Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  dolar karşısında değer kaybeden para birimleri 2021

  1 ziyaretçi

  dolar karşısında değer kaybeden para birimleri 2021 bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Türk Lirası 2021'in ilk yarısında Dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimleri arasında

  Türk Lirası 2021'in ilk yarısında Dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimleri arasında

  ABD'de, enflasyonun yükseleceği endişesine karşı faizlerin artmayacağı ve daha sıkı para politikalarının henüz gündemde olmadığı yönündeki açıklamalar Doları düşüş çizgisinde tuttu.

  ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, dün Temsilciler Meclisi'nde yaptığı sunumda yalnızca enflasyon korkusuna dayanarak faiz oranlarını önden yüklemeli bir şekilde artırmayacaklarını belirtmişti.

  Bu açıklamanın ardından Dolar endeksi, Asya piyasalarında bugün, geçen hafta sonunda ulaşılan son iki ayın en yüksek seviyesi olan 92.408'den 91.775'e indi. FED'in daha önce 2023'e kadar en az iki kez faiz artışı olabileceğinin sinyallerini vermesiyle Dolar, geçen hafta Euro, Sterlin ve Yen gibi altı önemli para birimi karşısında en yüksek değerini görmüştü.

  Dün 8,7979 ile tarihi zirvesini gören Dolar/TL ise güne düşüşle başlamasının ardından 8,61 seviyelerinde işlem görüyor.

  2021'de en fazla değerlenen ve değeri düşen para birimleri

  Thomson Reuters Datastream verilerine göre Brezilya Reali, Kanada Doları ve Ukrayna Grivnası, Dolar karşısında sene başından beri en fazla değer kazanan para birimleri oldu.

  En fazla değer kaybı ise Türk Lirası'nda yaşandı. TL, 2021'in başından bu yana dolar karşısında yaklaşık yüzde 14 değer kaybetti.

  Suudi Arabistan Riyali, Dolar karşısında sabit kalan para birimi oldu. Dolar/SAR sene başından bu yana 3,75 civarında seyrediyor.

  Analistlere göre ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın dün Temsilciler Meclisi'ndeki sunumundaki 'güvercin mesajları' gelişmekte olan ülke para birimlerini destekliyor.

  Yazı kaynağı : tr.euronews.com

  Dolar/TL'de yeni zirve

  Dolar/TL'de yeni zirve

  Dolar/TL'de güniçi rekor serisi devam ediyor. Kur ABD enflasyon verisi sonrasında Bloomberg Dolar Spot Endeksinin gün içi kayıplarını silmesiyle 9,10'un üzerini test ederek tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

  Türk lirası, seansın bir bölümünde gelişen ülke para birimleri arasında dolar karşısında tek değer kaybeden gelişen ülke para birimi oldu. Fiyatlamalarda jeopolitik risklerin etkisi hissedildi.

  Bloomberg Dolar Spot Endeksi, çarşamba günü 1.167 seviyesinde yatay seyrederken 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi yüzde 1,58 civarında bulunuyor.

  Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CDS) 439 baz puan seviyesinde bulunurken 10 yıl vadeli gösterge tahvil faizi yüzde 19,41 civarında bulunuyor.

  Çavuşoğlu: Ne gerekiyorsa yapacağız, Rusya'nın da ABD'nin de sorumluluğu var

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye'deki YPG/PKK saldırılarında Rusya'nın da ABD'nin de sorumluluğunun olduğunu belirterek, "Bu bölgelerden bu teröristlerin temizlenmesi için ne gerekiyorsa yapacağız." dedi.

  Çavuşoğlu, Rusya'nın Tel Rıfat ve Münbiç'teki teröristleri bu bölgelerden uzaklaştırması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:

  "Bu sözler maalesef tutulmadı. Dolayısıyla son yapılan saldırılarda, bu bölgede sivillere yönelik ve bize yönelik saldırılarda da Rusya'nın da ABD'nin de sorumluluğu var. Çünkü sözlerinde durmadılar. Şimdi bunlar sözlerinde durmadığına göre, bu teröristler burada olduğuna göre ve saldırılarını artırdığına göre bizim de yapmamız gereken, kendi göbeğimizi kendimiz kesmektir. Biz de gerekeni yapacağız, bu bölgelerden bu teröristlerin temizlenmesi için ne gerekiyorsa yapacağız."

  ABD'nin Suriye'de şehit olan Türk güvenlik güçlerine yönelik taziye açıklamasına da değinen Çavuşoğlu, "Şimdi ABD açıklama yapıyor, müttefikimize Suriye'den gelen saldırıları kınıyoruz diyor. Peki bu silahları kim veriyor bu teröristlere, kim eğitiyor bunları? Sen eğitiyorsun, sen silah veriyorsun. Sonra da göstermelik bir kınama açıklaması yapıyorsun. Burada samimiyetsizlik apaçık ortadadır." ifadelerini kullandı.

  TCMB'den söylem değişikliği ve faiz indirimi

  TCMB, politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekmişti. Böylelikle 1,5 yıl sonra ilk faiz indirim kararı gelmiş oldu. Piyasanın beklentisi faizlerin yüzde 19 seviyesinde tutulacağı yönündeyken karar metninde çekirdek enflasyon gelişmelerinin değerlendirildiği ifade edilmişti. Metinden faizin enflasyon üzerinde belirleneceği olmak üzere sıkı duruş taahhüdü veren ifadeler çıkarılmıştı.

  Dolar/TL, Eylül ayında enflasyondaki yükselişin politika faizini aşması ve TCMB'nin odağını çekirdek enflasyona çevirmesiyle yüzde 4'ten fazla yükseliş kaydetmişti.

  Türk lirası söylem değişikliğinden bu yana en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi olurken ikinci sırada Macar forinti yer aldı.

  Yazı kaynağı : m.bloomberght.com

  Eylül Ayında Dolar Karşısında En Çok Değer Kaybeden Para Birimi TL Oldu

  TL, Arjantin Peso'sunu geride bıraktı; dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi oldu

  TL, Arjantin Peso'sunu geride bıraktı; dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi oldu

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) erken faiz indirimine gitmesiyle Türk Lirası değer kaybına devam ediyor. 

  TL son olarak Arjantin Peso'sunu da geride bırakarak, yıl başından bu yana en çok değer kaybeden para birimi oldu.

  Dolar/TL kuru dün güne 8,63 lirasından başladıktan sonra, Merkez Bankası'nın yüzde 19'luk politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 olarak güncellemesinden sonra 8,80 seviyesini aşmıştı.

  TIKLAYIN :Merkez Bankası faiz oranını düşürdü; dolar 8,80'i aştı

  Öte yandan, dolar/TL kuru bugün güne 8,81 seviyesinden başlarken, yükselişini devam ettirerek 8,84'ü aştı ve rekor tazeledi.

  TIKLAYIN: Döviz kurları güne yükselişle başladı; dolar 8.84'ü aştı

  Yazı kaynağı : t24.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap