Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  e devlet tazminat hayat sigortası para çekme

  1 ziyaretçi

  e devlet tazminat hayat sigortası para çekme bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Hayat Sigortası Poliçe ve Tazminat Bilgileri Sorgulama

  Dilekçeyle başvuru yapanlara birikmiş paraları iade ediliyor! Hayat Sigortası geri alma E-Devlet’ten yapılıyor! Kredi alanlar hemen şimdi... - Galeri - Takvim

  Dilekçeyle başvuru yapanlara birikmiş paraları iade ediliyor! Hayat Sigortası geri alma E-Devlet’ten yapılıyor! Kredi alanlar hemen şimdi... - Galeri - Takvim

  Öncelikle şunu belirtelim, bankalarda kredi çekiminde müşteriye iki seçenek sunuluyor. Birincisi hayat sigortalı kredi, ikincisi ise sigortasız kredi.

  Müşteri ikisinden birini seçme hakkına sahip oluyor. Bankalar müşterinin hayat sigortalı krediyi çekmesi durumunda daha uygun faiz oranları ve kredide daha esnek şartlar sunulabilir.

  Yazı kaynağı : www.takvim.com.tr

  Kredi İçin Yaptırılan Hayat Sigortası Primleri E-devlet Üzerinden İade Alınabilir mi?

  Kredi İçin Yaptırılan Hayat Sigortası Primleri E-devlet Üzerinden İade Alınabilir mi?

  Bankalardan kredi çekerken yaptırılan hayat sigortası primlerini e-Devlet üzerinden başvuru yapıp geri alabilme mümkün olabilir.

  Çekmiş olduğu kredi devam eden ve hayat sigortası yürürlükte olan kişiler, www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden başvuru yaparak hayat sigortası poliçesinin iptaline ve priminin de verdiği hesap numarasına yatmasını talep edebiliyor.

  Ancak, hayat sigortasının iptal edilmesi ve ücretinin iade alınmasıyla birlikte vefat durumunda kalan borçlar mirasçılara yansıyacaktır.

  Bundan dolayı sigortalının dikkat ederek işlemi gerçekleştirmesi, vefatı durumunda geride borç bırakmamak adına sigortanın devam etmesi menfaatine olabilir.

  Kredi vadesinin sonlarına doğru hayat sigortasının iptalinin istenmesi bu durumda daha doğru olabilir.

  Çekilen krediye istemsiz yapılan hayat sigortası ortadan kalkacak olduğu için, riski artan bankanın kredi koşullarını güncellemesi söz konusu olabilir.

  İŞLEM ADIMLARI

  E-devlet (turkiye.gov.tr)’te giriş yapıldıktan sonra arama kısmına “Hayat Sigortası Poliçe ve Tazminat Bilgileri Sorgulama” yazılıp gelen ekranda hayat sigortaları kontrol edilir. Her hayat sigortasının yanında “Detaylı Bilgi” yazar ve bu yazıya tıklanır. Gelen ekranda “Poliçe Durum” kısmında “Yürürlükte” yazıyorsa hayat sigortası primi iade alınabilir. Aksi durumda, hayat sigortası primini iade alınamaz.

  Bu ekrandan sigorta şirketi, poliçe ya da sözleşme numarası bir kenara not edilir.

  BAŞVURU

  Turkiye.gov.tr’de arama kısmına “Sigortacılık ve Özel Emeklilik Şikayet Başvuru ve Takibi” yazılır ve sağ üst köşede “Yeni Başvuru” sekmesine tıklanır. Çıkan rehber alt taraftan onaylanarak diğer adıma geçip başvuruya devam edilir.

  Başvuru bilgileri kısmına mail adresi, telefon numarası yazıldıktan sonra “Başvuru Konusu”nu “Hayat” olarak seçip alt tarafta yer alan “İlgili Kurum” kısmında sigorta şirketini işaretleyip bir alt kısma da “Poliçe/Sözleşme numarasını” ekleyerek “Başvuru metni” kısmına da “../../…. tarihinde … Bankası’ndan çektiğim krediyle beraber şahsıma imzalatılan … poliçe numaralı … Sigorta Şirketi’ne ait sigorta poliçesinin Iptal ve tutarının TR … IBAN numarasına yatırılmasını talep ederim.” yazılması gerekiyor.

  Eğer hayat sigortasına ilişkin daha önceden yargı süreci oluşmadıysa “Yasal Süreç Durumu” kısmı “Hayır” olarak işaretlendikten sonra başvuru tamamlanmış olur.

  Başvuru işlemini tamamladıktan sonra kontrol sağlamak için Turkiye.gov.tr adresindeki arama kısmına “Sigortacılık ve Özel Emeklilik Şikayet Başvuru ve Takibi” yazılıp başvuru durumu takip edilebilir..

  _____

  Güncelleme:02.09.2022

  Yazı kaynağı : calisanlar.net

  Toplu ödeme yapılıyor! E-devlet'ten hemen kontrol edin, paranız...

  Toplu ödeme yapılıyor! E-devlet'ten hemen kontrol edin, paranız...

  Bankada hak sahibi olarak paranızı unutmuş veya hiç bilmiyor bile olabilirsiniz. Türkiye'de yaşayan herkesi ilgilendiriyor. Hayat sigortaları alanında uzman tazminat hukukçusu Av. Erkan Behçet Arıkan, hayat sigortası yaptırıp bir şekilde bankalardan veya poliçe kesen kurumlardan haklarını almayanların sayısının her geçen gün arttığını söyleyerek, kişilerin haklarına kavuşmalarına yönelik bilgi verdi. Av. Arıkan; Konut, otomobil veya ihtiyaç kredisi çeken sigortalının hayatını kaybetmesi sonrasında mirasçıların söz konusu sigortadan haberlerinin olmaması nedeniyle de birçok hak sahibinin paralarını almadıkları belirtti.

  Buna rağmen hak sahiplerine ulaşmaya çalışan şirketler ise hak sahiplerinin bir kısmına adres ve iletişim bilgisi yetersizlikleri nedeniyle ulaşamadıklarını ifade ederken, kimi hak sahiplerinin ise telefon dolandırıcılığı şüphesiyle hakkı olan paraları geri çevirdiklerini söylüyor.

  KREDİ ÇEKENLER DİKKAT

  Sigorta Bilgi Gözetim Merkezi’nin 2018 yılında yaptığı araştırmaya göre hayat sigortaları poliçelerinde unutulan paraların 40 milyonu geçtiğini belirten Arıkan, “Hayat sigortası temelde, ölüm, yaralanma ve ağır hastalık hallerinin, yani risklerinin doğması halinde, kişinin mirasçıları veya kendisine toplu para ödemesi yapılmasını sağlayan bir sigorta türüdür.

  Temel mantıkta mirasçılarımız sağlıklı olduğumuzda çektiğimiz, konut, araç veya ihtiyaç kredisinin borçlarıyla karşı karşıya kalmasın diye yapılan poliçedir. Aynı poliçeye ağır hastalıklar ile trafik ve iş kazalarını da göz önünde bulundurarak teminatlar ve sigorta sözleşmesi (poliçe) oluşturuluyor. Yukarıdaki hallerin herhangi birinin gerçekleşmesi halinde ise kişi veya hak sahiplerine toplu bir ödeme yapılır” diye konuştu.

  İNSANLAR PARASI OLUP OLMADIĞINI BİLMİYOR

  Hayat sigortası sonrası sistemde biriken rakamların ciddi boyutlara ulaştığını vurgulayan Av. Erkan Behçet Arıkan, “Vatandaşlar kredi çekerken veya hayat sigortası yaptırırken kredi ödemeleri ya da banka ile olan parasal süreçleri tamamlanınca poliçeden kaynaklı hakları olup olmadığını bilmiyor. Ancak kredi borcu bitse bile vatandaşın hayat sigortasından kaynaklanan hakları devam etmektedir” dedi.

  E-DEVLETTEN HEMEN KONTROL EDİN

  Arıkan, “Sigorta Bilgilendirme Merkezi’nin, e-devlet sistemi üzerinden sunmuş olduğu hizmete binaen sorgulama yapılarak, vatandaşlarımız hayat sigortalarının var olup olmadığını ve hangi tarih aralığını kapsadığını öğrenebilirler. Bundan sonraki süreçte hakkı olduğunu düşünenler ilgili sigorta şirketine başvuru yapabilmektedir. Bankalar Ev, arsa, araç, ihtiyaç kredisi çekenlere prosedür olarak bahsetmiş olduğumuz hayat sigortası poliçelerini imzalatmaktadır. Vatandaşlarımız bilgi sahibi olmak için hayat sigortası alanında uzmanlara başvurarak poliçelerden kaynaklı haklarına kavuşabilir” ifadelerini kullandı.

  SÜREÇ NASIL İLERLİYOR?

  Kredi çektikten sonra, kredi çeken kişinin hala hayatta olup olmadığı veya kişi sağ ise kaza ya da ağır hastalığa yakalanıp yakalanmadığına bakıldığını belirten Arıkan, “Daha sonra sözleşmede bulunan haklar incelenerek sürece başlanır. Gerek Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gerekse de ilgili sigorta şirketlerine e-posta ve telefonla ulaşma güçlüğü, kişilerin Türkiye’nin herhangi bir yerinde olması sebebiyle çoğunluğu İstanbul’da bulunan sigorta şirketlerine ulaşmakta güçlük çekmesi, süreçteki hukuki taleplerin ve evrakların neler olduğunun bilinmemesi ile bu sürecin yönetiminin zorlayıcı olmasından ötürü hukuki destek alınmasını tavsiye ediyoruz” dedi.

  5 YIL İÇİNDE TALEP EDİLMEZSE ZAMAN AŞIMINA UĞRUYOR

  Hayat sigortasının yalnızca banka kredi ve kredi kartı borcunu ödemekle kalmadığını aktaran Av. Erkan Behçet Arıkan, “Aynı zamanda poliçede bakiye kalması durumunda kalan bakiye bedeli hak sahiplerine ödemekle mükelleftir.

  Örneklendirecek olursak 100 bin lira kredi çekildiğini ve 50 bin lirasını ödendiğini varsayarsak, vatandaş sigorta şirketinden teminat altında olan 50 bin lira hakkını parasal olarak talep edebilecektir. Rizikonun yani ölüm, yaralanma durumunun doğduğu tarihten itibaren 5 yıl içerisinde bu hak talep edilmelidir. Aksi halde bu hak zaman aşımına uğrayacaktır” diye konuştu. Sorgulama yapmak isteyen kişiler, hesabının bulunduğu bankalara veya sigorta şirketlerine şahsen başvuruda bulunabilir.

  Yazı kaynağı : www.gazetevatan.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap