Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  diş ağrısına neler iyi gelir

  1 ziyaretçi

  diş ağrısına neler iyi gelir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

  Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

  Ağız ve diş hijyeni; sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmaz unsurlardan biridir. Ağız içi hijyen sağlanmadığında, diş hastalıkları başta olmak üzere pek çok rahatsızlık ortaya çıkabilir. İnsanlarda görülen diş ve diş eti hastalıklarının en yaygın belirtisi ise diş ağrısıdır. Diş ağrısı; her yaştan kişiyi etkileyebilen ciddi bir sağlık sorunudur. Diş ağrısının altında yatan nedenler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Diş ağrısının giderilmesi için altta yatan nedenin araştırılması ve uygun tedavi yönteminin tespit edilmesi gerekir. Diş ağrısı tedavi edilmediği takdirde bu durum, diş kaybıyla sonuçlanabilir.

  Diş Ağrısı Nedir?

  Diş ağrısı, bir dişin içerisi veya çevresinde hissedilen keskin ve donuk ağrı olarak tanımlanabilir. Diş ağrısı aniden ortaya çıkabileceği gibi, yemek yerken ya da bir şeyler içerken de hissedilebilir. Diş enfeksiyonu, çürük diş, diş eti hastalıkları ve diş hassasiyeti; diş ağrısının en yaygın nedenleri arasında sıralanabilir. Ağrı, bazen farklı bir bölgede olup çeneye yayılabilir.

  Diş Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  Diş ağrısı, dişin pulpa adı verilen orta kısmının iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Pulpanın içerisinde ağrıya çok duyarlı sinir uçları bulunur. Bu nedenle, pulpitis olarak da adlandırılan pulpa iltihaplanmasında, diş ağrısına oldukça sık rastlanır. Bazı durumlarda, çene kaynaklı ağrılar da diş ağrısı şeklinde hissedilebilir. Diş ağrısının başlıca sebepleri şu şekildedir:

  Diş eti hastalıkları: Diş etlerinin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan diş eti hastalıklarında kızarıklık ve diş ağrısı gibi belirtiler görülür.

  Diş çürükleri: Dişte çürük oluşumu; dişin “mine” adı verilen dış yüzeyinde aşınma ve boşluk ortaya çıkması sonucu görülür. Diş minesinde oluşan plak, çoğunlukla beslenme alışkanlıkları nedeniyle kırılır. Bu da çürük oluşumunu tetikler. Çürükler, diş ağrısına sebep olabilir.

  Hassas dişler: Diş minesinin yıprandığı durumlarda, dişin dentin adı verilen orta tabakası açığa çıkar. Bu tabakada çok fazla sinir ucu bulunur. Bu durum da sıcak veya soğuk yiyecek ve içecek tüketildiğinde, sinir uçlarında hassasiyete yol açar. Oluşan bu hassasiyet de bazı durumlarda diş ağrısına yol açabilir.

  Bruksizm: Uyurken diş sıkma ya da gıcırdatma olarak da bilinen bruksizm de diş ağrısına neden olabilir. Dişlerinizi sıkmak, diş minesini yıpratabilir ve hatta diş çatlaklarına sebebiyet verebilir.

  Diş ağrısının diğer sebepleri ise şu şekilde sıralanabilir:


  Diş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

  Diş ağrısı; en çok diş ve çene bölgesinde şiddetli olarak hissedilir. Ancak, bazı durumlarda diş ağrısı, sıcak veya soğuk uyaranlara karşı da gelişebilir. Aynı zamanda, diş ağrısı; yanak ve kulağa doğru yayılabilir. Diş ağrısının diğer belirtileri ise şu şekildedir:


  Diş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

  Diş ağrısının tedavisi için öncelikle altta yatan nedenin kesin bir şekilde belirlenmesi gerekir. Bunun için doktorunuz sizden bazı testler yaptırmanızı isteyebilir. Tıbbi geçmişinizin incelenmesi, fiziksel muayene ve varsa istenilen testlerin değerlendirilmesinin ardından, uygun bir tedavi yöntemiyle diş ağrıları giderilebilir. Doktorunuz gerekli gördüğü takdirde; dolgu, diş çekme veya diğer işlemler yapılabilir. Ancak, bu gibi tedavi yöntemlerinin sonuç vermeyeceği vakalarda, kanal tedavisi veya kuron kaplama gibi yöntemlere başvurulur. Diş veya diş etinizde herhangi bir enfeksiyon varsa, doktorunuz antibiyotik kullanmanızı önerebilir.

  Diş Ağrısına Neler İyi Gelir?

  Diş ağrısını hafifletmek için evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunur. Ancak, bunların geçici çözümler olduğu unutulmamalıdır. Uzun süren diş ağrılarınız varsa, mutlaka bir diş hekimine danışmanız önerilir.

  Diş ağrısına iyi gelen, evde kendinizin uygulayabileceği yöntemler şu şekildedir:

  Tuzlu su ile gargara yapmak: Tuzlu su, doğal bir antiseptiktir. Dolayısıyla, tuzlu su ile gargara yapmak, dişlerin arasında biriken yemek kalıntılarının giderilmesine yardımcı olur. Tuzlu su ayrıca dişteki iltihabı hafifletebilir ve ağızdaki yaraların iyileşmesini sağlayabilir.

  Soğuk kompres uygulamak: Diş ağrısını geçici olarak gidermenin yollarından biri de ağrının hissedildiği bölgeye soğuk kompres uygulamaktır. Soğuk kompres, bölgedeki kan damarlarının daralmasına neden olur. Bu da ağrıyı hafifletir.

  Sarımsak: Doğal bir antibiyotik olan sarımsak da ağrının hafifletilmesi için kullanılabilir. Bunun için sarımsağı ezerek macun hale getirdikten sonra, ağrının görüldüğü bölgeye uygulayabilir ya da çiğneyebilirsiniz.

  Karanfil yağı: Karanfilin içerisinde doğal bir antiseptik olan öjenol bulunur. Bu nedenle, karanfil yağı diş ağrılarını hafifletmek için kullanılabilir. Küçük bir kap suyun içerisine bir damla karanfil yağı ekleyerek gargara yapabilir ya da karanfil yağını pamuğun üzerine dökerek ağrıyan bölgeye uygulayabilirsiniz.

  Kekik: Tıpkı karanfil ve sarımsak gibi güçlü bir antioksidan olan kekik de diş ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur. Birkaç damla kekik yağını suyla seyreltip ağrıyan bölgeye uygulayabilirsiniz.

  Tüm bu yöntemlerin tedavi niteliğinde olmadığı ve sadece geçici olarak ağrının hafiflemesine yardımcı olduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla, devam eden diş ağrıları için mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır.

  Diş Ağrısı Nasıl Önlenir?

  Düzenli diş bakımı ile diş ağrısı ve diğer diş rahatsızlıklarının önüne geçilebilir. Diş ağrılarını önlemek için yapılabilecekler şu şekildedir:

  Yazı kaynağı : www.medicana.com.tr

  Diş Ağrısı için Evde Doğal Çözümler : Ev Yapımı İlaçlar | Colgate®

  Diş Ağrısı için Evde Doğal Çözümler : Ev Yapımı İlaçlar | Colgate®

  Dişlerinize vuran diş ağrısı, diş hekiminizi göremeyeceğiniz bir zamanda, örneğin gecenin ortasında şiddetlenebilir. Acıyı hafifletmek ve geçici bir rahatlama için, aşağıdaki ev yapımı diş ağrısı ilaçlarından birini deneyebilirsiniz.

  1. Soğuk Kompres

  Diş ağrısı şişkinlikle ilişkiliyse, yanağınızın dışına (20 dakika aralıklarla 20 dakika boyunca) soğuk bir kompres tutmak biraz rahatlama sağlayabilir. Johns Hopkins Medicine, soğuğun bölgeyi uyuşturduğunu ve bunun da rahatlama sağladığını, aynı zamanda şişkinliği ve iltihabı azalttığını belirtiyor. Soğuk kompres geçici bir rahatlama sağlayabilir ve uykuya dalmanıza yardımcı olabilir, ancak diş ağrınızın temel nedenini çözmez. Çürüğünüz veya başka bir diş probleminiz varsa, durumun iyileşmesi için diş hekiminize görünmeniz gerekir.

  2. Karanfil yağı

  Karanfil yağı, diş ağrısı ile ilişkili ağrı ve şişliği geçici olarak azaltmak için kullanılabilir. Bu ev yapımı diş ağrısı ilacı için bir pamuk topuna birkaç damla karanfil yağını emdirin. Pamuk topunu nazikçe dişinizin ve diş etinizin ağrılı bölgesine sürtün.

  Karanfil yağı doğal bir anestezik olan öjenol içerir, bu yüzden ağrının dinmesine yardımcı olur. Ancak, karanfil yağı sadece diş ağrınızın acısına yardımcı olur, temel sorunu çözmez. Eğer farklı tatlara da alışkın değilseniz karanfil yağının tadı hoşunuza gitmeyebilir.

  3. Tuzlu Su İle Çalkalama

  Dişiniz ağrıyorsa ve diş etleriniz şişmişse, ağzınızı ılık, tuzlu suyla yıkamak biraz rahatlama sağlayabilir. Bir bardak ılık suya birkaç çay kaşığı tuz ekleyin. Karışımı ağzınızın etrafında gezdirin ve sonra suyu tükürün.

  Bir diş ağrınız olduğunda hem sıcak hem de soğuk su rahatsız edici olsa da, ılık su yatıştırıcıdır. Ilık su ağrıyı hafifletmeye yardımcı olurken tuz da diş eti dokunuzdaki şişliği azaltacaktır. Yine de belirtmek gerekir ki, bu etkiler sadece geçici çözümlerdir.

  4. Diş Ağrısı İlaçları

  Bir diş ağrısıyla başa çıkmak için, reçetesiz satılan ilaçları paketin talimatlarına göre alabilirsiniz. İlacı ağrıyan dişinize karşı tutmamanız önemlidir, çünkü bu durum yakındaki diş eti dokusunu yakabilir ve daha fazla rahatsızlığa neden olabilir.

  Ağrı kesici ilaçlar, dişçi randevunuzu beklerken sizi rahatlatabilir, ancak diğer ev ilaçları gibi, uzun vadeli bir çözüm değildir. Ağrınızı ilaçla gidermeye çalışır ve tedavi ettirmezseniz dişiniz daha da kötüleşebilir.

  Diş Hekimine Ne Zaman Gözükmeli?

  American Dental Assocaition, ağrıyan dişinizi derhal bir dişçiye göstermenizi tavsiye etmektedir, bu sebeple hemen bir randevu alın. Diş hekimleri genellikle acil hastalar için müsait zaman dilimleri bırakır, bu nedenle aynı gün randevu alabilirsiniz. Bir diş apsesi belirtisi varsa - ateş, yüz şişmesi veya dişinizde sürekli bir ağrı gibi - ve diş hekiminize görünemiyorsanız, tedavi için acil servise gidin.

  Diş Ağrısını Önleme

  Birçok farklı diş rahatsızlığı diş ağrısına neden olabilirken, en olası sebep çürüklerdir. Neyse ki, dişlerinizi çürüklerden korumak için evde yapabileceğiniz birçok şey vardır. Özellikle hassas diş etleri için ekstra yumuşak kıllara sahip olan bir diş fırçası ile dişlerinizi günde iki kez fırçalayın ve diş ipi kullanmayı unutmayın. Kontroller için diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmeniz de önemlidir. Bir çürüğü erkenden fark ederseniz, size sancılı bir diş ağrısı vermeden önce algılanabilir ve tedavi edilebilir.

  Ev yapımı diş ağrısı ilaçları, dişçi randevunuzu beklerken sizi rahat ettirebilir, ancak sorunun kökenine inemezler.

  Yazı kaynağı : www.colgate.com

  Dişiniz Ağrıyorsa!

  Diş Ağrısı Nasıl Geçer: Diş Ağrısına İyi Gelen 8 Basit Yöntem - Yemek.com

  Diş Ağrısı Nasıl Geçer: Diş Ağrısına İyi Gelen 8 Basit Yöntem - Yemek.com

  Diş ağrısı ne yazık ki zaman zaman hepimizin canını sıkan, farklı sebeplerle de olsa mutlaka yaşanan ağrılardan. Hal böyle olunca onunla baş etmek için nelerden destek alınabileceği de en çok merak edilen konulardan oluyor, diş ağrısı nasıl geçer, diş ağrısına ne iyi gelir soruları çok soruluyor.

  Öncelikle diş ağrısının çözümü tabii ki diş hekiminin yolunu tutmaktan, ağrının sebebinin öğrenilip ona göre bir tedavi uygulanmasından geçiyor. Peki ya o ağrı gecenin bir yarısı bastırırsa, en olmadık zamanda kendini hissettirmeye başlarsa?

  İşte bu noktada da devreye bazı yiyecekler, içecekler, yöntemler girebiliyor. Siz de hiç olmadık bir anınızda diş ağrısı çekmeye başlarsanız aşağıdaki yiyecek ve içeceklerden destek alarak, bu yöntemleri uygulayarak diş ağrınızı azaltabilirsiniz. Ancak en yakın zamanda, en müsait anınızda hızlıca diş doktorunuzun yolunu tutmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

  Çünkü aşağıdaki yöntemler size ancak geçici çözüm sunar, diş ağrınızın geçici bir süreyle azalmasını sağlar, aman diyelim. Sağlığınızı ihmal etmeyin.

  Diş ağrısı nasıl geçer: Evde uygulanabilir doğal yöntemler

  dis-agrisi-nasil-gecer-yeni-1

  Aniden bastıran ve sizi acı içinde bırakan o diş ağrısını diş doktorunuzdan aldığınız randevuya dek azaltıp ağrılarınızı dindirmek için doğal yöntemler arıyorsanız bu yöntemleri deneyebilirsiniz. Evde kolayca uygulayabileceğiniz bu yöntemler, destek alabileceğiniz yiyecek ve içecekler size geçici de olsa bir rahatlama sağlayacaktır.

  Diş fırçalama ve diş ipi kullanma

  Diş ağrısı kendini gösterir göstermez yapmanız gereken ilk şey dişlerinizi dikkatlice fırçalamak ve hemen ardından diş ipi kullanmak olmalı. Çünkü diş ağrılarına neden olan en yaygın sebeplerden biri dişlerin arasında kalan yemek artıkları. Eğer bu yemek artıklarından kurtulursanız diş ağrınız bitebilir. Ancak dişlerinizi fırçalarken sert davranmamaya özen göstermeli, aynı şekilde diş ipini de dikkatli bir şekilde kullanmalısınız.

  Eğer dişinizi fırçalarken diş etlerinizde kanama oluyorsa en yakın zamanda diş doktorunuza gitmeli, bunun sebeplerini ve gerekli tedaviyi öğrenmelisiniz.

  Tuzlu ya da sirkeli su

  Diş ağrınızın sebebi diş etlerinde ya da dişlerde meydana gelen iltihaplanmalarsa ya da bundan şüpheleniyorsanız doktorunuza gidene dek antiseptik özellikler gösteren malzemelerden destek alabilirsiniz. Bunların başında da bildiğiniz gibi temizlik konusunda tam bir uzman olan sirke ve tuz geliyor.

  1 su bardağı oda sıcaklığında suyun içine 1 yemek kaşığı sirke ya da 1 çay kaşığı tuz ilave edin, güzelce karıştırdıktan sonra ağrıyan bölgeye bol bol gelecek şekilde gargara yapın. Diş ağrınızın hafiflediğini fark ederseniz bu işlemi doktora gidene kadar belirli aralıklarla sürdürebilirsiniz.

  Karbonat

  Tıpkı tuzlu ya da sirkeli su gibi karbonat da iltihaplı bölgenin ağrısını dindirme konusunda çok etkili olacak isimlerden biri. Eğer evinizde karbonat varsa iki farklı şekilde uygulayabilirsiniz. İlki, yine 1 su bardağı suyun içine 1 çay kaşığı kadar karbonat ekleyip bu suyla bol bol gargara yapmak.

  İkincisi ise karbonatı ağrıyan bölgenin üzerine bir çay kaşığı yardımıyla güzelce koymak ve mümkün olduğunca yutmamaya çalışarak bir süre bu şekilde beklemek.Ardından ağzınızı bol suyla güzelce durulayabilirsiniz.

  Buz terapisi

  Buz terapisi birçok yara ve ağrı da etkili bildiğiniz gibi. Bitmek bilmeyen bir diş ağrısı yaşıyorsanız bir buz torbasını alın, ağrıyan dişin bulunduğu yanağınıza bu buz torbasını temiz bir beze sararak koyun. Bu şekilde buzlar eriyene dek bekletin. Diş ağrınız yavaş yavaş hafifleyecektir.

  dis-agrisi-nasil-gecer-gargara-ocak-2021

  Karanfil ya da karanfil yağı

  Diş ağrısı denince akla ilk gelen isimlerden biri o. Çünkü kendisi hem antibakteriyel hem de ağrıyı uyuşturucu özellikler gösteriyor. Eğer evinizde varsa kurutulmuş karanfillerden ağzınıza birkaç adet atıp çiğneyebilir ve acımsı suyun ağrıyan dişinize doğru gitmesini sağlayabilirsiniz. "Çiğnemeye cesaretim yok, ya dişim kırılırsa" derseniz karanfilleri havanda döverek toz haline getirebilir ve ağrıyan dişinizin olduğu bölgeye bir çay kaşığı yardımıyla koyarak bu şekilde bekletebilirsiniz.

  Eğer evinizde karanfil yağı bulunduruyorsanız bu yağdan 1 su bardağı suyun içine 10 damla kadar damlatıp bol bol gargara da yapabilirsiniz, seçim sizin.

  Sarımsak

  "Ölümsüzlüğün sırrı onda" denilen, birçok hastalık için "doğal antibiyotik" olarak görülen sarımsak yine iş başında. "Ama kötü kokar" diye düşünmeyin, diş ağrınızı hafifletmede size en yardımcı olacak isimlerden biri o. Bir diş sarımsağı alıp bıçakla üzerinde kesikler açarak sulandırabilir, ardından ağrıyan dişin olduğu bölgeye koyabilirsiniz. Eğer dişiniz sağlamsa bir diş sarımsağı doğrudan yavaş yavaş çiğnemeniz de yeterli olacaktır.

  Dişlerinize zarar geleceğinden endişeleniyorsanız tıpkı karanfil gibi sarımsağı da havanda döverek ağrıyan bölgenin üzerine koyabilirsiniz. Diş doktorunuza gitmeden önce mutlaka yeniden dişlerinizi fırçalamayı, diş ipi kullanmayı ve gargara yapmayı unutmamalısınız tabii, bizden hatırlatması.

  Zerdeçallı su

  Zerdeçal antienflamatuar özellikler gösteren, daha açık söylemek gerekirse vücutta oluşan iltihaplı bölgelerin hızla iyileşmesine destek olan maddelerden biri. Onun bu özelliğinden faydalanmak içinse tek yapmanız gereken 1 su bardağı suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar toz zerdeçal koymak, güzelce karıştırıp bu karışımla gargara yapmak. İşte bu kadar!

  Yatarken başı olabildiğince dik tutma

  Son olarak, diş ağrısı gece geç saatlerde başınıza geldiyse ve en azından sabaha dek doktora gidemeyecekseniz yatağınıza yattığınızda başınızı olabildiğince dik tutmalı, kanın ağrılı diş bölgesine hücum etmesine engel olmalısınız. Yatay pozisyondayken diş ağrısı kan dolaşımı nedeniyle kendini daha çok belli ederken başınızı dik bir pozisyona getirdiğinizde nispeten hafifleyecek, size rahat bir nefes aldıracaktır, aklınızda bulunsun.

  Şimdiden çok geçmiş olsun.

  Yazı kaynağı : yemek.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap