Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  e devlet şifresi kaç yaşında alınıyor

  1 ziyaretçi

  e devlet şifresi kaç yaşında alınıyor bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Hızlı Çözüm Merkezi

  18 yaş altı e devlet şifresi alabilir mi? e-Devlet şifresi alma yaşı ne?

  18 yaş altı e devlet şifresi alabilir mi? e-Devlet şifresi alma yaşı ne?

  Türkiye'de e-Devlet kapısı 18 Aralık 2008'de vatandaşların ve şirketlerin internet üzerinden sunulan kamu hizmetlerine tek noktadan ve güvenle erişmesi amacıyla kuruldu. Sisteme www.turkiye.gov.tr adresinden giriliyor. e-Devlet, devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması anlamına geliyor. Bugün e-Devlet'te sorgulama, başvuru, belge üretme, bilgi alma, ödeme, abonelik gibi
  farklı hizmet türleri sunuluyor. Ekim 2021 itibarıyla sistemde 56.7 milyon kayıtlı kullanıcı vardı.

  e-DEVLET ŞİFRESİ ALMA YAŞI NE?

  Peki, 18 yaş altı e devlet şifresi alabilir mi? e-Devlet şifresi alma yaşı ne? 15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları e-devlet şifresi alabiliyor. Bu konuda yapılan açıklama şöyle:

  KİMLER E-DEVLET ŞİFRESİ ALABİLİR?

  Yazı kaynağı : www.chip.com.tr

  Online e-devlet şifresi alma ekranı - 2023 e - Devlet şifresi nasıl alırım?

  Online e-devlet şifresi alma ekranı - 2023 e - Devlet şifresi nasıl alırım?

  Milyonlarca vatandaşımız için son derece önemli olan e-devlet şifresi ile ilgili merak edilenleri derledik. Vatandaşlar bu sayede, devlet hizmetlerinin vatandaşa en kolay ve en etkin yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaştırılması hedeflenmektedir. Bürokratik ve klasik devlet kavramının yerini almaya başlayan e-devlet anlayışı ile, her kurumun ve her bireyin bilgi ve iletişim teknolojileri ile devlet kurumlarına ve kurumlarca sunulan hizmetlere kolayca erişmesi hedeflenmektedir. Peki e - devlet şifresi nasıl alınır?

  e-Devlet Kapısı Nasıl Kullanılır?

  Kişisel bilgilere erişim veya güvenlik gerektiren entegre elektronik hizmetlere erişim için şifre, e-imza veya mobil imza gibi kimlik doğrulama araçlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Tek bir kimlik doğrulaması (şifre, e-imza, mobil imza vb.) ile pek çok entegre elektronik hizmetlere aynı adresten alabilirsiniz.

  Ayrıca, e-Devlet Kapısı üzerinden alınacak bazı elektronik hizmetler için (vergi, harç vs. gibi) ödeme yapılması gerektiğinde ödeme birimi hizmeti sayesinde bu ödeme işlemleri de güvenli bir ortamda e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabilmektedir.

  E - DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALIRIM?

  Şifreyi, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin(nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı) ibraz edilerek Yurt içinde PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alınabilir. Bunun yanı sıra üzerinde “e-Devlet Kapısı şifresi almaya yetkilidir” ibaresi olan vekalet ya da ilgili adli birimlerce temin edilmiş vesayet belgesi aracılığıyla da PTT şubelerinden şifre temin edilebilmektedir.

  e-Devlet şifresi yurt dışında Elçilik ve Konsolosluklardan temin edilebilir. Bağlı bulunulan dış temsilciliklerden konuyla ilgili detaylı bilgi alınabilir.

  E - DEVLET GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

  Bununla birlikte, mobil imza, elektronik imza veya internet bankacılığı kullanılıyorsa, e-Devlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra şifre oluşturulabilir. Elektronik kimlik kartı ile de Türkiye.gov.tr adresine giriş yapılabilir ve şifre oluşturulabilir.

  Şifre ile giriş yaptıktan sonra şifrenizi değiştirmeniz istenir, bu durumda PTT’den aldığınız şifreyi girmeniz ve ardından da kendinizin belirleyeceği ve belli kriterlerden oluşan (şifre değişikliği sayfasında açıklanan) yeni şifrenizi girmeniz istenir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra yeni şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Şifreyle ilgili ekranda bulunan uyarıları lütfen dikkatlice okuyunuz.

  Şifre Online Olarak Alınabilir mi?

  e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiğinden şifre güvenliği önemlidir. Bu nedenle PTT’den alınan şifreler ancak kimlik ibrazı ve şahsen başvuru ile verilmektedir.

  Şifre unutma durumunda şifre sıfırlama yapılabilmekte, ancak yeni şifre online (sms/ e-posta vb.) gönderilmemektedir. Kullanıcının e-Devlet Kapısı profilinde tanımlamış olduğu cep telefonuna ya da hem cep telefonu hem de e-postasına gelen doğrulama kodu vasıtasıyla yeni şifre belirlenebilmektedir.

  İnternet bankacılığı aracılığı ile giriş yapan bir kişi e-Devlet Kapısı profil alanından kendisine şifre oluşturabilmektedir.

  Şifremi Nasıl Kullanacağım?

  Elektronik hizmetlere erişebilmek için TC Kimlik numaranız ve PTT’den almış olduğunuz şifre ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. e-İmza veya mobil imza gerektiren hizmetleri kullanabilmek için e-İmza veya m- imza edinilmesi hizmete bağlı olarak ayrıca gerekebilir.

  Şifre ile giriş yaptıktan sonra şifrenizi değiştirmeniz istenir, bu durumda PTT’den aldığınız şifreyi girmeniz ve ardından da kendinizin belirleyeceği ve belli kriterlerden oluşan (şifre değişikliği sayfasında açıklanan) yeni şifrenizi girmeniz istenir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra yeni şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Şifreyle ilgili ekranda bulunan uyarıları lütfen dikkatlice okuyunuz. Güvenliğiniz için lütfen şifrenizi kimseyle paylaşmayınız.

  Şifremi Nasıl Değiştirebilirim?

  Sisteme şifre ile ilk defa giriş yapan kullanıcı, güvenlik sebebiyle, otomatik olarak “Şifre Değiştirme” sayfasına yönlendirilir. Kayıt sonrasında sisteme giriş yapmış vatandaşlar dilerse “Şifre ve Güvenlik Ayarlarım” sayfasından şifre değişikliği işlemini gerçekleştirebilir. Ayrıca vatandaşlar PTT şubelerinden tekrar şifre alarak da şifre değiştirme işlemi gerçekleştirebilirler.

  Şifrenin Unutulması, Çalınması veya Kaybedilmesi Durumunda Ne Yapılması Gerekir?

  Şifreyi kaybetme, unutma veya çaldırma ve benzeri durumlarda yeni bir şifre için şifre yenileme hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu uygulamayı kullanmak için profilinizde bulunan iletişim bilgilerinden cep telefonu numaranızı ya da hem cep telefonu numaranızı hem de e-postanızı e-Devlet Kapısında doğrulamış olmanız gerekmektedir. Bu işlemlerden herhangi birini yapmadığınız takdirde PTT şube ve Merkezlerinden şahsen yeni bir şifre almanız gerekmektedir. Şifre yenileme hizmetinin detayları için 160 numaralı e-Devlet Kapısı İletişim Merkezinden destek alabilirsiniz.

  Daha önce cep telefonu ve e-posta doğrulaması yapmış iseniz e-Devlet Kapısı Şifre ve Güvenlik Ayarlarım bölümünden:

  Sadece PTT şubelerinden yeni şifre zarfı alarak
  Cep telefonuma ve e-posta adresime gelecek kodları girerek
  Cep telefonuma gelecek kodu girerek
  Seçeneklerinden birini işaretleyip şifre yenileme yöntemlerinden birini belirleyebilirsiniz. Giriş alanındaki şifremi unuttum seçeneği ile şifrenizi yenileyebilir, yeni şifre belirleyebilirsiniz. 15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti e-Devlet Kapısı kullanıcıları ve mavi kartlı kullanıcılar bu şifre yenileme hizmetinden faydalanabilmektedir. Ancak yabancı kullanıcılar şifre yenileme hizmetinden faydalanamamaktadır.

  Cep Telefonu ve e-Posta Doğrulaması Nasıl Yapılır?

  Şifre ile giriş yapıldığında; Üst tarafta yer alan isim kısmına tıklanır. Aşağı doğru açılan kutucuğun içinde üçüncü sırada yer alan “iletişim seçeneklerim” kısmı seçilir. Cep telefonu ve e-posta kayıtlı değil ise, ilgili kısımlara cep telefonu numarası ve e-posta adresi yazılır. Yanlış kayıtlı ise kayıt silinir ve doğrusu yazılır ve güncelle butonuna tıklanır. Bir sonraki ekranda kimlik seri ve sıra nosu uygun şekilde doldurulduktan sonra "devam et" butonuna tıklanır. Cep telefonu ve e-posta adresinin altında yer alan cep telefonu ve e-posta doğrulaya tıklanır. Cep telefonuna ve e-postaya gelen doğrulama kodları kutucuklara yazılır ve "doğrula" ya tıklanır.

  Kimler e-Devlet Şifresi Alabilir?

  15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, mavi kartlılar ve yabancılar üzerinde T.C kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğini (nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı) ibraz ederek şahsen ya da vekaleti olan kişi aracılığıyla (vekalette “e-Devlet Şifresi almaya yetki olduğuna dair ibare bulunmalıdır)başvuru yaptığında PTT merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerinden e-Devlet kapısı şifrelerini alabilirler. Bunun yanı sıra mahkeme kararıyla kendine vasi tayin edilmiş kişiler vasileri aracılığıyla e-Devlet Kapısı şifresi temin edebilirler. Bu durumlar harici başkaları adına şifre alımı mümkün değildir.

  Şifre Ücretli mi?

  Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir. İlk şifreden sonra herhangi bir nedenle PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 4 TL ücret ödenmektedir.

  Şifre için herhangi bir yıllık ücret söz konusu değildir. Her bir şifre için ödenen ücret bir defaya mahsustur. Ancak, unutma ve kaybolma durumlarında online şifre yenileme hizmetinden yararlanmak yerine PTT’den yeni şifre zarfı alınıyorsa bu ücretin tekrar ödenmesi gerekmektedir.

  Bu ücret, e-Devlet Kapısına gelir olarak kaydedilmemekte, işlem masrafı olarak PTT tarafından tahsil edilmektedir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  18 yaş altı e devlet şifresi alabilir mi? E devlet şifre değiştirme!

  18 yaş altı E-Devlet kullanabilir mi? 18 yaşından küçükler E-Devlet şifresi alabiliyor mu?

  18 Yaş Altı E Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

  18 Yaş Altı E Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

  18 yaşından küçük çocukların e-devlet şifresi alabilmesi için, en az 15 yaşlarını doldurmuş olmaları gerekir. 15 yaşına gelmemiş çocuklara, e-devlet şifresi verilmez. 18 yaşından küçük, 15 yaşını doldurmuş olan kişiler, e-devlet şifresi almak için başvuruda bulunabilirler.

  E devlet şifresi almak için başvuru yapılacak yetkili mercii, PTT şubeleri ve merkezlerdir. PTT ağı, Türkiye’deki en gelişmiş ve her bölge ve kesime ulaşan geniş bir ağdır. Bu nedenle e devlet şifresi almak gibi işlemler devlet dairelerinde değil, PTT şubeleri aracılığı ile yapılır.

  Kimler E Devlet Şifresi Alabilirler?

  E devlet şifresi alabilecek kişiler, şifrelerini PTT şubelerinden ya da internetten e devlet kapısından başvuru yaparak, şifre alabilirler. Şifre alma işlemleri hem PTT şubelerinden hem de internetten yapılabilir. Internettentirme işlemleri ise PTT şubelerine gitmeden, internetten e devlet kapısı üzerinden değiştirilebilir. Herkese e devlet şifresi verilmez. Şifre verilen kişiler belirlenmiştir. E devlet şifresi alabilecek kişiler:

  E Devlet Şifresi E Devlet Kapısı Üzerinden Nasıl Alınır?

  E devlet portalı üzerinden şifresi alabilmek için, PTT şubelerinden ya da internetten e devlet kapısından başvuru yaparak, şifre alabilirler. E devlet kapısı üzerinden şifre alabilmek için;

  E Devlet Şifresi PTT Şube ve Merkezlerinden Nasıl Alınır?

  PTT şubelerinden şifresi alabilmek için, PTT şubelerinden ya da internetten e devlet kapısından başvuru yaparak, şifre alabilirler. PTT şubelerinden ve PTT merkezlerinden şifre alabilmek için, mesai saatleri içerisinde Türkiye’nin herhangi bir yerindeki PTT şubelerinden bizzat başvuru yapılarak alınır.

  E-devlet şifresi almak için bizzat başvuru yapmak gerekir. 18 yaşından küçük, 15 yaşını doldurmuş kişilerin velileri şifre işlemlerini gerçekleştirecek ise, çocuğun velisi ya da vasisi olduğuna dair bir belge ibraz etmesi şart koşulur. Ayrıca çocuğun kimlik kartı ya da nüfus cüzdanında mutlaka resmi olmalıdır. PTT şubelerinden e devlet şifresi alınırken, üzerinde kimlik numarası bulunan ve kimlik kartı niteliğinde olan bir belge ile bizzat başvuru yapmalıdırlar.

  E Devlet Şifresi PTT Şubelerinden Alınırken Gerekli Olan Belgeler Hangileridir?

  PTT şubelerinden e devlet şifresi alınırken gereken belgeler, şifre alma işlemleri için gereklidir. E devlet şifrelerini PTT şubelerinden almak isteyenler, bizzat başvuru yapmalıdırlar. 18 yaşından küçük, 15 yaşını doldurmuş kişilerin velileri şifre işlemlerini gerçekleştirecek ise, çocuğun velisi ya da vasisi olduğuna dair bir belge ibraz etmesi şart koşulur.

  15 yaşını doldurmuş olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, PTT şubelerinden e devlet şifresi alabilmeleri için gereken belgeler vardır. Bu belgelerden herhangi birini PTT görevlisine göstermeleri yeterlidir. Bu belgeler T.C. Kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı veya kimlik kartı niteliği taşıyan bir belge olmalıdır. Bu belgeler üzerinde T.C. Kimlik numarası ve fotoğraf bulunmalıdır.

  Geçerliliği olan bu belgelerden herhangi birini PTT görevlisine iletmeleri halinde, PTT şubelerinden şifre alabilirler. PTT şubelerinden e-devlet şifresi alınırken gereken belgeler:

  Yazı kaynağı : www.egehaber.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap