Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  doğal güzellikleri ile tanınan bir şehrimizi araştırınız

  1 ziyaretçi

  doğal güzellikleri ile tanınan bir şehrimizi araştırınız bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Doğal güzelliğiyle tanınan şehirlerimiz nelerdir, doğal güzelliğiyle tanınan bir şehrimizi araştırınız

  Doğal güzelliğiyle tanınan şehirlerimiz nelerdir, doğal güzelliğiyle tanınan bir şehrimizi araştırınız

  Bütün şehirlerimiz eşsiz güzelliktedir. Ancak, bazı şehirlerimiz doğal güzellikleriyle ön plana çıkmaktadırlar. Bu şehirlerimiz;

  Türkiye, jeopolitik konumunun önemi kadar doğal güzellikleriyle de öne çıkan bir ülke durumundadır. Birçok şehrin doğal güzellikleri kendine has özelliklerine göre şekillenmektedir. Anadolu diye bilinen Asya toprakları üzerinde birçok şehrin doğal güzellikleri ormanları, su kaynakları bakımından farklı güzelliklere sahiptir.

  Doğal güzelliği ile tanınan şehirlerimizden biri de Bursa’dır.

  Bursa’nın, kendine has köyleri ahşap konakları, şeftali bahçeleri, ormanları, dağları, su kaynakları, şelaleleri öne çıkmaktadır. Bursa her haliyle güzeldir. Tarihi güzelliklerinin yanında tarihini süsleyen ağaçları, çeşmeleri, dağ eteklerinde bulunan koruları ile öne çıkan bir şehir olarak bilinmektedir. Bursa’da birçok şelale turizme açık olarak işletilmekte ve insanların dinlenme yeri olarak kullanılmaktadır.

  Bolu tarihi bakımdan çok zengin bir geçmişe sahiptir. Bolu’da geçmişten günümüze birçok kaleler, camiler, kiliseler, ören yerleri, antik kentleri ve daha birçok tarihi yapılar mevcut. Bolu’nun bütün bu tarihi güzellikler bir bir görülmesi gereken yerlerdir ve keşke görebilsek. Ama bütün bunların dışında bir de Bolu’nun kendine özgü, fiziki şartlarından, bitki örtüsünden ve ikliminden kaynaklanan birçok doğal güzellikleri de bulunmakta. Bunlar genellikle yaylalar, şelaleler, göller, nehirler, dağlar vardır. Bolu ili de tarihe tanıklık etmiş şehirlerden birisidir ve oldukça zengin bir geçmişe sahiptir. Bolu’ya giden herkesi gezip görmesi gereken tarihi yerler oldukça fazladır. İçinde bulundurduğu Abant Gölü, Yedigöller ve Gölcük Bolu’ya ayrı bir güzellik katmakta. Bolu’nun tarihi yerleri, Bolu müzeleri, Bolu kaleleri, Bolu camileri, Bolu evleri, Bolu köprüleri ve Bolu’nun diğer tarihi yerleri ile herkes tarafında gidip gezilecek bir şehirdir.

  İstanbul: Ülkemizin en kalabalık ve en modern şehirlerinin başında gelen İstanbul, doğal güzellikleriyle de ön plandadır. İstanbul Boğazı: Asya ve Avrupa topraklarının arasında çekilmiş bir sınır olan İstanbul Boğazı, Karadeniz ve Marmara sularının birleştiği noktadır. Eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Belgrad Ormanları: İstanbul şehrinin kuzey bölgesinde yer alan Belgrad Ormanları meşe, gürgen, kayın ve kestane ağaçlarıyla çevrilidir. Piknik yapmak ve stresten kalmak isteyenler için eşsiz bir doğal alandır. Haliç Nehri: Avrupa kısmını ikiye ayıran bir iç liman olan Haliç Nehri, coğrafi konumu ve doğal güzelliği ile her zaman çok önemli bir konuma sahiptir. Buna benzer birçok güzelliği barındıran İstanbul, yerli ve yabancı turistlerin rağbet ettiği bir şehrimizdir.

  Nevşehir: Olağanüstü güzellikte tarihi ve doğal değerlere sahip olan bir Anadolu şehridir. Nevşehir denince akla ilk gelen elbette Kapadokya bölgesidir. Kapadokya, Nevşehir il merkezi olmak üzere Aksaray, Kayseri ve Niğde illerine de uzanan geniş toprakları kapsamaktadır. Dünya’da benzersiz bir jeolojiye sahip olan Kapadokya bölgesi, tarih ve kültürel değerleriyle turizm açısından Türkiye‘nin en popüler bir destinasyonlarındandır.

  Amasya; Türkiye’nin kuzeyindeki bulunan Amasya, Yeşilırmak nehri kıyısında dar bir vadide yer almaktadır.Amasya, Türk edebiyatının en ünlü eserlerinden biri olan “Ferhat ile Şirin” aşkının geçtiği yer olarak bilinir. Efsaneye göre; Ferhat, güzel bir prenses Şirin’e aşık olur ve babasının sarayına su getirmek için dağların altına tüneller kazar. Şehir bugün bile Osmanlı tarzı evleri ve antik köprüleri ile güzelliğini korumaktadır.

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  Doğal güzelliğiyle tanınan bir şehrimizi araştırınız.

  Doğal güzelliğiyle tanınan bir şehrimizi araştırınız.

  Doğal güzelliğiyle tanınan bir şehrimizi araştırınız. 

  Ülkemizin doğal güzellikleri ile tanınan pek çok şehri bulunmaktadır. Bu şehirlerimizin her birinin kendine has doğal güzellikleri ve özellikleri bulunmaktadır.  Antalya ilimizde bu şehirlerden birisidir. Antalya doğal güzellikleri ile tarihi ile çok zengin olan bir ilimizdir. Antalya’da geçmişten günümüze birçok tarihi yerleri bulunmaktadır. Tarihi yerlerinin dışında bir de Antalya’nın kendine özgü birçok doğal güzellikleri de bulunmaktadır. Bu doğal güzelliklere yaylalarını, şelalelerini, göllerini, nehirlerini, mağaralarını örnek verebiliriz. Ayrıca Antalya’nın antik kentleri, hamamları, tarihi zenginliklerini örnek olarak verilebilir. Kısaca Antalya’nın bu doğal güzelliklerinden bahsedecek olursak; Antalya Düden Şelaleleri, Antalya Manavgat Şelalesi, Antalya Kurşunlu Şelalesi, Antalya Karain Mağarası,  Antalya Damlataş Mağarası, Antalya Ovacık Yaylası örnek olarak verilebilir.

  Düden Şelalesi;  Antalya’nın merkezine bağlı olan bir Türkiye’nin doğal güzellikleri arasında bulunan şelalerimizden birisidir. Düden Şelaleleri adeta şehrin bir simgesi haline gelmiş bir doğal güzelliktir. Düden Şelalesi, Akdeniz’in sularına dökülmektedir. Şelalenin aşağısında arkasına doğru olan yerde bir mağara da bulunmaktadır.

  Manavgat Şelalesi, Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı olan bir doğal güzelliğimizdir. Manavgat Şelalesinin yüksekliği 4 metredir. Ancak şelalenin birden fazla yerden dökülmesi Manavgat Şelalesine ayrı bir güzellik katmıştır. Manavgat şelalesi Manavgat Nehri üzerinde bulunmaktadır.

  Karain Mağarası, ülkemizin en büyük doğal mağaralarındandır. Karain mağarası oldukça eski bir tarihe sahiptir. Mağarada bulunan eserler Antalya Müzesi’nde ve Karain Müzesi’nde sergilenmektedir.

  Yazı kaynağı : www.tumdersler.net

  Doğal güzelliğiyle tanınan bir şehrimizi araştırınız.

  Doğal güzelliğiyle tanınan bir şehrimizi araştırınız.

  Doğal güzelliğiyle tanınan bir şehrimizi araştırınız. ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

  Doğal güzelliğiyle tanınan bir şehrimizi araştırınız. 

  Doğal güzelliğiyle tanınan bir şehrimizi araştırınız.

  (örnek)

  Konya, genel olarak düz bir araziden ve ovalardan oluşan, doğal güzellikleri ile tanına bir şehrimizdir. Yüz ölçümü ile ülkemizin en büyük şehridir. Tarihte Konya’da birçok beylik kurulmuş ve her biri farklı eserler bırakmıştır. Burada kurulan birçok devlet, Konya’yı başkent olarak tercih etmişlerdir.

  Konya’daki bazı doğal güzelliklerin bulunduğu yerler ve isimleri şu şekildedir:

  ***4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları Sayfa 145 hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilir, emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : turkceodevim.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Anonim 15 Gün önce
  0

  Sanane lan

  Duo 12 Ay önce
  1

  Ali neye cevap veriyim

  Yorum yap