlığı 1 Ocak 2016'dan önce düzenlenen ehliyetlerin yenilenmesi için verilen süreyi 31 Aralık 2022’ye kadar uzatmıştı. Eski tip ehliyetlerin yenileme işleminin doğabilecek cezaların önüne geçilmesi için 2022 yılı bitmeden yapılması gerekiyor. Ehliyet yenileme randevusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden veya ALO 199 hattından alınıyor. Gerekli evrakları ve ehliyet yenileme ücretini yatıran kişiler yenileme işlemlerini kolayca yapabiliyor.

  Ehliyet yenileme randevusu nasıl alınır?

  Ehliyetini yenilemek isteyenlerin için son başvuru tarihi 31 Aralık 2022 olarak belirlendi. Bu tarihe kadar eski ehliyet kullanabilir. Ancak söz konusu tarihten sonra geçerli olmayacak. Ehliyet yenileme randevusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesi nvi.gov.tr üzerinden veya ALO 199 hattından alınabilir.

  Ehliyet yenileme son tarih ne zaman?

  Ehliyet yenileme son başvuru tarihi 31.12.2022'dir. Belirtilen tarihe kadar eski ehliyet kullanılabilir.

  2022 Ehliyet yenileme evrakları nelerdir?

  2022 Ehliyet yenileme ücreti ne kadar?

  Eski tip ehliyetini yeni tip ehliyet ile değiştireceklerin ödeyecekleri ücret: 13+2 TL'dir.

  Yeni tip ehliyetlerini yenilemek isteyenlerin, kaybedenlerin veya çaldıranların ödeyecekleri ücret: 280 + 65 TL'dir. Toplamda 345 TL'ye denk gelmektedir. 

  01/01/2016 tarihinden sonra yeni tip ehliyet almamış kişiler ehliyet yenileme, kayıp, zayi, çalıntı durumlarında 15 TL yenileme ücreti öderler.

  Yeni tip ehliyetler 01/01/2016 tarihinden itibaren dağıtılmaya başlanmıştır. Bu tarihten sonra ehliyet alanların ehliyeti yeni tip ehliyettir. Yeni tip ehliyet alanlar daha sonra ehliyet yenileme, kayıp, zayi ve çalıntı durumlarında 345 TL Harç+Değerli Kağıt ve Vakıf Payını öderler.

  2022 Ehliyet yenileme ücreti hangi bankalara yatırılır?

  Ehliyet Yenileme ücreti Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Trafik vakfınca protokol yapılmış ödeme yapılabilen banklara yatırılabilir. Ayrıca ehliyet yenileme ücreti internet üzerinden de yapılabilir.

  Eski ehliyet geçerlilik süresi nedir?

  İçişler Bakanlığı 1 Ocak 2016 tarihinden önce düzenlenmiş olan eski tip ehliyetlerin değiştirilmesi için verilen sürenin 31 Aralık 2022'ye kadar uzatıldığını açıklamıştı. Buna göre eski tip ehliyetler 2022 yılına kadar kullanılabilecek. Söz konusu tarihten itibaren geçerli sayılmayacak.

  Ehliyet değiştirme için nereye başvurmalı?

  Ehliyet değiştirme işlemleri için yetkili kurumlar nüfus müdürlükleridir. Başvuruları arzu ettiğiniz herhangi bir nüfus müdürlüğünde yapabilirsiniz. Bu nedenle eğer randevularda boşluk bulamıyorsanız müsait bir nüfus müdürlüğüne de başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca randevular hem internetten hem de Alo 199 nüfus müdürlüğü destek hattından da gerçekleştirebilirsiniz.

  Sürücü belgeleri kaç günde gelir?

  Yeni sürücü belgeleri hemen verilmiyor. Yeni çipli ehliyetlerin basımı Ankara'da yapılıp başvuru esnasında beyan edilen adrese PTT kargo aracılığıyla gönderilmektedir. Bir kişi başvuru yaptıktan sonra ortalama bir hafta içerisinde ehliyetini beyan ettiği adresten alabiliyor. Bu işlem için gerek nüfus müdürlüğünde işlem yaparken gerek teslim anında herhangi bir ücret ödenmemektedir.

  Geçici sürücü belgesi veriliyor mu?

  Sürücü belgesi kişiye ulaşana kadar geçici olarak kullanılabilen geçici ehliye belgesi talep etmeniz halinde Nüfus müdürlüğü tarafından verilir. Geçici belgenin geçerlilik süresi ise 15 gündür. Ortalama 1 hafta içesinde sürücü belgenizin adresinize elden teslim edildiğini üste yazmıştık. Ola ki bu süre uzadı geçici ehliyet belgenizi tekrardan nüfüs müdürlüğüne başvuru yaparak uzatabiliyorsunuz.

  Geçici ehliyet belgesi ile aracınızı kullanabilirsiniz fakat resmi işlemlerde kullanılması noktasında kurumlar bazında sorunlar ortaya çıkabilir. Eğer araç kullanacaksanız geçici sürücü belgesini almayı unutmayınız.

  Yeni tip sürücü belgesinin özellikleri nelerdir?

  Yeni sürücü belgesi, lazer baskı ile üretilmiştir. Fotoğraflar üzerinde kopyalama risklerine karşı özel bir hologram bulunur. Fotoğrafın arka kısmında ayrı bir güvenlik tasarımı yer almıştır.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Sürücü Belgesi

  Sürücü Belgeleri;

  a)      İptal

  b)      Geri Alınma

  c)      Geçici İptaller

  a)      Sürücü Belgelerinin İptali;

       Sağlık şartları (iki gözü kaybetme, Felç olma vb.)

  b)  Geri Alınma ;

  Yazı kaynağı : www.nvi.gov.tr

  Ehliyet Yenileme | En Güncel Sürücü Belgesi Fiyatları

  Ehliyet Yenileme | En Güncel Sürücü Belgesi Fiyatları

  ehliyet yenileme

  Karayolları Trafik Kanunu gereğince yasal olarak eski tip sürücü belgelerinin geçerlilik süresi 31 Aralık 2022 yılında sona erecek. Bu sebeple hala eski tip sürücü belgesine sahipseniz en kısa sürece ehliyetinizi yenilemeniz gerekiyor.

  Sürücü belgesi yenilemesi nasıl yapılır?” sorusunu adım adım cevaplamaya başlayalım. Ehliyetinizi yenilemek için atmanız gereken ilk adım ise sağlık raporu almak olduğunu en baştan söylemekte fayda var.

  Ehliyet Yenileme Ücreti 2022

  Eğer eski tip sürücü belgesine sahipseniz ve ehliyetinizi bu sebeple yenileyecekseniz toplam 15 TL harç ödemesi yapmanız gerekir. Bu tutar, 13 TL değerli kağıt bedeli ve 2 TL polis vakfı hizmet bedelinden oluşur. Yeni tip ehliyete sahipseniz ve ehliyetinizin süresi dolduysa ödemeniz gereken tutar değişir. 280 TL değerli kağıt bedeli ve 65 TL polis vakfı hizmet bedeli olarak harç 345 TL’dir. Ödemeniz gereken harcı, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı ile anlaşmalı bankaların şubelerinden, ATM kanalları veya internet bankacılığı üzerinden ödeyebileceğinizi unutmayın.

  Sürücü Belgesi Yenilemek İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

  Nüfus Müdürlüğünden Randevu Alın

  Sürücü belgesini yenilemek isteyen kişilerin yapması gereken ilk iş bir hastaneden “Sürücü olur” sağlık raporu almak. Ardından Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesinden online olarak ya da ALO 199 hattını arayarak yeni sürücü belgesi için randevu almanız gerekiyor.

  Gerekli Belgeleri Hazırlayın

  Nüfus müdürlüğü üzerinden ehliyet randevunuzu aldınız. Şimdi, yapmanız gereken işlem ise başvuruda sizden istenecek belgeleri hazırlamak. Peki, sürücü belgesi yenileme için gerekli evraklar nelerdir?

  Geçici Sürücü Belgesini Alın

  Ehliyet yenileme işlemlerini yaptıktan sonra ehliyet yenileme başvurunuz yetkili birimler tarafından onaylandığında, 15 gün geçerli olan geçici ehliyet belgesini e-Devlet Geçici Sürücü Belgesi Sorgulama sayfasından çıktı olarak kolayca alabilirsiniz. Bu sayede ehliyetiniz size ulaşana kadar geçici sürücü belgesi ile trafiğe çıkmaya devam edebilirsiniz.

  Yeni ehliyetin teslim süresinin uzaması durumunda, sürücünün talebi ile geçici sürücü belgesinin süresi uzatılabilir veya yeni bir belge oluşturulabilir.

  Sürücü belgesinin kaybolması veya çalınması durumunda yapılacak işlemler için bilgi edinmek isterseniz de “Ehliyetin Çalınması veya Kaybolması Durumda Yapılması Gerekenler” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.sigortam.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap