Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  diş dolgusu için hangi bölümden randevu alınır

  1 ziyaretçi

  diş dolgusu için hangi bölümden randevu alınır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Dolgu Tedavileri

  Dolgu, çürük sebebi ile zarar görmüş bir dişe veya dişlerinize eski fonksiyonuna ve görünümüne kazandıran bir yöntemdir. Diş hekiminiz size dolgu yaparken öncelikle çürümüş diş dokusunu uzaklaştırır. Çürükten etkilenen alanı temizler ve o boşluğu dolgu malzemesi ile doldurup bakterilerin yeniden boşluklara girmesini, çürümesini engellemeye çalışır.

  Dolgu tedavisi yaptırmak isteyen hastalarımız restoratif diş tedavisi ana bilim dalına müracaat edebilirler.

  Dolgu yapımında günümüz teknolojisinin ilerlemesi ile birlikte farklı bir çok malzeme kullanılmaktadır. Dolgu çeşitleri genel itibari ile analgam dolgu, kompozit dolgu, altın dolgu ve iyonomer dolgu olmak üzere 4 çeşittir. Dolgu çeşidinin hangisini kullanacağına genellikle doktor kara vermektedir.

  Diş dolgusu yapılacak hastanın çürük dişleri ön tarafta bulunuyorsa eğer daha çok kompozit dolgular tercih edilir fakat arkada dişler için ise daha çok amalgam dolgu tercih edilmektedir.

  Diş hekiminiz dolgu tedavisine karar verdiğinde öncelikle çürük dokuyu uzakklaştıracak ve etkilenen diğer kısımları temizleyecektir. Temizlenen boşluğa ise daha sonra yukarıda belirtilen malzemelerden biri ile dolgu işlemi sağlanır.

  Dolguya diş hekiminiz karar verecektir. Diş hekimine muayeneye gittiğinizde çürüğünüzün doldurulması gerekip gerekmediğini saptayabilir. Diş muayenesi sırasında küçük bir ayna kullanılır. Anormal olarak gözlemlenen her şey özel bir cihaz yardımı ile kontrol edilir. Diş hekiminiz ihtiyaç halinde ağzınıza ait bir bölümün röntgenini çekmek isteyebilir. Diş hekiminin seçtiği tedavi ile birlikte çürüğün sebep olduğu hasarın kapsamına göre değişiklik göstermektedir.

  Dolgu çeşitleri yukarıda da belirttiğimiz üzere doktor tarafından tedavi yöntemine göre değişiklik gösterir. Dolgu çeşitlerinin neler olduğunu inceleyelim.

  Analgam dolgu: Gümüş, çinko, bakır, ve civa karışımından oluşan bir dolgu malzemesi hazırlanarak kullanılır. bu dolgu malzemesinin % 50 kadarını civa oluşturur. Genellikle arka dişlerin dolgularının yapılmasında analgam dolgular kullanılır. Biraz daha ucuz bir yöntem olduğundan çok tercih edilir.

   Analgam dolgunun avantajları nelerdir?

  • Diğer dolgulara göre daha sağlamdır
  • Dolgu tek seferde yapılıp tamamlanmaktadır.

  Analgam dolgunun dezavantajları nelerdir?

  • Daha koyu olduğu için dişin rengi ile uyumsuzluk gösterir bu yüzden arka dişlerde tercih edilir.
  • Bu dolgunun yapılabilmesi için dişin sağlam olan kısımlarından da alınarak yerleştirilir.
  • Diş ile bütünleşmez
  • Civaya alerjisi olan kişilere önerilmez ve sağlık için zararlı olabilir.

  Kompozit dolgu: Çok ince cam parçalacıkları ile plastik karşımından oluşan dolgu malzemesi olup bu dolgunun direkt ve endirekt çeşitleri bulunmaktadır. Bir kamera yardımı ile ölçü alındıktan sonra dolgu malzemesi farklı bir yerde hazırlanır ve dolgu yapılacak yere yerleştirilmesi sağlanır. Daha çok gülümserken veya konuşurken en çok görünen ön dişlerde tercih edilir.

  Kompozit dolgunun avantajları nelerdir?
  • Dolgu rengi diş ile farklı olmadığından doğala en yakın rengi verir.
  • Dolgu işleminde tekrar edilen işlemler yerine tek seferde yapılır.
  • Diş ile bütünleşen dolgulardır ve amalgam dolgulardan daha sağlamdır.

  Kompozit dolgunun dezavantajları
  • İleride büzülmeler olduğundan diş çürümelerine neden olabilmektedir.
  • Dolguları yapmak yerleştirmek daha uzun vakit almaktadır.

  Altın dolgu: Diğer dolgu materyallerine altın katılarak yapılır ve 7 yıl hatta daha uzun yıllar dayanabilir. Analgam dolgudan ve kompozit dolgudan daha pahalıdır. Paslanmaz ve çiğneme gücüne dayanıklıdırlar. İki seferde yapılması işçilik ve altın fiyatlarının yüksek olması bu dolgunun maliyetini yükseltmektedir.

  Cam iyonomer: Akrilik ve cam bir maddenin birleşmesinden oluşan dolgu malzemesidir. Ön dişlerde daha fazla tercih edilir ve ayanıklılık süresi 5 yıla yakındır. Dolgunun avantajı cam iyonomerlerin salgıladığı floridler sayesinde diş çürümelerini önler, diş ile uyumludur.

  Cam karbomerler: Nano partiküller içeren bir diş dolgu çeşididir ve dişin kendi kendini tamir eden bir özelliğine sahip olmasını sağlar. Renk olarak diğer dolgulara nazaran avantajlı değildir.

  Porselen dolgu: Dişin uçlarında yer alan rötuş ve dokunluşların yapıldığı dolgu çeşidirir. Bu dolgular altından, kompozitten, veya seramik malzemelerden yapılabilir. Kullanılma süresi ise ağız bakımına ve kişiye göre kullanılan malzemeye göre değişiklikler gösterir. Bu yöntemle yapılan dolgularda amaç dişin onarılması hedeflenmektedir. Tek seferde labaratuvar koşullarında tamamlanır.

  Yazı kaynağı : dentaydin.com

  Diş Hastanesi Bölümleri Hangileridir?

  Diş Hastanesi Bölümleri Hangileridir?

  Dişlerinizde yaşadığınız problemler için özel veya resmi diş hastanesi ne gidebilirsiniz. Devlet hastanesine gitmek isterseniz önceden randevu almak zorundasınız. İşleminizin özelliğine göre ileri tarihlere randevu alabiliyorsunuz. Üniversitelerin diş bölümlerinde de uygun fiyatla işlemlerinizi yaptırabilmenize rağmen, hem sıra bulamıyorsunuz hem de öğrencilere dişlerinizi teslim etmek zorunda kalıyorsunuz.

  Özel ve tam teşekküllü diş hastanesi görevini yapan bir diş kliniğine gitmeniz daha avantajlıdır. Böylece daha sağlıklı ve hijyenik şartlarda kendinizi uzman ellere teslim etmiş olursunuz.

   Diş Hastanesi’nde Hangi Bölümler Bulunuyor?

  Ağız ve Çene Cerrahisi; Ağzınızın içinde bulunan dişler, çene kemikleri, kaslar ve dokularla ilgili her türlü işlem bu bölümde yapılır. Güzel bir gülüşe ve ağzınızda inci gibi sıralı dişlere sahip olmak istiyorsanız, bu bölümü tercih edebilirsiniz.

  Diş eti gibi yumuşak dokuda oluşan iltihap, kist, yara veya kaza sonrası oluşan yarıkların tedavisini yapıyorlar.

  Diş ve çene cerrahisi olarak da; normal veya cerrahi yolla diş çekimi, gömülü dişlerin tespiti ve alınması, dental implantlar, çene çıkmalarını, kırıklarını ve eklemlerinin tedavisi, diş çürüklerinin tedavisi ve protez işlemlerini yapıyorlar.

  Ortodonti

  Çocuğunuzun veya sizin dişlerinizde veya çene yapınızda bozukluk varsa diş hastanesi bölümlerinden Ortodontiye gitmelisiniz. Bu bölümde, konum bozukluğuna sahip diş ve çene yapısı tespit edilir. Erken dönemde giderseniz durdurulması, ileriki yaşlarda giderseniz ilerlemesini önleme işlemlerini yaparlar. Genellikle dişlere diş teli taktıklarından, toplumda diş teli bölümü olarak bilinirler.

  Dişleriniz sıralı dizilmiyorsa, birbirine baskı yapıyorsa, ağzınızı kapatmakta ve konuşmakta zorluk yaşıyorsanız, konuştuğunuzda çirkin bir görüntü oluşuyorsa, Ortodonti’ye gitmelisiniz.

   Implant

  Konuşma ve çiğneme yetinizde zorlanacak kadar diş kaybı yaşadığınızda artık implant vakti gelmiştir. Kaybolan her dişiniz için bu yöntemle yapay diş taktırabilirsiniz. Bu uygulama cerrahi bir işlem gerektirdiği için deneyimli bir diş hekimi kadar, steril ortam da önemlidir. Her diş için çenenize bir vida yerleştiriyorlar. Vücut sadece titanyumu kabul ettiği için vidalar titanyumdan yapılıyor. Vidaların kaynaması için 3 ile 6 ay arasında beklemeniz gerekiyor. Bu arada çene ve diş yapınıza uygun porselen yapay dişler üretiliyor. Dişlerin takılması hızlı ve lokal anesteziyle yapılması nedeniyle ağrı veya sızı hissetmiyorsunuz.

  Gülüş Tasarımı

  Devamlı insanlar arasındaysanız ve mesleğiniz gereği sürekli insanlarla iletişim halindeyseniz ağız yapınız ve dişleriniz önem arz ediyor. Güzel bir gülüşe ve çene yapısına sahip olmak istiyorsanız, beylikdüzü diş hastanesigülüş tasarımı bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

  Zirkon kaplamalar, bonding, beyazlatma, diş eti operasyonları, köprüler, diş boyu ayarlaması ve dudak şekillendirmeleri gibi tekniklerle güzel dişlere ve görünüşe sahip olabilirsiniz.

  Öncelikli olarak diş muayeniz yapılıyor. Diş ve diş eti problemleriniz varsa onlar tedavi ediliyor. Daha sonra, dişlerdeki sarılıklar, çatlaklar ve düzensizlikler gideriliyor. Estetik açıdan dişlerinizin güzel görünmesini istiyorsanız dişlerinizi zirkon kaplatabilirsiniz. Zirkonyum beyaz görünümlü olduğu bembeyaz dişlerinizle rahatlıkla konuşup, gülümseyebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.akvadent.com

  MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) Dolgu Şikayetleri - Şikayetvar

  Bölüm ve Branşlar

  ENTEGRE 

  Hastalarımızın ilk muayenesinden itibaren tüm işlemlerinin yapıldığı kliniklerimizdir.


  PEDODONTİ

  Pedodonti çocukların ağız, çene ve diş sağlığıyla ilgilenen diş hekimliği branşıdır. Küçük yaştan itibaren düzenli şekilde takip edilen ağızlarda sağlıklı ve düzgün bir gelişim elde edilmektedir. Sizlerde ebeveyn olarak çocuğunuzun sağlığı ve iyiliği için bir pedodontiste ( Pediatrik Diş Hekimi ) çocuğunuzu götürüp muayene ettirmelisiniz. Ergenlik çağına kadar çocuklarda süt dişleri vardır. Pedodonti çocukların gelişim çağına kadar ağız ve diş sağlığını korumayı amaçlar.

  Bazı vakalarda süt dişleri ergenlik dönemi ve sonrasında da ağız da kalmaktadır bunun sonucu olarak asıl dişler zorlanarak çıkmakta bazen çarpık çıkmasından dolayı ortodontik sorunlara sebep oluşturabilmektedir. Tahmini 12-13 yaşına kadar ağızda kalan süt dişleri daha erken yaşlarda da sıkıntı oluşturabilmektedir. Dolgu, çekim, yer tutucu vb. tedaviler gerekebilir. Pedodontistlerin uzmanlık alanları çocuklardır. Çocuğunuzun diş gelişimi düzenli bir şekilde muayene ve takip altında olması ileride doğabilecek sorunlar oluşmadan çözmek için randevunuzu alıp bir pedodontist’e götürmeniz en faydalı yoldur.

  AMELİYATHANE

  Genel anestezi (Sedasyon) altında engelli bireylerin ve kooperasyon kurulamayan çocuk hastaların tüm tedavileri yapılmaktadır.


  CERRAHİ

  Ağız ve diş de bulunan tüm kist ve tümörlerin alınması, çene kemiğinde meydana gelen kırıklar, düzeltmeler protez yapımına yardımcı olmak için yapılan cerrahi operasyonlar. İmplant ve çene kemiği zayıf olan hastalarda kemik tozu (greft) koyarak implant yerleştirmek gibi ileri ağız içi cerrahi uygulamaları yapan diş hekimliği branşıdır. Ağız içerisinde ve çene bölgesinde yapılan operasyonlar çene cerrahları tarafından gerçekleştirmelidir.

   Çene eklemi rahatsızlıkları,ağız ve yüz ağrıları,tükürük bezi ile ilgili rahatsızlıklar ve bazı sistematik hastalıkların ağız ve diş içinde teşhis, tedavi ve kontrollerini yapar. İmplant konusunda çene cerrahı çok önemlidir normal bir diş hekimi de implant uygulaması yapabilir fakat ileri derecede bir uygulama gerekiyorsa bir çene cerrahına gitmek daha iyi sonuç elde edilmesini sağlar. Diş hekimliğinin cerrahi branşını oluşturan bu bölüm için doktora düzeyinde bir eğitim almak gereklidir.


  PERİODONTOLOJİ

  Diş eti hastalıklarını inceleyen periodonti diş hekimliğinin ayrı bir koludur. Bu alanda doktora yapan diş hekimlerine periodontist denir. Diş eti iltihabının ilk semptomu gingivitis diye adlandırılır. Diş temizliği ve iyi bir ağız bakımıyla tedavi edilebilirken. Daha sonraki aşaması periodontitis çene kemiği(alveol kemiği) erimesine bile neden olabilir. Dişlerinizde çürük olmasa bile diş eti hastalıkları yüzünden diş kaybedebilirsiniz.

  Birçok farklı sebepten meydana gelebilen bu hastalık önlem alınmazsa ağız sağlığını ciddi bir şekilde tehdit edebilir. Şayet böyle bir sorununuz varsa bir periodontistten randevunuzu alıp muayene olmanız ağız ve diş sağlığınız için gereklidir.

  ENDODONTİ

  Endodonti kanal tedavisini konu edinmiş diş hekimliği branşıdır. Endodonti branşında doktora yapıp uzmanlaşmış diş hekimlerine endodontist denir. Çürükler dişin pulpasına (sinirler) kadar ilerlemişse kanal tedavisi gerekir lakin her diş kanal tedavisiyle kurtarılamayabilir. Kanal tedavisinde dişin kökleri açılar kök ün içinde ki sinirler alınıp kökler antibakteriyel bir şekilde yıkanıp temizlenir özel dolgu maddesiyle doldurulur. Kanal yapılan dişin üzerine yine dolgu veya diş kaplama yapılır ve böylece işlem tamamlanır. Endodonti kanal tedavisi alanının uzmanlığıdır. Kanal tedavisine ihtiyacınız varsa bir endodonti uzmanına gitmeniz sizin için daha iyi bir sonuç verecektir.


  KONSERVATİF DİŞ TEDAVİSİ

  Dişlerin yüzeyinde oluşan çürükleri ve boşlukları (kavite) restore ederek düzeltip dişin daha fazla çürümesini önlemeye çalışan branştır. Bu restorasyon işlemi dolgu ve inley, onley porselen protezlerle yapılmaktadır. Amaç dişi canlı tutup çürüğün ilerlemesini önlemektir kısaca dolgu işlemiyle dişi kurtarmak olan diş hekimliği bölümüdür.


  PROTEZ

  Ağızda eksik olan dişlerin yerine protez yapılarak hem sağlık hemde görsellik olarak kişinin ihtiyacını karşılayan diş hekimliği branşıdır. Diş protezi 2 bölümden oluşur hareketli protezler ve sabit protezlerdir. Hareketli protezler total protez (damak), modern protezler(kancalı) implant üstü olarak çalışılan total protezlerde vardır. Sabit protezlerde porselen kron, köprü ve zirkonyum diş yaygın olarak çalışılmaktadır implant üstüne sabit protez yapılmaktadır. Diş hekimliğinin en yoğun çalışan branşlarındandır. Fonksiyonel ve estetik amacı olan bu branşta tercih olarak çeşitli ve her hastaya çözüm üretilebilmektedir. Diş kaplama ve damak yaptırmak halk arasında yaygın olarak kullanılır ağız içerisinde yapay olan tüm dişler protetik diş tedavisinin alanına girer.

  ORTODONTİ
  Uyumsuz ve çapraşık dişlerin uyum ilişkilerini teşhis ve kontrol eden, bu durumu önlemeye çalışan ve tedavisini yapan diş hekimliği branşının uzmanlık dalıdır.

  EVDE SAĞLIK BAKIMI HİZMETİ
  Evde sağlık hizmeti için kısaca hasta ile sağlık çalışanını ev şartlarında buluşturan sağlık hizmetidir denilebilir. Evde sağlık hizmetlerinin amaçları; yatağa bağımlı veya hareket kısıtlığı olan ve ağır hastalığı olan hastaların tedavisine evde devam edebilmesi için gereken desteği sağlamaktır. Ayrıca evde sağlık hizmeti yaşlıların kendi evlerinde ya da çevrelerinde bağımsız olarak yaşayabilmelerini sağlayarak yaşam kalitesini artırmayı amaçlamaktadır. Evde sağlık bakımı hizmetlerine dair sağlık sistemleri her geçen gün gelişmektedir.
  Yazı kaynağı : konyaadsh.saglik.gov.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap