Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  dizüstü bilgisayarların kullandığı elektrik enerjisi

  1 ziyaretçi

  dizüstü bilgisayarların kullandığı elektrik enerjisi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bir bilgisayar ayda ne kadar elektrik harcar?

  Masaüstü pc ne kadar elektrik harcar, Dizüstü bilgisayar ne kadar elektrik harcar sorusu dönem dönem hepimizin aklına gelmiştir. Bu yazımızda size bilgisayar elektrik tüketimi hesaplamayı öğreteceğiz.

  Masaüstü bilgisayar ayda ne kadar elektrik harcar?

  Bir (PC) masaüstü bilgisayar ortalama olarak 100 Watt ile 250 Watt arasında elektrik enerjisi tüketmektedir. Ortalama olarak alırsak bir bilgisayarın 175 Watt elektrik tükettiğini düşünebiliriz.

  Günde 10 saat açık bırakılan bir bilgisayar 10 x 175 Watt = 1.750 Watt enerji tüketecektir. 1.750 Watt, 1.75 Kilowatt (kW) yapmaktadır. 2021 Ocak ayı tarifesine göre 1 KW elektrik enerjisi ortalama 0.80 kuruştur.

  Bu durumda 10 saat açık bırakılan bir bilgisayar 1.75 kW enerjiden x 0,80 Kuruş = 1,4 TL harcayacaktır. Aylık tüketim bedeli ise 30 günden hesapladığımız zaman 1,4 * 30 = 42 TL lik bir tüketim karşımıza çıkacaktır. Yani bir bilgisayar ayda ne kadar elektrik yakar sorusunun cevabı 42 TL dir. Bilgisayar yılda ne kadar elektrik harcar sorusunun cevabı ise 504 TL olacaktır. Bu tüketim değeri ortalama verilerle, ortalama bir hesaplama sonucu bulunmuştur.

  Bir Laptop Ayda Ne Kadar Elektrik Harcar?

  Bir Laptop ortalama olarak 50 Watt ile 120 Watt arasında elektrik enerjisi tüketmektedir. Ortalama olarak alırsak bir laptopun 100 Watt elektrik tükettiğini düşünebiliriz.

  Şimdi maksimum düzeyde 75 Watt harcayan bir laptop için hesaplama yapalım.

  Günde 10 saat açık bırakılan bir laptop 10 x 100 Watt = 1.000 Watt enerji tüketecektir. 1.000 Watt, 1 Kilowatt (kW) yapmaktadır. 2021 Ocak ayı tarifesine göre 1 KW elektrik enerjisi ortalama 0.80 kuruştur.

  Bu durumda 10 saat açık bırakılan bir laptop 1 kW enerjiden x 0,80 Kuruş = 0,80 TL harcayacaktır. Aylık tüketim bedeli ise 30 günden hesapladığımız zaman 0,8 * 30 = 24 TL lik bir tüketim karşımıza çıkacaktır. Laptop yılda ne kadar elektrik harcar sorusunun cevabı ise 288 TL olacaktır Bu tüketim değeri ortalama verilerle, ortalama bir hesaplama sonucu bulunmuştur.

  Laptop mu masaüstü mü daha çok elektrik harcar?

  Yukarıda detaylı her iki incelememiz sonucu masaüstü bilgisayarların daha çok elektrik tükettiğini söyleyebiliriz.

  Yazı kaynağı : www.bulabilirim.com

  Diz üstü bilgisayarların kullandığı elektrik enerjisi

  Diz üstü bilgisayarların kullandığı elektrik enerjisi

  Cevap:

  Diz üstü bilgisayarların kullandığı elektrik enerjisine BATARYA adı verilir.

  Açıklama:

  Diz üstü bilgisayarlar taşınabilir bilgisayarlardır ve depo edilebilir bir enerji kaynağına ihtiyaç duyarlar. Her birinde de, bilgisayarların modeline göre değişkenlik gösteren bataryalar bulunur.

  Diz üstü bilgisayarların sahip oldukları batarya, enerji depolamasını elektrik enerjisi sayesinde yapmaktadır. Depolama işlemi için, diz üstü bilgisayarların kullanım kılavuzunda da görebileceğiniz bir şarj girişi mevcuttur. Bu şarj girişi, doğrudan diz üstü bilgisayarınızın bataryasına bağlı bulunan bir giriştir.

  Şarj girişini kullanabilmeniz için, diz üstü bilgisayarınızı satın alırken sizlere verilen şarj aletinden yararlanırsınız. Bu da, diz üstü bilgisayarınızın modeline bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Şarj girişi daha ince ya da daha kalın olabileceği gibi, l şekli ya da uzun boru şeklinde şarj girişi olarak da değişkenlik gösterebilir. Şarj aletlerini ıslak ortamlardan uzak tutmalı, elektrik çarpmasına neden olabilecek etkenleri bilgisayarınızdan ve şarj aletinizden uzak tutmalısınız.

  #team1

  Başarılar!

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Diz üstü bilgisayarların kullandığı elektrik enerjisi nedir?

  Diz üstü bilgisayarların kullandığı elektrik enerjisi nedir?

  MERHABA!

  Cevap:

  Batarya

  Açıklama:

  Telefonlar enerjisini arkasında takılı bir biçimde duran batarya sayesinde alır.

  Bilgisayarlarda ise bu batarya daha b�yük bir şekilde arkasında takılıdır.

  Küçük bir bilgi:

  Tablet, telefon ve bilgisayarlar bir çok yönden birbirine benzer, buda telefon ve tablet gibi teknolojik araçların zararları ve yararları bilgisayarlar içinde geçerlidir.

  Güzel notlar verirsen çok ama çok sevinirim.

  İYİ DERSLER!

  EN İYİ SEÇERMİSİN??

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap