Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  e devlet üzerinden ikamet değiştirme

  1 ziyaretçi

  e devlet üzerinden ikamet değiştirme bilgi90'dan bulabilirsiniz

  E-Devlet'ten Adres Değişikliği Nasıl Yapılır? Dolu Ve Boş Konuta E-Devlet İle İkametgah Değişikliği İşlemi

  İkametgah (Adres) Değişikliği Nasıl Yapılır? E-Devletten Bildirim

  E-Devlet Üzerinden İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?

  Adres Değişikliği Bildirimi

  E-Devlet Üzerinden Adres Değişikliği Yapılabiliyor Mu Ve Nasıl Yapılır? Sisteme Ne Zaman Düşer

  E-Devlet Üzerinden Adres Değişikliği Yapılabiliyor Mu Ve Nasıl Yapılır? Sisteme Ne Zaman Düşer

  E-devlet vatandaşların tüm işlemlerini online şekilde yürütebilmeleri adına geliştirilen sistemlerden biridir. Bu sistem üzerinden pek çok işlem yapılmaktadır. Ev adresi değişikliği talebi oluşturmanın en kısa ve hızlı yolu da e-devlet sitesi üzerinden adres güncellemesi yapmaktır. Yaşanan şehir, ilçe ve mahalle gibi bilgilerin yer aldığı bu sistem tarafından yeni adres girilerek ikametgah adresi değiştirilmektedir. 

   E-devlet Üzerinden Adres Değişikliği Yapılabiliyor Mu ve Nasıl Yapılır? 

   Yerleşik bir yaşam şeklinde vatandaşlar zaman zaman adres değişikliği yapmaktadır. İkametgah adresinin değişmesi ile birlikte kişilere ulaşım daha kolay bir hal almaktadır. Kişiler nüfus müdürlüğü üzerinde adres değişikliği işlemleri gerçekleştirmektedir. Tüm adres bilgileri nüfus müdürlüğü tarafından kayda alınmaktadır.

    İkametgah adres bilgileri de vatandaşların nüfus müdürlüğüne bildirmesi gereken zorunlu bilgiler arasında yer almaktadır. Ev değişimi ya da şehir değişimi yapan kişiler ikametgahını bulunduğu ve yaşadığı şehre konuma göre güncellemektedir.

    E-devlet üzerinden adres değişiklik talebi oluşturulmaktadır. Aynı zamanda adresini hızlı bir şekilde değiştirmek isteyen kişiler il, ilçe, sokak ve mahalle bilgilerini e-devlet sistemine giriş yapmaktadır. Kanunlara göre kişi yaşadığı yerden ayrıldığı takdirde geçiş yaptığı adrese en az 20 gün içerisinde ikametgah kaydı aldırmalıdır. Adres değişikliğinin yapılmadığı durumlarda idari para cezası uygulanmaya başlanır. İnternet üzerinden adres değişiklik işlemleri kolaylıkla tamamlanmaktadır. Bunun için e-devlet sistemi kullanılmaktadır.

    E-devlet sitesine giriş yapan kişiler TC kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak sisteme erişim sağlamaktadır. E-devlet sayfası üzerinden ikametgah kategorisi ve işlemleri seçilmektedir. Ardından eski ikametgah adresi silinerek yeni adres girilmektedir. Bu işlem sonunda güncelleme işlemleri yapılarak adres değişikliği tamamlanmaktadır. Aynı zamanda pek çok vatandaş https://www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden de adres değişikliğini kolaylıkla gerçekleştirmektedir. Yapılan adres değişiklikleri nüfus müdürlüğüne iletilmektedir.

    Sisteme Ne Zaman Düşer? 

   E-devlet sayfası vatandaşların farklı pek çok işlem yapmalarına yardımcı olan sistemlerden biridir. Bu sistem üzerinden adres değişikliği ve ikametgah adresi taşıma işlemleri de tamamlanmaktadır. E-devlet sistemi ya da nüfus müdürlüğü tarafından yapılan adres değişiklik sistemleri bir kaç iş günü içerisinde sisteme düşmektedir. Kişiler iş dolayısıyla yaptıkları adres değişikliği işlemlerini sistemde görmek istemektedir. Bu nedenle yapılan ikametgah adresi değişikliğinin eksiksiz ve doğru olması gerekmektedir. Sisteme birkaç saat ya da iş günü içerisinde düşmektedir.

    E-devlet üzerinden kimlik bilgilerini giren vatandaşlar birbirinden farklı vatandaşlık işlemlerini bu sayfa üzerinden yürütmektedir. İşlemlerin kısa bir süre içerisinde tamamlanmasına yardımcı olan bu sayfa 7/24 aktif şekilde çalışmaktadır. Aynı zamanda kısa sürede sistem içerisinde yenilenen bilgiler de görünmeye başlamaktadır. Evinden ya da bulunduğu şehirden taşınan kişiler en fazla 20 gün içerisinde adres değişimi nüfus müdürlüğüne bildirmesi gerekmektedir. Bu nedenle 20 gün önceden e-devlet üzerinden adresin güncellenmesi ve yeni adres bilgilerinin girilmesi önemlidir.

    Sistem içerisinde yenilenen bilgiler nüfus müdürlüğüne iletilerek onaylanmaktadır. Onaylanma süreci sonunda e-devlet ve tüm sistemlerde yeni adres görülmektedir. Vatandaşlar adres değişikliği üzerinden sistemi takip ederek adresin hangi tarihler arasında değişeceğini de görebilmektedir. E-devlet adres değişikliği işlemleri hakkında adım adım vatandaşlara bilgi akışı sunmaktadır. 

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap