Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  dunya kadin muhendisler gunu

  1 ziyaretçi

  dunya kadin muhendisler gunu bilgi90'dan bulabilirsiniz

  SKD Türkiye

  Netaş, Dünya Kadın Mühendisler Gününü Kutladı

  Netaş, Dünya Kadın Mühendisler Gününü Kutladı

  %27 kadın ArGe mühendisi oranıyla dünya devi teknoloji şirketlerinin önünde yer alan Netaş, 23 Haziran ‘Dünya Kadın Mühendisler Günü vesilesiyle bir video yayınladı. Sosyal medyada yayınlanan videoda, kadınların mühendislik eğitimine katılımlarının artmasına destek olmak amacıyla Netaşlı kadın mühendisler kendi deneyimlerini anlattılar.

  Türkiye’nin nitelikli kadın istihdamına önemli bir katkı sunan Netaş, kadınların mühendislik eğitimine katılım ve mesleklerini sürdürme oranlarının artmasına destek olmak amacıyla, dört kadın mühendisin kendi deneyimlerini anlattıkları bir sosyal medya videosu yayınladı.  

  İlk kez 2014 yılında İngiltere’de Kadın Mühendisler Cemiyeti tarafından kutlanan bugün, sonraki yıllarda uluslararası ölçekte gösterilen ilgiyle UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) tarafından desteklenmeye başladı. 

  Avrupa istatistik kurumu Eurostat tarafından 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’de kadın bilişim uzmanlarının toplam çalışanlara oranı %15’in altında yer alıyor. AB ortalaması ise ancak %20 seviyesinde. 

  Toplamda 800’den fazla mühendisin çalıştığı Netaş’ta kadın mühendislerin oranı %27 seviyesinde yer alırken, Netaş ArGe merkezinde kadın yöneticilerin oranı ise %31 seviyesinde.

  “Eşit bir toplumda yaşama mücadelesinin her alanda istisnasız sürdürülmesi gerektiğine inanıyoruz,” diyen Netaş İnsan Kaynaklarından Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Yasemin Akad, “Mühendislik de bu alanlardan biri. Kadınların eşit şartlarla mühendislik kariyerlerini hakkıyla seçebilmeleri için önce ailelerimizde, sonra eğitim ve iş alanlarında gerekli desteği sağlamamız Türkiye’yi bilgi toplumu olma yolunda başarıya taşıyacaktır.” açıklamasını yaptı.


  Yazı kaynağı : www.tubisad.org.tr

  23 HAZİRAN DÜNYA KADIN MÜHENDİSLER GÜNÜ

  23 HAZİRAN DÜNYA KADIN MÜHENDİSLER GÜNÜ

  "Kadın Mühendisler Günü" ilk kez 2014 yılında İngiltere’deki Kadın Mühendisler Cemiyeti’nin (Women’s Engineering Society – WES) 95.Kuruluş yıldönümünde Ulusal Kadın Mühendisler günü olarak kutlandıktan sonra tüm dünyaya yayıldı ve 2016 yılından itibaren UNESCO himayesinde kutlanmaya başladı. Büyük ilgi gören ve 2017’de ilk kez uluslararası düzeyde kutlanmaya başlanan Uluslararası Kadın Mühendisler Günü (INWED) global bir etkinlik haline geldi. 2020 yılı teması #shapeoftheworld olarak belirlendi.

  Etkinliklerin amacı kadınların mühendislik, fen teknoloji ve matematik alanlarında eğitim yapmalarını ve çalışmalarını teşvik etmek.

  Türkiye’nin ilk ve tek kadın mühendisler derneği olan BUMKAD'a, 23 Haziranda  yer vererek günümüzü kutlayan Bursa Hürriyet Gazetesi Sn.Recai Güler’e teşekkür ederiz.

  Yazı kaynağı : bumkad.com

  23 Haziran Dünya Kadın Mühendisler Günü Kutlu Olsun

  23 Haziran Dünya Kadın Mühendisler Günü Kutlu Olsun

  Değerli kadın mühendis üyemiz,

  ”Bizler önce insan, sonra mühendis, sonra da kadınız.“ Ama erkek egemen bir toplumda kadın mühendisler olarak kendimizi kabul ettirmemiz hiç de kolay olmadı. Hepimiz, bizi  mühendis olarak değil de, önce kadın olarak görenlerle mutlaka karşılaşmışızdır. Kendimizi kabul ettirmemizde güçlü kişiliğimizin yanısıra üniversitemizin bizi çok iyi mühendisler olarak yetiştirmesinin de payı büyük olmuştur kuşkusuz. Bu bakımdan bizlere güvenerek  mühendis okuluna gönderen ailelerimize ve bizi çok iyi yetiştiren okulumuza müteşekkiriz. Hepimizin günü kutlu, yolu açık olsun.

  Ş. Serap Çatalpınar
  İstanbul Teknik Üniversiteliler Birliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

  Yazı kaynağı : www.itubirlik.org.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap