Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ehliyet sınavı sonuçları nasıl öğrenilir

  1 ziyaretçi

  ehliyet sınavı sonuçları nasıl öğrenilir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  E-devlet MEB 2022 ehliyet sınav sonuçları öğrenme, sorgulama nasıl yapılır?

  E-devlet MEB 2022 ehliyet sınav sonuçları öğrenme, sorgulama nasıl yapılır?

  Son dönemde, elektronik ortamda dahi gerçekleşmeye başlayan sınavların sonuçlarına ulaşmak isteyen adaylar, ilgili sitelere başvuruyor. Ehliyet sınavına katılan adaylar da e-Devlet ehliyet sınav sonuçları sorgulama ekranına yoğun ilgi gösteriyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ehliyet sınavlarının sonuçları, E-sınav sonuç sorgulama sayfasından ilan ediliyor.

  EHLİYET SINAV SONUÇLARI NEREDEN ÖĞRENİLİR?

  Ehliyet sınavı sonuçları, Milli Eğitim Bakanığı'nın E-sınav sonuç ekranı üzerinden açıklanıyor. Sonuçlar, aday T.C. kimlik numarası ve ekranda yer alan güvenlik kodunun girilmesi ile görüntülenebiliyor. Sorgulama e-Devlet üzerinden de sorgulanabiliyor.

  EHLİYET SINAVI NE ZAMAN?

  Her ayın 1'i ile 10'u arası ehliyet başvuruları gerçekleşir.

  Sürücü adayı, kursun yaptığı eğitim planı doğrultusunda eğitim alır.

  Teorik sınav tarihi belirlenirken E-sınav merkezlerindeki yoğunluk durumuna göre en yakın tarihe randevu verilir.

  Direksiyon sınavı tarihi de en yakın tarihe ayarlanacak şekilde MEB tarafından belirlenir; fakat direksiyon sınavı daha geç bir tarihte de yapılabilir.

  Direksiyon sınavları, sadece hafta sonları yapılıyor, teorik sınavlar ise hafta içi ve hafta sonu yapılıyor.

  Teorik sınavı geçemeyen aday, direksiyon sınavına girmeye hak kazanamıyor.

  Teorik eğitimi tamamlayan adaylar e-sınav merkezlerinde teorik sınava girebiliyor.

  Ehliyet almak isteyen bir kişinin öncelikle sürücü kursuna başvuru yapması gerekiyor. Sürücü adayı teorik eğitimini alıyor.

  Ardından sürücü, başvuru yaptığı bölgedeki E-sınav merkezlerinde sınava giriyor.

  Sınav sonuçları sorgulama ekranları üzerinden kontrol edilebilir.

  E-SINAV SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

  Sınava katılan aday TC kimlik numarasını ve güvenlik kodunu yazdıktan sonra sonuç bilgisine ulaşabiliyor.

  Sınav sonuçları 70 ve üzeri olan adaylar, başarılı olarak kabul ediliyor.

  50 soru içerisinden 35 tanesini doğru yapanlar sınavı geçmiş oluyorlar.

  35 doğrunun altında olanlar ise başarısız sayıldıkları için yeniden sınava girmek durumundalar.

  EHLİYET SINAV SONUCU SORGULAMA EKRANI

  Yazı kaynağı : www.karar.com

  Ehliyet E-SINAV Sonucu Sorgulama Ekranı (YENİLENDİ)

  EHLİYET E-SINAV SONUCU SORGULAMA

  E-sınava giren sürücü adayları sonuçları aynı dakika öğrenebilmektedirler. Ehliyet sınavı sonuçlarını görüntülemek için TC Kimlik No ile sorgulama yapılması gerekmektedir. Ehliyet sınav sonuçlarını sorgulamak için alt kısımda yer alan "sonuç linki" ile MEB'in resmi sorgulama alanına ulaşıp, TC Kimlik No ve güvenlik numarasını girilmelidir.

  LİNKLER

  esinav.meb.gov.tr/SonucAciklama.aspx

  Direksiyon sınav sonuçları sorgulama

  Önemli: Ehliyet sınav sonuçları 4 yıldır üstte paylaştığımız linkten öğrenilmektedir. E-sınav sonuç sorgulama sistemi şu an google aramalarında görünmemektedir. E-sonuç sistemiyle puanınızı öğrenemediyseniz bağlı bulunduğunuz sürücü kursunu telefon ile arayarak da sınav sonucunu öğrenebilirsiniz. Sürücü kursları sınav sonuçlarını kendi MTSK modüllerinden görebilmektedirler. Ayrıca bazı sitelerde ehliyet sonuçlarının e-devlet üzerinden sorgulanabileceğini bildirmektedir. Şu an için ehliyet sınav sonuçları e-devlet üzerinden sorgulanmamaktadır(MEB'in yapmış olduğu diğer sınavlar sorgulanabilmektedir).

  EHLİYET SINAVINDAN BAŞARILI OLMAK İÇİN KAÇ PUAN GEREKİYOR?

  Her sorunun eşit puanda olduğu e-sınava giren kursiyerler sorulara verdikleri cevaplar neticesinde 100 tam puan üzerinden en az 70 puan almak suretiyle teorik sınavdan başarılı olurlar. Önemli olan hangi alandan olursa olsun en az 35 doğru cevap vermektir. 

  DİREKSİYON SINAVINA NASIL HAZIRLANMALIYIM?

  Eğer sınavdan 70 puan alarak başarılı olursanız direksiyon sınav ücretini ödemeniz gerekiyor. Sürücü adayları teorik sınavdan ziyade direksiyon sınavında çok zorlanmaktadır. Direksiyon sınavıyla ilgili dikkat etmeniz gereken hususlarla ilgili makaleyi okumanızı tavsiye ediyoruz. Komisyon üyeleri ve usta öğreticilerin de görüşü alınarak hazırlanmış ve güncel yazı:

  Direksiyon sınavında yapılması gerekenler için tıklayınız

  DİREKSİYON SINAVI EĞİTİMLERİ TOPLAM KAÇ SAAT OLACAK?

  Resmiyette direksiyon eğitimi toplam B sınıfı için 14 ders saatidir. Direksiyon eğitimi akan trafikte verilir. Ayrıca, 2 ders saati simülatör eğitimi alınmalıdır. Mutlaka eğitimlerinizi alın. Sınav parkurunuzu çok iyi tanıyın.

  Direksiyon dersleri kaç saat

  SONUÇLARI BAŞKA NEREDEN ÖĞRENEBİLİRİM?

  Kursiyerler e-sınav sonucuna ilişkin sonuçları sınava girdikleri merkezden, bağlı bulunduğu sürücü kursundan veya üst kısımda verdiğimiz internet adresi üzerinden sorgulama yapmak suretiyle öğrenebilirler. E sınav sonuçları duyurularını kursiyerin kayıt yaptırdığı özel MTSK müdürlüğü de yapmaktadır. Elektronik ortamdan almış oldukları sınav sonuçlarına dair bilgileri kendi kursiyerlerine telefon veya SMS yoluyla aktarabilirler.

  SONUÇLAR HEMEN AÇIKLANIYOR MU?

  Sürücü adayları girmiş oldukları e-sınavı bitirir bitirmez sonuçlarına ulaşabilirler. Sınav merkezi görevlileri sınavı biten kursiyerlerin sonuçlarını elektronik ortamdan kiosk cihazı aracılığıyla yazılı kağıda dökmek suretiyle sürücü adaylarına bildirirler. Fakat şu an kağıt israfını önlemek amacıyla e-sınav merkezlerinde adayların sonuçları internetten öğrenmeleri isteniyor.

  EHLİYET SINAVINA İTİRAZ EDEBİLİR MİYİM?

  Sınav sonucuna ve genel e-sınav uygulamasına yapılacak itirazlar, sonuçlar internette yayınlandıktan sonra 5 takvim günü içinde yapılabilmektedir. Bu itirazlar için ödeme yapılması gerekmektedir. Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Halk Bankası A.Ş. şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile 30 TL itiraz ücreti yatırılır. Ardından aşağıda linki paylaşılan e-itiraz modülü ile itiraz gerçekleştirilir.

  E-sınav itiraz

  Yazı kaynağı : ehliyetsinavihazirlik.com

  Ehliyet sınav sonuçları sorgulama! Ehliyet sınav sonuçları nereden öğrenilir? MEB e sınav sonuç sorgulama sayfası…

  Ehliyet sınav sonuçları sorgulama! Ehliyet sınav sonuçları nereden öğrenilir? MEB e sınav sonuç sorgulama sayfası…

  Ehliyet sınavı belli aralıklarla e sınav olarak yapılıyor. Adaylar belirtilen merkezlere giderek adlarına oturum açılmış olan bilgisayar üzerinden sınavlarını oluyor. Sınavda tamamlandıktan sonra bilgisayar üzerinden “sınavı bitir” diyor ve sınav sonlanıyor. Peki, ehliyet sınavı sonuçları nasıl sorgulanır? İşte Ehliyet sınav sonuçları sorgulama

  EHLİYET SINAV SONUÇLARI 2021 SORGULAMA

  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ehliyet sınavlarının sonuçları e sınav sonuç sorgulama sayfası olan “esinav.meb.gov.tr” adresinden ilan ediliyor.

  Sınava katılan aday TC kimlik numarasını ve güvenlik kodunu yazdıktan sonra sonuç bilgisine ulaşabiliyor. 70 ve üzeri alan adaylar başarılı olarak kabul ediliyor. Yani 50 soru içerisinden 35 tanesini doğru yapanlar sınavı geçmiş oluyorlar. 35 doğrunun altında olanlar ise bir kez daha sınava girmek durumunda kalıyorlar.

  EHLİYET SONUÇ SORGULAMA SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

  Yazı kaynağı : www.gazetevatan.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap