Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  dildeki yaraya ne iyi gelir

  1 ziyaretçi

  dildeki yaraya ne iyi gelir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Dil yarası neden olur?

  Dil yarası neden olur?

  Dil, ağız boşluğu içerisindeki önemli yapılardan biridir ve vücuttaki en güçlü kaslardan biri olarak tanımlanır. Tat alma, konuşma, çiğneme ve yutma gibi önemli fonksiyonların bir parçası olan dilin sağlıklı yapısını koruması, yaşam kalitesi açısından önemlidir. Sıklıkla rastlanan dil yaraları, ağrılı olduklarında gündelik yaşamı olumsuz etkileyebilir. Dil yaraları, ayrıca pek çok sistemik hastalığın belirtileri arasında yer alır. 

  Dil yarası neden olur?

  Dilde görülen lezyonlar, genellikle iyi huyludur ve çabuk iyileşebilir. Basit yaraların tedavisinde doğal yöntemlerden ve gargaralardan yararlanmak mümkündür. Ancak 14 gün içerisinde kendiliğinden geçmeyen dil yaralarının bir kulak burun boğaz uzmanı veya diş doktoru tarafından değerlendirilmesi gerekir. Dil üzerindeki inatçı lezyonları, dil kanserine kadar uzanan geniş bir çerçeve içerisinde değerlendirilir.

  Dil yarası hangi şekillerde görülür?

  Dildeki yaralar, diğer ağız ya da cilt yaraları gibi farklı şekillerde görülebilir. Dilde görülen yaraların en sık rastlanan türleri şunlardır:

  Dil yarasının belirtileri nelerdir?

  Dil üzerindeki yaralar genellikle dışarıdan rahatlıkla görülebilirken özellikle dilin alt ve arka bölümlerinde yer alan bazı yaralar, gözden kaçabilir. Kişide aşağıdaki belirtilerden biri ya da birkaçı varsa dilin gözle görülmeyen bölgelerinin ayrıntılı olarak incelenmesi gerekir.

  Dilin doğal yapısı nasıldır?

  Dilin yapısı bireyden bireye değişir. Öncelikli olarak dil yarası olarak düşünülebilecek ama aslında dil yapısındaki bozukluklar olarak tanımlanan, patolojik kabul edilmeyen bazı durumlardan bahsetmek gerekir. Anormal dil yapısı olarak tanımlanan, fakat hastalık sayılmayan iki yaygın durum vardır. 

  Dil yarasına sebep olan hastalıklar nelerdir?

  Dil yarası şikayeti olanlar "Dil yaraları nasıl oluşur?" sorusunun cevabını merak eder. Dil yarasına sebep olan hastalıklar aşağıdaki başlıklar altında toplanabilir:

  Dil yarasına ne iyi gelir?

  Çok eski zamanlardan beri insanlar ağız ve dil yaralarını geçirmek için bazı doğal yöntemlerden faydalanır. Eğer siz de "Dil yarasına ne iyi gelir?" sorusunun cevabını merak ediyorsanız aşağıdaki yöntemlere göz atabilirsiniz:

  Dil yaraları genellikle iyi huylu lezyonlar olarak tanımlansa da kısa sürede iyileşmeyen dil yarası şikayetiniz varsa mutlaka bir diş hekimine veya kulak burun boğaz uzmanına başvurmanız gerekir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Dil Yarasına Ne İyi Gelir, Dil Yarası Nasıl Geçer? - Yemek.com

  Dil Yarasına Ne İyi Gelir, Dil Yarası Nasıl Geçer? - Yemek.com

  Hemen herkesin başına gelebilecek en yaygın sağlık sorunlarından biri dil yaraları, doğruya doğru. Oluşmasına sebep olabilecek birçok durum da var. Peki ama bu başımıza geldiğinde yapabileceklerimiz neler dersiniz? Sizin ya da bir yakınınızın böyle bir sorunu olursa en kısa sürede bu yaralardan kurtulabilmeniz için ihtiyacınız olanları tek tek anlatalım diyoruz bugün. Kısacası dil yarasına ne iyi gelir sorusuna birlikte yanıtlar bulalım istiyoruz.

  Eğer bu sorunu sık sık yaşıyorsanız tabii ki önceliğiniz bir an önce, hiç vakit kaybetmeden doktorunuzun yolunu tutmak ve gerekli önlemleri almak olsun.

  Dil yarası neden olur, dil yarasına ne iyi gelir sorularınızın yanıtları da bizden olsun.

  Şimdiden bu sorunu yaşayan herkese geçmiş olsun diyor ve başlıyoruz.

  Dil yarası neden olur?

  dil-yarasi-neden-olur-ocak-2021

  Dil yarasına ne iyi gelir kısmına geçmeden önce dil yarası neden olur, öğrenmemizde fayda var. Bu nedenleri öğrenerek aynı sorunu tekrar tekrar yaşamamızın önüne geçebilir, farklı sağlık sorunlarımızın dahi farkına varabiliriz. İşte karşınızda dil yarasının en yaygın nedenleri:

  Önemli bir not: En başta da söyledik ama yeniden tekrar etmiş olalım, dil yarası her ne kadar yaygın bir sorun olsa da eğer bunu son zamanlarda çok sık yaşıyorsanız hiç vakit kaybetmedne doktorunuzun ve diş hekiminizin yolunu tutmalı, doktorlarınızın önerileri doğrultusunda hareket etmeli, çözümü bitkilerde aramamalısınız. Dil yarası sorununun sık sık tekrar etmesi, farklı hastalıkların habercisi olabilir, aman diyelim. Sağlığınızı ihmal etmeyin.

  Dil yarasına ne iyi gelir?

  Yazı kaynağı : yemek.com

  Dil yarasına ne iyi gelir, nasıl geçer? Dil yarasına bitkisel çözüm

  Dil yarasına ne iyi gelir, nasıl geçer? Dil yarasına bitkisel çözüm

  Ağız hijyenine dikkat edilmemesi ve sağlıksız beslenme sonucunda ortaya çıkan dil yarası ağrılı oldukları zaman insanın yaşam kalitesini etkileyebilir. Pek çok neden bağlı olarak ortaya çıkan dil yarası genellikle dilin yanlışlıkla ısırılması, aft ve virüs enfeksiyonu gibi etkenler sonucunda ortaya çıkar. Evde yapılabilecek bazı doğal yöntemlerle dil yaraları geçirilebilir. Kendiliğinden geçen dil yaraları 14 günden uzun bir süre devam ettiği taktirde diş veya kulak burun boğaz doktoruna başvurulmalıdır.

  Dilde oluşan yaralar genel olarak dilin yanlışlıkla ısırılması ve virüs enfeksiyonu gibi etkenler sonucu ortaya çıkar. Dilde yaraların neden olduğu en belirgin belirti ise, yaranın olduğu bölgede görülen ağrı ve yanmadır.

  Dil yarası neden olur?

  • Gingivostomatit (viral veya bakteriyel ağız enfeksiyonu)
  • Herpes simpleks enfeksiyonu
  • Oral liken planus (oral kanser riskini artırabilen bir bağışıklık sistemi hastalığıdır)
  • Oral pamukçuk
  • Behçet sendromu (yaygın kan dolaşımı iltihabı)
  • Dilin yanlışlıkla ısırılması
  • Dilde oluşan yanıklar
  • Bulaşıcı enfeksiyonlar
  • Yetersiz ağız temizliği

  Dil yarasının belirtileri nelerdir?

  -Dilde lezyonlar
  -Dilin altında, üstünde ve ucunda yaralar
  -Dilde hassasiyet
  -Dilde acı ve yanma hissi
  -Dilin asidik ürünler içeren gıdalarla temasında ağrı ve yanma oluşması

  Dil yarası hangi şekillerde görülür?

  Dilde görülen yaraların en sık rastlanan türleri şunlardır:

  Aftöz Ülser: Üzeri beyaz, etrafı kırmızı ağrılı yaralardır.

  Lökoplaki: Beyaz, kirli beyaz zeminden hafif yüksek, üzeri düz veya pürtüklü lezyonlardır.

  Eritroplaki: Lökoplakide tarif edilen lezyonun kırmızı renkli olanıdır.

  Liken Planus: Dilden kabarık morumsu lezyonlardır.

  Dil yarası için bitkisel çözümler

  Ağız ve dil yaralarını geçirmek için bazı doğal yöntemlerden faydalanılıyor. Eğer siz de "Dil yarasına ne iyi gelir?" sorusunun cevabını merak ediyorsanız bu yöntemleri mutlaka okuyun...

  Dil yarası için İbrahim Saraçoğlu'ndan kür

  İbrahim Saraçoğlu dilde kapanmayan yaralar için propolis öneriyor. Çay bardağının yarısına kadar su koyup üzerine 15 damla propolis damlatın. Bu karışımdan 1 yudum alıp ağzınızda 7-8 saniye beklettikten sonra yutun. Akşam da karabaş otu çayı için. Bu bitki başak başaktır. Bundan 7-8 adet suya atarak demleyin. Raf ömrü 1 yılı geçmemiş olması fayda sağlaması için çok önemli.

  Dil yarası için kabartma tozu: Dilde ortaya çıkan yaralar için kullanılır. Kabartma tozunun ağrıyı hafifletme ve azaltma özelliği bulunmaktadır. Ayrıca, bazı enfeksiyonlar sonucu ortaya çıkan iltihaplanmalara karşı oldukça etkilidir.

  Nasıl kullanılır?

  Bir çay kaşığı kabartma tozlu ile bir miktar ılık suyu karıştırın. Bu karışımı macunsu bir hale getirin. Hazırladığınız karışımı etkilenen bölgeye yapıştırın ve bir dakika bekleyin. Bir dakikadan sonra dilinizi ılık suyla durulayın.

  Dil yarası için tuz: Dilde oluşan yaraların tedavisi için, doğal ağrı kesici olan tuzu kullanabilirsiniz. Ağrıyı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur ve enfeksiyonu önler.

  Nasıl kullanılır?

  1 çay kaşığı tuzu 1 fincan ılık suyla karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra, ağzınızı bu karışımla günde 3 ya da 4 kere yıkayın.

  Dil yarası için meyan kökü: Meyan kökünün iyileştirici özellikleri dil yaralarında da olumlu sonuçlar vermektedir.

  Nasıl kullanılır? 

  Bir çay kaşığı meyan kökü tozunu bir miktar su ile karıştırın ve macun haline getirin. Dilde etkilenen bölgenin üzerine koyun. Birkaç dakika yaranın üstünde kaldıktan sonra etkilenen bölgeyi ılık suyla iyice yıkayın.

  Dil yarası için adaçayı: Bilinen en eski antiseptik (mikrop öldürücü) bitkilerden olan adaçayı, dil yaralarının tedavisinde de kullanılabilir.

  Nasıl kullanılır?

  Aktarlardan temin edebileceğiniz yaprak şeklindeki adaçayını sıcak suda demledikten sonra ılıtın. Bu çayı gerek gargara yaparak gerek de ağız içinde bir miktar tutup içerek kullanabilirsiniz. Adaçayı gargarası hem ağız içi hijyeni sağlar, hem de dil yaralarından korunmada ve basit dil yaralarının tedavisinde etkili olur.

  Dil yarası için sumak: Dildeki yara veya aft için en çok kullanılan yöntemlerden biri de sumak ile hazırlanan gargaradır. 

  Nasıl kullanılır?

  1 yemek kağışı sumak 1 su bardağı su ile kaynatılıp soğutulur. Ardından bu su ile gargara yapılır. 

  Dil ve ağız yaraları tedavisi

  Dil ve ağız yaraları fizyolojik etkenlere bağlı gelişmiş ise temiz ağız bakımı, düzenli diş fırçalama ve gargaralar ile kendiliğinden 5-6 gün içinde iyileşebilir. Evde kendi yöntemlerinizle de dil yarasından kurtulmak mümkün.

  Dil yarasına neden olan faktörler?

  Hamilelikte dil yarası: Hamilelikte ortaya çıkan dil yaralarının nedenlerinden bazıları şunlardır:

  Stres: Hamile bayanlarda artan stresle birlikte dil üzerinde ülserler gelişebilir. Bu nedenle, mümkün olduğunca stresten uzak durmaya gayret edin.

  Sigara: Aşırı sigara içmek dilin tahriş olmasına neden olur ve boğaz ağrısı yapar. Dil yaralarını önlemek için sigarayı bırakmalısınız.

  Dili ısırmak: Eğer yanlışlıkla dilinizi ısırırsanız ya da aşırı sıcak bir şey yerseniz, dilinizde yaralar ortaya çıkabilir. Ayrıca dişleri sıkmak da dil kenarlarında tahrişe ve ağrıya neden olabilir.

  Tıbbi durumlar: Diyabet ve anemi gibi bazı tıbbi durumlar da dil yaralarının gelişmesine neden olabilir.

  Viral enfeksiyon: Dil yaraları viral enfeksiyon nedeniyle meydana gelebilir.

  Demir ve vitamin eksikliği: Dil yaraları bazen vitamin ve demir eksikliği sonucu ortaya çıkar.

  Hamilelikte dil yaraları nasıl önlenir?

  Hamileliğiniz boyunca dil yaralarını önlemek için işte birkaç tavsiye...

  Ağız hijyeni: Herhangi bir dil rahatsızlığını önlemenin en iyi yolu ağız hijyenine önem vermektir.

  Dengeli beslenme: Bazen dil yaraları vücudunuzda beslenme eksikliği nedeniyle ortaya çıkar. Dil yaralarını önlemek ve bebeğinizin normal gelişimine yardımcı olmak için mutlaka dengeli beslenmelisiniz.

  Uzun süren geçmeyen dil yaraları için mutlaka tıbbi yardım alın. 

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap