Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin kompozisyon

  1 ziyaretçi

  eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin kompozisyon bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin sözünün Atatürk’e ait olduğu iddiası - Teyit

  Kompozisyon Örnekleri

  Kompozisyon Örnekleri

  "Eğer Bir Gün  Benim Sözlerim  Bilimle Ters Düşerse Bilimi Seçin."  Sözü  Mustafa Kemal Atatürk’ün  Hangi Özelliğini Yansıtıyor? Açıklayınız.

  Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk bilime ve fenne her zaman çok önem vermiştir. Bilimin yolundan gidilmesi gerektiğini milletine her seferinde anlatma gayretinde bulunmuştur.

  Bilimin verileri doğru olduğu için, insanlığa faydalı olduğu için o her zaman bilime inanmıştır. Onun bu sözü Mustafa Kemal’in Bilime olan inancını, bilimin her ne kadar değişebilir özellikte de olsa eninde sonunda doğruyu bulacağını ve onun için de herkesin bilimselliğe inanmasını anlatmak istemiştir.

  Mustafa Kemal Atatürk o yıllardasöylediği, yaptığı şeylerin bile bir gün bilimle ters düşebileceğini işte o zaman bilime inanmak gerektiğini söylemiştir. Çünkü bilim her zaman ileridir, gelişmeye açıktır, hataları düzeltmeyeaçıktır. Bundan dolayı önce bilim, önce fen demiştir Ulu ÖnderMustafa Kemal Atatürk.

  Onun bilime olan güvenini şu sözleri ile de anlatabiliriz:

  ‘’Türk milletinin yürümekte olduğu terakki ve medeniyet yolunda elinde ve kafasında tuttuğu meşale, müspet ilimdir. Bunun içindir ki milletimizin yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, doğuştan zekasını, bilime bağlılığını, güzel sanatlara sevgisini, milli birlik duygusunu, her zaman ve her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek geliştirmek milli ülkümüzdür.’’

  ‘’Bir başka çağdan kalma adetlerinizde, alışkanlıklarınızda direnirseniz, cüzzamlılar, paryalar gibi tek başınıza kala kalırsınız. Benliğinize bağlı kalın ama, gelişmiş uluslar için gerekli olan şeyleri Batı’dan almasını bilin. Yoksa, bilim  ve yeni düşünceler sizi bir lokmada yiyip bitirebilirler.’’

  ‘’Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.’’

  "Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için, en hakiki mürşit bilimdir, fendir."

  Yazı kaynağı : www.kompozisyonornekleri.net

  Eğer Bir Gün Benim Sözlerim Bilimle Ters Düşerse Bilimi Seçin Kompozisyon

  Eğer Bir Gün Benim Sözlerim Bilimle Ters Düşerse Bilimi Seçin Kompozisyon

  Eğer Bir Gün Benim Sözlerim Bilimle Ters Düşerse Bilimi Seçin Kompozisyon;

  Bu söz Mustafa Kemal’in bilime ne kadar önem verdiğinin göstergesidir. Mustafa Kemal Atatürk ileri görüşlü bir devlet lideri, ordu komutanıydı. geleceğin dünyasında bilimin yön vereceğini gördüğünden bu sözü söylemiştir.

  Bilimin ne kadar önemli olduğunu özellikle Osmanlı’nın son yıllarında görmekteyiz. Teknolojinin gelişmeye başladığı bir dönemde Osmanlı’nın çağın gerisinde kalmasındaki en önemli etken teknolojinin izinden gitmemeleridir. Özellikle teknolojik gelişmelere dünya tarihinde en çok önemi veren devletlerden olan Osmanlı Devleti duraklama ve yıkılma dönemlerinde yaşadığı sıkıntıların temelini teknolojiden uzaklaşmak, işi ehline vermemek olmuştur. İşte bunu gören Mustafa Kemal, geleceğin dünyasını da okuyarak bilim ve teknolojinin bir ülkenin kalkınması ve gelişmesi için ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştır.  Bu nedenledir ki Atatürk Cumhuriyeti kurduktan kısa bir süre içerisinde gerek ekonomik gerekse de teknolojik olarak gelişme göstermiştir.  Cumhuriyetin ilk yıllarında büyük bir atılım yapılmıştır. Geleceğin dünyasını görmüştür.

  Bizlere düşen Mustafa Kemalin bilime, sanata verdiği önemi iyi bir şekilde kavrayıp ülkemizin gelişmesi ve kalkınması için elimizden geldiğince çalışmalıyız. Bilimi, teknolojiyi sadece kullanan değil aynı zaman da bilim ve teknolojiyi de üreten olmalıyız.

  Not: Bu söz tartışılan bir sözdür. Mustafa Kemal’e ait olduğu hakkında herhangi bir kanıt yoktur. Sadece onun düşünce dünyasını yansıtmaktadır.

  Bilime önem verdiğini gösterir. Ayrıca Mustafa Kemal’in ileri görüşlülüğünü gösterir.

  Yazı kaynağı : egitimdedegerler.com

  “Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin.” sözü Mustafa Kemal Atatürk'ün hangi özelliğini yansıtıyor? Açıklayınız.

  “Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin.” sözü Mustafa Kemal Atatürk'ün hangi özelliğini yansıtıyor? Açıklayınız.

  “Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin.” sözü Mustafa Kemal Atatürk’ün hangi özelliğini yansıtıyor? Açıklayınız. ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

  “Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin.” sözü Mustafa Kemal Atatürk’ün hangi özelliğini yansıtıyor? Açıklayınız. 

  1. “Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin.” sözü Mustafa Kemal Atatürk’ün hangi özelliğini yansıtıyor? Açıklayınız.

  İleri görüşlülüğünü yansıtıyor. Atatürk ileride bilimin gelişeceğini, yeni bilimsel bilgilerin ortaya çıkacağını, Atatürk zamanında kabul edilen bilimsel bilgilerin ileride yanlış olabileceğini tahmin etmiş ve bilime, kendi sözlerinden daha çok önem verilmesi gerektiğini söylemiştir.

  ***8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları Sayfa 96 hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilir, emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : turkceodevim.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap