Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  diş taşı temizliği sonrası yemek

  1 ziyaretçi

  diş taşı temizliği sonrası yemek bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

  Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

  Diş Taşı Temizliği Neden Yapılır?

  Dişlerinize iyi bakıyor musunuz? Bu sorunun cevabı “evet” olsa bile dişlerinizde plak oluşumu gözlenir. Diş yüzeylerinde ve diş eti çizgisi boyunca yapışkan ve şeffaf bir tabaka oluşur. Bu oluşumlara plak adı verilir. Bu plaklarda yaşayan bakteriler dişin minesine ve diş etlerine zarar verebilir. Plaklar, iyi bir bakımın olmadığı ağızlarda tartar dediğimiz diş taşı oluşumuna neden olur. Diş taşı, bakterilerin ve tükürükteki minerallerin sertleşmesi sonucu oluşur. Plaklar ve diş taşları diş eti iltihabı gibi hastalıklara neden olur. Bu nedenle diş taşı temizliği önemlidir. Peki diş taşı temizliği nedir? Öncelikle bu soruyu cevaplayalım.

  Diş Taşı Temizliği Nedir?

  Diş taşı temizliği; diş ve diş etinin birleşim hattındaki ve dişlerin yüzeyindeki oluşan ve tartar olarak da bilinen tabakaların diş hekimi tarafından özel aletlerle çıkarılmasıdır. Diş eti çizgisinin üzerinde oluşan yapılar, diş etlerinde inflamasyona yol açarak, hassasiyete neden olabilir ve diş etine zarar verebilir. Bu da zamanla diş eti hastalıklarına yol açabilir. Bunlardan en hafifi diş eti iltihabıdır(gingivitis). Kanama ile kendini gösterir. Sarı, kahverengi, sert ve gözenekli diş taşları, yapısı nedeniyle yiyecek ve çiçekleri kolayca tutabilir, doğru diş fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı da zorlaştırabilir. Bakteri oluşumundan dolayı diş taşı, ağız kokusu yaratır. Diş taşı temizliği, ağız hijyeninin korunması ve doğru bakım yapılabilmesini kolaylaştırır ve geciktirilmemelidir.

  Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

  “Diş taşı temizliği nasıl yapılır?” diye düşünürken bunun evde yapılabilecek bir temizlik olmadığı bilinmeli. Diş taşı temizliği uzman diş hekimleri tarafından diş kliniklerinde yapılır. Çoğunlukla özel el aletleri ve ultrasonik cihazlar ile tartar temizlenir, diş yüzeyinden uzaklaştırılır. Bazı durumlarda lazer cihazlar da kullanılabilir. Plak ve diş taşları ağızdan uzaklaştırıldıktan sonra özel cila maddeleri ve fırçalarla diş yüzeyi cilalanır. Diş yüzeyinin pürüzlü yapısı azaldığı için yeni plak oluşumu zorlaşır.

  Diş Taşı Temizliği Ne Kadar Sürer?

  Diş taşı temizliği, tartarların derinliğine ve miktarına göre değişir. Diş hekimleri sadece diş taşlarını temizlemek ile kalmaz, tüm ağız içi bakımı da yapar. Ortalama 25-30 dakika süren diş taşı temizliği bazı durumlarda 1 saate kadar uzayabilir. Genellikle tek seansta biter, ileri diş eti hastalıklarının olduğu durumlarda seans sayısı artabilir.

  Diş Taşı Temizliği Sonrası Ne Yapılmalı?

  Diş taşı temizliği yaptıranlar, diş taşı temizliği sonrası bazı kurallara dikkat etmelidir. Diş temizliği sonrası dişlerde ve diş etlerinde hassasiyet hissedilebilir. Diş temizliği sonrası 1 gün boyunca çok sıcak ve çok soğuk yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir. İşlemden sonra en az 2 saat süreyle diş etlerinde renklenmeye neden olan çay, kahve, kola ve sigara gibi ürünlerden uzak durulmalıdır. Diş temizliğine ara verilmemeli, dişlerinizi düzenli olarak fırçalamaya ve diş ipi kullanımına devam edilmelidir.

  Diş Taşı Temizliği Ne Sıklıkla Yapılmalı?

  Diş taşı temizliğinin hangi sıklıklarla yapılması gerektiğine diş hekimi karar verir. Diş hekimi kontrollerinin sıklığı ve ağız içi hijyen ve bakım da burada belirleyicidir. Uzmanlar, diş eti hastalığı ya da riski olması durumlarında (sigara içilmesi, diyabet hastalığı, vb.) diş taşı temizliğinin 6 ayda bir yapılmasını önerir. Ağzınız ve tükürük yapınız plak ve tartar oluşumuna yatkınsa daha sık muayene ve diş temizliği yapılabilir. Diş taşına daha yatkın olan kişiler şunlardır:

  Diş Taşı Temizliği Zararlı mı?

  Ağzımızda yaşayan 700 çeşit bakteri vardır. Bu bakteriler plaklar üzerinde ürerler. Bakterilerle dolu olan plaklar gıdalarla birleştiğinde dişlere zarar veren asit üretilmiş olur. Düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanımı ile diş taşı oluşmadan bu plaklar yok edilebilir. Böylece diş taşı temizliğine gerek kalmaz. Ancak bazı ağızlarda diş taşına yatkınlık görülür. Bu tartarlar diş eti hastalıklarına sebep olduğu için temizlenmelidir. Diş taşları temizlenmediğinde dişlere, diş etlerine ve çene kemiğine zarar verebilir. Uzun süre diş taşlarının temizlenmediği ağızda diş eti iltihabı oluşur. Şişmiş, kırmızı ve kanama ile belirti veren diş eti iltihabı tedavi edilmezse gingivitisten periodontitise dönüşebilir. Yani enfeksiyon diş etinden altındaki çene kemiğine ulaşır. Hatta ilerleyen bu iltihabi durum dişi çevreleyen kemik dokunun harabiyetine, dişlerin sallanmasına ve dişlerin dökülmesine kadar götürebilir.

   Diş taşı oluşumuna engel olmak için aşağıdaki önerilere uyabilirsiniz:

  Yazı kaynağı : www.acibadem.com.tr

  Diş Taşı Temizliği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Diş Taşı Temizliği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Diş taşı temizliği sonrası diş hekiminin tavsiyeleri dikkate alınmaz ve ağız bakımı doğru şekilde yapılmazsa uygulamanın pozitif etkileri daha kısa sürebilmektedir. Bu sebeple, diş taşı temizliği yaptıranlar bu yazıyı dikkatle okumalıdır.

  Diş taşı temizliği sonrası yapılacak bakım ve dikkat edilecek noktalar, diş taşı temizliğinin ağız ve diş sağlığına olumlu katkısını arttıracaktır. Özellikle diş eti hastalığı başlangıcı teşhisiyle diş hekimine müracaat eden ve derinlemesine temizlik yaptıran hastaların oldukça dikkatli davranmaları gerekir.

  Diş Taşı Temizliği Sonrası İçin Önemli İpuçları

  Diş taşı temizliği sonrası hızlı bir iyileşme süreci yaşamak için dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

  Diş Taşı Temizliği Zararları Var Mıdır?

  Diş taşı temizliği, tamamen ağız ve diş sağlığını korumaya yönelik bir işlemdir. Doğru şekilde uygulandığında herhangi bir zararı yoktur. Aksine dişleri ve diş etlerini muhtemel pek çok hastalığa karşı korur.

  Bazı hastalar diş taşı temizliğinin basit bir kazıma işlemi olduğunu sanarak evde diş taşı temizliği işlemi yapabilecekleri yanılgısını kapılabilirler. Kalıcı hasarlara ve zararlara yol açabilecek bu eylemden kesinlikle uzak durulmalıdır. Diş hekimleri, diş minesine ve ağızdaki dokulara zarar vermeden temizlik yapabilecek eğitime ve donanıma sahiptir. Diş taşı temizliği için alanında yetkin bir diş hekimine başvurulmalıdır.

  Evde Diş Taşı Temizliği Zararlı mı?

  Bu soruya yanıt tereddütsüz “Evet”tir. Reçetesiz olarak satılan diş taşı sıyırıcılara pek çok yerde rastlamışsınızdır. Doğru aletleri bulsanız bile işlemi doğru şekilde yapmanız mümkün değildir. Oldukça keskin olan bu aletler diş etlerine kalıcı hasarlar verebilirler. Bunun sonucu olarak diş eti çekilmesi gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir.

  Ayrıca diş eti ve diğer diş dokularıyla ilgili teknik bilgi sahibi olmadığınız için işlem sırasında nasıl bir hasar verdiğinizin farkında olmayabilirsiniz. Ciddi enfeksiyonlara, diş ve doku kayıplarına sebebiyet verebilirsiniz. Diş taşının yanlışlıkla diş eti çizgisinin altına itilmesi gibi yaygın sorunlara yol açabilirsiniz.

  Diş taşı temizliği bir profesyonel tarafından klinik ortamda gerçekleştirilmelidir. Kişiden kişiye değişen birikim süreleri olsa da ortalama yılda 1 kez temizlik her kişi için gereklidir. Burada kişinin ağız bakımı ve genel sağlık durumu da belirleyicidir. Yıllık rutin diş hekim kontrollerinde alınacak Röntgenler ile de mevcut diş sağlığı ve gereken tedaviler, başlangıç aşamasında tespit edilebilir.

  Pembe estetik olarak bahsettiğimiz kavram; sağlıklı ve estetik diş etleridir. En temel aşaması da düzenli diş taşı temizliğidir. İyi ağız bakımı ile de desteklendiğinde uzun ömürlü ve sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.ercebelecoglu.com.tr

  Diş Taşı Temizliği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Diş Taşı Temizliği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Diş sağlığına dair uzman hekimlerce uygulanabilecek pek çok işlem mevcut. Diş sağlığının korunması, dişlere estetiklik kazandırılması için diş aralıklarını doldurma ya da zirkonyum gibi pek çok işlem sayılabilir.

  Diş taşı gibi problemler profesyoneller sayesinde kolayca aşılır. Aynı zamanda lazerle diş beyazlatma gibi özel işlemler de profesyonel bir şekilde uygulanıyor.

  Diş Taşı Temizliği Hakkında

  Diş taşı temizliği yetişkinlikler için uygulanan bir işlemdir. Diş taşı temizliği sürekli tekrarlanacak bir işlem değildir. Bu işlem yılda bir kez uygulanabilir. Hasta muayene edildikten sonra kontroller yapılır. Uzman hekim gerekli görürse röntgen çeker. Eğer hastanın diş sağlığı ile ilgili tedaviye ihtiyacı varsa öncelikle bu tedaviler gerçekleştirilir. Tedavi sonrası diş taşı temizleme işlemine başlanır. Diş taşı temizleme işlemi hakkında önemli bir hususun öncelikle belirtilmesinde yarar var.

  Son derece basit gibi görünür ancak; profesyonellik gerektirir. Dolayısıyla diş taşı temizliği hastaların evlerinde yapabilecekleri bir işlem değildir. Bu işlem hastalar tarafından yapılırsa diş mineleri ciddi zararlar görebilir. Bununla beraber diş etlerinde ve dişlerde kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Bununla beraber enfeksiyon kapma riski de vardır. Tüm bu riskler göz önüne alınarak bu işlemin uzman ellerce yapılması gerekir. Hijyenik ortam, yeterli eğitim ve donanım ile hastalara sağlık hizmeti sunulmalıdır.

  Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

  Diş taşı temizliği uzmanlarca yapılabilecek bir işlemdir. İlk olarak hastanın hassasiyeti doğrultusunda lokal anestezi uygulanır. Dişlerde meydana gelmiş olan diş taşları özel aletlerle kazınır. Genel olarak ultrasonlu cihazlarla da uygulamalar yapılarak temizleme işlemi bitirilir.

  Diş Taşı Temizliği Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Bu hususlara dikkat edilmelidir.

  Diş Taşı Temizliğinin Yararları

  Diş taşı temizliği Marka Diş Hastanesi ile profesyonelce uygulanır. Bu işlem ağız ve diş sağlığının korunması açısından önemli ve gerekli bir işlemdir. Dişlerin taşlardan, plakalardan arınması diş eti sağlığının korunmasını sağlar. Pek çok diş ve diş eti hastalığı riskini azaltır.

  Diş Taşı Temizliğinin Zararı Var Mı?

  Diş taşı temizliğinin diş sağlığına zarar vermemesi için doğru hekim seçimi yapılmalıdır. Marka Diş Hastanesi diş taşı temizliğinde de profesyonelliğini ortaya koyar. İşlem doğru adımlarla ve titizlikle yapılır. Diş taşı temizleme işlemi özen isteyen bir iştir. Yanlış müdahaleler diş eti çekilmelerine yol açar ki bu da beraberinde diş kayıplarına kadar pek çok olumsuz sonuç doğurur. Bu nedenle dikkatli seçimler yapılmalıdır.

  Yazı kaynağı : markadis.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap