Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  dex forte baş ağrısına iyi gelirmi

  1 ziyaretçi

  dex forte baş ağrısına iyi gelirmi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Dex Forte Ne İçin Kullanılır? Dex Forte Kullananların Yorumları

  Dex Forte Ne İçin Kullanılır? Dex Forte Kullananların Yorumları

  Kullanıcı Yorumu: insanı hoplatan böbrek taşı sancılarını 15 dakikada hafifletmeye başlayan, 25-30 dakikada ortadan kaldıran mucizevi ağrıkesici. prospektüste günde 75 mg üzerinde kullanımı önerilmiyor. benim kullandığım, 50 mg tabletler halindeydi. bir önceki tabletin üzerinden 16 saat geçmeden, bir tane daha almamaya özen gösterdim. herhangi bir olumsuz etkisini görmedim. böbrek taşı ile imtihanımda en büyük yardımcım oldu. 

  Kullanıcı Yorumu: gingivektomi operasyonundan sonra diş hekimimin yazması ile tanıştığım mucizevi ağrı kesici. özellikle regl ağrısını anında geçiriyor tavsiye ederim.

  Kullanıcı Yorumu: şahsımın diş ağrısına almaya başladığım ilk günden beri neredeyse hiçbir şekilde etki etmeyen ağrı kesicidir. kaderim buymuş dedirtti.

  Kullanıcı Yorumu: kardeşimin adet ağrısı sürecinde kullandığı, kısa sürede etkisini gösteren mucizevi ağrı kesici.ilacı içtikten sonra bir müddet uyunması tavsiye edilir.genelde adet ağrılarında kullanılan diğer ilaçlar gibi adeti de azaltmıyor.sanırım en iyi yanı bu olsa gerek.

  Kullanıcı Yorumu: hassas midelerde şiddetli yanma yapan ilaçtır aynı zamanda.

  Kullanıcı Yorumu: arveles’in kavgada dayak edikten sonra çağırdığı abisidir. arveles’de 25 mg deksketoprofen trometamol varken dex-forte’da 50 mg deksketoprofen trometamol vardır. sağlam bir ağrı kesici olmakla beraber günde bir taneden fazla kullanmamak gerekir.

  Yazı kaynağı : ogrencigundemi.com

  Dex Forte Ne Ilacı Baş Ağrısına Iyi Gelirmi (7.76 MB)

  Dex-forte 50 mg Film Kaplı Tablet

  Dex-forte 50 mg Film Kaplı Tablet

  Dex-forte, deksketoprofen trometamol içerir. Deksketoprofen trometamol bir ketoprofen‘dir. Ketoprofen, non steroidal anti-inflamatuar ilaçlar (NSAİİ) grubunun bir üyesidir. Dex-forte, ağrı hissini ve inflamasyonu (iltihaplanma) azaltan bir ilaçtır.

  Dex Forte (ketoprofen) şu durumların tedavisinde reçete edilebilir:

  Bir Dex-Forte tablet (50mg), 2 tablet Arveles (2x25mg) ile eşdeğerdir. Diğer bir ifade ile, bu ilacı aldığınızda çift Arveles tablet almış kadar ağrı kesici almış olursunuz. Ortasındaki çentiği kırıp sadece yarısını suda eritip içtiğinizde ise bir adet Arveles almış kadar ağrı kesici almış olursunuz.

  Ketoprofen içeren Dex-forte tableti oda sıcaklığında (20°C ile 25°C arasında) saklayın. Bu ilacı banyo ve tuvalet dolapları gibi nemli veya sıcak yerlerde saklamayın.

  Kimler kullanabilir?

  Çoğu genç yetişkin Dex-forte (ketoprofen) kullanabilir.

  65 yaş ve üstü kişiler, bu ilacı alırken artan mide sorunları ve böbrek yetmezliği riski altındadır.

  18 yaşın altındaki kişilerde, ketoprofenin güvenliği ve etkinliği belirlenmemiştir.

  Dex-forte tablet, bazı insanlar için uygun değildir. Aşağıdakilerden birine sahipseniz Dex-forte (ketoprofen) kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın:

  Dex-forte ilacının güvenliği ve etkinliği 18 yaşın altındaki kişilerde belirlenmemiştir. Çocuklarda (hekim önerisi olmaksızın) kullanılmamalıdır.

  Nasıl kullanılır?

  Dex-forte ilacınızı her zaman yemekle birlikte veya yemekten hemen sonra alın. Bu, mide rahatsızlığı veya ülser olma riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

  Doktorunuz, romatoid artrit veya osteoartrit gibi kronik eklem hastalıklarının tedavisinde günde iki kez birer tablet ya da üç kez birer tablet kullanmanızı önerebilir.

  Doktorunuz aksini önermedikçe tek seferde çift tablet almayınız. Günde 3 defadan fazla alınmamalıdır.

  Dozunuzu düzenli aralıklarla alın. Örneğin, doktorunuz Dex-forte ilacını günde üç kez reçete ederse, her dozu sekiz saat arayla alın.

  İlaç dozunuzu ve günde kaç kez almanız gerektiği konusunda doktorunuzun tavsiyelerine uyun.

  Antienflamatuar diyet ile beslenmek, bağışıklık sisteminizin güçlenmesine ve hastalıklara karşı korunmanıza yardımcı olur. İlaç kullanma ihtiyacınızı düşürür.

  Antienflamatuar Diyet Rehberi

  Ketoprofen jel

  Eğer kas ve eklem ağrıları nedeniyle Dex-forte kullanıyorsanız doktorunuz daha az yan etki riskine maruz kalmanız için cilt üzerine uygulanan jeller önerebilir. Cilt üzerine uygulanan jellerin sistemik kan dolaşımına geçmeleri ve organlara ulaşmaları dolayısıyla sistemik yan etki yapmaları beklenmez.

  Ketoprofen içeren jeller, ağrı ve rahatsızlığın şiddetine bağlı olarak, genellikle günde 1 ila 3 kez kullanılabilir.

  Ketoprofen içeren bazı jeller: Artrocol jel, Deksalgin jel, Profenid jelFastjel, Elektra jel

  Dex-forte almayı unutursam?

  Unuttuğunuz ketoprofen dozunu hatırladığınız anda alın. Ancak bir sonraki ilaç dozunun zamanı çok yaklaştıysa bir kerelik unuttuğunuz ilaç dozunu atlayın.

  Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayın!

  Peki, çok fazla Dex-forte alırsam ne olur?

  Çok fazla Dex-forte (ketoprofen) alırsanız, yaygın yan etkilerden bazılarını yaşama riskiniz daha yüksektir. Derhal doktorunuzla iletişime geçin.

  Çok fazla ketoprofen içeren tablet veya kapsül almak tehlikeli olabilir. Aşağıdakiler gibi yan etkilere neden olabilir:

  Yanlışlıkla çok fazla ketoprofen alırsanız, hemen doktorunuza başvurun. Hastaneye gitmeniz gerekiyorsa, ilaç paketini veya içindeki broşürü ve kalan ilaçları yanınızda götürün.

  Yanlışlıkla çok fazla jel kullanırsanız, size herhangi bir zarar vermesi olası değildir. Ancak çok fazla jel kullanırsanız ve herhangi bir yan etki yaşarsanız, hemen doktorunuza danışın.

  Diğer ağrı kesicilerle birlikte alınması

  Dex-forte, parasetamol ile kısa süre birlikte kullanıldığında genelde sorun oluşturmaz.

  Dex-forte; aspirin, ibuprofen ve naproksen steroidal olmayan antiinflamatuvar ilaçlar (NSAİİ’ler) adı verilen ilaç grubuna aittir. Ketoprofeni diğer NSAİİ’lerle birlikte almak, mide ağrısı gibi yan etkiler yaşama riskinizi artırabilir.

  Dex-forte ilacını; aspirin, ibuprofen, naproksen, diklofenak veya diğer NSAİİ‘ler birlikte kullanmadan önce bir doktora danışın.

  Birçok soğuk algınlığı ilacı bir NSAİİ olan ibuprofen içerir. Hem soğuk algınlığı ilacı hem de ağrı kesici olarak NSAİİ almak yan etki yaşama riskinizi arttırır.

  Coldaway C, İbucold C ve Nurofen gibi ibuprofen içeren soğuk algınlığı ilaçları ile birlikte başka bir NSAİİ daha kullanmadan önce buna gerçekten ihtiyacınız olduğuna emin olun.

  Yan etkiler

  Tüm ilaçlar gibi Dex-forte tablet de bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir.

  Karaciğer problemi olan kişiler için: Ketoprofen ALT ve AST gibi belirli karaciğer enzimlerini artırabilir ve bazı durumlarda karaciğerinize zarar verebilir.

  Astımı olan kişiler için: Aspirine duyarlı astımınız varsa ketoprofen kullanmayın. Ölümcül bir alerjik reaksiyona neden olabilir.

  Yaygın yan etkiler

  Yaygın yan etkileri 100 kişi içerisinde 1’den fazla kişide görülür.

  Ciddi yan etkiler

  Bu ciddi yan etkiler nadirdir ve 1000 kişide 1’den azında görülür. Aşağıdaki durumlarda hemen bir doktora danışın:

  Ciddi alerjik reaksiyon

  Nadir görülse de ketoprofene karşı ciddi alerjik reaksiyon gelişmesi mümkündür. Ciddi alerjik reaksiyon durumunda zaman kaybetmeden bir acil servise başvurun!

  Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

  – Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
  – Hırıltılı nefes alma
  – Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
  – Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
  – Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

  Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

  Bunlar Dex-forte (ketoprofen)’in tüm yan etkileri değildir. Tüm olası yan etkiler için ilacın kutusundan çıkan broşüre bakın.

  Yan etkileriyle nasıl baş edilir?

  Gebelik ve emzirme

  Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza danışmadan Dex-forte Tablet kullanmayın. Bu ilaç, gebelik boyunca sadece potansiyel yararın potansiyel zarardan daha fazla olması durumunda kullanılmalıdır.

  Bu ilacı kullanıyorken hamile kalırsanız hemen doktorunuza danışın.

  Eğer gebe kalmak için çabalıyorsanız, gebeyseniz veya emziriyorsanız mutlaka doktorunuza belirtin.

  Gebelik

  Gebeliğin üçüncü trimesterinde Dex-forte (ketoprofen) kullanımının fetüste kalp rahatsızlığı riskini artırdığı gösterilmiştir. Bu nedenle gebeliğin 30. haftasından itibaren hamilelik sırasında ketoprofen kullanmaktan kaçının.

  Sizin için daha güvenli olan başka tedaviler olabilir. Parasetamol, gebelik sırasında alınabilecek en güvenli ağrı kesicidir. Parasetamol içeren bazı ilaçlar:

  Emzirme

  Emziriyorsanız, genellikle Dex-forte kullanmanız tavsiye edilmez.

  Dex-forte Tablet içerisindeki etken madde olan ketoprofenin anne sütünden geçtiği gösterilmiştir. Dex-forte, anne sütü emen çocukta yan etkilere neden olabilir. Emziriyorsanız doktorunuza mutlaka söyleyin. Emzirmeyi bırakıp bırakmayacağınıza veya Dex-forte Tablet kullanmayı bırakıp bırakmayacağınıza karar vermeniz gerekebilir.

  Başka bir NSAİİ olan ibuprofen emziren kadınlarda daha güvenlidir.

  Doğurganlığımı etkiler mi?

  NSAİİ’ler gibi siklooksijenaz/prostaglandin sentezini inhibe ettiği bilinen herhangi bir ilaç kullanımı doğurganlığı (fertiliteyi) bozabilir ve hamile kalmayı planlayan kadınlarda kullanılmamalıdır. Bebek sahibi olmanıza engel olabilir.

  Yüksek dozlarda veya uzun süre kullanılması kadınlarda yumurtlamayı etkileyebilir. Hamile kalmaya çalışıyorsanız veya kısırlık testi yaptırıyorsanız lüzumsuz NSAİİ almayın.

  Gebe kalma güçlüğü olan veya kısırlık incelemeleri yapılan kadınlarda, NSAİİ ilaçların ne kadar gerekli olduğu yeniden değerlendirilmelidir. Bu riski taşıyan diğer bazı ilaçların listesi için,

  NSAİİ türleri

  Parasetamol bu durumlarda daha iyi bir ağrı kesicidir.

  Ne kadar süre Dex-forte alacağım?

  Neden ketoprofen aldığınıza bağlı olarak, sadece kısa bir süre için almanız gerekebilir. Örneğin, sırtınız ağrıyorsa veya diş ağrınız varsa, sadece bir veya iki gün ketoprofen almanız gerekebilir.

  Romatoid artrit gibi uzun süreli (kronik) bir rahatsızlığınız varsa daha uzun süre ilaç kullanmanız gerekebilir.

  Uzun süre ketoprofen almanız gerekiyorsa, doktorunuz midenizi yan etkilerden korumak için proton pompa inhibitörleri gibi mide asidini azaltan bir ilaç yazabilir.

  En az yan etki için mümkün olan en düşük dozda tedavinin yapılması hedeflenmelidir. Ne kadar süreyle ketoprofen almanız gerektiğinden emin değilseniz doktorunuza danışın.

  Deneyebileceğim başka ağrı kesiciler var mı?

  En iyi ağrı kesici ilaç, ağrınız için en uygun olan ilaçtır. Ketoprofen, tıpkı ibuprofen ve naproksen gibi steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaç (NSAİİ) grubundandır.

  Uzun süreli bir NSAİİ almanız gerekiyorsa, doktorunuz veya eczacınız Ketoprofen yerine ibuprofenveya naproksen önerebilir. Bunun nedeni, kalp problemlerine neden olma olasılıklarının daha düşük olmasıdır.

  NSAİİ’ler ağrılarınızı hafifletmekte yeterli gelmezse kodein içeren ya da kodein ile parasetamol kombinasyonu içeren ilaçlar kullanılabilir.

  Satın aldığınız ilaçlarla ağrınız kontrol altına alınamıyorsa, doktorunuz ağrınızın hafiflemesine yardımcı olmak için egzersiz veya fizyoterapi gibi başka bir tedavi türü önerebilir.

  Ayrıca doktorunuz, daha yüksek doz kodein (daha güçlü bir ağrı kesici) reçete edebilir.

  Mide ülserlerine karşı neden dikkatli olmam gerekiyor?

  Dex-forte Tableti, uzun süre veya büyük dozlarda alırsanız veya yaşlıysanız veya genel sağlık durumunuz kötüyse midenizde veya bağırsaklarınızda ülsere neden olabilir.

  Mide ülseriniz varsa veya geçmişte mide ülseri geçirdiyseniz doktorunuz size Dex-forte (ketoprofen) almamanızı önerebilir.

  Dex-forte Tablet almanız gerekiyorsa ancak mide ülseri yaşama riskiniz de varsa, doktorunuz midenizi korumak için ek olarak başka bir ilaç daha reçete edebilir. Mide koruyucu olarak bilinen proton pompa inhibitörü ilaçlar mideyi NSAİİ’lerin yan etkilerine karşı koruyabilir.

  Mide ülserinin en yaygın belirtisi midenin merkezinde yanma veya ağrıdır. Ancak mide ülseri her zaman ağrıya neden olmaz. Mide bulantısı, mide ekşimesi ve hazımsızlık mide ülserine işaret eden diğer belirtilerdir. Eğer mide ülseri belirtileriniz varsa ketoprofen kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.

  Eğer daha önce mide ülseri geçirdiyseniz ya da mide ülseri yaşama riski altındaysanız midenize daha az zarar verebilecek parasetamol daha iyi bir tercih olabilir.

  Diğer ilaçlarla ilgili uyarılar

  Dex-forte (ketoprofen) ilacının etki mekanizmasına yani çalışma şekline müdahale eden bazı ilaçlar vardır. Şunları alıyorsanız doktorunuza danışın:

  Soru Cevap

  Kaynak: ncbi.nlm.nih.gov/ ncbi.nlm.nih.gov

  Yazı kaynağı : hekimimyanimda.com

  Dex Forte 50 mg Nedir ? Kuvvetli Ağrı Kesici - Güncel Fiyatı

  Dex Forte 50 mg Nedir ? Kuvvetli Ağrı Kesici - Güncel Fiyatı

  Piyasa İsmi: Dex Forte

  Etken Maddesi: Deksketoprofen trometamol

  Grubu: NSAİ

  Kullanım Alanı: Ateş Düşürücü, Ağrı Kesici

  İlaç Formları: Tablet

  Reçete Türü: Normal

  Gebelik Kategorisi: C

  Prospektüs: Görüntüle

  Yazı kaynağı : kolaysaglik.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap