Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  e devlet şifresi alma ptt ye gitmeden

  1 ziyaretçi

  e devlet şifresi alma ptt ye gitmeden bilgi90'dan bulabilirsiniz

  e-Devlet Kapısı

  PTT'ye gitmeden e devlet şifresi nasıl alırım?

  PTT'ye gitmeden e devlet şifresi nasıl alırım?

  Devletin vatandaşa sunduğu hızlı ve güvenli bir uygulama olan E-devlete giriş yapmak için şifre almak gerekmektedir. Vatandaşlar E-devlet şifrelerini PTT'ye gitmeden de alıp alamayacaklarını merak ediyorlar. Peki, E-devlet şifresi nasıl alınır? PTT'ye gitmeden e devlet şifresi alınabilir mi? PPTT'ye gitmeden e devlet şifresi nasıl alırım? Detaylar haberimizde...

  PTT'ye gitmeden e devlet şifresi alınabilir mi?

  Herhangi bir PTT şubelerine gitmeden şifre alınamaz ancak e-devlet sistemine giriş için farklı yollar bulunmaktadır. Bu yönetmler şöyledir:

  -İntenet bankacılığı müşterisiyseniz, giriş.turkiye.gov.tr/giris/banka-giris sayfasına girmeniz gerekiyor.

  -Kullandığınız bankanın üzerinden sisteme giriş yaptığınızda e-devlet kapısı açılacaktır.


  ÖNE ÇIKAN VİDEO

  E devlet şifresi ücretsiz alınabilir mi?

  E-devlet şifresi online olarak satılabilen bir şey olmadığı için güvenlik sebebi nedeniyle bu şifreyi ücretsiz olarak satın almak mümkün değildir. Sadece PTT şubeleri üzerinden olınabilen şifrenin satın alma ücreti ise 2 TL dir. T.C. kimlik beyanı yapan ve bu ücreti ödeyen her vatandaş sistemi kullanabilir.

  E devlet kaydı nasıl yapılır?

  E-devlete kayıt olmak için vatandaşların herhangi bir başvuru veya form doldurmasına ihtiyaç yoktur. Sadece PTT üzerinden e-şifresi satın almaları yeterlidir. E-devlete giriş yapmak ve kayıt açmak için yapılacaklar:

  -Herhangi bir PTT şubesine gidip şifrelerini satın aldıktan sonra, e-devlet sistemine giriş yapmaları gerekmektedir.

  -Sisteme kayıt olmak için T.C. nizi ve şifrenizii yazarak giriş yapmak gerekmektedir.

  - E-devlete ilk defa giren vatandaşlar için ise mail adresi ve cep telefonlarını dikkatlice yazmalı ve doğrulaması istenmektedir.

  - Ardından yeni şifrenizi de girdikten sonra e-devlet sisteminden faydalanmaya başlayabilirsiniz.

  Telefon ile e devlet şifresi alınabilir mi?

  Vatandaşların telefonlarından e-devlet şifresi alması, vatandaşların özel bilgilerinin güvenliğini ve korunmasını ihlal edebileceği için mümkün değildir. PTT üzerinden her türk vatandaş için özel olarak şifreler hazırlanmıştır. Bu şifreleri PTT şubelerinden satın almadan sisteme giriş yapmak mümkün değildir.

  Sms ile e devlet şifresi alınabilir mi?

  E-devlet kapısı çok yüksek güvenlik önlemleri alan bir sistem olduğu için Sms üzerinden herhangi bir şekilde e-devlet şifresini almak söz konusu değildir. Şifreyi PTT’lerin vermesinin en büyük sebebi de bu güvenliğin korunması içindir. Kısacacı her e-devlet şifresi almak isteyen vatandaş PTT şubelerine uğramalıdır.

  İntenet üzerinden e devlet şifresi alınabilir mi?

  E-devlet şifresini daha önceden almış ve unutan vatandaşlar dışında hiç kimse PTT’ye gitmeden intenet üzerinden e-devlet şifresini alamaz.Şifresini unutanlar sisteme girip, bilgilerini doldurarak PTT ye gitmeden şifrelerini yenileyebilirler. Evinden çıkamayan vatandaşlar için ise en yakın akrabaları tarafından sağlık raporlarıyla beraber Ptt şubesine vekalet başvurusu yapabilir ve e-devlet şifresi alabilirler. Aksi herhangi bir durumda PTT şubesine gitmeden şifre alabilmenin mümkünatı yoktur.

  E devlet şifresini unutanlar ne yapmalı?

  Eğer e-devlet şifrenizi unuttuysanız PTT şubelerine uğramadan da şifrenizi yenileyebilirsiniz. Bunun için yapılması gerekenler:

  - Şifresini unutanların e-devlet sayfasına girmesi ve burada bulunan şifremi unuttum kısmına tıklaması gerkemektedir.

  -Daha sonra kimlik tipi, T.C. kimlik seri numarası, cüzdan ve seri numarası gibi bilgileri girmesi gerekmektedir.

  - Ardından sayfanın altındaki güvenlik kodunu girmeniz gerekmektedir.

  - Ardından ise anne adı, baba adı gibi bilgileri de yazmanız gerekmektedir.

  -Bu bilgileri eksiksiz ve doğru yazan vatandaşların cep telefonlarına gelen doğrulama kodunu da sisteme girdikten sonra yeni şifrelerini oluşturabilirler.

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  E-devlet nedir? E-devlet şifresi internetten alınır mı? - İnsan Kaynakları Blogu - Manpower Group | Manpower

  e-devlet_nedir_2

  Biraz geçmişe dönelim mi? Devlet dairelerinde tüm gün sıra beklediğimiz günlere… O yıllarda şimdiki teknolojilerin bir hayli gerisindeydik. Teknolojinin yararlarına baktığımızda şüphesiz çoğumuz erişim imkânımızın ne kadar arttığını görüyoruz. Basit ve sıradan bir işlem için kapalı ortamlarda saatlerce beklerdik. Öyle ki bu bazen yarım günümüzü bile alırdı. Bilgisayar kullanımının az hatta hiç olmadığı zamanlarda birebir başvurular yapmak durumunda kalırdık. Bu hepimiz için ciddi bir zaman kaybıydı. Teknolojinin ilerlemesiyle önce bilgisayarlar girdi hayatımıza… İnternetin gelmesiyle artık pek çok şey sanala geçti. Günümüzde gazeteleri, dergileri bile sanal dünyadan okuyabiliyoruz. İnternetin bu kadar yaygınlaşmasıyla artık her şey “tek tıkla” avcumuzun içine gelmeye başladı. Bugün pek çok başvurudan fatura ödemeye, vergi ya da sigorta işlemlerinden hesap sorgulamaya kadar her şeyi zahmetsizce yapabiliyoruz. Özellikle titizlenilmesi ve nizami olması gereken devlet işleri kurulan platform sayesinde yürütülebiliyor. Örneğin TC kimlik numaramız ve şifremizle sigortamızı kontrol edebiliyor ya da devlet işlerimizin birçoğunu devlet dairesine gitmeden halledebiliyoruz. Bugün, hepimizin hayatını kolaylaştıran e-devlet uygulaması hakkında bilgi vereceğiz. Öncellikle e-devlet nedir kısaca bahsedelim.

  E-devlet nedir?

  Devlet tarafından bilgi ve iletişim işlemlerinin kullanılarak, devlet kurumlarına hızlı erişim sağlanmasına yarayan sisteme e-devlet denir. Elektronik ortamda kurulan bir sistemdir. Bu sistem tüm vatandaşlara kolaylık sağlamak amacıyla hizmet verir. E-devlet aynı zamanda kamu hizmetlerine de tek bir noktadan erişim imkânı sağlar. E-Devlet Kapısı’nın amacı kamu hizmetlerini vatandaşlara, işletmelere ve kamu kurumlarına hızlı bir şekilde sunmaktır. E-devlet sayesinde pek çok işlem yapabilirsiniz. Örneğin yeni işe başlarken istenen adli sicil kaydı ve benzeri gibi pek çok evrakı e-devlet üzerinden alabilirsiniz. E-devlete giriş yapmak için ihtiyacınız olan bir şifredir. Bu şifrelere PTT’den ulaşılabilir. TC kimlik numaranızla herhangi bir PTT şubesinden e-devlet şifrenizi alabilirsiniz. Daha sonra bu şifreyi kişiselleştirebilirsiniz. Bu sayede devlet işlerini, devlet dairelerine gitmek zorunda kalmadan hızlıca halletme imkânı bulursunuz. Türk vatandaşı olan ve 15 yaşını dolduran her bireyin şifre alma hakkı vardır. Verilen şifre kişinin kendisine aittir ancak sisteme giriş yapıldıktan sonra kendimizin belirleyeceği bir şifre kullanılır. PTT’den TC kimlik numaranızla şifrenizi aldıktan sonra www.turkiye.gov.tr adresinden e-devlete giriş yapabilirsiniz. Biraz önce de belirttiğimiz gibi bu ilk girişin arından kendi şifrenizi belirleyebilirsiniz. E-devlet şifresi nasıl alınır sorusunun da yanıtını vermiş olduk böylelikle. Peki, e-devlet üzerinden yapılan işlemler hangileridir şimdi gelin kısaca bahsedelim.

  E-devlet üzerinden yapılan işlemler hangileridir?

  E-devlet üzerinden yapılabilen işlemler oldukça geniş bir yelpazededir. Örneğin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan Adalet Bakanlığı’na, Emniyet Müdürlüğü’nden Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na kadar tüm kamu kuruluşları tek bir portal üzerinde toplanmıştır. Yerel yönetim hizmetlerinden Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne kadar oldukça geniş bir erişime sahiptir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına diledikleri yerde ve diledikleri zamanda portala erişim hakkı verilmiştir bu sayede uzun süre devlet dairelerinde bekleme de büyük oranda azalmıştır. E-devlet üzerinden IMEI sorgulama ve kaydı, askerlik durum belgesi sorgulama, 4A hizmet dökümü, emeklilik hakları ve bilgileri, üniversite ya da yurt kaydı ve benzeri gibi pek çok işlem yapılabilir. Sigorta primlerinizin kontrolünü de buradan sağlayabilirsiniz. Kurum hizmetleri, belediye hizmetleri, firma hizmetleri, üniversite işleri gibi pek çok bilgiye erişim imkânı vardır. Yanı sıra bilgilendirme hizmetleri, ödeme işlemleri, elektronik hizmetler de e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilir.

  E-devlet şifresi internetten alınabilir mi?

  Özellikle korona virüs pandemisinin yaşandığı şu günlerde PTT gibi devlet dairelerine gitmek zor olabilir. Bankalar, kapalı alanlar, devlet daireleri şu günlerde oldukça riskli yerler. Öte yandan bazı mecburiyetlerden dolayı daha doğrusu hayatın bir şekilde devam ediyor olmasından sebep bu dairelere gitmek durumunda kalabiliyoruz. En sık sorulan sorulardan biri de e-devlet şifresinin internetten alınıp alınmadığı… E-devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesini gerektirir. Neticede TC kimlik numarasıyla işlem yapılır ve tüm güvenlik önlemleri en üst seviyededir. Güvenlik sebebiyle PTT’den alınan şifreler ancak kimlik ibrazı ve şahsen başvuru ile gerçekleşir. Eğer e-devlet şifresi unuttum diyorsanız şifrenizi sıfırlamak ve yeniden şifre almak mümkündür ancak yeni şifre online olarak gönderilmez. E-devlet Kapısı profilinde belirtilen ve tanımlanan cep telefonuna doğrulama kodu aracılığı ile şifre gönderilebilir. İnternet bankacılığı aracılığı ile giriş yapan bir vatandaş, e-devlet kapısı profil alanından yeniden şifre oluşturabilir. E-devlet şifresi yurt dışında bulunan elçilik ve konsolosluklardan temin edilebilir; yanı sıra mobil imza, elektronik imza ya da internet bankacılığı kullanımı söz konusu ise e-devlet kapısına bunlardan biri ile giriş yapılabilir. Ardından şifre oluşturulabilir. E-devlet şifresi PTT’ye gitmeden nasıl alınır sorusunun yanıtı ile devam edelim. Daha önce cep telefonu numaranızı www.turkiye.gov.tr’ye kaydedip doğrulama yaptıysanız PTT’ye gitmeden de yeni bir şifre oluşturabilirsiniz. Mobil imza ya da elektronik imza kullanıcısıysanız bunlardan biriyle de sisteme giriş yapabilirsiniz ancak bu saydıklarımız kayıtlı değilse ve doğrulama yapılmadıysa bu durumda e-devlet şifresi için PTT’ye gitmeniz gerekecektir.

  E-devlet girişi nasıl yapılır?

  Elektronik hizmetlere erişmek için yukarıda da söylediğimiz gibi önce TC kimlik numaranızla PTT’ye gitmeniz ve şifre almanız gerekir. Şifre ile e-devlet’e giriş yaptıktan sonra sizden şifrenizi değiştirmeniz istenir. Önce PTT’den aldığınız şifreyi girmeniz ve ardından yeni bir şifre belirlemeniz istenir. Bu adımlar tamamlandıktan sonra sisteme giriş yapabilirsiniz. E-devlet şifresi değiştirmeyle ilgili de kısa bir bilgi verelim. Sisteme şifre ile ilk defa giriş yapıldığında güvenlik amacıyla şifre değişikliği istenir. “Şifre değiştirme” sayfasına yönlendirilir. Şifre değiştikten sonra, şifrenin kaybedilmesi durumu söz konusu olursa tekrar PTT şubelerine gidilip şifre alınabilir. E-devlet şifresi almak ücretli mi sorusunun yanıtı ile devam edelim. Şifre ilk alındığında PTT tarafından 2 TL işlem masrafı alınır. Eğer ilk şifreden sonra yeniden şifre almak gerekirse bu durumda işlem bedeli 4TL olacaktır. Şifre için bir yıllık ücret söz konusu değildir, PTT’den bir defaya mahsus tahsil edilir.

  İnternet bankacılığı ile e-devlet girişi nasıl yapılır?

  Yukarıda bahsettiğimiz internet bankacılığıyla e-devlet’e girişi biraz açalım. İnternet bankacılığı müşterisiyseniz kullanmış olduğunuz bankanın internet şubesi sayfasına giriş yaptıktan sonra tekrar bir şifreye ihtiyaç duymadan direkt olarak e-devlet’e giriş yapabilirsiniz. Cep telefonunuzu www.turkiye.gov.tr adresine kaydedip doğrulama yapmanız önemlidir çünkü bu sayede PTT’ye yeniden gidip şifre almanıza gerek kalmaz. E-devlet’e giriş yaptıktan sonra telefonunuzu kaydedip doğrulamayı unutmayın. Bu arada bir detay daha var. Eğer kısa çalışma ödeneği, işsizlik ödeneği ya da ücretsiz izin gibi devlet destekleri alıyorsanız ve bu nakdi desteği PTT şubelerinden almak istemiyorsanız e-devlet’e banka bilgilerinizi girebilirsiniz. Girilen banka bilgileriyle her ay maaşınız hesabınıza otomatik yatar ve böylece PTT’ye gidip maaş çekmek durumunda kalmazsınız.

  Yazı kaynağı : www.manpower.com.tr

  E-Devlet şifresi nasıl ve nereden alınır? İşte e-Devlet şifre alma, yenileme ve güncelleme işlemi

  PTT ‘ye Gitmeden E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

  PTT ‘ye Gitmeden E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

  Birçok işimizi kolaylıkla yaptığımız e-devlet uygulaması için PTT’ye gitmeden e-devlet şifresi nasıl alınır? Kişisel bilgilerin bulunduğu ve güvenlik gerektiren bu uygulama için şifreleme sistemi önemlidir. E-devlet uygulamasıyla entegre elektronik hizmetleri de kullanmak mümkündür. Bunun için şifre, e-imza, mobil imza gibi kimlik doğrulama araçlarına ihtiyaç vardır. Tek bir kimlik doğrulama ile birçok entegre hizmetleri aynı sistemden kullanmak mümkündür. Bunun yanında e-devletin şifreleme özelliği ile bu platformda tüm işlemler güvenli şekilde yapılmaktadır.

  Telefonla E-Devlet Şifresi Alınabilir Mi?

  Şifreyi unutma, kaybetme ya da çaldırma durumlarında yeni bir şifre almak gerekir. Bunun için şifre yenileme hizmetinden yararlanmalısınız. Bu hizmetten yararlanmak için profilinizde bulunan iletişim bilgilerine telefon numaranızı ve e-posta adresinizi tanımlamış olmanız gerekmektedir.

  Bu tanımlamayı yapmamışsanız, en yakın PTT şubesine gidip tekrar şifre almanız gerekir. Sorumuza tekrar dönmek gerekirse, telefonla e-devlet şifresi alınabilir mi? Bu soruya vereceğimiz cevap şifre yenileme hizmetiyle alakalı olacaktır. Şifre yenilerken doğrulama kodlarını almak için telefonunuzu kullanabilirsiniz. Böylece yeni şifrenizi oluşturursunuz.

  Bununla birlikte şifre yenileme hizmetleriyle alakalı 160 nolu numarayı arayabilirsiniz. E-devlet kapısı iletişim merkezi size bu konuda yardımcı olacaktır. Önceden telefon ve e-posta ile doğrulama yaptıysanız, e-devlet şifre ve güvenlik ayarlarım bölümünden;

  Bunlara ek olarak; e-devlet uygulaması giriş sayfasındaki şifremi unuttum seçeneğini tıklayabilirsiniz. Böylece kendinize yeni şifre belirleyebilirsiniz. 15 yaşını doldurmuş her Türk vatandaşı ve mavi kartlı kullanıcılar şifre yenileme hizmetinden faydalanabilir.

  İnternet Üzerinden E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

  E-devlet kullanıcıları şifrelerini unutabilir veya çaldırabilirler. Bu durumda yukarıda da dediğimiz gibi şifre yenileme işlemi yapmak gerekmektedir. E-devlet uygulaması üzerinden bu işlem hızlı ve güvenli şekilde tamamlanabilir. Bunun yanında PTT şubesine girip şifre yenileme hizmeti almakta mümkündür. ‘İnternet üzerinden e-devlet şifresi nasıl alınır?’ sorusuna açıklık getirelim.

  Kullanıcılar şifremi değiştir menüsünü kullanmak istiyorlarsa;

  İnternet bankacılığı kullanan kişiler, https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Girisadresi üzerinden doğrudan ve hızlı şekilde uygulamayı kullanabilirler. Bunun için başka bir şifreye ihtiyaç yoktur. Bununla birlikte internet bankacılığı uygulamasından e-devlete giriş yapmak için şunlar yapılmalıdır: İlgili sayfa üzerinden hesabın bulunduğu banka seçilmelidir. Böylece internet bankacılığı kullanıcı bilgisi ile hızlı şekilde giriş yapılabilir.

  E-Devlet Şifresi Evden Alınır Mı?

  E-devlet uygulamasında verilen hizmetler kişiye özel olduğu için yüksek güvenlik önlemleri alınmalıdır. Bunun için şifreyi sadece kullanıcının bilmesi önemlidir. Bu sebeple PTT şubesinden alınan şifre kimlik ibrazı ve şahsen başvuru halinde verilmektedir.

  Eğer şifrenizi kaybeder veya unutursanız şifre sıfırlama yapabilirsiniz. Fakat yeni şifre SMS veya e-posta ile gönderilmemektedir. Size e-devlet uygulamasında tanımladığınız telefonunuza yahut e-posta adresinize doğrulama kodu gelecektir. Bu kodu kullanarak yeni şifre belirleyebilirsiniz.

  Kısacası e-devlet şifresini evden alabilmek için bunları yapabilirsiniz. Fakat ilk defa şifre alacaksanız mutlaka size en yakın PTT şubesine gidip zarf içinde verilen şifreyi teslim almanız gerekmektedir.

  65 Yaş Üstü E-Devlet Şifresi Alabilir Mi?

  Pandemi salgını mücadele sürecinde 65 yaş üstü insanlar için devlet bir kolaylık sağlamıştır. Bu kolaylık kapsamında 65 yaş üstü vatandaşların e-devlet şifresi için PTT şubelerine gitmelerine gerek yoktur. ‘PTT’ye gitmeden e-devlet şifresi nasıl alınır?’ sorusunu 65 yaş üstü kişiler için cevaplayalım.

  E-devlet şifresi olmayan bu kişiler www.turkiye.gov.tr adresine girmelidir. Açılan sayfada e-devlet şifresi için gerekli başvuru formunu doldurmalıdırlar. Böylece şifre adreslerine teslim edilecektir. Bu uygulama ilk önce 2020 yılında Ankara Gölbaşı ilçesinde başlatılmıştır.

  Online yapılan başvuru talebi PTT kurumuna iletilmektedir. PTT kargo ile şifreyi 65 yaş üstü vatandaşa göndermektedir. 65 yaş üstü kişiler şifre zarfını kargodan aldıktan sonra bunu aktif hale getirmeleri gerekecektir. Bunun için e-devlet ana sayfasına girmelidirler. Gerekli kimlik bilgilerini girerek hesaplarını aktif hale getirmelidirler. Şifre teslimleri yapılırken yüz yüze kimlik doğrulaması yapılmaktadır.

  TC İle E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

  E-devlet şifrenizi çaldırmanız, kaybetmeniz veya unutmanız durumunda şifre yenileme işlemi sırasında TC kimlik numaranızı kullanmanız gerekecektir. Şifre yenileme süreci için aşağıdakiler yapılmalıdır:

  Bu adımlar yapılarak e-devlet şifre yenileme gerçekleştirilir. Bunun yanında e-devlet hesabınıza başka birilerinin girdiğini düşünüyorsanız şifrenizi yenilemenizde fayda vardır. Ayrıca şifrenizle yeni oturum başlatamıyorsanız yine bu işlemi yapmalısınız. Bu basamakları takip ederek siz de çok rahat bir şekilde e-devlet şifrenizi alabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.memurhukuku.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap