Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  domates dondurucuda nasıl saklanır

  1 ziyaretçi

  domates dondurucuda nasıl saklanır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Domates Buzlukta Nasıl Saklanır: 3 Yöntemle Dondurucuda Domates Tarifi - Yemek.com

  Domates Buzlukta Nasıl Saklanır: 3 Yöntemle Dondurucuda Domates Tarifi - Yemek.com

  deeprootsathome

  "Ben domatesleri soslarda rendelenmiş olarak kullanmak için saklamak istiyorum" derseniz doğrudan rendeleyerek buzluğa atmanız içlerinizi çok kolaylaştıracaktır. Bunun için de yine domatesleri güzelce yıkayıp kurulayın ve kabuklarına dikkat ederek onları rendeleyin.

  Rendeleme işlemi domatesin çok sulanmasına neden olacağından fazla suyunu ince bir süzgeç yardımıyla kenara ayırın. Ardından elde ettiğiniz rendelenmiş domatesleri yine poşetlerin içine, tek seferde kullanacağınız miktarlarda pay edin ve poşetin havasını alıp üzerine tarihini yazarak derin dondurucuya kaldırın.

  Eğer rende işlemi nedeniyle domatesleriniz çok sulandıysa domatesleri yağsız, tuzsuz bir tencereye alıp ağır ateşte kaynamaya bırakın. Kaynama sırasında çok karıştırmamaya özen gösterin yoksa sulanma olacaktır. Kaynamaya başladıktan sonra yaklaşık 5 dakika daha kaynatıp altını kapatın ve tamamen soğuttuktan sonra poşetlere pay edip buzluğa atın.

  Şu tarifimize de mutlaka göz atın deriz: Kışlık domates sosu tarifi

  Yazı kaynağı : yemek.com

  Domates Dondurucuda Nasıl Saklanır

  Derin Dondurucuda Domates

  Kışlık Dondurucuda Domates

  Hesaplı Tazelik

  Domates, Akdeniz mutfağının ve elbette Türk mutfağının da vazgeçilmez sebzeleri arasında yer alıyor. Türlüden makarnaya, menemenden kızartma sosuna kadar pek çok yemeğe lezzet veren domates, neredeyse sofralarımızın baş tacı…

  Domates, yaz aylarının en sıcak günlerinde yetişiyor. Dolayısıyla da mayıs ortalarından ağustos hatta eylül sonuna kadar taze taze domates tüketmek mümkün oluyor. Her ne kadar seralarda yetişen sebzeler yılın on iki ayı marketlerde yerini alsa da, turfanda domatesler yaz domatesinin besin değeri ve lezzetinin yerini tutmuyor. Bunun da çözümü, yaz sonunda kışlık domatesleri derin dondurucuya atmaktan geçiyor.

  Derin dondurucuda domates saklamanın iki yöntemi var. Domatesleri çiğ olarak saklayabilir ya da domates püresini pişirerek derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz.

  Derin dondurucuda soyulmuş tüm domates ve kesilmiş domates nasıl saklanmalı?

  Domatesleri derin dondurucuda saklamanın en pratik yollarından biri, onları bütün bütün saklamaktır. Oldukça basit olan bu işlem için domatesleri yıkayın, tepe noktalarını bir oyacak yardımıyla alın. Oyduğunuz tarafın tam karşısına da bıçakla küçük bir çarpı işareti atın. Üzerine tarih yazacağınız kilitli buzdolabı poşetlerine domatesleri koyun. Torbayı pipet girecek kadar kapattıktan sonra, pipeti torbanın içine uzatın. Pipetten su içiyormuş gibi poşetin içindeki havayı boşaltın. Sonra da torbayı sıkıca kapatarak derin dondurucuya kaldırabilirsiniz.Bu kadar basit bir işlemle domatesleri derin dondurucuda 8-12 ay saklayabilirsiniz.

  Eğer domatesleri kesilmiş olarak derin dondurucuda saklamak istiyorsanız, yıkadıktan sonra önce domatesin daldan koparıldığı kısmını küçük bir bıçakla kesin. Daha sonra domatesleri ikiye bölün. Sonra da her bir parçayı büyüklüklerine göre iki ya da üç parçaya ayırarak aynı şekilde poşetleyip dondurucuda domatesleri muhafaza edebilirsiniz.

  Domates sosu hazırlamak için hazırlık aşaması

  Derin dondurucuda kışlık domates saklamanın çok tercih edilen bir diğer yolu ise, domatesleri sos haline getirerek saklamak. Bu sayede domatesler hem daha az yer kaplıyor, üstelik dondurulmuş sosları kullanmak oldukça pratik.

  Sos hazırlamak için domatesleri kabuklu ya da kabuksuz olarak kullanabilirsiniz. Eğer kabuksuz olarak kullanacaksanız, klasik yöntemden şaşmayın. Yani domatesleri önce kaynar suda 3-5 dakika bekletin. Daha sonra domatesleri buzlu suya atın. Böylece kabuklarını kolayca soyabilirsiniz.

  Domates sosu pişirme yöntemi

  Domatesi rendeleyerek derin dondurucuda saklamak

  Kışın kızartma soslarında, tencere yemeklerinde veya çorbalarda kullanmak için domatesi rendeleyerek de dondurabilirsiniz. Bunun için rendelediğiniz domatesleri ince bir süzgeçten geçirerek fazla suyunu alabilir, sonra tek kullanımlık buzdolabı poşetlerine doldurup havasını alarak derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

  Dondurulan domates nasıl kullanılır?

  Dondurucudan çıkardığınız domatesi buzdolabının alt gözünde 3-4 saat bekleterek çözdürebilir, ya da buzluktan çıkardıktan sonra poşeti soğuk suyun altına tutarak bu işlemi hızlandırabilirsiniz.

  Dondurucuya domates ne zaman konulur?

  Yaz boyunca domatesleri dondurucuya atabilirsiniz. Fakat bu işlemi en geç eylül ayında yapmanız tavsiye ediliyor.

  Yazı kaynağı : hesaplitazelik.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap