Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  dini ve milli bayramların sosyal yaşamı üzerindeki etkileri nelerdir

  1 ziyaretçi

  dini ve milli bayramların sosyal yaşamı üzerindeki etkileri nelerdir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Dinî ve millî bayramların sosyal yaşam üzerindeki etkileri nelerdir

  Dinî ve millî bayramların sosyal yaşam üzerindeki etkileri nelerdir

  Toplumuzdaki birlik ve beraberliği sağlar. Bu bayramlar sayesinde çok daha güçlü bir millet ve toplum oluruz.

  Bayramlar; toplumsal birlik ve beraberliğin, dostluk ve kardeşliğin güzelliğinin topluma ve toplumlara getirdiği huzurun topyekûn paylaşıldığı coşkulu günlerdir. Bayramlar toplumsal adaletin sağlanması için gerekli olan bölüşüm, paylaşım ve yardımlaşmanın getirdiği huzur günleridir.

  Milli bayramların yanında daha geniş kapsayıcı olan dini bayramlar vardır. Dini bayramlar, hitap ettiği kitleler itibari ile daha geniş, daha kapsayıcı özelliklere sahip olup, tarihin derinliklerine inen, geçmişi olan, neşe, sevinç ve ulvi manevi günlerdir. Dini bayramlar şefkat, merhamet, af ve bağışlama, acıma ve merhamet odaklı bölüşüm, paylaşım, kardeşlik kültürünün en önemli mahsulü olup, sosyal adaletin, sosyal barışın sağlandığı, yetimin, garibin, kimsesizlerin naçar biçarelerin gözyaşlarının dindirildiği, silindiği, onların da gülmelerinin sağlandığı son derece önemli yardımlaşma ve dayanışma günleridir.

  Dini bayramlarımız daha geneldir, daha heyecanlıdır. Ramazan ve Kurban Bayramlarımız bunun örneğidir ve paha biçilemez değerli dini günlerimizdir.

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  Dinî ve millî bayramların sosyal yaşam üzerindeki etkileri nelerdir?

  Forum Sayfa Cevapları

  5. Sınıf Sosyal Bilgiler Dinî ve millî bayramların sosyal yaşam üzerindeki etkileri nelerdir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.

  Cevap :

  Dini ve milli bayramlarda insanlar hep beraber aynı duygular içerisinde geçmişi yaşar ve bu güne beraberliği taşırlar milli bayramlar milletimiz için değerlidir.

  Dini bayramlar ise aynı milletten olmasak bile Müslüman olan herkesin değer verdiği günlerdir bu bayramlarda toplumda beraberlik birlik  Sevgi saygı akraba ziyareti affetmek ve ihtiyacı olan kişilere yardım etmek gibi toplumu ayakta tutan ve bir bütün haline getiren davranışlar yapılır bu yüzden çok değerlidir.

  Cevap :

  Dini ve milli bayramlar insanların ilişkilerini sıcak hale getiren akraba ziyareti yaşlıların elini öpme çocuklara harçlık verme gibi bayramlarımızda adet haline gelmiş davranışların yapıldığı zamanlarda zamanlardır.

  Böylece halk birbirine kenetlenir ve birbirine olan sevgi ve saygısı tekrar canlanmış olur Buda sosyal yaşamı çok kaliteli hale getirir ve unutulmuş olan duyguları yeniden hayata geçirir.

  Yazı kaynağı : www.forumsayfacevaplari.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap