Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  diyarbakır için namaz vakitleri diyanet

  1 ziyaretçi

  diyarbakır için namaz vakitleri diyanet bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Diyarbakır Namaz Vakitleri

  Diyarbakır Namaz Vakitleri (2023 Ezan Saatleri) - 1 Aylık Diyanet Diyarbakır Ezan Vakti

  Diyarbakır Namaz Vakitleri 2023 - Ezan Saatleri | Sabah, Öğle, İkindi, Akşam, Yatsı ve Cuma Namazı Ezanı Kaçta Okunuyor (Diyanet)

  Cuma Namazı ile ilgili

  Diyarbakır için cuma ezanı saat kaçta okunuyor merak ediyorsanız, hem namaz vakitleri sayfasından hem de şu an bulunduğunuz sayfadan cuma saatleri ile ilgili güncel vakit bilgisi alabilirsiniz.

  Cuma namazı saati ile öğle namazı başlangıç vakti aynı olduğundan, namaz vakitleri tablosundan 2023 öğle namazı saatlerine bakarak "cuma ne zaman başlıyor, cuma saatine kaç dakika var" sorularının yanıtını öğrenebilirsiniz. (Namaz vakitleri Diyanet takviminden alınmaktadır.)

  Cuma namazının saat kaçta bittiği de merak edilen konular arasında yer alıyor. Öğlen namazı ile birlikte başlayan cuma namazının başlangıç ve bitiş saatleri bazı kriterlere göre farklılıklar gösterse de ortalama olarak en geç 1 saat sürmektedir.

  Diyarbakır cuma namazı saati

  17 Mart 2023 Cuma günü için cuma vakti 12:33 dir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Diyarbakır Namaz Vakti 16 Mart 2023 Diyanet Diyarbakır Namaz Saati - Bölge Gündem Haber

  Diyarbakır Namaz Vakti 16 Mart 2023 Diyanet Diyarbakır Namaz Saati - Bölge Gündem Haber

  17 Mart 2023 Diyarbakır Cuma Namazı Saati Kaçta? Diyarbakır İşte Diyarbakır Cuma Namazı Vakti

  Diyanet İşleri Başkanlığı resmi takvimine göre 17 Mart 2023 tarihinde Diyarbakır ili/ilçesinde kılınacak olan cuma namazı için cuma saati 12:33 olarak belirtilmiştir. Diyarbakır cuma vaktine 30 dakika kala işlerinizi bitirip hazırlanmak iyi bir seçenek olabilir.

  Diyarbakır Namaz vakitleri neye göre belirlenir? Diyanet

  Namaz, belli vakitlerde farz kılınmış bir ibadettir. Allah, Nisa Sûresi’nin 103. âyetinde namazın belli vakitlere tayin edilmiş bir ibadet olduğunu buyurur. Sizler için, Diyanet'in İlmihal-1 "İman ve İbadetler" kitabında yer alan bilgilere göre, beş vakit namaza dair merak edilenleri derledik.

  Diyarbakır Sabah namazı vakti

  Fecr-i sâdık da denilen ikinci fecrin doğmasından güneşin doğmasına, daha doğrusu güneşin doğmasından az önceye kadar olan süre sabah namazının vaktidir.

  Fecr-i sâdık, sabaha karşı doğu ufkunda tan yeri boyunca genişleyerek yayılan bir aydınlıktır. Bu ikinci fecre fıkıh literatüründe "enlemesine beyazlık" anlamında "beyâz-ı müsta'razî" denilir. Bu andan itibaren yatsı namazının vakti çıkmış, sabah namazının vakti girmiş olur. Bu vakit aynı zamanda, sahurun sona erip orucun başlaması (imsak) vaktidir.

  Fecr-i kâzib de denilen birinci fecir ise, sabaha karşı doğuda tan yerinde ufuktan göğe doğru dikey olarak yükselen, piramit şeklinde, akçıl ve donuk bir beyazlıktır. Fıkıh literatüründe buna uzayıp giden beyazlık anlamında "beyâz-ı müstetîl" de denilir. Bu geçici beyazlıktan sonra, yine kısa bir süre karanlık basar ve bunun ardından da ufukta yatay olarak boydan boya uzanan, giderek genişleyip yayılan fecr-i sâdık aydınlığı başlar.

  Sabah namazı nasıl kılınır? Kaç rekattır? Hangi dualar okunur?

  Diyarbakır Öğle namazı vakti

  Öğle namazının vakti, İmâm-ı Âzam Ebû Hanîfe'ye göre, zeval vaktinden yani güneşin tepe noktasını geçip batıya doğru kaymasından itibaren başlar ve güneş tam tepedeyken eşyanın yere düşen gölge uzunluğu (fey-i zevâl) hariç, her şeyin gölgesi kendisinin iki misline ulaşacağı zamana kadar devam eder. Bu zamana "asr-ı sânî" denir. Ebû Yûsuf, Muhammed ve diğer üç mezhep imamına göre ise, öğle namazının vakti zeval vaktinden, her şeyin gölgesi, fey-i zevâl hariç, kendisinin bir misline ulaştığı ana kadardır. Her şeyin gölgesi, fey-i zevâl hariç, kendisinin bir misline çıktığı zaman, öğle namazının vakti çıkmış, ikindi namazının vakti girmiş olur.

  Öğle namazı nasıl kılınır? Kaç rekattır? Hangi dualar okunur?

  Diyarbakır İkindi namazı vakti

  İkindi namazının vakti, öğle namazının vaktinin çıkmasından güneşin batmasına kadar olan süredir. Öğle namazının vaktinin ne zaman sona erdiği konusundaki görüş ayrılığına göre söylenecek olursa, ikindi namazının vakti, Ebû Hanîfe'ye göre her şeyin gölge uzunluğu, kendi uzunluğunun iki katına çıktığı andan itibaren, diğerlerine göre ise bir katına çaktığı andan itibaren başlar.

  İkindi namazı nasıl kılınır? Kaç rekattır? Hangi dualar okunur?

  Diyarbakır Akşam namazı vakti

  Akşam namazının vakti güneşin batmasıyla başlar, şafağın kaybolacağı zamana kadar sürer. Şafak, İmâm-ı Âzam'a göre akşamleyin ufuktaki kızıllıktan/kızartıdan sonra meydana gelen beyazlıktan ibarettir. Ebû Yûsuf, Muhammed ve diğer üç mezhebin imamına göre şafak, ufukta meydana gelen kızıllıktır. Ebû Hanîfe'nin bu görüşte olduğu rivayeti de vardır. Bu kızıllık kaybolunca akşam namazının vakti çıkmış olur. Akşam namazının vakti dar olduğu için, bu namazı ilk vaktinde kılmak müstehaptır. Ufuktaki kızıllığın kaybolmasına kadar geciktirmek uygun değildir.

  Akşam namazı nasıl kılınır? Kaç rekattır? Hangi dualar okunur?

  Diyarbakır Yatsı namazı vakti

  Yatsı namazının vakti, şafağın kaybolmasından yani akşam namazı vaktinin çıkmasından itibaren başlar, ikinci fecrin doğmasına kadar devam eder.

  Yatsı namazı nasıl kılınır? Yatsı namazı kılınırken hangi dualar okunur?

  Cuma namazı ezan saati Türkiye'nin 7 bölgesi ile 81 ilinde değişiklik gösteriyor. Peki Diyarbakır cuma namazı saat kaçta?

  Namaz vakitleri

  CUMA NAMAZI NEDİR?

  Cuma namazı Müslüman için haftalık yapılan toplu ibadet günüdür. Şartları sağlayan bütün Müslümanların kılmaları dinimizce farzdır. Kuran'ı Kerim'de ismi verilerek emredilen tek namaz olan Cuma namazı Allah’ı anmaktan alıkoyan bütün dünya meşguliyetinden uzak kalınmasını işaret etmektedir.

  Kuran'ı Kerim'de ismi verilerek emredilen tek namazdır. Allahü teala, Cuma gününü Müslümanlara mahsus kılmıştır. Cuma günü öğle namazı vaktinde toplu olarak kılınmaktadır. Cuma namazının önemli özelliklerinden biri de bu namazda hutbe okunmasıdır. Cuma namazına gitmek, ergenlik çağına ulaşmış her Müslüman erkeğe farzdır.

  Cuma Namazı nasıl kılınır? Kaç rekattır? Nasıl niyet edilir? Cuma namazı saat kaçta?

  Namaz vakitleri

  Cuma Namazının Önemi Nedir?

  Peygamberimiz Hz. Peygamber (s.a.s.) Cuma Namazına ilişkin olarak şöyle buyurmaktadır:

  "Bizler Ehl­-i Kitab'a göre en son gelmişken, kıyamet gününde faziletçe en başa geçecek olanlarız. Şundan dolayı ki, bizden evvel onlara Kitab verildi de Allah'ın onlara farz buyurduğu gün bu cuma günü iken, onlar anlaşmazlık çıkarıp başka günlere saygı gösterdiler. Bize ise o güne itibar etmek hususunda Hak Teala hidayet verdi (Doğru yolu gösterdi). Artık bu hususta insanlar bizden geri kalmış oldular. Yahudilerin ibadet günü yarın (cumartesi), Hristiyanlarınki ise öbür gündür (pazar)."

  Namaz vakitleri

  Cuma Namazı Kaç Rekattır?

  Öğle vaktinde cemaat ile kılınmaktadır. Cuma namazının farzı iki rekattır. Ayrıca farzdan önce 4 rekat, farzdan sonra da 4 rekat olmak üzere 8 rekatta sünneti bulunmaktadır.

  Namaz vakitleri

  Cuma Namazı Nasıl Kılınır?

  Cuma namazının ilk sünneti 4 rekattır, öğle namazının ilk rekatı gibi kılınır. Sadece niyet farklıdır. Niyet ederken Besmele çektikten sonra niyet edilir.

  Niyet ederken, "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namazının 4 rekat ilk sünnetini kılmaya" denilir. İlk rekatta önce Sübhaneke duası okunduktan sonra Euzü Besmele çekilir.

  Bütün rekatlarda Fâtiha ve zamm-ı süre okunur. ilk oturuşta sadece Etteahiyyatü okunur.

  Son oturuşta Etteahiyyatü, Allahumma Salli, Allahumme Barik, Rabbena duaları okunur. Daha sonraki ikinci ikinci ezân okunur ve imam hutbe okumak için minbere çıkar.

  Hutbe okunurken cemaatin namaz kılması vey konuşması tahrimen mekruhdur. (yapılmaması istenen)

  Hatîb efendi duâ ederken, cemaat sesli âmin dememelidir. İçinden sessiz denir.

  Namaz kılarken yapması harâm olan her şey, hutbe dinlerken de harâmdır.

  Hutbe okunup bittikten sonra müezzin kamet getirir.

  Namaz vakitleri

  Sonra, cemaat ile iki rekat Cuma namazının farzı kılınır. Bu namaz aynı sabah namazının farzı gibi kılınır.

  Niyet edilirken şöyle denilir:

  "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama"

  Sonra, dört rek'at son sünneti için, "Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının son sünnetini kılmaya" diyerek niyet edilir..

  Bu sünnet de aynı şekilde ilk sünnet gibi kılınır. Bu kapsamda Cuma namazı, farzı ve sünnetleriyle birlikte kılınmış olur.

  Namaz vakitleri

  Son sünnetin ardından zuhr-i ahir, niyetiyle dört rekat daha namaz kılınır. Niyet ederken şu ifade kullanılır:

  "Niyet ettim Allah rızası için edâsı üzerime olup da henüz üzerimden sâkıt olmayan en son öğle namazının farzına".

  Bu ifadeyle niyet edilirse eğer o günün cuma namazı şartlarında bir noksanlıktan dolayı kabul olunmamışsa, öğle namazı kılınışı olur. Kabul olunmuş ise en son kazaya kalmış öğle namazının yerine sayılır.

  Bundan sonra, iki rek'at vaktin sünneti kılınır. "Niyet ettim Allah rızası için Vaktin sünnetine" diye niyet edilir. Cum'a sahîh olmadı ise, bu on rek'at, öğle namazı olur. Bundan sonra, Âyet-el-kürsi ve tesbîhler okunup, duâ edilir.

  Tesbih namazı nedir, nasıl kılınır?

  Hacet namazı nasıl kılınır?

  İstihare namazı nasıl kılınır? İstihare nasıl yapılır?

  Teheccüd namazı nedir ve nasıl kılınır?

  Vitir namazı nedir, nasıl kılınır? Diyanet İşleri Başkanlığı

  Yazı kaynağı : www.bolgegundem.com

  Diyarbakır Diyanet Ezan Vakitleri 2023, Türkiye Diyarbakır Diyanet Ezan saatleri, diyanet takvimi ezan vakti, diyanet isleri ezan saati

  Diyarbakır Diyanet Ezan Vakitleri

  Türkiye - Diyarbakır için temkinli iftar vakitleri 2023. Diyanet ve Fazilet Takvimi vakitleri ikisi bir arada

  Diyanet takvimine gore haftalik temkinsiz namaz vakitleri

  Diyarbakır iftar vakti | Diyarbakır imsak vakti | Diyarbakır namaz vakti | Diyarbakır prayer times

  İmsak: Sahur vakti, oruç tutacaklar için son yeme içme saatidir.
  Sahur kaçta biter: Sahur vakti imsak ile biter. Takvimimizdeki imsak vakti girdiği an oruç tutmak için yeme içmeyi kesmelisiniz.
  Diyanet Takvimindeki İmsak Farkı : Diyanet imsak için 18 dereceyi esas almaktadır. Fazilet takvimi ise 19 dereceyi esas alıyor. Mısır, malezya gibi sunni islam ülkeleri çoğunlukla 19 ya da 19,5 dereceyi esas almaktadır. Diyanet 1983 yılından sonra 19'dan 18 dereceye düşürmüştür!
  İftar vakti: Akşam ezanı okunması ile oruçlarinizi açabilir. yiyip içebilirsiniz. İftar vakti akşam ezanı saati ile aynıdır..
  Diyarbakır bayram namazı: Kurban bayram namazı vakti - ramazan bayram namazı vakitleri yaklaşık guneş doğduktan 45-50 dakika sonra girer.

  Sitemizde Diyarbakır şehrinin konumu yuksekliği dikkate alınarak özenle hesaplanan vakitler, düzenli olarak veritabanına aktarılmaktadır. Ve teker teker kontrolden geçmektedir. Kesinlikle otomatik hesaplama yöntemleri uygulanmamaktadır. Vakitleri güvenle ihya.org üzerinden takip edebilirsiniz.

  Istanbul · Ankara · izmir · Bursa · Adana · Kayseri · Antalya · Denizli
  · Köln · NewYork · Viyana · Amsterdam · Londra · Toronto · Paris · Sydney · Tiran · Brüksel ·
  · Saraybosna · Tiflis · Sofya · Bükreş · Zürih

  Yazı kaynağı : www.namazvakti.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap