Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  dişe iğne yaptırmak orucu bozar mı

  1 ziyaretçi

  dişe iğne yaptırmak orucu bozar mı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Diş çektirmek orucu bozar mı: Dişe iğne yaptırmak orucu bozar mı: Dişe anestezi yaptırmak orucu bozar mı? - Yeni Şafak

  Diş tedavisi yaptırmak orucu bozar mı? Oruçluyken diş tedavisi orucu etkiler mi?

  Diş tedavisi yaptırmak orucu bozar mı? Oruçluyken diş tedavisi orucu etkiler mi?

  Her sene olduğu gibi bu Ramazan ayında da oruç tutanların aklında hep oruç bozabilecek şeyler geliyor. Normalde orucun bozulması için yeme, içme gibi eylemlerde bulunulması gerekiyor. Oruçlu iken diş tedavisi yaptırmak isteyen biri, yeme ve içme gibi eylemleri yapmadığı için orucunun bozulmayacağını bilmeli. Diş tedavisi sırasında yapılan bütün operasyonlarda tutulan oruç bozulmaz. Şiddetli diş ağrısı çeken birinin dişini çekmesi ya da dişle ilgili başka bir müdahale edilen kişinin orucu bozulmaz.

  Diş tedavisi sırasında enjekte edilen şeyler orucu bozar mı?

  Diş tedavisinin orucu bozmayacağını Diyanet İşleri Başkanlığı açıklamıştı. Diş tedavisi sırasında kişinin acı çekmemesi için yapılan iğneler ya da spreyler boğaza gitmediği için orucu bozmaz. Tedavi sırasında kan yutmak ya da suyla ağız çalkalarken boğaza kaçan su orucu bozar. Bu yüzden de diş tedavisi sırasında oruç kişilerin bu duruma dikkat etmesi gerekir.

  Uzman kişiler diş tedavisi için ne diyor?

  Diş doktorları bu durum için oruç tutan kişilerin 16 saat boyunca dişlerini fırçalama eylemini gerçekleştiremeyeceğini için dişin çürüme ihtimalin de yüksek olduğunu vurguluyor. Bu durumda da iftardan sonra diş fırçalama eylemini gerçekleştirmek gerekir. Bazı hocalar diş fırçasının ıslak olmaması söylüyor, bazıları da tam ters düşünceyi savunuyor. Uzman doktorlar diş fırçasının ıslak olmamasının dişe bir zarar vermediğini ifade ediyor. Uzman doktorlar da Ramazan ayında diş tedavi yaptırmak ya da dolgu yaptırmanın orucu bozmayacağını ifade ediyor. Diyanetin dediği gibi suyla ağız çalkalama eylemi sırasında boğaza su kaçmamasına dikkat etmesi gerektiğini vurguluyor. Ayrıca uzman doktorlar, deri üzerine sürülen krem nasıl orucu bozmuyorsa, dişe dolgu yaptırmakta orucu bozmadığını ifade ediyorlar.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Diş tedavisi yaptırmak orucu bozar mı? Oruçluyken dişçiye gitmek...

  Diş tedavisi yaptırmak orucu bozar mı? Oruçluyken dişçiye gitmek...

  Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar.

  Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer. Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir. Peki diş tedavisi yaptırmak orucu bozar mı? Oruçlu kimse diş tedavisi yaptırabilir mi?

  Oruçlu kimse diş tedavisi yaptırabilir mi?

  Orucun bozulması için yeme, içme ve cinsel ilişki ya da bu anlamları ifade eden bir fiilin işlenmesi gerekir. Bu sebeple sırf dış tedavisi sebebi ile oruç bozulmaz. Tedavinin ağrısız gerçekleşmesi için yapılan enjeksiyonlar da beslenme amacı taşımadığı için orucu bozmazlar. Ancak tedavi sırasında yapılan başka işlemler sebebi ile -mesela ağız su ile çalkalanırken- boğaza su, kan veya tedavide kullanılan maddelerden biri kaçarsa oruç bozulur ve kaza edilmesi gerekir.

  Yazı kaynağı : www.trthaber.com

  Oruçluyken diş tedavisi yapılır mı, diş çektimek orucu bozar mı? Diyanet bilgisi

  Oruçluyken diş tedavisi yapılır mı, diş çektimek orucu bozar mı? Diyanet bilgisi

  Oruçluyken diş tedavisi Ramazan ayı yaklaşırken en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Diş sağlığı randevularını bir ay boyunca sürecek olan Ramazan ayına almak durumunda olan vatandaşlar, diş çektirmek ve diş dolgusu yaptırmak orucu bozar mı merak ediyorlar. Peki, oruçluyken diş tedavisi yaptırılır mı? İşte, Diyanet açıklaması ile diş tedavisinin oruca etkisi...

  ORUÇLUYKEN DİŞ TEDAVİSİ YAPILIR MI?

  Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre, sırf diş tedavisi sebebi ile oruç bozulmaz. Tedavinin ağrısız gerçekleşmesi için yapılan enjeksiyonlar da beslenme amacı taşımadığı için orucu bozmazlar. Ancak tedavi sırasında yapılan başka işlemler sebebi ile -mesela ağız su ile çalkalanırken- boğaza su, kan veya tedavide kullanılan maddelerden biri kaçarsa oruç bozulur ve kaza edilmesi gerekir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap