Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  diz ağrısı için hangi bölümden randevu alınır

  1 ziyaretçi

  diz ağrısı için hangi bölümden randevu alınır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Diz Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir? Diz Ağrısına Hangi Bölüm ve Doktor Bakar, Nereden Randevu Alınır?

  Diz Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

  Diz Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

  Diz ağrısı çok sık olarak karşılaştığımız sorunlar arasındadır. Çoğunlukla diz ağrısının nedenini tahmin ettiğimiz için ya da gelip geçici olmasını umarak doktora başvurmayız. Gerçekten de diz ağrılarının büyük bir kısmı hemen doktor muayenesi gerektirmez. Ancak geçmeyen, gittikçe kötüleşen, günlük yaşamı kısıtlayan ya da bir travmaya bağlı oluşmuş diz ağrılarında doktora görünmek gerekebilir. Diz ağrılarında gidilmesi gereken bölüm çoğunlukla fizik tedavi ve rehabilitasyondur. Aslında çoğu kişi diz ağrısı için öncelikle ortopedi ve travmatoloji bölümüne başvurması gerektiğini düşünür fakat ani gelişen travma veya yaralanma durumları dışında fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanına başvurmak daha doğrudur.

  Diz Ağrısı Neden Olur? Kendi Kendine Geçer mi?

  Diz ağrısı yavaş yavaş veya kişinin alışık olduğundan daha yoğun bir fiziksel aktivitede bulunması nedeniyle kısa süre içinde gelişebilir. Yaşlılarda yavaş yavaş ortaya çıkan diz ağrıları genelde eklem kireçlenmesi (osteoartrit) ile alakalıdır. Diz kireçlenmesi tedavisinin ilk adımları evde kişinin kendi kendine yapabileceği şeylerdir. Fazla kiloları vererek eklemin maruz kaldığı yükü azaltmak, bacak kaslarını güçlendirecek egzersizler yapmak ilaç kadar etkili yöntemlerdir. Aniden şiddetlenen ağrılarda kısa süreli istirahat ve ağrıyı arttıran aktivitelerden uzak durmak yararlı olabilir. Eklemde ödem olması halinde soğuk uygulama yapmak, elastik bandajla hafifçe sıkarak sarmak, yatarken ve otururken dizi yüksekte tutmak şişliği azaltmak için yararlıdır.

  Diz Ağrısı için Hangi Doktora Gidilmeli?

  Uzun zamandır hafif veya orta şiddette diz ağrısı çekmenize rağmen şikayetleriniz günlük yaşamınızı ya da uykunuzu etkileyecek derecede artarsa fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanına randevu alabilirsiniz.

  Dizde belirgin ödem, ciltte kızarıklık, ısı artışı ve hassasiyet, aşırı ağrı ve ateş durumlarında beklemeden doktora görünmeniz gerekir. Bu belirtiler dizin içinde mikroplu iltihap (septik artrit) olduğu anlamına gelebilir. Septik artrit tedavi edilmezse eklemi harap edip kalıcı sakatlıklara yol açabilir. Bu nedenle hemen tanı konulmalıdır. Dizde travma olmaksızın aniden şişlik ve ısı artışı gelişen biri fizik tedavi ya da ortopedi bölümlerine başvurabilir. Tanı koymak için dizden iğne ile sıvı çekilip laboratuvarda analiz edilir. Enfeksiyon bulgusu varsa antibiyotik ve ameliyat içeren tedaviler gerekebilir. Dize ameliyatla müdahale gerekirse bunu ortopedi doktorları yapar.

  Dizde travma olmadan ödem, kızarıklık, ısı artışı belirtileri mikropsuz şekilde iltihaplı romatizmaya bağlı da oluşabilir. Daha önceden bilinen romatoid artrit, gut, ankilozan spondilit, ailevi Akdeniz ateşi gibi bir hastalığınız varsa diz şikayetleriniz bu hastalığa bağlı olabilir. Bu tür romatizmal hastalığı olan kişiler genelde bir romatoloji doktorunun takibi altındadır. Romatizmaya bağlı diz ağrıları için romatoloji veya fizik tedavi doktorlarına görünebilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki romatizmal hastalığı olan kişilerde mikroplu iltihap yani septik artrit gelişme riski de mevcuttur. Bu nedenle önce diz eklem sıvısından örnek alınır, enfeksiyon olup olmadığı kontrol edilir. Enfeksiyon belirtisi görülmezse sorun büyük ihtimalle romatizmaya bağlıdır.

  Çarpma, burkulma, düşme gibi olaylar sonucu dizde gevşeklik (instabilite), anormal hareket, olay sırasında dizden kopma sesi gelmesi, dize yük verememe durumlarında acil servise başvurmanız gerekir. Acil doktoru sizi muayene eder, kırık çıkık gibi kemik sorunlarını değerlendirmek için Röntgen filmi çektirir ve gereken durumlarda ortopedi ve travmatoloji uzmanına yönlendirir.

  Nadiren diz ağrısı tümör gibi kötücül bir hastalığa bağlı olabilir. Kemikte büyüme, hiç geçmeyen ağrı, gittikçe kötüleşmesi, kilo kaybı, halsizlik, gece terleme gibi ek bulgular bu olasılığa işaret edebilir. Bu durumda kan tetkikleri ve görüntüleme yöntemleri ile araştırma yapılır.

  Diz Ağrısı için Fizik Tedavi Doktoruna Gittiğinizde Neler Yapar?

  Doktor öncelikle şikayetlerinizi dinler. Ağrıyı nerede hissediyorsunuz, ne zamandır var, ağrıyı arttıran ve azaltan şeyler neler gibi sorular sorar. Herhangi bir incinme, burkulma, yaralanma ya da önceden bilinen romatoid artrit, gut, sedef hastalığı, ankilozan spondilit, ailevi Akdeniz ateşi gibi hastalıklarınız varsa bu bilgiler tanı koymada yararlı olabilir. Sorun tek dizde mi, iki taraflı mı; başka eklemlerde şikayetiniz var mı, bel ağrınız var mı gibi özelliklere dikkat eder. Tıbbi öykünün sorgulanması bitince sıra muayeneye gelir. Muayenede dizde şişlik, hassasiyet, kızarıklık, ısı artışı var mı kontrol eder. Dizin bükülme ve açılma derecesi, diz kapağının hareketleri normal mi bakar. Büküp açarken öğütülme ya da sürtünme hissi olması kireçlenmeye ya da kıkırdak hasarına işaret edebilir.

  Şikayetlerin sorgulanması ve fizik muayene sonrasında genelde doktorun aklında bir ön tanı oluşur. Bu ön tanıyı desteklemek ve olası diğer hastalıkları dışlamak için tetkik yapılması gerekebilir. Kan tetkiklerinde enfeksiyon ve romatizma gibi hastalıkların bulguları görülebilir. Röntgen filmi kemiklerdeki sorunları ve kireçlenmeyi gösterir. Dizde şişlik varsa eklem sıvısını analiz etmek için iğne ile su çekilebilir. Bu yöntem ile enfeksiyon, gut hastalığı, romatizma ya da kireçlenme arasında ayrım yapılabilir. Dizin içindeki ligaman, kıkırdak, menisküs gibi yapıları değerlendirmek için emar (MR) filmi çekilmesi gerekebilir.

  Tetkikler sonucu tanı netleşir. Eğer sorun eklem kireçlenmesi, romatizma veya yıpranmaya (örneğin menisküs hasarı, ön çapraz bağ gerilmesi) bağlı ise tedavisi genelde fizik tedavi ile yapılır. Bu nedenler diz ağrılarının çoğunluğunu oluşturur. Fizik tedavide esneme ve güçlendirme hareketleri, TENS, ultrason terapisi, kısa dalga diatermi, sıcak ya da soğuk uygulamalar yapılır. Diz sorunlarında çeşitli iğne tedavileri de etkilidir. Sorunun özelliğine göre kortizon iğneleri, hyaluronik asit içeren iğneler (viskosuplementasyon), PRP, kök hücre enjeksiyonları ya da başka tedavilerini doktorunuz önerebilir. Ağrı kesici ilaçlar kısa süre için reçete edilebilir. Vitamin ve bağ dokusu temel maddeleri içeren gıda takviyeleri birkaç ay kullanılmak üzere doktor tarafından önerilebilir.

  Fizik tedavi doktoru araştırması sonucunda diz ağrınızın başka bölümü ilgilendiren bir soruna bağlı olduğunu görürse sizi ilgili branşa yönlendirebilir.

  Yazı kaynağı : www.doktorfizik.com

  Diz ve bacak ağrıları için hangi bölüme/doktora gidilir?

  Diz ve bacak ağrıları için hangi bölüme/doktora gidilir?

  Diz ve bacak ağrıları için hangi bölüme/doktora gidilir?

  Diz ağrısı yaralanmalar, mekanik problemler, artrit tipleri ve diğer problemlerden kaynaklanabilir. Bacak ağrısı ise kırıklar, kemik veya yumuşak dokunun zedelenmesi, eklem ve kas zedelenmesi gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. Peki, Diz ve bacak ağrıları için hangi bölüme/doktora gidilir? Merak edilenler haberimizde...

  Diz ağrısı, hem kısa hem de uzun vadeli sorunların neden olabileceği bir durumdur. Bacak ağrısı ise çoğunlukla aşırı kullanım ya da yaralanmalar sonucunda oluşur. Peki, Diz ve bacak ağrıları için hangi bölüme/doktora gidilir? Bilinmesi gerekenleri haberimizde sizler için derledik…

  DİZ VE BACAK AĞRISI HAKKINDA

  Diz ağrısı, her yaştan insanı etkileyen yaygın bir şikayettir. Diz ağrısı, yırtılmış bir bağ veya yırtık kıkırdak gibi bir yaralanmanın sonucu olabilir. Tıbbi durumlar (artrit, gut ve enfeksiyonlar dahil) diz ağrısına da neden olabilir.

  Bacak ağrısının çoğu aşırı kullanım veya küçük yaralanmalardan kaynaklanır. Rahatsızlık genellikle kısa sürede kaybolur. Bununla birlikte, eklemler, kemikler, kaslar, bağlar, tendonlar veya diğer yumuşak dokularda yıpranma gibi daha ciddi bir tıbbi durum bacak ağrısına neden olabilir.

  DİZ VE BACAK AĞRILARI İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLİR?

  Dizde belirgin ödem, ciltte kızarıklık, ısı artışı ve hassasiyet, aşırı ağrı ve ateş durumlarında uzman bir doktora başvurmanız gereklidir. Diz ağrısı için öncelikle ortopedi ve travmatoloji bölümüne başvurulması gerektiği düşünülür ancak, ani gelişen travma veya yaralanma durumları dışında fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüne/doktoruna başvurmak daha doğrudur. Bacak ağrısında ise, bacak ağrısının nedenine göre başvurulacak bölümler değişiklik gösterir. Bacak ağrısı için, kalp damar cerrahına, nörolojiye, genel cerrahi ya da ortopedi uzmanına görünebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Diz Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir? Diz Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

  Diz Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir? Diz Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

  Diz Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir? Diz Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

  Diz ağrıları pek çok kişinin yaşamış olduğu yaygın problemlerden biridir. Özellikle yaş ilerledikçe farklı sorunlardan dolayı diz bölgesinde ağrılar söz konusu olur. Tabii tabii bununla beraber travmatik birtakım problemler ve darbeler ne diyeceksin dedi bu sorun yaşanabilir. Böyle durumlarda ise ilgili poliklinik üzerinden uzman doktor kontrolü altında tanı gerçekleşir. Yapılan tanı ile beraber daha sonra farklı tedavi yöntemleri bu konuda ele alınır.

  Diz Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

  Diz ağrısı söz konusu olduğu zaman iki farklı Uzman doktora başvurma imkanı bulunuyor. Bunlardan biri ortopedi uzmanı ve diğeri ise travmatoloji uzmanıdır. Aynı zamanda ani gelişen yaralanma ve travma durumları dışında, fizik tedavi ile rehabilitasyon uzmanlarına da başvurma şansı bulunuyor. Aynı zamanda bu uzmanlar karşılıklı yönlendirme ile çözüm yöntemleri arayabilir.

  Diz Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

  Söz konusu diz ağrısı olduğu zaman farklı sebepler ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda ise farklı poliklinikler ve bölümler bulunmaktadır.

  - Ortopedi

   - Gramoloji

   - Fizik tedavi

   - Rehabilitasyon

  Bu şekilde yukarıdaki poliklinikler üzerinden başvuru yapmak mümkün. Böylece sağlık sorununa ve problemi bağlı olarak, poliklinikler birbirlerine yönlendirme yapabilir. Özellikle erken zamanda teşhis ile beraber tanı üzerinden tedavi yönteminde ele alınması gereken hastalıklar içerisinde bulunur.

  Diz Ağrısı Neden Olur?

  Özellikle diz bölgesinde yaşanmış olan yırtılmış bir bağ ya da kıkırdak doku diz ağrısına sebebiyet verebilir. Aynı zamanda birtakım enfeksiyonlar, gut ve artrit gibi sağlık sorunları da yine diz ağrısı yaratabilir. Böylesi durumlar her yaştan insanın yaşayabileceği sağlık sorunları içerisinde gelir. O yüzden mutlaka ilgili belirtiler üzerinden yakın zamanda poliklinik ye başvurmak ve destek almak önemli bir yer taşır. Sonuç olarak uzman doktor kontrolü altında gerekli tanı ve teşhis ile tedavi yöntemleri hastalığın çözülmesine imkan verir. 

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap