Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  diyarbakır gurme fuarı 2022 ne zaman

  1 ziyaretçi

  diyarbakır gurme fuarı 2022 ne zaman bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Diyarbakır'da yöresel lezzetlerin buluşması gerçekleştirildi - Diyarbakır - Diyarbakır ve Bölgeden son dakika haberler

  Diyarbakır'da yöresel lezzetlerin buluşması gerçekleştirildi - Diyarbakır - Diyarbakır ve Bölgeden son dakika haberler

  Geçtiğimiz yıl 246 bin rekor ziyaretçi ve 52 farklı ilden 150 firmaya ev sahipliği yapan ve geniş bir yelpazede zengin lezzet çeşitliliği sunan 4.Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı ile yöresel ürünlerin markalaşarak yeni pazarlara açılma hamlelerine önemli katkılar sağlanması hedefleniyor.

  Bölge gastronomi turizminin gelişimi bakımından da önemli bir platform olan fuar, Hatay'dan Adıyaman'a, Aydın'dan Afyonkarahisar'a, Ankara'dan Batman'a, Mersin'den Bitlis'e, Bursa'dan Çankırı'ya, Denizli'den Çorum'a, Düzce'den Elazığ'a, İstanbul'dan Erzurum'a, Amasya'dan Gümüşhane'ye, İzmir'den Malatya'ya, Antalya'dan İran Urumiye'ye kadar yedi farklı coğrafi bölgeden ve yurtdışından gelecek olan 167 firma ve kuruluşun katılımıyla gerçekleştiriliyor.

  15 Kasım 2022 Salı günü dördüncü kez kapılarını açan fuarda 55 farklı ilden 167 firma ve kuruluş ürünlerini 6 gün boyunca ziyaretçilerle buluşturacak. Yedi Coğrafi Bölge'nin eşsiz yöresel lezzetlerinin sergileneceği fuarda, onur konuğu Hatay'a ait yöresel yemekler de sahne mutfakta hazırlanarak ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

  Ünlü şef, gurme, akademisyen ve bloggerların da yer aldı yemek atölyeleri, söyleşiler ve yarışmalar ile renklendi.

  "Gurme fuarı bölgenin gastronomi turizmine önemli bir destek sağlayacak"

  Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya açılışta yaptığı konuşmada “Bu yıl 4'ünüsünü düzenlemekte olduğumuz Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarımızı çok geniş bir yelpaze ile gerçekleştiriyoruz. Bu fuar ülkemiz ve bölgemiz gastronomi turizmine önemli katkılar sağlayacak bir fuar olması itibariyle oldukça önemli bir fuar. Her alanda olduğu gibi gastronomi alanında başta ilimiz Diyarbakır olmak üzere bölgemiz önemli bir potansiyele sahip. 33 medeniyetin izlerini daha dün gibi canlı tutan bu coğrafyada her bir kültürün, her bir lezzetin kendine has bir ayrıcalığı, cazibesi var. Bizler işte bu kültürel zenginliğimizi bütün dünyaya tanıtmak, bölgemizi gastronomi alanında bir merkez yapmak için çalışmalarımızı yoğunlaştırmış bulunmaktayız. Oda olarak 2020'de gastronomi alanında başlattığımız Coğrafi İşaret Tescili başvuruları çerçevesinde 64 ürünün başvurusunu yaptık. Bugün itibariyle 48 yöresel lezzetimizin coğrafi işaret tescil belgesini aldık. Ayrıca Karacadağ Pirinci, Boğazkere Üzümü ve Çermik Biberi'nin Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Tescil Belgesini almak için başvuruda bulunduk. Çok yakın bir zamanda ilimizin birçok yerel ürün ve lezzetini dünya literatürüne yerleştiriyor olacağız. Dolayısıyla bölge turizmine de çok önemli katkılar sağlamayı umuyor, kararlılıkla çabalarımızı yoğunlaştırıyoruz” dedi.

  Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil ise, 55 farklı ilden 167 firma ve kuruluşun katılım sağladığı fuarın Mezopotamya'nın ortasında tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleri olan Hatay ve Diyarbakır illerinin bir birinden farklı lezzetlerini tatmış ve tanıtmış olacaklarını söyledi. Yeşil, “Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı, zengin lezzet çeşitliliği sunan yöresel ürünlerin markalaşması, coğrafi işaret tescil belgeli ürünlerin bilinirliklerini artırarak yeni pazarlara açılma hamlelerinde önemli bir buluşma noktası olacaktır. Buğdayın ilk evcileştirildiği, yerleşik tarıma ilk geçilen, günümüz uygarlıklarının ve gastronominin başlangıç noktası olan ilimizde sizleri ağırlamaktan büyük onur duyduğumuz belirterek fuarın hayırlı olmasını dileriz” diye konuştu.

  Yazı kaynağı : www.guneydoguguncel.com

  Mezopotamya Gurme Ve Yöresel Lezzetler Fuarı’nın Onur Konuğu Hatay

  Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ve Mezopotamya Fuarcılık ve ALZ Group tarafından 15-20 Kasım 2022’de ilimizde düzenlenecek olan Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı’nın onur konuğu Hatay olacak.

  Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı (DTB) Engin Yeşil, DTSO Fuar Komisyonu Başkanı Mehmet Ali Deniz, TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Zülal Koç, 15-20 Kasım 2022’de ilimizde düzenlenecek olan Mezopotamya Gurme Fuarı ile ilgili Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı ziyaret  ettiler.

  Ziyarette konuşan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, “15-20 Kasım tarihlerinde düzenleyeceğimiz fuarımıza, gastronomi alanında kendini ispatlamış Hatay’ımızı onur konuğu olarak davet ediyoruz. Güneydoğu lezzetlerini Hatay lezzetleriyle buluşturmak istiyoruz. Başkanımıza davetimizi kabul ettiği için teşekkür ediyoruz” dedi.

  DTB Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yeşil, misafirperverliğinden dolayı Başkan Lütfü Savaş’a teşekkür ederek,  iki il arasında kardeşlik protokolü imzalamak üzere Diyarbakır’a davet etti.

  Hatay Büyükşehir Belediye  Başkanı Lütfü Savaş yaptığı konuşmada, konuklara ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek “Mezopotamya’nın ortasında tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleri olan iki il Hatay ve Diyarbakır. Başkanlarımız buraya zenginliklerini paylaşmak üzere geldiler. Kasım ayında Diyarbakır’da olacağız” ifadelerine yer verdi.

  Yazı kaynağı : www.dtso.org.tr

  Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı

  Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı

  Fuar Konusu

  Gıda, İçecek, Yöresel Ürünler, Gıda Teknolojileri, Depolama, Soğutma, Mağaza Market Ekipmanları

  Yazı kaynağı : fuarlist.com

  Mezopotamya Fuarcılık

  Mezopotamya Fuarcılık

  Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı

  16-21 Kasım 2021 

  Açılış 10:00

  Kapanış 19:30

  Yazı kaynağı : www.mezopotamyafuarcilik.com

  4.Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı yarın açılacak

  4.Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı yarın açılacak

  ALZ Diyarbakır tarafından DİFAŞ işbirliğinde TRENDYOL ana sponsorluğunda hazırlanan ve Hatay’ın Onur Konuğu İl olarak katılacağı 4. Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı,15-20 Kasım 2022 tarihleri arasında ALZ Diyarbakır Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

  Geçtiğimiz yıl 246 bin rekor ziyaretçi ve 52 farklı İl’den 150 firmaya ev sahipliği yapan ve geniş bir yelpazede zengin lezzet çeşitliliği sunan 4..Mezopotamya Gurme Ve Yöresel Lezzetler Fuarı, yöresel ürünlerin markalaşarak yeni pazarlara açılma hamlelerine önemli katkılar sağlayacak.

  Bölge Gastronomi Turizminin gelişimi bakımından da önemli bir platform olan Fuar, Hatay’dan Adıyaman’a, Aydın’dan Afyonkarahisar’a Ankara’dan, Batman’a, Mersin’den Bitlis’e Bursa’dan, Çankırı’ya Denizli’den Çorum’a, Düzce’den Elazığ’a, İstanbul’dan Erzurum’a Amasya’dan Gümüşhane’ye, İzmir’den, Malatya’ya Antalya’dan İran Urumiye’ye kadar yedi farklı coğrafi bölgeden ve yurtdışından gelecek olan 167 firma ve kuruluşun katılımıyla gerçekleşecek.

  15 Kasım 2022 Salı günü dördüncü kez kapılarını açacak olan Fuar’da 55 farklı İl’den 167 firma ve kuruluş ürünlerini 6 gün boyunca ziyaretçilerle buluşturacak. Yedi Coğrafi Bölge’nin eşsiz yöresel lezzetlerinin sergileneceği Fuar’da, Onur konuğu Hatay’a ait yöresel yemekler de Sahne Mutfak’ta hazırlanarak ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.  Ünlü şef, gurme, akademisyen ve bloggerların da yer alacağı yemek atölyeleri, söyleşiler ve yarışmalar ile renklenecek olan Fuar, birçok farklı etkinliğe de ev sahipliği yapacaktır.

  Girişin ücretsiz olduğu Fuar,15-16-17-18-19-20 Kasım 2022 tarihlerinde 10:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

  Geçen yıl  Rize’nin onur konuğu olduğu Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı, dengbej divanı, halkoyunları, tulum, kemençe ve yöresel şarkılar eşliğinde kapılarını ziyaretçilere açmıştı.

  Yazı kaynağı : www.mucadelegazetesi.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap