Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  diyetisyen klinikleri kapatılıyor mu

  1 ziyaretçi

  diyetisyen klinikleri kapatılıyor mu bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Diyetisyene ‘özel’ muayenehane yasağı

  Diyetisyenlere: “Ofislerinizi kapatın” şoku, siz de destek verin!

  Diyetisyenlere: “Ofislerinizi kapatın” şoku, siz de destek verin!

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  *

  Yazı kaynağı : gercekdiyetisyenler.com

  Diyetisyenlere "Ofislerinizi Kapatın!" İhtarı

  Van ilinde çalışan ve özel ofisleri olan diyetisyenlere ofislerinizi kapatın ihtarı gönderildi.

  İl Sağlık Müdürlüğü Giderek İkaz Etti

  Özel ofisi bulunan diyetisyenler "hem diyetisyenlerin, hem psikologların ofis açması yasaktır." denilerek ihtar edildi.

  Özel ofisi olanlar uyarıldı

  Van ilinde, kendi ofislerinde çalışan diyetisyenler Diyetisyen Sinan YILDIZ, Diyetisyen Gülsipan YAŞAR, Diyetisyen Rahmi ERCAN bu yönde ikaz edilen diyetisyenler oldu.

  Van İl Sağlık Müdürlüğü'ne Bildirildi

  5943762-adsiz-tasarim-8.jpg

  Nasıl ki her branştan (Kardiyolog, jinekolog, dermatolog, ürolog, nörolog ...vb) doktorlar, diş hekimleri, eczacılar ... vb pek çok diğer sağlık çalışanları kendi ofislerinde hizmet verebiliyorlarsa, Diyetisyen, Psikolog, Fizyoterapist ve Odyolog olan sağlık çalışanları da mesleklerini kendi ofislerinde sürdürebilirler.

  Dünyanın her köşesinde ve her meslek kolunda olduğu gibi, kendi ofisinde hizmet vermek, kaliteyi arttırmasının yanısıra, hem bu meslek ünvanlarını taşıyan sağlık çalışanlarının, hem bu hizmeti almayı tercih eden vatandaşlarımızın en doğal haklarıdır.

  Sertifika Değil Diploma

  Diyetisyenler, Psikologlar, Fizyoterapistler ve Odyologlar, yıllarca emek vererek, sadece kendi meslekleri kapsamında eğitim alan, yüzlerce saat staj yaparak mesleki uygulamaları öğrenen ve sağlık bakanlığı tarafından verilen diplomalarını almalarının ardından meslek ünvanını taşımayı hak eden sağlık personelleridir. 

  "Hekim Dışı" Sağlık Personeline Üvey Evlat Muamelesi

  dd3.jpg

  Diyetisyen, Psikolog, Fizyoterapist, Dil ve Konuşma Terapisti meslek mensupları birer sağlık çalışanıdır. Diplomaları sağlık bakanlığı tarafından verilmektedir.

  Ekip çalışmasının önemine inan ve mesleki yeterlilikleri bulunan bu mesleklere ait sağlık çalışanları, tüm bu çaba sonucunda bakanlıkça, üvey evlat muamelesi görmeyi ve "Hekim Dışı" olarak nitelendirilmeyi hak etmemektedirler. 

  #GerçekDiyetisyen Desteği Gerekli

  adsiz-tasarim-12-2.jpg

  Van ilinde bulunan değerli üyelerimizden yola çıkarak, tüm bu meslek gruplarına #gerçekdiyetisyen desteği vermenizi ve Van İl Sağlık Müdürlüğü'ne ve Sağlık Bakanlığı'na bu talebinizi iletmenizi rica ediyoruz.

  Kampanyayı İmzala 

  shutterstock_image-25.jpg

  Bunun için bu kampanyayı hem kendin imzalayarak, hem yakınlarına imzalatarak Diyetisyenlere, Psikologlara, Fizyoterapistlere, Odyologlara destek verebilirsiniz.

  Şikayet adresleri & numaraları

  Taglar: #gerçekdiyetisyen#van#ilsağlıkmüdürlüğü#özeldeçalışandiyetisyen#ihtar#diyetisyen#diyetidiyetisyenyazar#diyetbendensorulur#diyetisyendünyası#changeorg#kampanya#sağlıkbakanlığı#psikolog#fizyoterapist#odyolog#konuşmaterapisti#dilvekonuşmaterapisti

  Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

  Tarih: 24.07.2018

  Kaynak: Özel Haber

  Yazı kaynağı : www.diyetisyendunyasi.com

  Diyetisyenler hem dertli hem şikayetçi: "İş çok az, diyetisyencilik oynayanlar var, hak ettiğimiz değeri görmüyoruz" | Gazete Rüzgârlı

  Diyetisyenler hem dertli hem şikayetçi:

  Başta obezite ve kiloya bağlı hastalıkların artması olmak üzere kent yaşamı alışkanlıklarının etkileriyle birlikte diyetisyenlere ihtiyaç gün geçtikçe artsa da iş olanakları aynı oranda artmıyor. Kamu kurumlarına atanma oranları çok az olan diyetisyenlerin özel sektörde iş bulması da giderek zorlaşıyor. Pandemi döneminde çok sayıda işyerinin kapanması, alandaki istihdam olanaklarını iyice kısıtlamış görünüyor. Bu dönemde çevirimiçi çalışmaya yönelen diyetisyenler de var ama gelirler doyurucu düzeyde değil.

  Öte yandan Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencileri de geleceğe çok umutlu gözlerle bakmıyor. Türkiye’de lisans düzeyinde 144 ayrı Beslenme ve Diyetetik Bölümü var ve bu bölümler sadece geçen yıl 4 bin 721 öğrenci kabul etti. Ayrıca iki yıl öğrenim veren yüksekokullara bağlı 42 bölüm daha var ve 857 kişi de bu bölümlere kayıt yaptırdı.

  Diyetisyenlerin kamu kurumlarında çalışmak için Kamu Personel Seçme Sınavı’nda (KPSS) 90’nın üzerinde puan alması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı’nın en son yaptığı atamada en düşük puan 90,834 oldu. Ataması yapılmayan çok sayıda diyetisyen içinde olanağı olanlar kendi işyerini açıyor. Büyük bir çoğunluk ise ya çok düşük ücretlerle çalışmaya razı olmak ya da meslekleri dışındaki işlerde çalışmak zorunda kalıyor.

  Sosyal medyanın yaygınlaşması ve pandemi dönemi koşulları nedeniyle çevirimiçi diyetisyenlik de artmış durumda. Kimi diyetisyenler bunu çok uygun bulmasa da başka bir yol da görünmüyor.

  Diyetisyenlere ve bölüm öğrencilerine sorunlarını ve taleplerini sorduk. Ortak şikayet hak ettikleri değeri görmemeleri ve “diyetisyencilik oynayan” insanlar oldu. Ortak talep ise istihdam.

  “Hak ettiğimiz değeri görmüyoruz“

  Diyetisyen Cevahir Özgül Karaduman (Pandemi nedeniyle işsiz kaldı. Çevirimiçi danışmanlık yapıyor): Hak ettiğimiz değeri görmediğimize inanıyorum. Diyetisyen olmak için 4 yıllık lisans eğitimi almak gerektiğinin farkında değil insanlar. Besinlerin kalori değerlerini öğrenerek 20-30 kg veren kişiler kendini diyetisyen sanıyor. 180 saat eğitim ile beslenme koçluğu sertifikası veren ilan bile gördüm.

  Atanması yapılmayan diyetisyenler genelde özel kurumlarda çalışmaya başlıyor. Özelde ise bir diyetisyen birden fazla kişinin işini yapmak zorunda kalıyor, asgari ücretle çalıştırılıyorlar.

  Diyetisyen Yasin Uzun (Fatsa’da bir fabrikada diyetisyen olarak çalışıyor): Bana göre diyetisyenlerin mesleki olarak en büyük sorunu etik kurallar çerçevesinde mesleklerini yapabilecekleri uygun ortamı bulmakta zorluk çekmeleri ve ayrıca kendilerini geliştirebilme imkanlarının azlığı. Diyetisyenler olarak öz eleştiri yapmak gerekirse yanlış uygulamalar yüzünden toplumun gözünde diyetisyenlik mesleğini yapanlar olarak her geçen gün küçülmekteyiz. Bu mesleğe yeni başlayan bir diyetisyen olarak da tecrübeli diyetisyenlerden beklentim genç diyetisyenlere yol gösterici olmaları. Ataması yapılmayan diyetisyenlerin çoğunluğu özel sektörde kendine nasıl bir yer bulabilirim diye düşünürken ilk tecrübe olarak mutfakları, özel klinikleri, online diyeti, hastaneleri tercih ediyorlar. İş aramanın bıkkınlığı ve girdiği yerlerde mutlu hissedememenin verdiği bunalmışlıkla farklı meslek gruplarına yöneliyorlar. Yakın çevremde de böyle kişilerle sohbetlerimiz sık sık oluyor. Bu meslekte tutunabilmek gerçekten de zor bir hal alıyor.

  Diyetisyen Eda Korkmaz (Bir yerde çalışmıyor): Devlet atama puanları oldukça yüksek ve atama sorunlu bir süreç, alım ise az. Mesleğimize gereken önemin verilmediğini ve biraz daha arka planda kaldığımızı belirtmek istiyorum. Önem verilmediği ve atama yapılmadığı için gençlerin çalışma azimleri kalmıyor ve okuduğumuz yıllarca emek verdiğimiz mesleğimizle tek başımıza kalıyoruz. Geçim derdi ve ekonomik koşullar da büyük sorun tabii ki. Atanmayan diyetisyenler ya özel sektörü tercih ediyor ya da sosyal medya üzerinden müşteri kovalamaya başlıyor.

  Diyetisyen Ayşe Çelik (Bir yerde çalışmıyor): Diyetisyen kesinlikle hak ettiği değeri göremiyor. Halk arasında daha çok sadece zayıflama üstünde çalışıldığı düşünülüyor. Oysa ki biz sağlıklı yaşamın tüm evresinde varız. Bugün AB ülkelerinde 100 bin kişiye 16-25 diyetisyen düşerken ne yazık ki ülkemizde 100 bin kişiye 5 diyetisyen düşmektedir. Bu kadar çok ihtiyaç varken maalesef bizim atama oranlarımız çok düşük.

  Ataması yapılmayan diyetisyenler eğer açabiliyorlarsa kendi özel kliniklerinde danışan kabul ediyorlar ya da özel sektörlere yöneliyorlar. Özel sektörler çalışma koşulları ve maddi açıdan beklentileri karşılamıyor. Çoğu diyetisyen çalıştığı yerde kendi mesleğini bile icra edemiyor.

  Özellikle pandemiyle birlikte online diyet programları arttı. Bu doğru mu ve sürdürülebilir mi sizce?

  Diyetisyen Cevahir Özgül Karaduman: Online diyet programı günümüz şartlarında uygun çünkü insanlar vakit bulamıyor ve motive edici bir güce ihtiyaç duyuyorlar. Doğru yönlendirme ve bilinçli eğitim ile sağlıklı beslenmeyi öğrenen bireyler yasam kalitesini artırıyor. Online diyette ben kilo kontrolü üzerinde çalışıyorum ve bazı hastalıklar konusunda besleme eğitimi veriyorum. Birçok sağlık sorununun olduğu durumlarda yüz yüze beslenme danışmanlığı daha önemli. Online diyet sürdürülebilir tabii ki hatta danışmanlarımdan aldığım geri dönüşler bunu destekliyor. Zaten sürdürülebilir bir diyet değilse hiçbir danışmanıma önermiyorum. Yaşamınız boyunda uygulayabileceğiniz, sizi rahatsız hissettirmeyen, aç bırakmayan diyetler sizin için en uygunudur.

  Diyetisyen Yasin Uzun: Online diyet programları meslekte tutunmanın bir yolu olarak görülüyor. Uzmanlaşmanın değil de popülerleşmenin ve insanlara daha kısa yoldan ulaşmanın yolu oluyor daha çok. Diyetisyenler arasında farklı görüşler olmakla birlikte bana göre online diyet bu dönemde olan zorunluluk haricinde yetersiz kalıyor ve danışan ile diyetisyen arasında tam bir iletişim oluşturulamıyor. Bu dönemde zorunluluktan yapılıyor olabilir ama bunun kalıcı olacağını da düşünmüyorum.

  Diyetisyen Eda Korkmaz : Pandemiyle birlikte çok fazla online diyet programları olmaya başladı ama zaman içinde insanların tekrar yüz yüze iletişime geçeceklerini düşünüyorum.

  Diyetisyen Ayşe Çelik: Ben online diyeti belli koşullar çerçevesinde öneriyorum. Online diyet işten, çocuklardan ya da ev yaşantısından kendine vakit ayıramayan kişilerin yaşamını kolaylaştıracak bir diyet hizmeti. Diyetisyene ulaşma imkanı olmayanlara ya da yurt dışında beslenme alışkanlıklarına uygun diyet listeleri elde edemeyenlere uygun diyetlere ulaşabilme olanağı da sağlıyor. Belli sebeplerle diyetisyenle yüz yüze görüşme yapamayan danışanlara öneriyorum.

  Diyetisyenlerin durumu böyleyken bölüm öğrencilerinin de geleceği umutla bakması zorlaşıyor.

  Öğrencilere bu bölümü tercih etmelerinin nedenlerini ve beklentilerini sorduk.

  Neden bu bölümü tercih ettiniz?

  Hüsna Küçükaslan

  (Gazi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik, 4. Sınıf):

  Bölümü tercih etme sebebim, düşününce ben bu işi yaparım demiş olmamdı ve gerçekten severek, isteyerek okudum.


  Ay
  kut Bezik

  (Kırklareli Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik, 4. Sınıf):

  Öncelikle güzel bir meslek olduğunu düşünüyorum. İnsanlara faydalı olabileceğim duygusu da var.

  Büşra Tükel (Gazi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik, 4. Sınıf): Çalışma şartları ve mesleki statüsünü göz önünde bulundurarak bölümü seçtim.

  İş bulma konusunda endişelerin var mı?

  Hüsna Küçükaslan: İş bulma konusunda ciddi endişelerim var. Çünkü her geçen yıl mezun sayısı katlanarak artıyor ve bölümümüze yeterli önem gösterilmeyip ataması çok az yapılıyor. Aslında bir ara diyetisyenleri aile hekimliklerine ataması projesi gibi bir ihtimal vardı, gerçekleşmesi bizim açımızdan çok iyi olurdu fakat daha sonra konunun üzerine gidilmediğinden sanırım bu konuda herhangi bir gelişme olmadı. Devlete atama dışında özel sektörde çalışmak bizim açımızdan gerçekten sıkıntılı bir durum. Neredeyse bütün kurumlar deneyim istiyor ama verilen ücret maalesef ki başlangıçta asgari ücret oluyor ve buna rağmen özel sektörde iş bulmak artan mezun sayısından ötürü çok zor.

  Aykut Bezik: İş bulma konusunda her üniversite öğrencisi gibi benim de tereddütlerim var ancak mesleğimi sevdiğim için bunları ikinci plâna attım.

  Büşra Tükel: İş bulma konusunda çok büyük endişelerim var ve iş bulma ihtimalimin çok düşük olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar iyi bir okulda da okusam kendimi de geliştirsem iş alanı çok sınırlı.

  Talepleriniz nelerdir genel olarak?

  Hüsna Küçükaslan: Şartlarımız çok zorken üstüne bir de sosyal medyada diyetisyencilik oynayan insanlarla başa çıkmaya çalışıyoruz. En azından bunun önüne geçilmesini istiyorum.

  Aykut Bezik: Mesleğin gerektiği saygınlığı kazanmasını ve hak ettiği değeri görerek inananlara daha çok faydalı olmasını dilerim.

  Büşra Tükel: Sosyal medyada diyetisyencilik oynayan spor hocalarının veya kendisi zayıfladığı için insanlarla diyetisyencilik oynayanların önüne geçilmesini istiyoruz. Bir de üniversite sınavında bir puan barajının getirilmesi gerekiyor. Her para veren bu bölümü okumamalı.

  Yazı kaynağı : www.gazeteruzgarli.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap