Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  durağa yaklaşan otobüsün yaptığı hareket nedir

  1 ziyaretçi

  durağa yaklaşan otobüsün yaptığı hareket nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Durağa yaklaşan otobüs hangi hareketi yapar?

  Dura�a yakla�an otob�s hangi harekete �rnektir ?

  3. Sınıf Fen Bilimleri Varlıkların Hareket Özellikleri konu anlatımı

  3. Sınıf Fen Bilimleri Varlıkların Hareket Özellikleri konu anlatımı

   Hareket etme durumu yaşamsal bir öneme sahiptir. Bu sebeple hem insanlar diğer tüm canlılar yaşamlarını sürdürebilmek amacıyla hareket etmek zorundadır. Aksi takdirde yaşam mümkün olmaz. Dünya üzerinde insanlar, hayvanlar, bitkiler hareket etme özelliği sayesinde gelişerek varlıklarını devam ettirir. 3. Sınıf Fen Bilimleri dersi de hareketle ilgili bilgilerin verildiği sınıf düzeylerinden bir tanesidir. Öğrencilerin bu sınıf düzeyinde hareket etmenin önemini ve hareket etmenin özelliklerini kavraması oldukça önemlidir. 3. Sınıf düzeyinde verilen bilgiler öğrencilerin konuyu anlamaları konusunda da oldukça etkilidir.

  3.Sınıf Fen Bilimleri Varlıkların Hareket Özellikleri Konu Anlatımı

   Yeryüzünde bulunan bütün canlılar hareket etme özelliğine sahiptir. Hareket etme canlıların ortak özellikleri arasında yer alır. İnsanlar hayvanlar yürüyerek, koşarak, sürünerek, yüzerek hareket etme özelliklerini gösterir. Bitkiler de insan ve hayvanlar gibi hareket etme özelliğine sahiptir. Ancak bitkilerin hareketi diğer canlıların hareketine göre biraz farklıdır. Bitkinin güneşe doğru çevrilmesi ve köklerin suya dönmesi şeklinde gerçekleşir. Cansız varlıklar tek başlarına hareket etme sahip değillerdir. Cansız varlıkların hareket özellikleri dışarıdan bir etki ile sağlanır. Örneğin; bir cismin itilmesi cansız bir varlığın hareket ettirilmesini sağlar. Ancak bu bir kuvvet sayesinde gerçekleşir.

   Hareket Çeşitleri Nelerdir?

   Hareket çeşitleri birçok farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır.

   Hızlanan Yavaşlayan Hareket

   Canlı veya cansız varlıkların hızlarını artırarak hareket etmesi hızlanan hareket, aynı varlıkların hızlarının azaltılarak hareket etmelerine yavaşlayan hareket denir. Uçağın kalkerken yaptığı hareket hızlanma hareketi iken, iniş yaparken yaptığı hareket ise yavaşlama hareketi olarak karşımıza çıkar.

   Sallanma Hareketi

   Bir varlığın ileri geri veya aşağı yukarı yönde tekrarlama şeklinde yaptığı harekete sallanma hareketi adı verilir. Parkta sallanan salıncak, tahterevalli de bir aşağı bir yukarı inip çıkılması, lunaparktaki gondol öne arkaya gelmesi ile meydana gelen hareket ise sallanma hareketine örnek olarak gösterilebilir.

   Dönme Hareketi

   Bir cismin, bir kişinin bir hayvanın kendi etrafında yaptığı harekete dönme hareketi olarak isim verilir. Dünya kendi etrafında yaptığı hareket de yine dönme hareketi örnektir. Rüzgar türbini, vantilatör, bisiklet pedalı, topaç gibi araçlar dönme hareketine örnek olarak gösterilebilir.

   Yön Değiştirme Hareketi

   Bir varlığın bir yönden başka bir yöne geçme hareketine yön değiştirme hareketi Deniz. Labirent içinde yapılan hareketler, voleybol ya da tenis gibi oynanan oyunlarda topun yaptığı hareket yön değiştirme hareketine örnek olarak verilebilir. Bu oyunlarda top iki oyuncu arasında yön değiştirir. Aracın bir yoldan başka bir yola dönmesi yine yön değiştirme hareketine örnek olarak gösterilmektedir.

   Günlük hayatımızda hareket çeşitleri hemen hemen her alanda kullanılmaktadır. Gerek insanlar, gerek cisimler gerek bitkiler ya da hayvanlar birçok hareketi gün içinde gerçekleştirmektedir. Hareket hayatımız için en önemli özelliklerden bir tanesidir. Aksi takdirde hayatımızın devam etmesi söz konusu olmaz. Hayati bir önemi bulunan hareket tüm canlılar için çok büyük öneme sahiptir. Bu sebeple her gün hareket etmek önemlidir.

   Öğrencilere yaptırılacak etkinliklerde günlük hayatta yaptıkları bir günlük hareketlerini kayıt altına almaları istenebilir. Böylece öğrenci hareketin farkına vararak özelliklerini tanıyabilir ve konuyu içselleştirir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  3. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Kitabı Sayfa 44 Cevapları

  3. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Kitabı Sayfa 44 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

  3. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Kitabı Sayfa 44 Cevapları

  Aşağıdaki tanımlara karşılık gelen hareket türlerini soldan sağa ve yukarıdan aşağıya olacak şekilde bulmacada numarayla belirtilen kutucuklara yazınız.

  1. Güneş’e yönelen ayçiçeğinin yaptığı hareket.
  2. Dünya’nın kendi etrafında yaptığı hareket.
  3. Salıncak veya hamağın yaptığı hareket.
  4. Yarışa başlayan koşucunun hareketi.
  5. Durağa yaklaşan otobüsün yaptığı hareket.
  6. Çekmeceyi kapatırken uygulanan kuvvet.
  7. Duvardaki çiviyi sökmek için uygulanan kuvvet.

  3. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Kitabı Meb Yayınları Sayfa 44 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : odevzamani.com

  Durağa yaklaşan otobüs hangi hareketi yapar?

  Karaca Fasikül Fasikül Fen Bilimleri Kitabım 3. Sınıf

  Fasikül Fasikül Fen Bilimleri Kitabım 4. Sınıf

  Page 272 - 3_Tum_Dersler_Etkinlikler

  Yazı kaynağı : www.editoryayinevi.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap