Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  doktor olmak için ne yapmalıyız

  1 ziyaretçi

  doktor olmak için ne yapmalıyız bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Tıp Doktoru / Hekim Nedir?

  Doktor Nasıl Olunur? Doktor Olma Şartları Nelerdir ve Ne Yapılmalıdır?

  Doktor Nasıl Olunur? Doktor Olma Şartları Nelerdir ve Ne Yapılmalıdır?

  Doktor olmak her çocuğun hayalleri arasında yer almıştır. Ancak daha sonra zorlaşan dersler ile birlikte bu durum çoğu kişi için hayal olarak kalmaktadır. İnsan hayatıyla uğraşılan bir meslek olan doktorluk eğitimi 6 yıl sürmektedir. Hayatı boyunca öğrenmeye ve yeniliklere açık olmak gerektiren bu meslek ile ilgili tüm detayları sizler için hazırladık. Peki doktor nasıl olunur?

  Doktor nasıl olunur?

  Uzunca bir süre okumayı gerektiren bu meslek için öncelikle doktorluğu sevmek gerekiyor. Daha sonra ise çalışmayı bıkmadan usanmadan sürdürmek anlamına gelir. Ülkemizde popüler diğer meslek dalları gibi doktorlukta önce liseyi bitirip iyi bir üniversiteye girebilmek gerekiyor. Diğer meslek dallarından ayrılan kısım ise doktorluğu kazanmanın oldukça zor olmasıdır. Bir vakıf veya devlet üniversitesi kazanıldıktan sonra 6 yıl okumanız gerekiyor.

  Diğer meslek dallarının fakültelerine göre biraz daha uzun bir üniversite eğitimi almak gerekir. Tüm eğitim boyunca öğrenilen bilgiler mesleki hayatta hasta muayenesi, ameliyat gibi konularda mutlaka işe yarayacaktır. Tıp fakültesinden mezun olan kişiler doktor olarak görev yapabilirler. Ancak bu aşamada henüz pratisyen hekim unvanına sahiptirler.

  Pratisyen hekimler uzmanlık sınavına girerek uzman hekim olma hakkı kazanabilirler. Daha sonra doçent ve profesör ünvanlarına sahip olmak için belli başlı sınavlara girmek gerekmektedir.

  Doktor maaşları ne kadar?

  Doktor maaşları 5 bin ila 10 bin arasında değişim göstermektedir. Bunda en önemli etken ünvanlarıdır.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Doktor

  Doktor Olmak İçin Neler Yapılmalı?

  Doktor Olmak İçin Neler Yapılmalı?

  Doktor Olmak İçin Neler Yapılmalı?

  Doktorluk mesleği her şeyden önce tıp fakültesi diploması gerektirir. Tıp fakültesini kazanmak için neler yapmalı diye sorarsak gerçekten meşakkatli bir yol izlememiz gerektiğini görürüz. Zira Türkiye şartlarında herkes istediği her mesleğe sahip olamamakta ve bu tip bir şansa da çabasız sahip olunamamakta.

  İstediği mesleği elde edebilmek için ülkemizde insanların büyük çabalar göstermesi gerekiyor. Bu şekilde düşündüğümüzde doktorluk ise mesleklerden edinmesi en zor olanlarından birisidir. Türkiye’de doktor olabilmek için bitirilmesi gereken tıp fakültelerinin üniversite sınavları dahilindeki puanları listeye bakacak olursak en yüksek olan bölümlerdir. Yani iyi bir üniversite sınavı geçirmek zorundasınız.

  Üniversite sınavına hazırlanma sürecinde kafanıza doktorluk mesleğini koyarsanız eğer bunu başarmamanız için hiçbir neden yok. Fakat bu zorlu yolda kesinlikle düzenli ve güçlü bir çalışma yapmalısınız.

  Üniversite sınavının ardından girdiğiniz tıp fakültesinde de bu meşakkatli yol bitmeyecek hatta aynı seviyede belki de daha da zor bir şekilde devam edecektir. Üniversiteye kapağı atmak deyiminin ne kadar yanlış ve etkisiz kaldığını üniversiteyi okurken fark edecek ve sıkı çalışmaya kesinlikle devam edeceksinizdir. Ardından gelecekte doktorluk mesleğine uzman olarak devam etmek isterseniz Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) girmeniz gerekecek. Bu karşınıza çıkacak olan başka bir zorlu sınav ile tekrar başa çıkmanız gerekecek olan nur topu gibi bir sınavınız daha olacak.

  Doktor olmak için bu Tıpta Uzmanlık Sınavıyla da baş edebilmek zorundasınız. Bu yönde alanızı belirledikten sonra bu alana yönelik olarak TUS’a dair çalışmalara devam etmek zorundasınız. Doktor olmak zorlu bir süreçtir ve yapılan çalışmalar bunları göz ardı etmeden yapılmalıdır.

  Hiçbir şekilde sadece hayal kurmaktan ibaret bırakılmaması gereken mesleğe erişim yolu tam manasıyla dikenli yollarla örülüdür diyebiliriz. Bu yazı ne kadar karamsar görünse de esasında bu karamsarlığı üzerinizden atmanın en güzel ve kolay yolu çalışmaya devam etmektir. Doktorluk kolay elde edilmemesi gerektiği için bu kadar meşakkatli yollar gerektirir. İnsanların hayatlarını emanet ettikleri doktorların iyi eğitimli olması gerekliliği çok büyük bir gerçektir.

  Doktor olmak için yapılması gerekenleri son olarak özetlemek gerekirse:

  İşte bu şekilde özetlenebilecek olan bu gereklilikleri de başarabilmenin yolu çalışmak, azim, kararlılıktan geçer. Çalışmaktan yorulmayı düşünmeden, yorulsanız bile tekrar ayağa kalkarak çalışmaya devam etmeyi öğrenmelisiniz. Unutmamak gerekir ki doktor olduktan sonra da bu çalışma temposu daha farklı bir şekilde ilerleyecek ve hayatınız boyunca kendinizi geliştirmek zorunda olacaksınız.

  Yazı kaynağı : www.birey.net

  Doktor Olmak İçin Hangi Becerilere İhtiyaç Duyulmaktadır?

  Doktor Olmak İçin Hangi Becerilere İhtiyaç Duyulmaktadır?

  Halaskargazi Cd. No:158 Polat Pasajı Şişli/İstanbul

  Phone: +90 212 234 24 15

  Mobile: +90 532 236 36 25

  Email: [email protected]

  Web: avrupadatipegitimi.com

  Yazı kaynağı : avrupadatipegitimi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap