Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  diş ağrısı boğaz ağrısı yapar mı

  1 ziyaretçi

  diş ağrısı boğaz ağrısı yapar mı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Diş Ağrısı Boğaza Ve Bademciğe Vurur Mu?

  Diş Ağrısı Boğaza Ve Bademciğe Vurur Mu?

   Diş ağrılarının birden çok sebebi bulunmaktadır. Bir diş ağrısı kimi zamanlarda bir dişin sinirinin tahriş olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında bir bireyin diş ağrısını yaşaması için çeşitli nedenler bulunmaktadır.

   Diş ağrısının Nedenleri Nelerdir?

   Diş ağrısı için risk unsurları arasında; dişeti hastalığı, diş enfeksiyonu plak, diş çürükleri, yaralanmalar, kırık olan dişler, kötü yerleştirilmiş olan dolgular ya da kronlar, diş kayıpları, temporomandibular eklem bozuklukları ve son olarak da obstrüktif uyku apnesi bulunmaktadır. Bununla beraber ağzın dışarısından kaynaklanmakta olan ağrının ağza yayıldığı, bahsedilen ağrının dişten dolayı kaynaklandığı izlenimini verebilen durumlar mevcuttur.

   Diş Ağrısı Boğaza ve Bademciklere Vurur mu?

   Gece vakitlerinde diş ağrısının çok yoğun olmasının pek çok nedeni bulunmaktadır. Diş ağrısının türüne, neye sebep olduğuna ya da ne kadar süre içerisinde tedavi edilmediğine bağlı bir şekilde boğazda donukluk hissi, keskin bir sızı ya da şiddetli rahatsızlıklar yaşanabilmektedir. Bunun dışında çürük diş de boğaz ağrısına ve bademciklerde sızı görülmesine neden olabilmektedir. Çürük ilerlemiş ise ve dişin pulpasına kadar ulaşmış ise inflamasyonlu pulpa hastaya belli zararlar vermektedir. Apseler ve boğazlarda şişme durumu görülebilmektedir. Hastanın mutlaka bir kanal tedavisi yaptırması gerekmektedir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Diş Ağrısı

  Diş Ağrısı 

  Diş ağrılarının birden fazla nedeni vardır. Bir diş ağrısı çoğu zaman bir dişin siniri tahriş olduğunda ortaya çıkar ancak bir kişinin diş ağrısı yaşaması için çok sayıda başka neden vardır. 

  Diş ağrısı için risk faktörleri arasında; diş enfeksiyonu, dişeti hastalığı, plak, diş çürüğü, yaralanma, kırık dişler, kötü yerleştirilmiş dolgular veya kronlar, diş kaybı (diş çekimi dahil), temporomandibular eklem (TMJ) bozuklukları ve obstrüktif uyku apnesi yer almaktadır. Bununla birlikte, ağzın dışından kaynaklanan ağrının ağza yayıldığı, böylece ağrının diş kaynaklı olduğu izlenimini veren durumlar vardır. Bu genellikle çene eklemi (temporomandibular eklem veya TMJ), kulaklar, sinirler, sinüsler veya kaslarla ilgili bir sorun olduğunda olur. Bazen, kalp problemleri de diş ağrısı hissi verebilir. Hamilelik ayrıca ağrıya neden olan diş problemleri için bir risk olabilir. Hamilelik sırasında dalgalanan hormon seviyeleri nedeniyle gebelikte dişeti iltihabı ve diş çürümesi meydana gelebilir.

  Diş Ağrısına Neden Olan Durumlar

  Diş ağrıları, dişin pulpa adı verilen orta kısmının iltihaplanmasından kaynaklanır. Pulpa iltihaplanma, dişle temas eden herhangi bir şeyden kaynaklanabilir. Diş ağrısının yaygın nedenleri şunlardır:

  Bir Diş Ağrısına Hangi Belirtiler ve İşaretler Eşlik Edebilir?

  Diş ağrısı ve çene ağrısı yaygın şikayetlerdir. Birinin basınçtan ve dişe sıcak veya soğuk maruz kalmasından hafif ağrı hissetmesi olağandışı değildir. Bununla birlikte, ağrı şiddetli ise veya basınca, sıcaklığa maruz kalma sona erdikten sonra 15 saniyeden daha uzun süre devam ederse, bu daha ciddi bir sorunun göstergesi olabilir. Dişin şiddetli iltihabı varsa, ağrı yanaklara, kulağa veya çeneye yayılabilir. Çevresindeki kızarıklık alanı ağrı kaynağına işaret edebilir. Bir kişi enfekte bir dişe dokunursa, ağrıyı daha yoğun hale getirebilir. Bu işaret, diş normal görünse bile sorunlu dişi gösterebilir.

  Bir diş ağrısının yüzdeki diğer ağrı kaynaklarından ayırt edilmesi gerekir. Sinüzit, kulak, boğaz ağrısı veya çeneyi kafatasına bağlayan temporomandibular eklemde (TMJ) bir yaralanma diş ağrısı ile karıştırılabilir. Daha derin bir yapıdan (referans ağrı denir) gelen ağrı sinir boyunca geçirilebilir ve çene veya dişte hissedilebilir. Ağrının kaynağını belirlemek ve rahatlamak için bir diş hekimi tarafından değerlendirme yapılması uygundur.

  Diş Ağrısı Neden Geceleri Daha Fazladır? 

  Geceleri diş ağrısının yoğun olmasının birçok nedeni vardır. Diş ağrısının tipine, neye neden olduğuna ve ne kadar süre tedavi edilmediğine bağlı olarak donuk bir boğaz, keskin bir ağrı veya hatta şiddetli rahatsızlık yaşayabilirsiniz. Ne yazık ki, tedavi edilmeyen bir diş ağrısı ihmal edilirse ağız sağlığınızı ciddi şekilde etkileyebilir, ağrı ve rahatsızlık uykunuzu ve genel refahınızı tehlikeye atabilir. 

  Geceleri diş ağrısının en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

  Bir diş ağrısının en basit ve en yaygın nedeni dişleriniz veya diş etleriniz arasında sıkışmış yiyecek parçacıklarıdır. Örneğin patlamış mısır çekirdekleri, elma derileri, küçük tohumlar veya fındıklar dişler arasında kolayca sıkışabilir ve rahatsızlık veya ağrıya neden olabilir. Bu genellikle sıkışan yiyecekleri çıkarmak için sadece fırçalama ve diş ipi kullanarak iyileştirilebilir.

  Birçok insan dişlerini geceleri, özellikle aşırı stres dönemlerinde öğütür. Ağrılı bir çene veya diş ile uyanırsanız gece dişlerinizi sıkıyor olabilirsiniz. Bununla birlikte, dişler arasında sıkışmış bir enfeksiyon, boşluk veya yiyecek nedeniyle zaten bir diş ağrınız varsa, öğütme hareketi ağrıyı daha da kötüleştirebilir.

  Ayrıca geceleri yatar pozisyonda olmak, kan akışının başa doğru artmasına ve ağrının zonklama hissine katkıda bulunabilir.

  Ne Zaman Diş Hekimine Başvurulmalıdır?

  Diş ağrısı reçetesiz satılan ilaçlarla hafifletilmez. Rahatlansa bile, daha önce tedavi edildiğinde ağrı daha kolay düzeltilebilecek bir şey olabileceğinden diş muayenesi faydalı olabilir.

  Diş Ağrısı Evde Önlenebilir mi?

  Evde bakım yapabileceğiniz temel ağız hijyeni sayesinde ağrıları önleyebilirsiniz. Diş ipi ve fırçalama ile diş problemlerinin çoğunu giderebilirsiniz. Ksilitol ve florür içeren durulamalar ve dişlerin düzenli olarak profesyonel bir şekilde temizlenmesi gibi birçok farklı ürün vardır. Diş hekimi, özellikle çocuklarda önemli olan ancak yetişkinler ve yaşlılar için de değerli olabilecek sızdırmazlık maddeleri, vernikler ve florür uygulayabilir.

  Diş ağrısı olan bireyler, profesyonel tedaviden önce;

  Yazı kaynağı : www.dentekol.com

  20Lik Diş Çıkarken Boğaz Ağrısı Yapar Mı?

  20Lik Diş Çıkarken Boğaz Ağrısı Yapar Mı?

   20'lik diş çıkarma nadiren bazı kişiler için kolay bir süreç olsa da çoğunlukla kişileri huzursuz eden bir süreçtir. Çünkü 20'lik diş çıkarken hem diş etine hem de komşu dişlere zarar verebilir aynı zamanda ağız yapısında da bozukluklara neden olabilir. Hatta 20'lik diş ağrısı ağız dışına bile yansır.

   20'lik Diş Çıkarken Boğaz Ağrısı Yapar mı?

   20'lik diş herkesin korkulur rüyası olan bir dönemdir. Hem ne zaman çıkacağı belli olmazken hem de bazı durumlarda ameliyat gerektirecek kadar zor olabilir. Bazı kişiler bu dişi normal şekilde çıkarabilirken bazı kişilerde diş etinin dibine doğru gidebilir. Ayrıca diş çıkmadan çürüyebilir. Bu durum ise iltihap ve şişliklere neden olur. Aynı zamanda ağrıları boğaza da yansır. Yani 20'lik diş çıkma belirtilerinden biri de boğaz ağrısıdır.

   Vücudun özellikle baş ve boyun kısmı bölgelerinde çeşitli ağrılara neden olan 20'lik diş çıkarmak şiddetli boğaz ağrısına da neden olur. Boğaz ağrısının yanında boğazda iltihaplanma ve şişliklere de neden olabilir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap