Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  doğum borçlanması nasıl ödenir

  1 ziyaretçi

  doğum borçlanması nasıl ödenir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  DOĞUM BORÇLANMASI nasıl yapılır, nereye başvurulur? Doğum borçlanması koşulları ve süresi nedir? EYT ile gündemde yer alıyor!

  Doğum borçlanması nedir, nasıl yapılır? Doğum borçlanmasını kimler yapabilir? (EYT doğum borçlanması)

  Doğum borçlanması nedir, nasıl yapılır? Doğum borçlanmasını kimler yapabilir? (EYT doğum borçlanması)

  EYT'li olabilmek için doğum borçlanmasının nasıl yapılacağını gündemine alan kadınlar, SGK tarafından konuyla ilgili açıklamayı merak ediyor. Peki, doğum borçlanması nedir, nasıl yapılır? Doğum borçlanmasından kimler yararlanabilir?

  DOĞUM BORÇLANMASI NEDİR?

  Doğum borçlanması, doğum nedeniyle çalışma hayatından bir süre boyunca uzak kalan kadınların, geriye dönük prim ödeme yapmasına imkan veren duruma denir.

  DOĞUM BORÇLANMASI NASIL YAPILIR?

  İlk defa 5510 sayılı Kanuna göre hizmet akdiyle çalışanlar ve kendi nam ve hesabına bağımsız çalışmaya başlayan sigortalılar, 2925 sayılı Kanuna tabi sigortalılar ile mülga 506 sayılı Kanun, 1479 sayılı Kanun ve 2926 sayılı Kanununa tabi olan sigortalılar ve hak sahipleri, sigortalının en son çalışmasının/hizmetinin geçtiği sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvurarak,

  Kamu görevlileri (kamu görevlileri sigortalıları veya hak sahipleri “SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı Mithatpaşa Caddesi No:7 Sıhhıye/ANKARA” adresine borçlanma talep dilekçesiyle veya e-devlet kanalıyla başvuruda bulunarak doğum borçlanması yapabileceklerdir.

  Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalının işvereninden belge istenilmeksizin Kurum hizmet kayıtlarından tespiti yapılarak işlem sonuçlandırılacaktır.

  KİMLER DOĞUM BORÇLANMASI TALEBİNDE BULUNABİLİR?

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından paylaşılan bilgilere göre, doğum borçlanmasından şu kişiler faydalanabilir;

  Doğumdan önce,

  - Hizmet akdine tabi çalışması bulunan kadın sigortalılar (2925 sayılı Kanun, mülga 506 sayılı Kanun, 5510 sayılı Kanun- 4/1-a ),

  - Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışma kapsamında sigortalı sayılan kadın sigortalılar (Mülga 1479 sayılı Kanun, Mülga 2926 sayılı Kanun, 5510 sayılı Kanun- 4/b),

  - Kamu görevlisi kapsamında sigortalı sayılan kadın sigortalılar (Mülga 5434 sayılı Kanun, 5510 sayılı Kanun- 4/c) ile bunların hak sahipleri, talepte bulunabilirler.

  Yazı kaynağı : www.ntv.com.tr

  Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır

  Doğum borçlanması başvurusu, borçlanma talep dilekçesinin Sosyal Güvenlik Kurumu sitesinden indirilerek doldurulması ve Kurumun ilgili birimine gönderilerek veya elden teslim edilerek yapılır.

  (Forma ulaşabilmek için buraya tıklayınız…)

  Bunun dışında e-devlet üzerinden de doğum borçlanma başvurusu yapılabilir. Doğum borçlanması yaptığınız sürenin hangi sigortalılık statüsünden (SSK/Bağkur/ES) sayılacağı da kritik bir noktadır. Genelde doğumdan önceki son sigortalılık statüsü ne ise doğum borçlanma süresinin de o statüden sayılacağı zannedilmektedir. Ancak bu yanlış bir bilgidir. Doğum borçlanması süresinin statüsü doğumdan önceki değil doğum borçlanması başvurusu yapılan tarihten önceki son sigortalılık statüsü ne ise o statüden sayılmaktadır. Dolayısıyla doğumdan önce SSK’lı olarak çalışan bir kadın daha sonra isteğe bağlı sigortalı iken doğum borçlanmasına başvurur ise doğum borçlanma süresi Bağkur’lu gibi sayılır.

  Başvuru Kuruma ulaştıktan sonra Kurum çalışanları tarafından prim borcu hesaplanıp posta yolu ile veya e-devlet üzerinden kişiye tebliğ edilir. Tebliğ tarihinden itibaren bir ay içerisinde borcun ödenmesi gerekmektedir. Bu süre içinde borç ödenmediği durumda başvuru geçersiz sayılacak ve borçlanma için tekrar başvurmak durumunda kalınacaktır.

  Yazı kaynağı : www.nuvehukuk.com

  4A Doğum Borçlanması Başvurusu

  Doğum Borçlanması Rehberi

  E-Devletten EYT için askerlik ve doğum borçlanması nasıl yapılır?

  Askerlik ve doğum borçlanmasını taksit taksit de yapabilirsiniz

  Askerlik ve doğum borçlanmasını taksit taksit de yapabilirsiniz

  Askerlik ve doğum borçlanmasını taksit taksit de yapabilirsiniz

  Borçlanma, kanunda belirtilen süreler için parasını ödeyerek hizmet kazanma anlamına geliyor. Bu sayede günler artıyor ve bazı durumlarda sigorta girişi geriye çekilebiliyor.

  Özetle sigortalının faydasına bir işlem oluyor.

  SGK, borçlanma tutarlarını başvuru tarihindeki brüt asgari ücrete göre belirliyor. Bu nedenle asgari ücret arttıkça borçlanma tutarı da artıyor.

  Borçlanma günlük olarak hesaplanıyor. Bir gün için günlük asgari ücretin %32’si olarak uygulanıyor. İsteyen bu tutarın 7,5 katına kadar ödeyebilir. Sigortalı başvuru yaptıktan sonra kendisine borçlanma tebliğ ediliyor. Bir ay içinde ödeme yaparsa borçlanma hizmetine işleniyor. Ödeme yapmazsa borçlanma talebi iptal edilmiş oluyor. Sonra isterse yeniden yeni tutarlar üzerinden borçlanma isteyebilir.

  Tablodan görüleceği üzere her yıl asgari ücret arttıkça borçlanma tutarı da artıyor.

  2016 yılından bu yana asgari ücret yıllık artıyor. Bu nedenle Aralık ayında borçlanma talep edildiğinde izleyen yılın Ocak ayında düşük tutardan borçlanma yapmak herkesin işine geliyor.

  İçinde bulunduğumuz enflasyonist ortam ve söylemlere bakıldığında bu yıl asgari ücrete Temmuz ayında yeni bir artış yapılacak gibi duruyor. Artış yapılırsa borçlanma tutarı da artacak haliyle.

  Uygulamada en sık karşılaşılan borçlanma türleri erkeklerde askerlik, kadınlarda doğum borçlanması. Genel olarak askerlik yapılan döneme göre 360-540 gün arasında hizmet kazandırabiliyor. Doğumda ise bu süre bir doğum için en çok 720 gün.

  Sigortalılar borçlanma yapmak istediklerinde borçlanma yapmak istedikleri sürenin tümünü işaretliyor.

  2022 yılında;

  Bu tutarlar her yıl artıyor fakat bu yıl Temmuz ayında asgari ücret artışına göre yeniden belirlenme ihtimali bulunuyor. Yani her asgari ücret dönemi borçlanmanın mali yükü daha da artıyor.

  Sigortalılar borçlanma talep ettiklerinde borçlanma talep formunda askerlik, doğum ya da diğer borçlanma türlerini işaretliyor.

  Sigortalılar borçlanma talebinde istedikleri kadar günü yazabilirler. Yazmazlarsa askerlik için 28 bin, doğum için 38 bin TL civarında borç çıkıyor. Bu tutarın bir ay içinde ödenmesi gerekiyor. Taksit imkanı da bulunmuyor. Böyle durumlarda sigortalılar tutarı yüksek bulup vazgeçebiliyorlar.

  Emekliliğine birkaç yıldan fazla süre kalan sigortalılar, yukarıda belirtilen tutarları ödemekten kaçınmak yerine her yıl borçlanma talebinde bulunarak aslında kendi taksitlerini kendileri oluşturabilme imkanına sahipler.

  Şöyle ki her yıl Aralık ayında (asgari ücret yılda iki kez artarsa Haziran ve Aralık ayında) borçlanma talebinde bulunarak taksit taksit ödeme yapabilme imkanına sahipler.

  Örneğin emekliliğine üç beş yıl kalmış bir sigortalı bu yıl (artış olması halinde haziran sonuna kadar) talepte bulunup bir ay (30gün) için 1.601,40TL ödeyerek 30 gün kazanabilir. İsterse 2 aylık (60 gün) talepte bulunup 3.202,80TL ödeyerek 60 gün kazanabilir. Bu sayede borçlanmada kendi taksitini kendisi belirleyebilir.

  Borçlanma talebinde gün belirtmeyip tümünü borçlanmak isteyenlere gelince; sorun yok, yaptığınız ödeme kadar gününüz ekleniyor. Kalan süre için daha sonra yeniden talebiniz gerekiyor.

  Her yıl azar azar ödediğiniz borçlanmalar emekliliğe yakın ödeyeceğiniz toplam borçlanma tutarını azaltıyor.

  Şimdilik borçlanmanın günlüğü 53,38 TL, Haziran sonuna kadar tutar sabit, Temmuz için ise bir şey söylememiz de pek mümkün görünmüyor.

  Yazı kaynağı : vergialgi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap