Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  e-devlet kredi hayat sigortası geri alma

  1 ziyaretçi

  e-devlet kredi hayat sigortası geri alma bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kredi çekenler dikkat! e-Devlet'e girip paranızı geri alabilirsiniz!

  Kredi çekenler dikkat! e-Devlet'e girip paranızı geri alabilirsiniz!

  Her gün bankalardan kullandırılan on binlerce krediye ilişkin Hayat Sigortası yaptırılıyor. Bankalar hem kendilerinin hem de müşterilerinin mağdur olmaması için vefat durumunda hayat sigortasından kredinin kalan bakiyesini tahsil edebiliyor. Her iki taraf için de faydalı olan bu prosedüre ilişkin değişiklikler gündeme geldi.

  Çekmiş olduğu Kredi devam eden ve hayat sigortası yürürlükte olan kişiler www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden başvuru yaparak hayat sigortası poliçesinin iptaline ve priminin de verdiği hesap numarasına yatmasını talep edebiliyor.

  İŞLEM ADIMLARI NASIL OLACAK?

  Turkiye.Gov.Tr’ye giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Hayat Sigortası Poliçe ve Tazminat Bilgileri Sorgulama” yazıp gelen ekrandaki hayat sigortalarını kontrol etmeniz gerekiyor. Her hayat sigortasının yanında “Detaylı Bilgi” yazar ve bu yazıya tıklamak gerekiyor.

  Karşınıza gelen ekranda “Poliçe Durum” kısmında “Yürürlükte” yazması gerekiyor. Yürürlükte yazmazsa hayat sigortası primini geri alamayacağınız anlamına geliyor.

  “YÜRÜRLÜKTE” YAZISI ÖNEMLİ

  Bu adımda eğer “Yürürlükte” yazısını görürseniz ekrandaki bilgilerden hangi sigorta şirketi olduğu, poliçe ya da sözleşme numarasını kenara not etmeniz gerekiyor.

  BAŞVURU KISMI

  Yine Turkiye.gov.tr’de arama kısmına “Sigortacılık ve Özel Emeklilik Şikayet Başvuru ve Takibi” yazarak sağ üst köşeden “Yeni Başvuru” sekmesini tıklamanız gerekiyor. Karşınıza çıkan rehberi alt taraftan onaylayarak diğer adıma geçip başvuruya başlanıyor.

  Başvuru bilgileri kısmına mail adresi, telefon numarası yazıldıktan sonra "Başvuru Konusu"nu "Hayat" olarak seçip alt tarafta yer alan "İlgili Kurum" kısmında sigorta şirketini işaretleyip bir alt kısma da "Poliçe/Sözleşme numarasını" ekleyerek "Başvuru metni" kısmına da "../../.... tarihinde ... Bankası'ndan çektiğim krediyle beraber şahsıma imzalatılan ... poliçe numaralı ... Sigorta Şirketi'ne ait sigorta poliçesinin Iptal ve tutarının TR ... IBAN numarasına yatırılmasını talep ederim.” yazmanız gerekiyor. Eğer hayat sigortasına ilişkin daha önceden yargı süreci oluşmadıysa “Yasal Süreç Durumu” kısmını “Hayır” olarak işaretledikten sonra başvurunuz tamamlanmış oluyor.

  Başvuru işlemini tamamladıktan sonra kontrol sağlamak için Turkiye.gov.tr adresindeki arama kısmına “Sigortacılık ve Özel Emeklilik Şikayet Başvuru ve Takibi” yazıp başvurunuzun durumunu inceleyebilirsiniz.

  HAYAT SİGORTASINI İPTAL ETMEK DOĞRU MU?

  Hayat sigortasının iptal edilmesi ve ücretinin iade alınmasıyla birlikte vefat durumunda kalan borçlar mirasçılara yansıyacaktır. Örnek olarak kredili konut alınmışsa krediyi çeken kişi vefat ederse kredinin kalan kısmını mirasçılar ödemek zorunda kalacak. Bu gibi riskleri barındırmasından dolayı sigortalının dikkat ederek işlemi gerçekleştirmesi, vefatı durumunda geride borç bırakmamak adına sigortanın devam etmesi menfaatine olacaktır. Kredi vadesinin sonlarına doğru hayat sigortasının iptalinin istenmesi bu durumda daha doğru olabilir.

  Burak Taşçı / Hürriyet

  Yazı kaynağı : www.posta.com.tr

  Hayat Sigortası Poliçe ve Tazminat Bilgileri Sorgulama

  Toplu ödeme yapılıyor! E-devlet'ten hemen kontrol edin, paranız...

  Toplu ödeme yapılıyor! E-devlet'ten hemen kontrol edin, paranız...

  Bankada hak sahibi olarak paranızı unutmuş veya hiç bilmiyor bile olabilirsiniz. Türkiye'de yaşayan herkesi ilgilendiriyor. Hayat sigortaları alanında uzman tazminat hukukçusu Av. Erkan Behçet Arıkan, hayat sigortası yaptırıp bir şekilde bankalardan veya poliçe kesen kurumlardan haklarını almayanların sayısının her geçen gün arttığını söyleyerek, kişilerin haklarına kavuşmalarına yönelik bilgi verdi. Av. Arıkan; Konut, otomobil veya ihtiyaç kredisi çeken sigortalının hayatını kaybetmesi sonrasında mirasçıların söz konusu sigortadan haberlerinin olmaması nedeniyle de birçok hak sahibinin paralarını almadıkları belirtti.

  Buna rağmen hak sahiplerine ulaşmaya çalışan şirketler ise hak sahiplerinin bir kısmına adres ve iletişim bilgisi yetersizlikleri nedeniyle ulaşamadıklarını ifade ederken, kimi hak sahiplerinin ise telefon dolandırıcılığı şüphesiyle hakkı olan paraları geri çevirdiklerini söylüyor.

  KREDİ ÇEKENLER DİKKAT

  Sigorta Bilgi Gözetim Merkezi’nin 2018 yılında yaptığı araştırmaya göre hayat sigortaları poliçelerinde unutulan paraların 40 milyonu geçtiğini belirten Arıkan, “Hayat sigortası temelde, ölüm, yaralanma ve ağır hastalık hallerinin, yani risklerinin doğması halinde, kişinin mirasçıları veya kendisine toplu para ödemesi yapılmasını sağlayan bir sigorta türüdür.

  Temel mantıkta mirasçılarımız sağlıklı olduğumuzda çektiğimiz, konut, araç veya ihtiyaç kredisinin borçlarıyla karşı karşıya kalmasın diye yapılan poliçedir. Aynı poliçeye ağır hastalıklar ile trafik ve iş kazalarını da göz önünde bulundurarak teminatlar ve sigorta sözleşmesi (poliçe) oluşturuluyor. Yukarıdaki hallerin herhangi birinin gerçekleşmesi halinde ise kişi veya hak sahiplerine toplu bir ödeme yapılır” diye konuştu.

  İNSANLAR PARASI OLUP OLMADIĞINI BİLMİYOR

  Hayat sigortası sonrası sistemde biriken rakamların ciddi boyutlara ulaştığını vurgulayan Av. Erkan Behçet Arıkan, “Vatandaşlar kredi çekerken veya hayat sigortası yaptırırken kredi ödemeleri ya da banka ile olan parasal süreçleri tamamlanınca poliçeden kaynaklı hakları olup olmadığını bilmiyor. Ancak kredi borcu bitse bile vatandaşın hayat sigortasından kaynaklanan hakları devam etmektedir” dedi.

  E-DEVLETTEN HEMEN KONTROL EDİN

  Arıkan, “Sigorta Bilgilendirme Merkezi’nin, e-devlet sistemi üzerinden sunmuş olduğu hizmete binaen sorgulama yapılarak, vatandaşlarımız hayat sigortalarının var olup olmadığını ve hangi tarih aralığını kapsadığını öğrenebilirler. Bundan sonraki süreçte hakkı olduğunu düşünenler ilgili sigorta şirketine başvuru yapabilmektedir. Bankalar Ev, arsa, araç, ihtiyaç kredisi çekenlere prosedür olarak bahsetmiş olduğumuz hayat sigortası poliçelerini imzalatmaktadır. Vatandaşlarımız bilgi sahibi olmak için hayat sigortası alanında uzmanlara başvurarak poliçelerden kaynaklı haklarına kavuşabilir” ifadelerini kullandı.

  SÜREÇ NASIL İLERLİYOR?

  Kredi çektikten sonra, kredi çeken kişinin hala hayatta olup olmadığı veya kişi sağ ise kaza ya da ağır hastalığa yakalanıp yakalanmadığına bakıldığını belirten Arıkan, “Daha sonra sözleşmede bulunan haklar incelenerek sürece başlanır. Gerek Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gerekse de ilgili sigorta şirketlerine e-posta ve telefonla ulaşma güçlüğü, kişilerin Türkiye’nin herhangi bir yerinde olması sebebiyle çoğunluğu İstanbul’da bulunan sigorta şirketlerine ulaşmakta güçlük çekmesi, süreçteki hukuki taleplerin ve evrakların neler olduğunun bilinmemesi ile bu sürecin yönetiminin zorlayıcı olmasından ötürü hukuki destek alınmasını tavsiye ediyoruz” dedi.

  5 YIL İÇİNDE TALEP EDİLMEZSE ZAMAN AŞIMINA UĞRUYOR

  Hayat sigortasının yalnızca banka kredi ve kredi kartı borcunu ödemekle kalmadığını aktaran Av. Erkan Behçet Arıkan, “Aynı zamanda poliçede bakiye kalması durumunda kalan bakiye bedeli hak sahiplerine ödemekle mükelleftir.

  Örneklendirecek olursak 100 bin lira kredi çekildiğini ve 50 bin lirasını ödendiğini varsayarsak, vatandaş sigorta şirketinden teminat altında olan 50 bin lira hakkını parasal olarak talep edebilecektir. Rizikonun yani ölüm, yaralanma durumunun doğduğu tarihten itibaren 5 yıl içerisinde bu hak talep edilmelidir. Aksi halde bu hak zaman aşımına uğrayacaktır” diye konuştu. Sorgulama yapmak isteyen kişiler, hesabının bulunduğu bankalara veya sigorta şirketlerine şahsen başvuruda bulunabilir.

  Yazı kaynağı : www.gazetevatan.com

  AgeSA Hayat ve Emeklilik E Devlet Şikayetleri - Şikayetvar

  Kredi Çekerken Gereken Hayat Sigortası İadesi Nasıl Alınır?

  Bankalardan kredi çekerken zorunlu olarak hayat sigortası talep edilmektedir. Hayat sigortasının yapılmasının amacı kredi alan kişinin vefat etmesi durumunda kalan borcun sigorta şirketi tarafından yasal varislere ödenmesidir.

  Çoğu kişi kredi çekerken yapılan sigorta ücretinin geri alınıp alınamayacağını merak etmektedir.

  Bankalar tarafından zorunlu olarak yaptırılan hayat sigortası sonrasında iade olarak alınabilmektedir. Ancak çoğu kişinin bu durumdan haberi olmadığı için bankalar iade konusunda herhangi bir bilgi vermekten çekinir.

  Hayat Sigortası İadesi Nasıl Alınır?

  Kredi borçlarını erken kapatan müşterilerin sigorta primlerini talep olmadıkça geri ödemeyen bankalar, kimi zaman 24 ay vade ile kredi alan kişiler için 36 aylık sigorta yaptırmakta, fazladan primler de bankaya kalmaktadır.

  Kredi borçlarını ödeyen ve hayat sigortası iadesi almak isteyen müşteriler dilekçe ile geri ödeme alabilmektedir. Eğer söz konusu banka iade konusunda zorluk çıkarırsa tüketici hakem heyetlerine başvuruda bulunmak da mümkündür. Kaymakamlık binalarında yer alan tüketici hakem heyetleri genellikle 3 ay içinde karara varmaktadır. Bu gibi bir durumda banka zorunlu olarak iade yapmaktadır.

  Her yıl sigorta primlerinin geri alınabilmesi için gerekli tarihler, o yılı ilgilendiren kanunun Resmi Gazete’de yayınlanması ile duyurulur. Bu tarihler arasında kişinin sorgulama yapabilmesi mümkündür.

  Aynı zamanda sigorta şirketleri başvuru yapılması için 30 gün ek süre tanımaktadır.

  İade ile alakalı detaylar için sigorta şirketinden yardım alınabilirken, bankaların web sitelerinden de ilgili konuya ulaşmak mümkündür.

  Erken Ödenen Kredilerde İade

  Borcu erken kapatılan kredilerde hayat sigortası iadesi için müşterinin sigorta şirketine değil, direkt olarak bankaya başvuruda bulunması gerekmektedir. Söz konusu dilekçe ile bankaya başvuruda bulunarak prim iadesi alabilirsiniz.

  İadesi Alınmayan Sigorta Ödemeleri Ne Olur?

  Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çoğu kişi sigorta iadesi alabileceğinden haberdar olmadığı için parası bankalarda kalmaktadır. Bu gibi durumlarda para, sigorta şirketleri tarafından oluşturulan Güvence Hesaplarına aktarılmakta ve orada kalmaktadır.

  Başvuru tarihlerini kaçıran vatandaşlar tekrar başvuruda bulunamayacağı için, mutlaka tarihlerin kontrol edilmesi ve doğru zamanda başvuru yapılması önemlidir.

  Yazı kaynağı : olayinkolayi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap