Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  doğal yollarla oluşan vücudun büyüyüp gelişmesini sağlayan besinlere ne denir

  1 ziyaretçi

  doğal yollarla oluşan vücudun büyüyüp gelişmesini sağlayan besinlere ne denir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  4. Sınıf Fen Bilimleri Taze Ve Doğal Besinler konu anlatımı

  4. Sınıf Fen Bilimleri Taze Ve Doğal Besinler konu anlatımı

  Vücudumuz her zaman taze besin kaynakları ister. Böylece çok daha sağlıklı şekilde büyüyebiliriz ve daha fazla enerji elde ederiz. Aynı zamanda taze yiyecekler sayesinde cildimiz daha genç görünür ve daha güçlü oluruz. O yüzden tükettiğimiz besin kaynakları hangisi olursa olsun mutlaka taze olmasına özen göstermeliyiz.

   Taze ve Doğal Besinler

   Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için tüketmemiz gereken bazı önemli besin kaynakları bulunmaktadır. Bu kaynakları hayvansal ve bitkisel ile maddesel kaynaklar üzerinden elde ederiz.

   - Et

   - Süt

   - Yumurta

   - Tahıl ürünleri

   - Meyveler

   - Sebzeler

   - Su

   Tüm bu kaynaklar bizim için yaşamsal açıdan oldukça önemlidir. Ancak bunların temel ihtiyaç kaynağı olarak önemli olmasının yanı sıra, aynı zamanda taze olması da bir o kadar önemlidir. Mutlaka dalından, toprağından yeni toplanmış, koparılmış ve bayatlamış, bozulmamış besin kaynaklarını taze taze tüketmeliyiz. Peki doğal besinler ne demek?

   Doğal besinler: Yetiştirildiği sırada herhangi bir ilaçlamaya maruz kalmayan, zamanında ve mevsiminde tükettiğimiz Besin kaynakları doğal besinler olarak bilinir. Öyle ki her mevsimin kendine özel ve hassas yiyecekleri bulunmaktadır. Bu yiyecekleri mevsimine uygun şekilde ve doğru biçimde tüketirsek, daha sağlıklı bir yaşam sürebiliriz.

   Ayrıca bazı besin kaynakları dondurularak ya da paketlenmiş suretiyle uzun bir süre saklanabilir. Ancak dondurulmuş olan besinler kullanılmak ve tüketilmek istendiği zaman, çözüldüğü vakit yeniden doldurulmalıdır. Tabii bu dondurulmuş gıdaları marketlerden ve farklı mağazalardan da elde ederiz. Onları elde ederken mutlaka dondurulmuş gıdaların son kullanma tarihine bakmaya dikkat etmeliyiz.

   İçerisinde GDO bulunan katkı maddesi içermeyen gıdalar vücudumuz için zararlıdır. GDO uzun hali ile (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) şekilde ifade edilmektedir. Bu besinler bazı istenmeyen durumlara maruz kalır ve ilaçlanırlar. Böylece tazeliğini kaybederler ve içerisindeki vitamin ve mineralleri yok olur. O yüzden ihtiyacımız olan besin kaynaklarını elde ederken hem taze olmasına dikkat etmeliyiz hem de GDO’lu olup olmadığına bakmalıyız.

   Özellikle sebze ve meyveleri mevsiminde tüketilmesine çok özen gösterilmelidir. Bu konuda yaz ve kış ile beraber ilkbahar ve sonbahar meyve ve sebzeleri bulunur. Tabii günümüzde artık seracılık sayesinde ülkemizin her yerinde ve her mevsim meyveler ile sebzeler yetişmektedir. Fakat yine de mevsiminde doğru sebze meyve tüketimini sağlamak, organik ürün tüketmemize olanak tanır.

   Organik ürünler ise herhangi bir katkı maddesi bulunmayan ve genetiği değiştirilmemiş ürünler olarak bilinir. Bu ürünler sağlığımız için çok yararlıdır ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin kaynaklarını bize sunar. Birçok farklı vitamin ve mineral kaynağını alarak daha hızlı şekilde büyüyüp gelişebiliriz.

   Besinleri taze ve doğal şekilde tükettiğimiz zaman, sadece fiziksel değil ayrıca zihinsel olarak da gelişiriz. Bu sayede zihnimiz geliştiği için derslerimizi çok daha etkili şekilde yapabiliriz. Derslerimize hem okulda hem de evimizde odaklanabiliriz ve daha iyi notlar alabiliriz. O yüzden mutlaka ihtiyacımız olan besin kaynaklarını tüketirken organik, taze ve doğal olmasına özen göstermeliyiz.

   Aile büyüklerimiz ile pazara gittiğimiz zaman mutlaka organik ürünleri almaya dikkat etmeliyiz. Aynı zamanda markete gittiğimiz zaman da yine ürünlerin son tüketim tarihine bakmalıyız. Böylece hayatımızı sağlıklı şekilde geçirebilir ve güvenli bir şekilde yiyeceklerimizi tüketebiliriz.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Besin maddeleri nelerdir?

  1. ÜNİTE: Vücudumuzun Bilmecesini Çözelim BESİNLER VE ÖZELLİKLERİ - FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ 5.6.7.8.SINIF

  1. ÜNİTE: Vücudumuzun Bilmecesini Çözelim BESİNLER VE ÖZELLİKLERİ - FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ 5.6.7.8.SINIF

  Besin nedir?

  Vücudumuzun büyüyüp gelişmesini sağlayan, yaralanınca onaran, enerji veren yiyecek ve içeceklere besin denir. Besinler sayesinde yaşamsal faaliyetlerimizi gerçekleştiririz. Buzdolabı elektriksiz, araba benzinsiz, soba odunsuz çalışmadığı gibi insanlarda beslenmeden yaşamsal olayları sağlayamaz.

  Besinleri çeşitli kaynaklardan elde ederiz.
  – Bitkilerden ====> Elma, marul, patlıcan, …
  – Hayvanlardan ====> Et, süt, yumurta, tereyağı…
  – Madensel besinler ====> Su, tuz

  Besinler ve özellikleri farklı farklıdır. Bu nedenle besinleri çeşitli guruplara ayırmaktayız. Bunlar;

  1.Proteinler:

  Büyüme, gelişme, yaraların iyileşmesi, vücudun mikroplara karşı direnci için protein kullanılır. Yapıcı ve onarıcıdır. Zorunlu olmadıkça enerji verici olarak kullanılmazlar.

  Bir besinde protein olduğunu anlamak için biüret damlatılırsa mavi-mor renk alır. Protein, nitrik asit ya daLügol çözeltisi ile ısıtıldığında rengi sarı olur.

  Et, süt, yumurta, tavuk ve balık protein bakımından zengin hayvansal besinlerdir. Tahıllar (buğday, arpa, çavdar, yulaf vb.), baklagiller (fasulye, nohut, mercimek, bezelye vb.) ve kuru yemişlerde de bol miktarda protein bulunur. Bebeklik ve çocukluk döneminde protein yeterli alınmazsa büyüme durabilir. Protein saç ve tırnağın uzamasını sağlar.

  2.Karbonhidratlar:

  Enerji vericidir. Tahıl ürünlerinde, makarna, pilav, ekmek, patates, tatlılarda, meyvelerde ve hamur işlerinde bol miktarda bulunur. Fazla karbonhidratlı besinler tüketilirse vücudumuzda yağa dönüşerek depo edilir. Karbonhidrat içeren maddelere iyot çözeltisi (tentürdiyot) damlatıldığında rengi mavi olur.

  3.Yağlar:

  Enerji verici besin maddesidir. En fazla enerjiyi yağlar verir. Kullanım sırası karbonhidratlardan sonradır. Fazla besin aldığımızda yağ olarak depo edilir. Fazlalık yağlar karın bölgesinde depo edilir. Yağlar vücudun korunmasını ve sıcak tutulmasını da sağlar. Bitkilerde tohumlarda bulunur, zeytin, susam, soya, ceviz, fındık, mısır, ayçiçeğinde bol miktarda vardır. Hayvansal yağlarda bulunmaktadır. Tereyağ, kuyruk yağı bu çeşittir.

  Bir besinde yağ olduğunu anlamak için, beyaz kağıda sürülmelidir. Kağıdın şeffaflaşması besin içinde yağ olduğunu gösterir.

  4.Vitaminler:

  Vücutta düzenleyici olarak görev yaparlar. Hastalıklara karşı koruyucudur. Büyümede görev alırlar.

  A Vitamini: Yumurta, karaciğer, baklagiller, ceviz, mantar, süt ürünlerinde, havuç, domates, balık, et ve yeşil sebzelerde bulunur. Büyümeye yardım eder, gece körlüğünü önler.

  B Vitamini: Tahıl ürünlerinde, süt ve ürünlerinde, et, balık, tavuk, yeşil sebzelerde bulunur. Beriberi (sinir iltihaplanması), kansızlık, görme bozukluğu, deri hastalıklarını önler. Hafızayı güçlendirir, sinirlerin faaliyetlerini düzenler.

  C Vitamini: Turunçgiller, çilek, domates, soğan, kuşburnu, patateste bulunur. Vücudun direncini artırır, onarımını sağlar. İskorpit (diş eti kanaması), grip, nezle hastalıklarını önler.

  D Vitamini: Balık yağı, tereyağ, karaciğer, süt ve ürünlerinde, yumurtada bulunur. Kemiklerimizi ve dişlerimizi sağlamlaştırır, Raşitizim (Kemiğin sertleşmemesi) hastalığını önler.

  E Vitamini: Yeşil bitkiler, tahıllar, et, süt ve ürünlerinde, karaciğer, bitkisel yağlarda bulunur. Üreme, büyüme ve gelişmede etkilidir. Kısırlığı önler. Yaşlanmayı geciktirir, cildi korur.

  K Vitamini: Yeşil bitkiler, karaciğer, balık, ıspanak, baklagiller, süt ve yumurtada bulunur. Kanın pıhtılaşmasını sağlar.

  Besinlerdeki vitamin kaybının önlemesi için uygun koşullarda saklanmalıdır. Sebze ve meyveler çiğ ve taze olarak tüketilmelidir.

  5.Mineraller:

  Bütün besinlerde bulunur. Kemiklerin ve dişlerin güçlendirir. Kanın oluşmasını ve kasların çalışması sağlar.Düzenleyici olarak görev yapar.

  Bazı minerallerin bulunduğu yerler ve görevleri aşağıda belirtilmiştir.

  6.Su:

  Bütün besinlerde bulunur. Vücudumuzun yaklaşık % 75’i sudur. Besinlerin sindiriminde, iletiminde ve boşaltımda kullanılır. Düzenleyici olarak görev yapar. Günde en az iki litre su içmeliyiz.

  Dengeli ve sağlıklı beslenme

  Vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri sağlıklı olarak karşılanmasına dengeli beslenme denir. Dengeli beslenmenin diğer adı da diyettir. Yeterli ve dengeli beslenme et, süt, tahıl, sebze-meyve gurubu besinlerden yeterli miktarda tüketilmesi ile olur. Dengesiz ve aşırı beslenme, hareketsiz yaşam aşırı kilo almaya sebep olur. Aşırı kilo obezite hastalığına neden olur. Besin maddelerinden bazı gurupların az ya da hiç alınmamasına  perhiz denir.

  Besinlerin tüketimi

  Besin piramidi bize hangi besinlerden ne kadar yememiz gerektiğini anlatmaktadır.
  1. Basamak: En fazla tüketilmesi gerekenler tahıl ve ürünlerinin oluşturduğu besinlerdir.
  2. Basamak: Meyve ve sebzelerden yemeliyiz.
  3.Basamak: Et ve süt ürünlerinden tüketmeliyiz.
  4.Basamak: En az tüketmemiz gereken besinler yağlar ve tatlılardır.

   Dengeli beslenmenin insan sağlığına etkileri nelerdir? tıklayınız

  Besinlerin tüketiminde nelere dikkat etmeliyiz?

  Besin tüketiminde şu hususlara dikkat edilmelidir.
  1. Taze olmalıdır. Bayat besinler zehirlenmeye sebep olabilir.
  2. Uygun ortamlarda ( Buzdolabı, dondurucu ) saklanmalıdır.
  3. Son kullanma tarihi geçmemelidir.
  4. TSE belgesi ve Tarım ve Köy işleri Bakanlığı’nın izni olmalıdır. TSE belgesi ürünün standartlara uygun olduğunu ve kalite kontrolü yapıldığını gösterir.
  5. Sebze ve meyveleri yemeden önce iyice yıkanmalıdır.
  6. Hazır gıdalar kullanırken dikkatli olunmalıdır. İçerisinde koruyucu, renklendirici, tatlandırıcı katkı maddeleri bulunmaktadır. Katkı maddeleri kimyasal madde olduğu için zararlıdır. Fazla miktarda alınması alerji, kanser gibi hastalıklara sebep olmaktadır.
  7. Alo 174 gıda hattı besinlerle ilgili herhangi bir problem olduğunda başvurulacak merkezdir.

  * Yiyecekleri cazip hale getirmek için gıda boyası, tatlandırıcı maddeler kullanılır. Koruyucu maddeler katılarak gıdaların raf ömrü uzatılmıştır.

  * Meyveli yoğurt, hazır çorba, dondurulmuş gıda gelişen teknoloji ile yaşamımıza girmiştir.

  Sağlığa Zararlı Maddeler

  Sigara ve alkol bağımlılığa neden olan alışkanlıklardır. İnsanlar, sigara ve alkol kullanmaya alıştıklarında bunlardan kurtulmakta oldukça zorlanırlar.

  Sigara ve zararları

  Sigaranın içinde karbonmonoksit, katran, nikotin gibi yaklaşık 4000 tane zararlı madde vardır. Bu maddeler insanı hasta eder. Sigara en çok akciğere zarar verir.

  1.Solunum yollarını tahriş ederek bronşit ve astım gibi hastalıklara,
  2.Akciğer ve gırtlak kanserlerine,
  3.Kalp ve damar hastalıklarına,
  4.Mide hastalıkları ve sindirim bozukluklarına neden olur.
  5.Ağız kokusu, diş hastalıkları, deride bozulma, tat ve koku alma bozukluklarına neden olur.

  Yapılan araştırmalar sigaranın insan ömrünü azalttığını göstermiştir. Sigara içenler, yalnızca kendilerine değil, çevrelerindeki insanlara da zarar verirler. Sigaradan çıkan dumanlar havayı, atılan kül ve izmaritler de çevreyi kirletir. Sigara almak için harcanan paralar hem kişilere hem de ülke ekonomisine zarar verir.

  Sigara içmediği halde, sigara dumanını soluyan kalan kişilere pasif içici denir. Pasif içiciler sigara içenler gibi sigaradan zarar görürler. Bebekler ve çocuklar sigara dumanından daha çok zarar görmektedirler. Pasif içicilerde nefes darlığı, öksürük ve boğazda yanma rahatsızlıkları görülür. Pasif içiciliğin önlenmesi amacıyla kapalı ortamlarda sigara içilmesi yasaklanmıştır.

  Alo 171 sigara bırakma hattı, sigarayı bırakmak isteyenlere yardımcı olmaktadır.

  Alkolün Zararları

  1.Alkollü kişiler yürümede ve konuşmada zorluk çekerler.
  2.Alkollü kişiler kendilerini kontrol edemez, davranışlarıyla çevrelerini rahatsız ederler.
  3.Alkollü araç kullanan sürücüler, trafik kazalarına neden olurlar.
  4.Sürekli alkol kullanan insanların karaciğer, mide, bağırsakları kalp, beyin ve sinirleri zarar görür.
  5.Alkol kullanımı aile ve ülke ekonomisine de zarar verir.

  Alkol bağımlılık yapar. Alkol bağımlılığı bir hastalıktır. Kurtulmak için tedavi görmek gerekir. Alkol en çok karaciğere zarar verir.

  Sigara ve alkol bağımlısı olmamak için;

  1.Sigara ve alkol kullanımına özenmemeliyiz.
  2.Sigara ve alkol içilen ortamlardan uzak durmalıyız.
  3.”Bir kere içsen bağımlı olmazsın.” gibi sözlere aldanmamalıyız.

  Sağlıklı Yaşam için Neler Yapmalıyız?

  1. Sigara ve alkol kullanmamalıyız.
  2. Sigara içilen ortamlardan uzak durmalıyız.
  3. Düzenli spor yapmalıyız.
  Spor, vücudumuzun dayanıklılığını artırır. Böylece sağlıklı ve dinç kalırız.

  Yazı kaynağı : sites.google.com

  4. Sınıf Fen Bilimleri Besinlerimiz Konu Anlatımı Özet

  BESİNLERİMİZ

  Besinler ve özellikleri

  Tüm canlılar yaşamlarını sürdürebilmek, büyümek, güçlenmek için beslenmeye ihtiyaç duyar. Yaşamımızı sürdürebilmek için yediğimiz içtiğimiz maddelere besin diyoruz. Besinlerin vücuda alınması ise beslenmedir. Besinler, bitkiler veya hayvanlardan elde edilebilir.

  Hayvansal Besinler: Hayvanlardan elde edilen besinlerdir. Et, süt yumurta, bal vb.

  Bitkisel besinler: Bitkilerden elde edilen besinlerdir. Sebze ve meyveler, tahıl ürünleri vb.

  Bunun yanında besinleri içeriklerine göre de sınıflandırırız.

  İçeriklerine göre besinler:

  Enerji verici besinler: Vücudumuzun enerji ihtiyacını karşılamada görevli besinlerdir. Karbonhidratlar ve yağlar.

  Yapıcı ve onarıcı besinler: Vücudumuzun büyüme ve gelişmesini, yaraların ve kemiklerdeki kırıkların iyileşmesini, saç, tırnak ve boyumuzun uzamasını sağlayan besinlerdir.

  Düzenleyici besinler: Organ ve yapıların çalışmasını düzenleyen, hastalıklarla mücadelede vücudumuzun dayanıklılığını artıran besinlerdir. Vitaminler, mineraller ve su.

  Temel Besin İçerikleri

  PROTEİNLER:

  KARBONHİDRATLAR:

  YAĞLAR:

  Yağlar iki çeşittir. Hayvansal besinlerde bulunan katı yağlara doymuş yağ denir. Bitkisel besinlerde bulunan sıvı yağlara doymamış yağ denir.

  VİTAMİNLER:

  SU VE MİNERALLER:

  Su vücudumuzda düzenleyici olarak görev yapar. Vücudumuzun dörtte üçü sudur. Canlılar susuz yaşayamaz. Su ihtiyacımızı yiyecek ve içeceklerden karşılarız.

  Mineraller de vücudumuzda düzenleyici olarak görev yapar ve su gibi bütün besinlerde bulunur. Kayaçlardaki mineraller ufalanarak toprağa karışır. Topraktaki bu mineraller bitkilere geçer. Bitkilerle beslenen insan ve hayvanlar bu mineralleri vücutlarına almış olurlar. Vücudumuzun düzenli çalışması için minerallere ihtiyacımız vardır.

  Vitaminlerin; A, B, C, D, E ve K gibi çeşitleri vardır.

  Yiyeceklerde birden fazla besin içeriği bulunur. Ancak yiyecekler bulundukları besin içeriklerine göre gruplandırılırken, içeriğinde en fazla bulunan besin içeriğine göre gruplandırılır.

  Su ve mineraller: insan vücudunun yaklaşık %70’i sudan oluşur. Vücudumuzun su ihtiyacı su içerek karşılanmalıdır. Bu yüzden günde 7-8 bardak su içmeliyiz. Su vücudumuzun ısısını dengeler, kanı akışkan hale getirir, zararlı maddeleri vücuttan atar ve cildi nemlendirir. Mineraller ise maden sularında, tuzlarda ve daha birçok besinde bulunur. Kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum, demir ve fosfor gibi. Minerallerin birçoğunu yiyeceklerden, içeceklerden ve Güneş’ten sağlarız. Minerallerin vücutta birçok görevi vardır; kemiklerin gelişmesi ve güçlenmesi, kalp ritminin düzenlenmesi, kas sinir sistemimizin çalışması bunlardan bazılarıdır.

  Su ve mineraller tüm besinlerde bulunan düzenleyici olarak görev yapan besinlerdir.

  BESİNLERİN TAZELİĞİ

  Sağlıklı bir yaşam için tükettiğimiz besinlerin çeşitliliği kadar taze ve doğal olması da önemlidir. Dalından, toprağından yeni koparılmış, bayatlamamış, bozulmamış olan besinler taze besinlerdir.
  Yetiştirilirken herhangi bir ilaçlama yapılmayan, zamanında, mevsiminde tükettiğimiz besinlere doğal besinler diyoruz.

  Bazı besinlerin, dondurularak veya paketlenerek daha uzun zaman bozulmaması sağlanabilir. Dondurulmuş besinler çözdürüldükten sonra kullanılmalı tekrar dondurulmamalıdır. Dondurulmuş veya paketlenmiş besinlerin son kullanma tarihine dikkat edilmelidir.

  Pazardan aldığımız ürünlerin üzerinde son kullanma tarihi, üretim tarihi gibi kriterleri göremeyiz. Bu durumda ürünlerin rengine, kokusuna ve canlılığına bakabiliriz.

  Dondurulmuş ve Paketlenmiş Besinler Tüm besinlerin belirli bir ömrü vardır. Sonrasında küflenir ve çürür, yenmeyecek duruma gelir. Ürünlerin ömrünü uzatmak için kurutma, dondurma gibi yöntemler kullanılır. Besinlerin ömrü uzasa da tazeliğindeki besin değerini asla koruyamaz.

  Besinler paketlenerek raf ömürleri uzatılabilir.

  Besinleri satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

  Dengeli beslenme: Et, süt, tahıl, sebze ve meyvelerin tamamından yeterli miktarda tüketilmesidir. Eğer besinler gereğinden fazla tüketilirse obezite hastalığı ortaya çıkar.Bu hastalığa yakalanan kişiye obez denir.
  Besin piramidi, sağlıklı beslenmek için hangi besinlerden ne kadar tüketmemiz gerektiği hakkında bilgi verir.

  4 basamakta incelenir.

  Birinci basamak: En çok tüketilmesi gereken ve enerji ihtiyacımızı karşılayan karbonhidratlar (tahıl,bakliyat).

  İkinci basamak: Vücudumuzun düzenleyicisi ve direnci artırıp sağlığımızı koruyan vitaminler(sebze ve meyveler).

  Üçüncü basamak: Vücudumuzun onarıcı görevini üstlenen proteinler(hayvansal gıdalar et,süt vb.)

  Dördüncü basamak: En az tüketilmesi gereken yağlar ve tatlılardır.

  Not: Su ve mineraller tüm besinlerde bulunduğu için besin piramidinin tamamında yer alırlar.

  SİGARA VE ALKOLÜN ZARARLARI
  Sigara içinde birçok zararlı madde barındıran kötü bir alışkanlıktır. Sigaranın içinde bulunan nikotin adlı madde sigaranın bağımlılık yapmasına neden olmaktadır.

  PASİF İÇİCİ NEDİR?

  Sigara içmediği halde sigara içilen ortamdaki dumandan etkilenen insanlara pasif içici denir. Pasif içicilerin, sigara içen insanlardan daha fazla dumandan etkilendikleri bilinmektedir. Pasif içici olarak en çok etkilenenler; bebek, çocuklar ve yaşlılardır.

  Bu yüzden sigara içilen ortamlarda bulunmamaya özen göstermeli, sigara içen tanıdıklarımızı ALO 171 Sigarayı Bıraktırma Hattına yönlendirmeliyiz.

  ALKOL VE ZARARLARI

  Alkol bağımlılık yapar. Alkol bağımlılığı bir hastalıktır. Kurtulmak için tedavi görmek gerekir.

  Alkol en çok karaciğere zarar verir.

  SAĞLIKLI YAŞAM

  Yazı kaynağı : www.sorubak.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap