Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  dunyanin gunesin cevresindeki dolanma hareketine verilen ad

  1 ziyaretçi

  dunyanin gunesin cevresindeki dolanma hareketine verilen ad bilgi90'dan bulabilirsiniz

  4. Sınıf Fen Bilimleri Dünya'mızın Hareketleri konu anlatımı

  4. Sınıf Fen Bilimleri Dünya'mızın Hareketleri konu anlatımı

  Dünyamız küre şeklindedir. Kutuplardan basık ve ekvatordan şişkin bir şekilde görüntüsü vardır. Aynı zamanda küre şekli olduğu için dünyamızı bir tarafı güneş ışınlarını alırken diğer tarafı karanlık kalır. Böylece dönme hareketleri ile beraber sırası ile dünyamızın değişik bölgeleri güneş ışınları sayesinde aydınlanır ve gündüz olur.

   Dünya'mızın Hareketleri

   Dünyamız küre olduğu için güneşin bulaşmadığı yerlerde gece yaşanır. Ancak dünyamızın güneş ışınları aldığı yerlerde ise gündüz olur. Dünyamız kendi etrafında 24 saat içinde döndüğü için gece ve gündüz oluşur. Böylece gündüz yaşanan yerlerin dışında gece yaşanırken, gece yaşanan yerlerin dışında ise gündüz yaşanır.

   Dünya gezegeni kendi etrafında dönüşünü 24 saatte tamamlar. Buna bir gün denir. Aynı zamanda Dünya Güneş'in etrafında döner. Bu dönüşümünü ise toplamda 365 günde gerçekleştirir.

   Dünyanın Dolanma Hareketi

   Dünyamız kendi etrafında dönme hareketi yapar. Ancak Güneş'in etrafında ise dolanma hareketi gerçekleştirir. Bu hareketi Güneş'in etrafında batıdan doğuya doğru gerçekleştirir. Tam olarak Dünya Güneş'in etrafında 365 gün 6 saat içerisinde bir tur dönüşünü tamamlar. Biz bu süreye 1 yıl deriz.

   Özellikle dünyanın dolanma hareketi ile beraber mevsimler oluşur. Bu konuda Dünya'mızın Güneş'in etrafında tam bir tur dönmesine yıllık hareket denmektedir. Aynı zamanda bir de artık yıl bulunmaktadır. Peki, artık yıl nedir? 1 yıl 365 gün 6 saat olarak belirlenmiştir. Bu 6 saat ise 4 yıl içerisinde bir gün eder. Böylece bu bir gün şubat ayına eklenir ve böylece şubat ayı 29 gün olur. Böylece artık yıl meydana gelir.

   Dünya'mızın Güneş etrafında dönmesi ile beraber farkı tarihler eşliğinde değişik mevsimler oluşur. Şimdi hangi tarihlerde ne tür mevsimlerin oluştuğuna bakalım ve bunları inceleyelim

   21-22 Aralık ve 20- 21 Mart: Bu dönem içerisinde kış mevsimi yaşanır.

   20-21 Mart ve 21-22 Haziran: Bu dönem içerisinde ise ilkbahar mevsimi yaşanır. Ayrıca 20 ve 21 Mart gecesi gece ve gündüz eşit olur.

   21-22 Haziran ve 22-23 Eylül: Bu dönem içerisinde ise yaz mevsimi yaşanır. Havalar çok sıcak olur ve aynı zamanda denize girme mevsimi olarak da bilinir.

   22-23 Eylül ve 21-22 Aralık: Bu dönem içerisinde ise sonbahar mevsimi yaşanır. Yavaş yavaş Kışa yılına girilirken kalın giysilerimizi çıkartırız. Aynı şekilde 22-23 Eylül arasında yine gece ve gündüz eşitliği olur.

   Dünya'nın dönme hareketi ve dolanma hareketi ile beraber yukarıdaki mevsimler oluşur. 1 yıl 12 aydır ve her mevsim 3 ay sürer. Bu doğrultuda toplamda 4 tane mevsim vardır. Bunlar sonbahar, kış, ilkbahar ve yaz mevsimleridir. Bu mevsimler Dünya'nın Güneş etrafında dönmesi ile beraber ortaya çıkar. Tabii aynı zamanda bulunduğumuz ülkemizin jeolojik koşulları ve rüzgarlar ile beraber birçok değişik unsur hava sıcaklığında günlük değişimler yaratabilmektedir.

   Dünyamız küre şeklindedir yani yuvarlaktır. Ancak tam yuvarlak değildir. Özellikle kutuplardan baskın ve ekvatordan şişkin bir görüntüye sahiptir. Ama bu baskınlık ve şişkinlik biraz gerçekleşmiştir. Genel olarak bakıldığında yine küre şeklinde bir görüntüye sahiptir. Aynı şekilde Dünya ile beraber Güneş ve diğer gezegenler de yine küre şekline benzerler. Diğer gezegenler de yine Güneş'in etrafında dönerler ancak onların dolanması farklı sürelerde gerçekleşir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  dünyanın güneşin çevresindeki dolanım hareketine verilen ad

  dünyanın güneşin çevresindeki dolanım hareketine verilen ad

  dünyanın güneşin çevresindeki dolanım hareketine verilen adi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  dünyanın güneş çevresindeki dolanım hareketine verilen ad - Eodev.com

  Dünya güneş etrafında dönmesine Dolanma hareketi denir

  Açıklama:

  İyi dersler

  Rumeysa

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Dünyanın güneşin çevresindeki dolanım hareketine verilen ad nedir?

  Cevap:

  dolanma  denir , dünya güneşin etrafında dolanır

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Dünya'nın Güneş'in çevresindeki Dolanım hareketine verilen ad​

  Cevap:Dünya'nın Güneş çevresindeki dolanımı "yıllık hareket" olarak ifade edilir

  Açıklama:

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazı kaynağı : bilgi90.com

  Dünyanın Güneş Etrafında Dolanması Sonucu Hangi Olay Gerçekleşir?

  Dünyanın Güneş Etrafında Dolanması Sonucu Hangi Olay Gerçekleşir?

  Dünyamız ve güneş sistemimizdeki diğer bütün gezegenler güneş etrafında farklı sürelerde tamamladıkları bir dolanma hareketi yaparlar.

   Dünyanın Kendi Etrafında Dönmesi

   Dünya küre şeklindedir ve bu nedenle bir tarafında gündüz yaşanırken diğer tarafında gece yaşanır. Dünyanın güneşe bakan kısmı aydınlık, arkada kalan kısmı ise karanlıktır. Dünyamız kendi etrafında 24 saatlik bir dönüş hareketine sahiptir ve bu hareket gece gündüz oluşumunu sağlar. Bu şekilde dünyadaki günler tamamlanır.

   Dünyanın Güneş Etrafında Dolanması

   Dünya kendi etrafında dönerken, aynı zamanda güneş etrafında da eliptik bir yörüngede dolanır. Bu hareketini 365 gün, 6 saatte tamamlar. Dünyanın güneş etrafında dolanması sonucu yıllar ve mevsimler ortaya çıkar. Çünkü dünya güneş etrafında dolanırken eliptik bir yörüngede hareket ettiği için, dünyanın farklı bölgelerine farklı derecede güneş ışığı gelir.

   Dünyanın geoid şekli ve kendi yörüngesindeki eğiklik de güneş ışınlarının geliş açısını etkiler. Bütün bu nedenlere bağlı olarak, dünyanın kuzey yarım küresinde yaz mevsimi yaşanırken, güney yarım küresinde kış mevsimi yaşanır.

   Dünya güneş etrafında dönerken 6 saatlik bir artık zaman ortaya çıkar. Bu 6 saatlik fazlalık 4 yılda bir 24 saate yani 1 güne eşitlenir. Fazlalık 1 gün, 4 yılda bir Şubat ayına eklenir. Bu nedenle Şubat ayı 4 yılda bir 29, geriye kalan yıllarda ise 28 gün çeker. Dünyanın bu hareketi sayesinde takvimler, mevsimler, aylar ve yıllar belirlenir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap