Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  diyarbakır on gözlü köprü yol tarifi

  1 ziyaretçi

  diyarbakır on gözlü köprü yol tarifi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  On Gözlü Köprü Nerede? & Nasıl Gidilir? ve Tarihi Bilgiler / Diyarbakır | GezilmesiGerekenYerler.com

  On Gözlü Köprü Nerede? & Nasıl Gidilir? ve Tarihi Bilgiler / Diyarbakır | GezilmesiGerekenYerler.com

  Diyarbakır’da bulunan On Gözlü Köprü’nün tarihi, özellikleri ve buraya nasıl gidilir?, nerededir? bu yazımızda sizler için kaleme aldık.

  Diyarbakır adı geçtiği zaman aşağıda anlatacağımız on gözlü köprünün yanı sıra daha nice tarihsel değeri bulunuyor.Bunlardan bazıları hevsel bahceleri ,dört ayaklı minare ,Hz.Süleyman camii,Cemil Paşa konağı ve daha birçok camisi ve yapıları sadece sayabildiğimiz bir kaçı diyebiliriz.Tüm tarih için bu kadar önem taşıyan Diyarbakır için açık hava müzesi olarak adlandırmak abartı olmayacaktır.Diyarbakır içindeki tarihi yapı ve mekanlar sadece içinde yaşayanlar için değil tüm Anadolu ve insanlık için çok büyük önem ve ilgi arz ediyor.

  Bu tarih şehrinin öne çıkan ve ün kazanan yapılarından olan On gözlü köprü Diyarbakır için sembol bir yapıdır.On gözlü köprü Diyarbakırın içinde efendiliğini koruyan dicle nehrinin iki yakasını yüzyıllardır birbirine bağlayan köprü işlevini kusursuz olarak yerine getiriyor.Bu önemli şehirde meydana gelen tüm savaş ve tehlikelerde ilk korunan ve muhafaza altına alınan yapı olmuştur.Bunun nedeni ise Diyarbakır’a geçmek için kullanılan tek bağlantı olmasından dolayıdır.

  On Gözlü Köprü Hakkında Bilgiler

  On gözlü köprü ,dicle nehri ile yüzyıllardır arkadaşlığını kusursuz şekilde sürdürüyor.Bu iki arkadaştan biri olan dicle nehrinin de tarihsel bilgisinden bahsetmek gerekir.Bir rivayete göre Danyal ( a.s )’e Allah tarafından bir vahiy gelir ve şöyle yapması bildirilir,

  “Elinde bulunan asa ile suyun çıkmış olduğu mağaranın ağzından itibaren başlayarak bir çizgi çiz böylece su senin arkandan gelir. Fakat, dul kadınların ,yetimlerin, yoksulların,fakirlerin ve vakıfların malına ve mülküne geldiğin vakit, güzergahını değiştir ki su onlara zarar vermesin.”

  Hz.Danyal Peygamber de Allah’ın emrettiği bu vahye itaat eder ve söylediği şekilde Dicle Nehri’nin yol güzergahını çıkmış olduğu noktadan başlamak suretiyle, elindeki asası ile Basra Körfezi’ne kadar çizerek dicle nehrinin akacağı yol haritasını tespit eder.Bu sayede yol güzergahı belirlenen dicle nehrinin akışı bazı kesimlerde yukarıda da anlatıldığı şekilde dünya malı ve mülklerine rast geldiğinde Hz. Danyal Peygamber emredildiği şekilde çorak ve ıssız yere doğru yönünü çevirmiştir.Bundan dolayı dicle nehrinin çıkmış olduğu yerden Basra körfezine kadar olan yol güzergahında çokça medreseler ve zikzaklar bulunur.Bahsettiğimiz bu önemli dicle nehrinin yol boyunca kıvrımlarının fazla oluşu akışına bakıldığında ise hiç kimseye zarar vermemesindeki hikmet bir peygamber in mucizesine de şahitlik eder. Bu nedenle İşte bu anlattığmız rivayetten dolayı çok kutsal ve önemli sayılmıştır tarih boyunca ve hala saygınlığını korumaktadır. Bu değerli ve önemli nehir on gözlü köprünün güneyine doğru olup Allaha giden yol adıyla da adlandırılır.

  Diyarbakır’ın doğusunda bulunan kırklar dağı ilk insan Hz.Ademin yeryüzüne ilk indirilen yer olarak bilinir.Bu dağ ismini Hz.Ademin burada kırk suyla yıkandığı rivayetinden almaktadır.Bu dağ üzerindeki bir ayak izinin ise Hz.Ademe ait olduğu söylenmiştir.Bu tarihi köprü eski Diyarbakır-Mardin yolu üzerin bulunan dicle nehri üzerine inşa edilmiştir.Dicle Nehri’nin üzerine yapılan bu önemli köprününün, bünyesinde bulunan kitabesinde Nizamüddin ve Müeyyidüddeve tarafında yapıldığına ait olduğu bilgisi berlirtilmektedir.Bu yapının mimarisinin sahibi ise Sancaroğlu Ubeydoğlu Yusuf olduğu yazılarak kitabesinde kayda geçmiştir.

  On Gözlü Köprü Tarihi ve Mimari Özellikleri

  On gözlü köprü Mervaniler zamanında inşa edilmiştir, inşa tarihi 1065 olan on gözlü köprü, 178.00 m. uzunluğunda, 5.60 m. genişliğinde tasarlanmıştır.Adını aldığı on kemer yani gözden oluşmuş ve boyut babında en büyük kemer açıklığı da 14.70 m. olarak kayda geçmiştir.Bu köprü planında köprünün ortasındaki bulunan üç gözün üstü dar yapılmış batı tarafında yapılan beş gözün döşemesi ise daha da geniş yapılmıştır. On gözlü planı ile yapılan tarihi köprünün ayaklarındaki kemerler sivri şekilde yapılmıştır. Bu sivri yapılan ayaklardaki selyaranların ebatları değişkenlik gösterir, bazıları döşeme hizasına kadar yükselir iken bazılarında ise hiç bulunmaz.

  Yapı siyah volkanik taşlarla inşa edilir iken,on gözlü köprünün güney cephesinin korkuluk ve kemerleri arasında uzun bir yazı frizi bulunuyor. Yapıya dahil olan bu friz köprünün ilk üç ayağını kapsıyor. Bu yazı iki satırlı olup çiçekli kufi yazı şeklinde yazılmıştır.Bu tarihi kitabe beyaz mermer üzerine yazılmış ve suyun rutubetinden dolayı okunamayacak şekilde deforme olmuştur.Günümüze kadar bir çok tadilat ve onarımdan geçen on gözlü köprü orijinalliği ve özelliğini yitirmiştir.Diyarbakır merkeze çok yakın olan on gözlü köprü,keçi burnundan bakıldığında asaletini manzara olarak sergilemektedir.

  On Gözlü Köprü Fotoğrafları

  On Gözlü Köprü Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

  Adres: Akçomak Mahallesi, Diyarbakır Mardin Yolu, 21750 – Çınar / Diyarbakır

  Nasıl Gidilir: Diyarbakır şehrine 3 km. mesafede ve şehrin güneyinde Mardin Kapısının dışında bulunumaktadır. Özel araç ve ve toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanmaktadır. Şehir merkezinden tabelaları takip ederek ulaşım mümkündür.

  Yazı kaynağı : gezilmesigerekenyerler.com

  On Gözlü Örme Köprü Nerede - Nasıl Gidilir - Diyarbakır Gezilecek Yerler

  On Gözlü Örme Köprü Nerede - Nasıl Gidilir - Diyarbakır Gezilecek Yerler

  Sevgili Gezginler yazımızda sizlere On Gözlü Örme Köprü Nerede – Nasıl Gidilir – Köprü’nün Mimarisi ve Tarihi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

  On Gözlü Örme Köprü, Diyarbakır ilinin Sur ilçe sınırları içerisinde Dicle Nehri üzerinde bulunmaktadır. Köprü il merkezine sadece 8 km uzaklıktadır. Merkeze yakın olmasından dolayı yöre halkı tarafından ilgi görmektedir. Bu Tarihi Köprüde Çay bahçeleri, Piknik Alanları ve Yemek yeme yerleri bulunmaktadır. Sizlere bu tarihi köprünün Mimarisi ve Yapım özellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

  Geçmişten Günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapan Diyarbakır, Tarihiyle, Kültürüyle gezilip görülecek güzelliktedir. Diyarbakır’a gelmişken gelip gezebileceğiniz Dicle nehrine bakarak bir kahve içebileceğiniz güzel bir yerdir on Gözlü Örme Köprü.

  On Gözlü Örme Köprü,  Mardin Kapı olarak bilinen yerin 3 km ilerisinde bulunmaktadır. On Gölü Örme Köprü, Dicle Köprüsü, Silvan Köprüsü, Mervani Köprüsü olarak da bilinmektedir.

  Köprü,1065-1067 yılında Mervanoğulları zamanında yapılmıştır. Köprü yöreden çıkan siyah taşlardan yapılmıştır, 178.00 metre uzunluğunda, 5.60 metre genişliğinde yapılmıştır. Köprünün en büyük kemer açıklığı da 14.70 metredir. Köprünün ortasında bulunan üç gözün üstü dar olarak, batı tarafında kalan beş gözün döşemesi ise daha da geniş yapılmıştır. On gözlü planı ile yapılan tarihi köprünün ayaklarındaki kemerler sivri şekilde planlanmıştır. Günümüze gelene kadar birçok tadilat ve onarımdan geçen köprü orijinalliği ve özelliğini yitirmiştir.

  Bir rivayete göre, Kurban Bayramı’nın ilk akşamında Dicle üzerindeki On Gözlü Köprü ’de toplanan genç kızlar ve kadınlar, gerçekleşmesini istedikleri dilekleri yazdıkları kâğıtları nehrin sularına bırakıyormuş

  On Gölü Örme Köprüde ne yapılır derseniz, Köprünün ayaklarında bulunan Çay – Kahve içebileceğiniz, yemekler yiyebileceğiniz mekânlar bulunmaktadır. Yere oturarak bağdaç kurarak oturabileceğiniz otantik mekânlarda keyifli sohbetler edebilirsiniz. Ayrıca fotoğraf çekmeyi severler için muhteşem gün batımı manzarası bulunuyor.

  Diyarbakır il merkezinin hemen yanı başında, Mardin Kapısının karşısında bulunmaktadır.

  Kendi Aracınızla, Köprüye ulaşabilmek için Diyarbakır merkezinden Dicle yönüne doğru giderken, havaalanının bulunduğu noktadan On Gözlü Köprü tabelasını takip ederek sola dönün, karşınıza çıkacaktır.

  Mardin kapısından toplu taşıma araçları ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : seyyahdefteri.com

  Dicle Köprüsü (On Gözlü Köprü)

  10 Gozlu Kopru, Bahçelievler nerede, Otobüs, Minibüs / Dolmuş, Metro veya Tren ile nasıl gidilir?

  10 Gozlu Kopru, Bahçelievler nerede, Otobüs, Minibüs / Dolmuş, Metro veya Tren ile nasıl gidilir?

  Bahçelievler şehrinde 10 Gozlu Kopru konumuna Toplu Taşıma

  Bahçelievler, Türkiye'deki 10 Gozlu Kopru adresine nasıl gidebileceğinizi mi merak ediyorsunuz? Moovit, en yakın toplu taşıma durağından adım adım yol tarifi ile 10 Gozlu Kopru adresine ulaşmanın en iyi yolunu bulmanıza yardımcı olur.

  Moovit, şehrinizde gezmenize yardımcı olacak ücretsiz haritalar ve canlı yol tarifleri sağlar. Saatleri, güzergahları, hareket saatlerini görüntüleyin ve gerçek zamanlı olarak 10 Gozlu Kopru adresine ne kadar sürede ulaşabileceğinizi öğrenin.

  10 Gozlu Kopru için en yakın durak veya istasyonu mu arıyorsunuz? Hedefinize en yakın durakların listesine göz atın: Belediye; Kuleli; Ahmet Yesevi Caddesi; Ahmet Yesevi Caddesi / Bakırköy Yönü; Kuleli / Şirinevler Yönü; Kuleli / Güneşli-Kuyumcukent Yönü; Yenibosna / Zincirlikuyu Yönü.

  10 Gozlu Kopru adresine Otobüs, Minibüs / Dolmuş, Metro veya Tren ile ulaşabilirsiniz. Yakında duran hatlar - Otobüs: 31, 31E, 98M, BEYLIKDÜZÜ - SÖĞÜTLÜÇEŞME, HS1, MR20 Tren: MARMARAY (ATAKÖY - PENDIK), MARMARAY (HALKALI - GEBZE) Metro: M1A Minibüs / Dolmuş: MİNİBÜS: A-18, MİNİBÜS: A-31

  Sizi daha erken zamanda ulaştırabilecek başka güzergah olup olmadığını görmek ister misiniz? Moovit alternatif rotalar veya saatler bulmanıza yardımcı olur. Moovit Uygulamasından veya Web Sitesinden kolayca 10 Gozlu Kopru için yol tarifi alın.

  10 Gozlu Kopru adresine en kolay yoldan ulaşmanızı sağlıyoruz, bu nedenle Bahçelievler konumundaki kullanıcılar dahil 930 milyondan fazla kullanıcı, toplu taşıma için en iyi uygulama olarak Moovit'e güveniyor. Ayrıca otobüs uygulaması veya tren uygulaması indirmenize gerek yoktur. Moovit, en doğru otobüsü veya metro saatlerini bulmanıza yardımcı olan tüm toplu taşıma araçlarının bir arada olduğu ulaşım uygulamanızdır.

  10 Gozlu Kopru için Otobüs, Minibüs / Dolmuş, Metro ve Tren fiyatları, ve tüm yolculuk ücreti hakkında bilgi için lütfen Moovit uygulamasını kontrol edin.

  Yazı kaynağı : moovitapp.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap