Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  devredeki elektrik enerjisini ışığa dönüştüren eleman

  1 ziyaretçi

  devredeki elektrik enerjisini ışığa dönüştüren eleman bilgi90'dan bulabilirsiniz

  devrede elektrik enerjisini ışık enerjisine dönüştüren araç nedir - Eodev.com

  elektrik devresinde elektrik enerjisini ışık enerjisine çeviren devre elemanı hangisidir - Eodev.com

  4. Sınıf Fen Bilimleri Devre Elemanları konu anlatımı

  4. Sınıf Fen Bilimleri Devre Elemanları konu anlatımı

  Devre elemanlarına geçmeden önce elektriğin ne olduğunu öğrenelim. Elektrik bir enerji türü olarak bilinir. Bu konuda birçok farklı kaynak bulunmaktadır ve her kaynak farklı yerlerde üretilir. Kömür, petrol, nükleer ve akarsular farklı yöntemler kullanılarak elektrik enerjisi için kullanılmaktadırlar.

  4. Sınıf Fen Bilimleri Devre Elemanları Konu Anlatımı

   Bir üretecin iki ucunu iletken bir tel vasıtasıyla birleştirdiğimiz zaman, buna lamba yerleştirdiğimizde elektrik devresi oluşturmuş oluruz. Elektrik yükleri bu konuda üretecin bir ucundan çıkarak diğer ucuna doğru gider. Böylece elektrik akımı oluşur ve lamba yanar. Evimizde elektrik ile bu şekilde birçok farklı eşyamız çalışmaktadır. Televizyon, buzdolabı, çamaşır, makinesi bulaşık makinesi, dolap ve bilgisayar gibi birçok eşyayı söyleyebiliriz.

   Bir Elektrik Devresi Oluşturmak İçin İhtiyaç Duyulan Parçalar

   Bir elektrik devresi oluşturabilmek için ihtiyacımız olan belli başlı bazı parçalar bulunmaktadır. Bu parçaları elde ederek bir araya getirmek suretiyle Elektrik üretebiliriz.

   - Pil

   - Anahtar

   - Duy

   - Bağlantı kablosu

   - Ampul

   Bu parçalar bir araya getirilmek suretiyle, yani birbirlerine bağlandıkları zaman kolayca elektrik üretebilir ve ampulün yanmasına imkan tanıyabiliriz. Peki, elektrik devresi içerisinde Bu parçaların görevleri nelerdir? Gelin şimdi bunları bir bakalım.

   Pil: Devre için elektrik enerjisini sağlar.

   Anahtar: Devredeki elektriğin kontrol etmemizi sağlar.

   Duy: Ampulün takılarak devre ile arasındaki bağlantının oluşmasına imkan tanır.

   Ampul: Devrede bulunan elektrik enerjisini ışık enerjisine dönüştürür.

   Bağlantı kablosu: Elektriğin doğru şekilde iletilmesi için elemanların birbirine bağlanmasına yardımcı olur.

   Pil yatağı: Pilin konulduğu yerdir.

   Bu şekilde kendi görevleri ile beraber parçalar bir araya getirildiği zaman elektrik enerjisi üzerinden lamba yanar. Yani ışık enerjisi oluşturulur ve karanlık ker yer aydınlanır.

   Evdeki Elektrikli Ev Aletleri Nasıl Kullanılır?

   Aynı şekilde yukarıda öğrenmiş oldunuz basit devrenin biraz daha gelişmiş hali ile elektrik üretimi sağlanarak ev aletlerini kullanırız. Öncelikle elektrikli aletleri prize takarız. Bu aletlerin bulunduğu açma kapama düğmelerini kullanmak suretiyle çalışmasını sağlarız. Aletlerdeki bu açma kapama düğmeleri elektrik devrelerindeki anahtar ile aynı göreve sahiptir. Düğmeye bastığımız andan itibaren elektrik devresindeki anahtarı kapatırız. Böylece elektrik devresi aktif hale gelir ve elektrik üretimi ile beraber ev aletlerimiz çalışır.

   Elektrik ile İlgili Bildiğimiz Gereken Bazı Hususlar

   Elektrik hakkında devreler üzerinden bilmemiz gereken bazı bilgiler bulunmaktadır.

   - Elektrik birçok farklı yerde üretilir. Barajlarda, termik santrallerde, nükleer santrallerde, kömür, petrol ya da birçok değişik şekilde üretilir.

   - Pili icat eden kişinin ismi Alessandro Volta’dır.

   - Araçlarda elektrik akımını sağlamak için aküler kullanılır.

   - Jeneratörler üzerinden elektrik üretilebilir.

   Yukarıdaki tüm maddeler tıpkı öğrendiğimiz elektrik devreleri gibi çalışır. Ancak bu devreler biraz daha karmaşıktır. Yine de temel olarak elektriğin bazı parçalar ile iletilmesi üzerinden üretilmesi ile ortaya çıkan enerjidir. Siz de evinizde elektrik devresi oluşturabilmek için yukarıdaki parçaları bir araya getirebilir ve deneyler yapabilirsiniz. Böylece konuyu daha iyi anlayabilir ve uygulamalı olarak lambanın yanmasına birebir şahitlik edebilirsiniz.

   Ancak bunu bir büyüğünüz ile beraber yapmanız gerekiyor. Anne ya da babanız ile yaparsanız daha sağlıklı ve güvenli şekilde konuyu öğrenebilirsiniz. Ayrıca elektrik devresi oluşturabilmek için birçok farklı lamba türü ya da diğer değişik parça türleri de bulunmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  8. Sınıf Fen Bilimleri Elektrik Ve Hareket Enerjisi konu anlatımı

  8. Sınıf Fen Bilimleri Elektrik Ve Hareket Enerjisi konu anlatımı

  Elektrik enerjisi her alanda ihtiyaç duyulan bir kaynaktır. Modern hayatın temelidir. Elektrik nasıl bir enerji türüdür? Nasıl üretilir? Hayatımıza etkisi nedir? Gibi başlıklarda öğrenciler araştırmalar yapar, bu şekilde okul derslerine ek kaynak elde etmiş olurlar.

   Elektrik Enerjisi Nedir?

   Elektrik potansiyel enerjiden türetilen enerjiye elektrik enerjisi denir. Bu enerji bir elektrik devresi tarafından çekilir. Tüketilen enerji bu şekilde açığa çıkar. Devrede üretilen elektrik akımı ve elektrik potansiyeli kombinasyonu ile elde edilir. Elektriksel potansiyel enerji başka bir enerjiye de dönüştürülebilir. Kullanılmadan önce tüm elektrik enerjileri potansiyel enerjidir. Potansiyel enerjiden elde edilen elektrik enerjisi ısı, ışık, hareket gibi enerji türleri olarak açıklanabilir. Elektrik enerjisinin dönüşümünü 5 başlıkta inceleyebiliriz.

   1.) Elektrik Enerjisinin Isı Enerjisine Dönüşmesi

   Elektrik enerjisi tellerden geçerken ısı enerjisine dönüşmektedir. Nikel –krom, tungtesn gibi maddeler dirençleri bakımından yüksektir. Bu metaller üzerinden elektrik enerjisi geçerken ısı enerjisi açığa çıkarır. Elektrik enerjisini ısı enerjisine çevirmek için araçlarda rezistans yer almaktadır. Bulaşık makineleri, su ısıtıcıları, elektrik sobası, saç kurutma makinesi, ütü ve fırın gibi cihazlarda da direnç fazladır. Mutlaka rezistans bulunur. Elektrik enerjisinin ısı enerjisine dönüşmesinin bağlı olduğu etkenler:

   * İletkenin direnci

   * Akım miktarı

   * Akım geçiş süresi

   2.)Elektrik Enerjisinin Işık Enerjisine Dönüşmesi

   LED lamba, floresan, ampul ve neon lambalar elektrik enerjisinin ışık enerjisine dönüştüren araçlardır. Ampul enerji verimi bakımından oldukça düşüktür. Akkor filamanlı ampullerde enerjinin yüzde 95’i ısıya dönüşürken yüzde 5’i ışık enerjisine dönüşür. Floresan lambalar içerisinde soy gaz ve cıva buharı bulunan modellerdir. Cam kenarında ise fosfor tabakası bulunur. Daha fazla ışık yayar. Led lambalar ise günümüzdeki en popüler aydınlatma araçlarıdır. Elektrik enerjisinin büyük bölümünü ışığa çevirir. Bu nedenle de verimi yüksek kullanımları vardır.

   3.) Sigorta

   Elektrik araçlarının fazla elektrik akımı çektiğinde akımı kesmek için sigorta kullanılmaktadır. Sigortalar devreye seri olarak bağlanmaktadır. Kısa devre oluştuğunda da elektrik akımını kesmek için kullanılabiliyor. Sigortalar iki çeşittir. Birincisi eriyen telli sigortalardır. Fazla akım geçtiğinde tel erir. Bu şekilde elektrik devresinden akım geçmez. Elektrikli araçlarda ve otomobillerde bu çeşit sigortalar yer alır. İkinci olarak manyetik sigortalardır. Bunlar içinde elektromıknatıslar bulunur. Fazla akım olduğunda metal şeridi kendine çeker. Devreden akım geçmez. Çok pratik kullanımları nedeni ile çokça tercih edilir.

   4.) Elektrik Enerjisinin Hareket Enerjisine Dönüşümü

   Hareket Enerjisi Nedir?

   Hareket halindeki cisimler hareket enerjisine sahiptir. Yuvarlanan bir top, koşan bir atlet, akan su hatta yüzen balinada bile hareket enerjisi bulunur. Elektrik enerjisi, güneş enerjisi, kimyasal enerji, nükleer enerji gibi hareket enerjisi de bir enerji çeşididir. Kinetik enerji olarak ta adlandırılır. Çevremizdeki her cismin belli bir kinetik enerjisi bulunur. Cismin sürati ile doğru orantılı olarak kinetik enerji artar ya da azalır.

   Elektrik enerjisini hareket enerjisine çevirmek için elektrik motorları gereklidir. Su pompası, çamaşır makinesi, matkap, vantilatör, mikser gibi araçlarda elektrik motorları kullanılmaktadır. Elektrik motorunun içinde elektromıknatıs yer almaktadır.

   5.) Hareket Enerjisinin Elektrik Enerjisine Dönüşümü

   Hareket enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren araçlara jeneratör denilmektedir. Bisiklet gibi araçlarda ise enerji üretmek için dinamo kullanılmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Basit Elektrik Devresi Elemanları - 4. Sınıf | Vitamin İlkokul - Konu Anlatımları

  Elektrik Devresi Nedir? Birlikte Basit Elektrik Devresi Yapalım

  Elektrik Devresi Nedir? Birlikte Basit Elektrik Devresi Yapalım

  Herkese merhabalar! Bu yazımızda elektrik devresi kurmanın temellerinden bahsedeceğiz. Bu süreçte elektrik devresinin ne olduğunu ve farklı elektrik devre türlerini öğrenerek kendi elektrik devremizi kuracağız. Yazının devamında kuracağımız devreler için gerekli malzemelerin yer aldığı elektrik deney setine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Malzemeleri ayrı ayrı satın almak isterseniz bu linklerden faydalanabilirsiniz:

  Elektrik Devresi Elemanları Nelerdir?

  Güç Kaynağı: Bir elektrik devresine gerekli enerjiyi sağlayan elemana güç kaynağı (üreteç) denir. Televizyon kumandasına takılan bir pil, arabaya bağlana akü, fön makinesinin bağlandığı priz birer güç kaynağı olarak değerlendirilebilir. Bir güç kaynağı olan pilin yerleştirildiği devre elemanına ise pil yatağı adı verilir.

  Bağlantı Kablosu: Bir devredeki elemanları birbirine bağlayan iletken parçalara bağlantı kablosu denir. Bağlantı kabloları bakır, demir, gümüş altın gibi elektriği ileten maddelerden yapılır.

  Anahtar: Devreden akım geçmesini sağlayan veya durduran devre elemanıdır. Evlerimizde ışığı açıp kapamak için kullandığımız anahtar örnek gösterilebilir.

  Direnç: Devreden geçen akıma karşı direnç gösteren devre elemanlarıdır. İhtiyaca göre farklı değerlerde olanları bulunmaktadır. Ayrıca, potansiyometre adı verilen devre elemanı ayarlanabilir bir dirençtir. Örneğin, devreye bağlı lambanın parlaklığını kontrol edilmesini sağlayabilir. Ohm yasası doğrultusunda, devredeki direnç arttıkça akım azalır. Ohm yasası ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan, dirençler hakkında daha fazla bilgiye ise buradan ulaşabilirsiniz.

  Lamba (Ampul): Devredeki elektrik enerjisini ısı ve ışık enerjisine çeviren devre elemanıdır. Evlerimizde kullandığımız ampuller örnek gösterilebilir. Ampulün takıldığı devre elemanına ise duy adı verilir.

  Kondansatör: Kondansatörler(sığaçlar) ya da diğer ismiyle kapasitörler, elektrik enerjisini elektrik alan olarak depolayan iki uçlu bir devre elemanlarıdır. Temelde iki adet iletken plakanın arasına yalıtkan bir madde koyulması ile elde edilir. Güç kaynağı devrelerinde filtrelemede, rezonans devrelerinde istenilen frekansı üretmede ve güç aktarım hatlarında gerilim düzenlenmesi ve güç akışının kontrolünde kullanılırlar. Kondansatörler hakkında daha detaylı bilgiye buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

  Diyot: Diyot, akımın yalnızca bir yönden geçmesini sağlayan bir devre elemanıdır.

  LED: LED, Light Emitting Diode (Türkçesi ışık yayan diyot) sözcüklerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Günlük hayatta, göstergelerde ve ışıklandırmalarda sıklıkla kullanılır. LEDler ile ilgili daha fazla bilgiyi buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

  Basit Bir Elektrik Devresi Nasıl Yapılır?

  Basit bir elektrik devresi yapmak için pil, pil yatağı, bağlantı kablosu, anahtar, duy ve ampul kullanacağız. Öncelikle ampulü duya, pilleri de pil yatağına yerleştirerek başlayabiliriz. Daha sonra, pil yatağından çıkan kablolardan birini duyun bir bağlantı noktasına bağlayın. Duyun diğer bağlantı noktasına bağlantı kablosu bağlayın ve bu kablonun diğer ucuna da anahtarın bir ucuna bağlayın. Son olarak, anahtarın boşta kalan ucuna bağlantı kablosu bağlayın ve kablonun diğer ucunu pil yuvasının boştaki ucuna bağlayarak devreyi tamamlayın. Bittiğinde kurulan basit elektrik devresi şu şekilde görünecektir:

  Görsellerde de görüldüğü üzere anahtar kapalıyken devreden akım geçer ve ampul ışık verir. Öte yandan, anahtar açıldığında devreden akım geçişi sonlanır ve bu sebeple ampul ışık vermez.

  Şimdi sıra devreye bir ampul daha eklemeye geldi. Burada karşımıza iki seçenek çıkıyor: Seri bağlantı ve paralel bağlantı.

  Seri Elektrik Devresi Nasıl Kurulur?

  Yukarıda kurduğumuz devreyi seri bağlı bir devreye dönüştürmek için yeni ampulü devreye şu şekilde ekleyelim:

  Seri bağlantı olarak adlandırılan bu bağlantı türünden lambaların biri söküldüğünde devre bölüneceğinden ve akımın ilerleyeceği bir yol kalmayacağından tüm ampuller söner. Ayrıca, ampul sayısı arttıkça ampullerin parlaklığı azalır. Bunun sebebi, seri bağlı devrelerde gerilimin ampuller arasında paylaştırılmasıdır.

  Paralel Elektrik Devresi Nasıl Kurulur?

  İkinci ampulü aşağıda görüldüğü şekilde devreye eklersek paralel bağlantı kurmuş oluruz:

  Paralel bağlantı olarak adlandırılan bu bağlantı türünde lambalardan birinin sökülmesi halinde akım diğer ampulün bağlı olduğu koldan ilerlemeye devam eder bu nedenle sökülen ampul dışındaki ampuller yanmaya devam eder. Ayrıca, eklenen ampul sayısı arttıkça lambaların parlaklığında bir değişiklik olmaz ancak pil daha hızlı biter. Bunun sebebi her koldaki gerilimin aynı olmasıdır.

  Piezo Elektrik Devresi Nedir? Nasıl Kurulur?

  Piezo elektrik, kristal yapıda bir malzemeye basınç uygulandığında elektrik oluşması olayıdır. Kuartz, turmalin, çinko oksit gibi malzemelere uygulanan basınç sonucunda malzeme içindeki kristal yapıda + ve – yükler ortaya çıkar ve bu sayede elektrik üretilir. Oluşturduğu elektrik enerjisi oldukça düşük olsa da günlük hayatımızda çakmak, mikrofon gibi eşyalarda piezo elektrikten faydalanılmaktadır. Biz de kuracağımız piezo elektrik devresi sayesinde, piezodan elde ettiğimiz elektrik enerjisini bir LED ile ışık enerjisine dönüştüreceğiz.

  Piezo elektrik devresi kurmak için LED, piezo disk, kondansatör, diyot ve bağlantı kablosuna ihtiyacımız olacak. Malzemeleri temin edebileceğiniz sayfalara üstlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  Piezo elektrik devresini aşağıda görüldüğü şekilde kuruyoruz.

  Devreyi kurarken LEDin, kondansatörün, piezo diskin ve diyotların yönüne dikkate edin, + ve – bacakları doğru bağladığınıza emin olun.

  Piezo diskinden üretilen elektrik alternatif akım (AC) formunda yani dalgalı bir yapıdadır. LEDi yakmak için ise doğru akıma (DC) ihtiyacımız vardır. Bu nedenle, 4 diyot kullanılarak yapılan köprü diyot yöntemi ile alternatif akımı doğru akıma çeviriyoruz.

  Ayrıca, LEDe paralel olarak bir kondansatör bağlıyoruz. Bu, alternatif akımdan doğru akıma çevirdiğimiz elektrik akımındaki iniş çıkışları engellemeye ve daha stabil bir akım elde etmeye yarıyor. Ayrıca piezoya basınç uygulamayı bıraktığınızda kondansatörde depolanan enerji LEDi kısa bir süre daha yakabiliyor. Kullandığınız kondansatörün boyutuna göre depolayabildiği enerji, dolayısıyla da şarj etme ve LEDi yakmaya devam etme süresi de değişkenlik gösterecektir.

  Kurmuş olduğun devrede piezo diske vurduğunuzda LEDin yandığını göreceksiniz.

  Bu yazımızda elektrik devre malzemeleri, basit elektrik devresi kurma, seri- paralel bağlantı, piezo elektrik gibi pek çok önemli konuda fikir edinmiş olduğunuzu umuyorum. Daha sonraki yazılarda görüşmek üzere, hoşçakalın 🙂

  Yazı kaynağı : maker.robotistan.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap