Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  diş iltihabı vücuda yayılma belirtileri

  1 ziyaretçi

  diş iltihabı vücuda yayılma belirtileri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Diş eti iltihabı nedir? Diş eti iltihabına ne iyi gelir?

  Diş eti iltihabı nedir? Diş eti iltihabına ne iyi gelir?

  Ağız ve diş bakımına yeterli özenin gösterilmemesi, yetersiz beslenme ve bazı hastalıklar nedeniyle diş etlerinde ortaya çıkan enfeksiyonlar, diş etlerinde iltihaplanmaya neden olabilir. Genellikle bakteriyel enfeksiyonlara bağlı olarak oluşan diş eti iltihabı gingivitis olarak da adlandırılır. Oluştuğu bölgeye göre değişmekle birlikte, diş eti iltihabı genellikle ağız hareketleri ve yemek yeme esnasında zorluk ve ağrıya neden olur. Çoğu zaman birkaç gün içerisinde kendiliğinden iyileşir ve ağız hijyeninin tam olarak sağlanması dışında herhangi bir tedavi gerektirmez. Fakat iltihabın çok büyük olması ve 4-5 günden uzun sürmesi durumunda mutlaka diş hekimine başvurulmalıdır. Tedavi edilmeyen gingivitler, çok daha ciddi bir durum olan periodontite sebep olarak diş kaybına kadar varabilen sorunlara yol açabilir. Bu nedenle diş etlerinde oluşan iltihaplanmaların tedavisi konusunda gereken hassasiyet gösterilmelidir.

  Diş eti iltihabı nedir?

  Diş eti iltihabı, yaygın olarak bakteriyel kaynaklı enfeksiyonların yol açtığı ağız ve diş sağlığına ilişkin bir hastalıktır. Yetişkin bireylerde diş kaybının başlıca nedenlerinden bir tanesi olan gingivitis, genellikle küçük boyutlu iltihaplar şeklinde gelişir. Oluşum yerine göre kişiye herhangi bir rahatsızlık vermeyebileceği gibi bazı durumlarda ve özellikle de büyük inflamasyonlar söz konusu olduğunda çiğneme, konuşma ve yemek yemede güçlük çekilmesine neden olabilir. Basit bir hastalık olan diş eti iltihabı genellikle dişlerin uzun süre ve düzenli fırçalanması ile diş ipi kullanımı sonucunda kısa bir süre içerisinde iyileşir. Fakat ağız bakımına özen gösterilmemesi durumunda hastalık ilerleyerek ağızda farklı bölümlerde de iltihap oluşumuna neden olabilir ve diş kaybına kadar ilerleyebilir.

  Diş eti iltihabı belirtileri nelerdir?

  Diş eti iltihabı hastalığı basit düzeyde ise birçok insan tarafından fark edilemeyebilir. Bu nedenle herhangi bir belirti olmasa da diş etlerinde iltihaplanma söz konusu olabilir. Fakat iltihabın boyutu arttıkça veya bulunduğu yer belirtilerin hissedilmesine daha açık olan bir bölge ise gingivit kendini birtakım belirtilerle gösterir. En yaygın şekilde görülen diş eti iltihabı belirtileri şunlardır:

  Diş eti iltihabı nedenleri nelerdir?

  Diş etleri, dişlere dışarıdan bakıldığında görüldüğü noktadan daha uzak bir kısımdan tutunur. Kalan kısım bir cep gibidir ve bu kısmın içine yiyecek artıkları ve plaklar yerleşip kalabilir. Bu durum diş eti iltihaplarının en yaygın oluşum nedenlerinden bir tanesidir. İnce bir bakteri tabakası olan diş plakları, ağız bakımının yetersiz olmasına bağlı olarak zamanla sertleşip tartar adı verilen diş taşlarına dönüşebilir. Tartarların da bu cep içerisine yerleşmesi diş eti iltihaplarının oluşumuna yol açar. Bu iki durum diş eti iltihaplarının en yaygın oluşum nedenleridir ve kontrol altına alınmadıkları takdirde diş etlerinin dişlerden ayrılmasına (diş eti çekilmesi) yol açabilir. Korunma yöntemi ise günde en az 2 kez dişleri ve dili düzenli ve etkili şekilde fırçalamak, her fırçalamadan sonra diş ipi kullanmaktır.

  Bazı durumlarda farklı nedenlere bağlı olarak da diş etlerinde iltihaplanma meydana gelebilir. Bu nedenlerden bazıları şunlardır:

  Diş eti iltihabı türleri nelerdir?

  Diş eti iltihabı temel olarak 2 farklı tür altında incelenir. Bunlardan ilki olan diş eti plağı ile indüklenen diş eti iltihabında plak oluşumu, sistemik faktörler, ilaç kullanımı ve yetersiz beslenme gibi nedenlere bağlı olarak gelişen gingivitlerin yer aldığı gruptur. Plaklara bağlı olarak oluşmayan gingival lezyonlar ise ikinci türü oluşturur. Bu iltihaplara genellikle belirli bir bakteri, virüs veya mantar türü neden olur. Genetik faktörler, alerjik reaksiyonlar, yara ve takma dişlere bağlı olarak gelişen ya da nedeni bilinmeyen diş eti iltihapları ise bu gruba giren diğer olgu türleridir. Hastalığın tedavisinin yapılabilmesi için diş eti iltihabı oluşumuna neden olan faktör, dolayısıyla hastalığın türü belirlenmelidir.

  Diş eti iltihabı teşhisi nasıl konulur?

  Dişlerde hassasiyet, ağrı, şişlik ve iltihap gibi şikayetlerle diş hekimlerine başvuran hastalarda diş eti iltihabı teşhisi, genellikle fiziki muayene sonucunda kolaylıkla koyulabilir. Fiziki muayenenin haricinde diş hekimleri tarafından daha önceden geçirilen diş operasyonları, tıbbi geçmiş ve semptomlar değerlendirilir. Muayene esnasında diş ve diş etleri, ağız ve dil kontrol edilir. Dişler arasında bulunan oyuklar ve diş cepleri incelenir. Derin ceplerin görülmesi durumunda kemik yapısının ve sağlığının gözden geçirilebilmesi için röntgen çekilmesi ve elde edilen görüntülerin değerlendirilmesi gerekebilir. Yapılan muayeneler sonucunda diş eti iltihabına neden olabilecek herhangi bir somut neden tespit edilemeyebilir. Nedeni belirlenemeyen bu olgularda daha detaylı tıbbi tetkikler gerekebilir. Ağız ve diş sağlığına ilişkin sorunlara vücudun farklı bölgelerinde yer alan hastalıklar da neden olabildiğinden gerekli görüldüğünde hastalar farklı tıbbi birimlere konsültasyon yapılır.

  Diş eti iltihabı tedavisi nasıl yapılır?

  Birçok hastalıkta olduğu gibi diş eti iltihabında da hastalığın erken evrede teşhis edilerek gerekli önlemlerin alınması, tedavi başarısını önemli ölçüde arttırır. Bu sayede daha ciddi diş eti hastalıklarının oluşumu ve diş kaybı önlenebilir. İyi bir ağız bakım rutini benimsenerek buna uyum sağlandığında, hekimin önereceği tedavinin tam olarak başarıya ulaşması mümkündür. Profesyonel diş eti bakımı, hastalığının tedavisinin temel taşıdır. Diş hekimleri tarafından uygulanan profesyonel diş temizliği ve diş taşı temizleme işlemleri gerekli ise öncelikle bunların uygulanması gerekir. Bu sayede dişlerdeki tüm plaklar, tartarlar ve diğer bakteri ürünleri ortadan kaldırılır. Bazı özel aletler, lazer veya ultrasonik cihazlar yardımıyla uygulanan bu işlemler iyileşmeyi hızlandırır ve hastalığın yeniden oluşma ihtimalini en aza indirir. Ardından gerekli ise diş restorasyonları uygulanmalıdır. Ağız ve diş yapısı ile uyumlu olmayan protezler, dişlerdeki yapısal bozukluklar ve diş temizliğinin önünde engel teşkil edebilecek diğer sorunlar bu şekilde ortadan kaldırılabilir.

  Profesyonel bir temizlik ve bakımın ardından hastalara hekimler tarafından evde uygulamaları gereken tedavi planı anlatılmalıdır. Diş eti iltihabı nasıl geçer sorusunun en basit cevabı ağızda gerekli hijyenin sağlanmasıdır. Tüm sağlıklı bireylere önerildiği gibi diş eti iltihabı sorunu yaşayan kişilere de günde 3 kez dişler ve dilin uygun teknikle fırçalanması, düzenli diş ipi kullanımı önerilir. Genellikle hastalığın iyileşmesini hızlandıran ve oluşturduğu ağrı hissini azaltan antiseptik ve antiinflamatuar içerikli gargaraların kullanımı da önerilmektedir. Diş eti iltihabı tuzlu su ile de doğal şekilde tedavi edilebilmektedir fakat bazı durumlarda tuz ağızdaki yaralara zarar verebileceğinden bu konuda mutlaka hekime danışılmalıdır. Bu şekilde diş hekimlerinin önerileri doğrultusunda belirlenen tedavi planının uygulanması ile hastalık en geç birkaç hafta içerisinde kendiliğinden iyileşecektir.

  Eğer siz de diş eti iltihabı sorunu yaşıyor ve diş eti iltihabına ne iyi gelir diye merak ediyorsanız ağız bakımınızı düzenli olarak yapmayı ihmal etmemeli ve tedavi amacıyla bir diş hekimine başvurmalısınız. Tedavi sonrasında sağlığınıza kavuşmanızın ardından ağız bakımınızı tam olarak yapmaya özen göstererek yeniden diş eti iltihabına yakalanma riskinizi en aza indirebilirsiniz.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Diş eti ve diş kökü iltihabı vücuda yayılma belirtileri nelerdir? Nasıl önlenir?

  Diş eti ve diş kökü iltihabı vücuda yayılma belirtileri nelerdir? Nasıl önlenir?

  Diş eti ve diş kökü iltihabı, bakteriyel kaynaklı enfeksiyonların ortaya çıkardığı ağız ve diş sağlığına dair bir hastalık olmaktadır. Yetişkin bireylerde diş kaybının nedenlerinden biri olan gingivitis, genel olarak küçük iltihaplar şeklinde gelişerek insan vücuduna yayılır.

  Diş eti ve diş kökü iltihabı vücuda yayılma belirtileri nelerdir?

  Diş eti ve diş kökü iltihabı hastalığı basit düzeylerde ise pek çok insan tarafından fark edilemez. Bu nedenle bir belirti olmasa dahi diş etlerinde iltihaplanma olabilir. Fakat iltihap boyutu arttıkça ya da bölge belirtilerin hissedilmesine açık olan bir yerse gingivit kendini belirtilerle gösterir.

  Diş eti ve diş kökü iltihabının vücuda yayılma belirtileri arasında en sık görülen;

  - Diş etlerinde hassasiyet ve şişlikler

  - Diş etinin çekilmesi

  - Beyaz renkli iltihabi oluşumlar

  - Dişlerde sallanma

  - Dişlerin fırçalanması ya da diş ipi kullanımında kanama

  - Konuşma ve ya çiğneme sırasında ağrı

  - Ağız kokusu şeklinde yer almaktadır.

  Diş eti ve diş kökü iltihabı nasıl önlenir?

  Diş etleri ve diş kökü iltihaplarını önlemek için öncelikle belirtiler görüldüğü zaman derhal doktora başvurulmalıdır. Dişler yiyecek artıkları ve ya plaklar yerleşip kalabildiği için düzenli bir şekilde sürekli olarak fırçalanmalıdır. Çünkü ince bakteri tabakası olarak bilinen diş plakları, ağız bakımlarının yetersiz olmasına bağlı zaman içinde sertleşip tartar adındaki diş taşlarına dönüşebilir.

  Ardından tartarların da yerleşmesi diş eti iltihabı oluşumuna yol açmaktadır. Bu durum diş eti iltihaplarının ve diş kökü iltihaplarının en yaygın oluşum nedenleri olmaktadır. Korunma yöntemi olarak günde en az 2 kere dişleri ve de dili düzenli şekilde fırçalamak ve fırçalamadan sonra da diş ipi kullanmaktır.

  Diş etlerinde ve diş kökünde iltihaplanma meydana gelmesini önlemek için;

  - Sigara ve ya tütün kullanılmamalı

  - Diyabet (şeker) hastalığına dikkat edilmeli 

  - Kırık dolgulara dikkat edilmeli 

  - Dişlerdeki yapısal bozukluklar kontrol edilmelidir.

  Diş eti ve diş kökü iltihabı tedavisi nasıl yapılır?

  Pek çok hastalıktaki gibi diş eti iltihaplarında hastalığın erken evrelerde teşhis edilerek gerekli bazı önlemlerin alınması, bu tedavi başarısını önemli ölçüde arttırmaktadır. Bu sayede ciddi diş eti hastalıklarının oluşumları ve diş kökü iltihapları önlenebilir. İyi ağız bakım rutini benimsenip uyum sağlandığında, hekimlerin önereceği tedavinin başarıya ulaşması mümkündür.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Vücudunuza Yayılan Diş Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

  Vücudunuza Yayılan Diş Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

  Vücudunuza Yayılan Diş Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?Diş ağrısı ile başlar. Ağrılı ve zonklayan dişiniz tedavi edilmezse enfeksiyon kapabilir. Dişiniz enfeksiyon kaparsa ve tedavi edilmezse enfeksiyon vücudunuzun başka yerlerine yayılabilir.

  Diş enfeksiyonunun belirtileri

  Enfekte bir dişin belirtileri şunları içerebilir:

  zonklayan diş ağrısı

  çene kemiği, kulak veya boyunda zonklayan ağrı (tipik olarak diş ağrısı ile aynı tarafta)

  uzandığınızda kötüleşen acı

  ağızdaki basınca duyarlılık

  sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklere duyarlılık

  yanak şişmesi

  boyundaki hassas veya şişmiş lenf düğümleri

  ateş

  ağız kokusu

  ağızda hoş olmayan tat

  Vücuda yayılan diş enfeksiyonunun belirtileri

  Enfekte bir diş tedavi edilmezse, enfeksiyon vücudunuzun başka bir yerine yayılabilir ve bu da potansiyel olarak yaşamı tehdit edebilir. Dişteki enfeksiyonun yayıldığı belirti ve semptomlar şunları içerir:

  Kendini iyi hissetmiyorsun

  baş ağrısı

  yorgunluk

  baş dönmesi

  Ateşin var

  cilt kızarma

  terlemek

  titreme

  Yüzün şişiyor

  ağzınızı tamamen açmanızı zorlaştıran şişlik

  yutmayı engelleyen şişme

  nefes almayı engelleyen şişme

  Susuz kalırsın

  idrara çıkma sıklığında azalma

  daha koyu idrar

  bilinç bulanıklığı, konfüzyon

  Kalp atış hızınız artar

  hızlı nabız hızı

  baş dönmesi

  Nefes alma hızınız artar

  dakikada 25’ten fazla nefes

  Mide ağrısı

  ishal

  kusma

  Doktorunuzu ne zaman arayacaksınız

  Sizde, çocuğunuzda veya bebeğinizde yüksek ateş varsa doktorunuzu aramalısınız. Yüksek ateş şu şekilde tanımlanır:

  yetişkinler: 103 ° F veya daha yüksek

  çocuklar: 102,2 ° F veya daha yüksek

  3 aylık ve daha büyük bebekler: 102 ° F veya daha yüksek

  3 aydan küçük bebekler: 100,4 ° F veya daha yüksek

  Ateşin eşlik ettiği durumlarda derhal tıbbi yardım alın:

  göğüs ağrısı

  nefes almada zorluk

  zihinsel karmaşa

  ışığa atipik duyarlılık

  nöbetler veya konvülsiyonlar

  açıklanamayan deri döküntüsü

  kalıcı kusma

  idrar yaparken ağrı

  Diş nasıl enfeksiyon kapar?

  Bakteriler dişe bir yonga, çatlak veya boşluk yoluyla girdiğinde diş enfekte olur. Varsa diş enfeksiyonu için risk faktörünüz artar:

  dişlerinizi günde 2 kez fırçalamamak ve diş ipi kullanmamak dahil olmak üzere kötü diş hijyeni

  tatlı yemek ve soda içmek dahil olmak üzere yüksek şekerli bir diyet

  Genellikle yaşlanmanın neden olduğu veya bazı ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkan ağız kuruluğu

  Diş hekiminizi ne zaman görmelisiniz

  Tüm diş ağrıları ciddi sağlık sorunları haline gelmez. Ancak diş ağrısı çekiyorsanız, daha kötüye gitmeden tedavi görmeniz en iyisidir.

  Diş ağrınız bir günden uzun sürerse veya aşağıdaki gibi başka semptomlar eşlik ederse, aynı gün randevu için diş hekiminizi arayın:

  ateş

  şişme

  nefes almada zorluk

  yutma güçlüğü

  kırmızı diş etleri

  çiğnerken veya ısırırken ağrı

  Kırık bir dişiniz varsa veya bir diş çıkarsa hemen diş hekiminize görünün.

  Diş hekimini görmeyi beklerken şunları yaparak rahatlayabilirsiniz:

  ibuprofen almak

  sıcak veya soğuk içeceklerden ve yiyeceklerden kaçınmak

  diş ağrısının yanında çiğnemekten kaçınmak

  sadece soğuk, yumuşak yiyecekler yemek

  Ne yapmalısınız?

  İyi bir diş hijyeniniz yoksa diş enfeksiyonu riski altındasınızdır. Aşağıdakileri yaparak dişlerinize iyi bakın:

  günde en az iki kez florürlü diş macunu ile dişlerinizi fırçalamak

  günde en az bir kez diş ipi

  şeker alımınızı azaltmak

  meyve ve sebzelerde yüksek bir diyet yemek

  tütün ürünlerinden kaçınmak

  florlu su içmek

  profesyonel diş bakımı aramak

  Tedavi edilmezse, bir diş enfeksiyonu potansiyel olarak vücudunuzun diğer bölgelerine gidebilir ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir enfeksiyona neden olabilir. Vücuda yayılan bir diş enfeksiyonunun belirtileri şunları içerebilir:

  ateş

  şişme

  dehidrasyon

  artan kalp atış hızı

  artan solunum hızı

  karın ağrısı

  Siz veya çocuğunuz diş ağrısına ek olarak bu semptomlardan herhangi birini yaşıyorsanız, aynı gün randevu için diş hekiminizi arayın.

  Yazı kaynağı : www.dentsuadiye.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap