Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  dudullu bostancı metro hattı ne zaman açılacak

  1 ziyaretçi

  dudullu bostancı metro hattı ne zaman açılacak bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Dudullu-Bostancı Metrosu yıl sonunda açılıyor

  Dudullu-Bostancı Metrosu yıl sonunda açılıyor

  Dudullu-Bostancı Metrosu yıl sonunda açılıyor

  İstanbul’un Anadolu yakasında 3 önemli metro hattını birbirine bağlayan Dudullu-Bostancı Metrosunun 2022 yılının sonunda hizmete girmesi planlanıyor. 2.2 milyon vatandaşa hizmet edecek metro saatte 44 bin yolcu taşıyacak.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin  (İBB) yürüttüğü, Anadolu yakasında Maltepe, Kadıköy, Ataşehir ve Ümraniye ilçelerini birbirine bağlayacak Dudullu-Bostancı metro hattı çalışmalarında sona gelindi.

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu geçtiğimiz günlerde Dudullu'da bulunan Raylı Sistemler Depo Bakım ve Kontrol Merkezi'nde incelemelerde bulunarak metro çalışmaları hakkında bilgi aldı.

  Buradaki çalışmaların son sürat devam ettiğini vurgulayan İmamoğlu, yıl sonu itibariyle saatte 44 bin yolcu taşıyacak bu hattı açmayı planladıklarını açıkladı.

  13 İSTASYONLU

  Toplam uzunluğu 14.3 kilometre olan Dudullu-Bostancı metrosu; Bostancı, Emin Ali Paşa, Ayşe Kadın, Kozyatağı, Küçükbakkalköy, İçerenköy, Kayışdağı, Mevlana, İmes, Modoko-Keyap, Dudullu, Huzur, Parseller olmak üzere 13 istasyondan oluşuyor.

  Ayrıca Anadolu yakasının en önemli metro hatlarını birbirine bağlıyor. Bostancı istasyonundan Marmaray hattına, Kozyatağı istasyonundan Kadıköy-Kartal-Tavşantepe hattına, Dudullu istasyonu ile Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy hattına geçiş yapılabilecek. Aynı zamanda bu metro yine Bostancı istasyonu ile deniz ulaşımına da entegre edildi.

  İBB'DEN 74 MİLYON EURO ÖZ KAYNAK

  İBB eski yönetimi saatte 44 bin yolcu taşıyacak Dudullu-Bostancı metrosunun yapımını finansal kaynak bulamadığı gerekçesiyle 2019 yılbaşı itibariyle durdurmuştu.

  İBB Raylı Sistemler Daire Başkanı Serdar Küçük, göreve geldiğinde bu hattaki çalışmaları tamamen durmuş halde bulduklarını söyledi.

  Küçük “Sayın İmamoğlu bu önemli hattın daha fazla durmaması ve bir an önce hizmete açılması için İBB bütçesinden yaklaşık 74 milyon euroluk öz kaynak yaratarak hattın çalışmalarını Temmuz 2020'de başlattı. 2019'da yüzde 60 ilerleyen projede şu anda yaklaşık yüzde 85 fiziki ilerlemeye ulaşıldı” dedi. Sürücüsüz tam otomatik olacak Dudullu-Bostancı metrosunda test sürüşleri Nisan ayı itibariyle başlayacak.

  NE OLMUŞTU?

  İhale bedeli 558 milyon 800 bin Euro olan ve 2016'da yapımına başlanan Dudullu-Bostancı metro hattının çalışmaları 2018 yılında tamamen durdu.

  Yeni yönetim göreve geldiği 2019 yılında yürüyen merdivenleri, istasyonları bile kaba inşaat halinde buldu.

  Şu an istasyonlar, yürüyen merdivenler tamamlandı. Metroya yapılan parklanma alanları 2019'da boş bir arazi iken şimdi bu alan yüzde 90 oranında bitti.

  16 Aralık 2021 tarihinde Kayışdağı ile Mevlana istasyonları arasında İBB Başkanı İmamoğlu'nun katılımı ile test sürüşü yapıldı.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Dudullu Bostancı Metrosu ne zaman açılacak

  Dudullu Bostancı Metrosu ne zaman açılacak

  Yapımı 2019'da durdurulan Dudullu - Bostancı Metro Hattı'ndaki çalışmalara 2020'de yeniden başlanmıştı. Medyatava'da yer alan habere göre; İBB'nin öz kaynaklarını kullanarak yeniden çalışmalara başlamasının ardından sona yaklaşıldı. 

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sözcüsü Murat Ongun, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla Dudullu - Bostancı Metrosu'na ilişkin müjdeyi verdi. Murat Ongun, yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

  "İstanbullulara bir müjde verelim. Göreve geldiğimizde yüzde 50’si tamamlanmış ve inşaatı durmuş Dudullu-Bostancı metrosunu bitirdik. Deneme sürüşleri başladı. Duran metrolar birer birer bitiyor, bitecek."

  Dudullu - Bostancı Metrosu toplam 13 adet istasyondan meydana geliyor. 4 ilçeden geçecek olan metro hattında Bostancı, Emin Ali Paşa, Ayşekadın, Kozyatağı, Küçükbakkalköy, İçerenköy, Kayışdağı, Mevlâna, İmes, Modoko, Dudullu, Huzur, Parseller durakları yer alacak. 

  Kadıköy, Maltepe, Ataşehir ve Ümraniye ilçelerinden...

  Yazı kaynağı : emlakkulisi.com

  İmamoğlu duyurdu: Beş ayda üç büyük metro hattı açılacak

  İmamoğlu duyurdu: Beş ayda üç büyük metro hattı açılacak

  İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘150 günde 150 Proje’ kapsamında üç metro hattını daha açacaklarını söyledi.

  İmamoğlu, yenilenerek depreme dayanıklı hale getirilen Unkapanı Köprülü Kavşağının açılışındaki konuştu.

  Göreve geldiklerinde bu çok riskli köprüyü fark ettiklerini belirten İmamooğlu, “Burası bütüncül bir kavşak. Bana göre bütüncül kavşağın en önemli, bu kavşakla beraber tramvay hattının geçişi. Çok kompleks bir iş çözüldü burada” dedi.

  İstanbulların tüm sorunları için harekete geçtiklerini söyleyen İmamoğlu, şunları kaydetti: “Yalnız bu maratonda 3 metro hattının da açılışını yapacağız. Bunlardan birisi Dudullu- Bostancı hattı, bir tanesi Mecidiyeköy – Yıldız bölümü ve bir diğeri de Hisarüstü- Aşiyan füniküler hattıdır. Atık Su Tüneli ve Ömerli-Dudullu içme suyu hattımızın da içinde olduğu 12 altyapı çalışmamız daha var.”

  Yazı kaynağı : www.diken.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap