Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  eğrelti otu çiçekli bitki midir

  1 ziyaretçi

  eğrelti otu çiçekli bitki midir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Eğrelti

  Eğrelti

  Eğrelti ya da Eğrelti otu (Pteridophyta), 12.000 türü bulunan bitki bölümü[3]. Atkuyrukları da bu bölümde olmasına karşın eğrelti adıyla anılmazlar. Karbonifer döneminde 360 milyon yıl öncesine tarihlenen fosil kayıtları vardır.

  Yapraklarının iç yüzünde spor keseleri bulunan damarlı çiçeksiz bitki. Birçok tür ve cinsi, tropikal bölgelerde genellikle ağaçsı, ılıman bölgelerde otsu olarak yetişir. Kök sapları toprak altında bulunan eğreltiotunun yaprakları ince uzun ve çok parçalıdır.

  Bitkilerin sınıflanmasında eğreltiotunun yer aldığı sınıfın diğerlerinden farkı spor keselerinin başak biçiminde bir sapın üzerinde değil yapraklar üzerinde bulunmasıdır. Günümüzden 260.000.000 yıl önce de yaşayan eğreltiotlarının karbon devrinde büyük gelişme gösterdikleri ve jeolojik devirde özel mikroorganizmalarca mayalanması sonucunda maden kömürlerinin önemli bir bölümünü oluşturduğu saptandı.

  Kimi türlerinde köksap ve yenebilen kök, nişasta bakımından zengindir. Günümüzde süs bitkisi olarak da yetiştirilen eğreltiotları gübre olarak da kullanılır. Başlıca türlerinden olan erkek eğreltiotu (Dryopteris filix-mas) iri yeşil demetler durumundadır ve silisli topraklarda bolca yetişir. Bağırsak asalaklarını düşürücü etkileri olan erkek eğreltiotu adına karşın hem erkek, hem dişi gametler taşır. Dişi eğreltiotu (Ahpri-um filix femina) Kuzey yarımkürede.

  Türkiye'de Kuzey Anadolu'da yaygın olarak yetişir. Kartallı eğreltiotunun (Pteridinum aquilinum) yaprakları dik ve parçalıdır. Adını yaprak sapının kesitinde beliren Avusturya kartalını andıran siyah biçimden alır. Eğreltiotlarının tüm dünyada killi ve humuslu topraklarda 10.000′e yakın türü yetişir.

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Eğrelti otu çiçekli bitki midir? Faydaları nelerdir?

  Eğrelti otu çiçekli bitki midir? Faydaları nelerdir?

  Eğrelti otu çiçekli bir bitki değildir. Doğada yer alan ve kendiliğinden yetişen pek çok bitkinin yeteri kadar olgunluğa erişmesinin ardından yabani bir şekilde çiçeklendiği bilinmektedir. Hatta doğada diken olarak da bilinen pek çok bitkinin de çok yaşlandığında ve kartlaşmaya başladığında çiçek açtığı bilinir. Buna rağmen kesinlikle çiçek açmayan bitkiler arasında eğrelti otu gösterilebilir. Kısacası eğrelti otu çiçeksiz bir bitkidir.

  Geleneksel tıpta da sıklıkla kullanılan ve doğada bol miktarda bulunan eğrelti otu, oldukça zehirli bir bitki türüdür. Geleneksel tıpta da sıklıkla kullanılan ve doğada bol miktarda bulunan eğrelti otu, oldukça zehirli bir bitki türüdür.

  Kalp hastalıklarından kemik sağlığına, astımdan öksürük krizlerine, şişkinlikten diş plağına kadar pek çok hastalığa iyi geldiği bilinen bir bitki çeşididir.

  Eğrelti otunun insan sağlığı açısından faydaları

  -Bağırsaklarda yer alan tenyaların dökülmesine yardımcıdır.

  -Yaşa bağlı olarak gelişebilecek sarı nokta gibi göz hastalıklarının gerilemesini sağlar ve hastalığı önleyici bir yapıya sahiptir.

  -A vitamini ve C vitamini açısından çok zengin bir bitki türüdür.

  -Potasyum ve demir için iyi bir kaynaktır.

  -Şeker yaraları ve düşme yaralarının iyileşmesi için etkili bir şifa kaynağıdır.

  -Kalp hastalıklarına bağlı gelişebilecek komplikasyonların önlenmesinde etkili bir üründür.

  -Serbest radikallerle savaştığı bilindiğinden kanserle savaşabilme yetisi bulunmaktadır.

  -Felce neden olan risk faktörlerini elimine edeceği bilinir.

  -Dişlerde oluşabilecek tartar ve plakların önlenmesinde katkı sağlar.

  -Fazla yeme alışkanlığı ya da yemek bozukluklarına bağlı olarak gelişen hazımsızlık ve şişkinlikleri giderici bir etkisi vardır.

  Cilde faydaları nelerdir?

  -A vitamini, C vitamini ve demir bakımından zengin olan eğrelti otunun cildi güçlendirici ve sıkılaştırıcı bir etkisinin olduğu bilinir.

  -Ayrıca darp, ezik ve şeker hastalığı gibi yaralarda iyileştirici bir gücü bulunmaktadır.

  -Bazı kozmetik ürünlerde kullanılır ve eğrelti otunun cildin parlaklık kazandırılmasına yardımcı olduğu bilinir.

  -Hemoroid lezyonlarının ve memelerini giderilmesinde katkısı bulunur.

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap