Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  devlet hava meydanları uçuş bilgileri

  1 ziyaretçi

  devlet hava meydanları uçuş bilgileri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü - Uçuş Bilgileri Sorgulama

  UÇUŞ REHBERİM, 3 AYDA 44 BİN CİHAZA İNDİRİLDİ

  UÇUŞ REHBERİM, 3 AYDA 44 BİN CİHAZA İNDİRİLDİ

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Uçuş Rehberim Uygulamasının 3 ayda yaklaşık 44 bin cihazda kullanılmaya başlandığını bildirdi. 

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, modern altyapısı ve kullanışlı ara yüzüyle yolcu ve kullanıcı dostu olan DHMİ Uçuş Rehberim uygulamasının, yolcuların seyahat ve iletişim ihtiyaçlarını çağın gereklilikleri doğrultusunda karşılamak üzere sürekli geliştirilmeye devam ettiğini bildirdi.

  - Uçuş Rehberim, 3 ayda 44 bin cihaza indirildi 

  Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından geliştirilen Uçuş Rehberim uygulamasının, 3 ayda yaklaşık 44 bin cihazda kullanılmaya başlandığını açıklayan Bakanlık, uygulamanın mevcut durumda aktif olarak yaklaşık 44 bin cihazda çalıştığını; Uçuş Rehberim üzerinden bugüne kadar yaklaşık 50 bin kişinin uçuş takibi yaptığını, 6 bin kişinin ücretsiz internet hizmetinden faydalandığı ve 1300 kişinin ise HES Kodu sorgulama işlemi gerçekleştirdiğini bildirdi.

  2020 yılı Kasım ayı içerisinde Uçuş Rehberim uygulamasına iki yeni özelliğin eklendiğini bildiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Bakanlık üzerinden alınan web servis ve HES kodu sorgulama hizmeti ile vatandaşların havalimanları hakkındaki görüş ve önerilerini hızlıca iletebildikleri Çek-Gönder hizmetinin devreye alındığını bildirdi.  Vatandaşların havalimanlarında mobil uygulama üzerinden sunulan 2 gigabayta kadar ücretsiz internetten faydalanabileceğini belirten Bakanlık, gönderilecek anlık bildirimler sayesinde yolcuların uçuşu kaçırma problemlerinin de ortadan kalktığını bildirdi.

  - İç navigasyon hizmetinin sunulması ve Havada Anlık Uçuş Takibi uygulamasının devreye alınması planlanıyor

  Bakanlık, bu yılın ilk yarısında tüm havalimanları için kat planları üzerinden iç navigasyon hizmetinin sunulması ve Havada Anlık Uçuş Takibi (Flight Radar) uygulamasının da devreye alınmasının planlandığını bildirdi.

  Ekim ayında devreye alınan “Uçuş Rehberim” ile kullanıcılar, Facebook Messenger'dan, DHMİ Uçuş Bilgi Sistemi'ne mesaj, Twitter'dan, @dhmiucusbilgi hesabına mention ve Turkcell Bip üzerinden DHMİ Uçuş Bilgi Sistemi Uygulaması'na mesaj göndererek uçuş bilgilerine ulaşabiliyor.

  Uçuş Rehberim uygulaması Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun da katıldığı, Esenboğa Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde düzenlenen törenle 15 Ekim 2020 tarihinde hizmete girmişti.

  Yazı kaynağı : www.dhmi.gov.tr

  Uçuş Kontrol Hakkında

  Dünyada ve Türkiye’de Uçuş Kontrolün Kısa Geçmişi

  Yıllar boyunca uçuş kontrol bir çok isim almıştır: hava yolu devriyesinden, hava yolu uçuş kontrolü, kolaylık uçuş kontrolü ve sonunda uçuş kontrol. Kavram, hava yolu sistemi kadar eski olup 1920’lere kadar inmektedir. 1940’ın sonlarına kadar uçuş kontrol hizmetleri, uçuş kontrol ekipmanını, hava aracıyla uçuş kalibrasyonunu, avionik desteği ve kalibrasyonunu ve bir ülkenin hava sahası sisteminin güvenliğini sağlamak için gerekli diğer hizmetleri kapsamıştır.
  4 Nisan 1947'de Uluslararası Sivil Havacılık Örgütünün (ICAO) kurulmasıyla birlikte uçuş kontrol de resmiyet kazanmıştır.
  Türkiye’de uçuş kontrol, 1959 yılında ABD'li ekip tarafından başlatılmıştır. Türk tescilli bir uçak ve Türk uçuş ekibi
  ile birlikte 19.02.1963'te ilk kez ulusal uçuş kontrol hizmeti verilmiştir. 1993'te Yarı Otomatik Uçuş Kontrol Sistemi (SAFIS) ile hizmet verilmeye başlanmıştır.

  22 Nisan 2009 tarihinde ABD den  satın alınan 2 adet yeni Cessna Citation XLS ( TC-LAC veTC-LAD) uçağı ABD den Türkiye’ye uçurularak getirilmiştir. Uçaklar NSM 3000 model Tam Otomatik Uçuş Kontrol Sistemi (AFIS) ile teçhiz edilmiş olup, bu sistem Lazer Kamera ve Uydu Tabanlı çalışarak, ILS CAT I-II-III, VOR, DME, NDB, RNAV, Radar, Visual Aids (PAPI, ALS) haberleşme sistemlerinin uçuş kontrolünü yapabilmektedir. Uçuş kontrol hizmeti halen bu uçaklar ile yürütülmektedir.

  Ayrıca Genel Müdürlüğümüz merkez teşkilatında 26 Şubat 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe giren yeniden yapılanma kapsamında, uçuş kontrol faaliyetleri Uçuş Kontrol Şube  Müdürlüğü ve Hava Araçları Teknik  Şb.Md.lüğü’nce işbirliği içerisinde sürdürülmektedir.

  Uçuş Kontrol ve Hava Seyrüsefer Yardımcısı

  Hava seyrüsefer yardımcılarının (HSY'lerin) havadan kontrolü, çok iyi eğitilmiş uçuş ekiplerinin ustalıklarını
  gerekli kılan iki parçalı bir etkinliktir. İlk bölümü, elektromanyetik sinyalin, yani tıpkı bir radyo istasyonu gibi seyrüsefer yardımcısının yayın sinyalinin ve görsel yardımcıların değerlendirilmesidir. Bu sinyaller, ICAO standartlarına göre denetlenir. Hava seyrüsefer yardımcısı (HSY),pist üzerindeki havacılık amaçlı çizgiden uydu sistemide dahil olmak üzere elektronik ve görsel olarak hava araçlarının iniş,kalkış ve uçuşun diğer aşamalarında yararlanılan tüm kolaylıkları(facilities) içerir .

  Neden Uçuş Kontrol?

  Kısaca VOR, NDB, ILS ve DME gibi İngilizce kısaltmalarla belirtilen HSY’ler elektronik yardımcılar olup bu
  tip yardımcılardan elektromanyetik sinyallerin uygun yayılıp yayılmadığı havadan yapılacak kontrollerle anlaşılabilir.
  Ayrıca PAPI, ALS kısaltmalarıyla belirtilen elektriksel-görsel yardımcıların da yapılacak uçuşlarla denetlenmesi gerekir. Uçuş kontrol, bu havadan denetim gerekliliğinin sonucudur. Bununla birlikte elektronik yardımcılar uygun test donatısı vasıtası ile yerden de denetlenebilir. Yerden kontrol havadan kontrole göre daha uygun ve daha az maliyetlidir. Yerden kontrolün tüm bu üstünlüklerine karşın, özellikle elektronik HSY’lerin performans ölçümlerinin çoğu ancak havadan yapılabilmektedir. Kesintisiz hizmet vermek zorunda olan elektronik HSY’lerin kendi kendilerini denetleyen, en küçük bir aksaklıkta ve yayın bozulmasında uyarı vererek sistemi kendiliğinden kapatan monitörleri vardır. Ancak monitörler sadece yakın çevresini kontrol edebilir.
  Bunun ötesinde yayının doğruluğu,çevre şartlarından etkilenip etkilenmediği veya girişimlerin (enterferans ) olup olmadığı hakkında bilgi veremezler.
  Bunlardan dolayı özel donanımlı uçağa ve bu yayınları değerlendirebilecek eğitimli ve yetişmiş uçuş ekibine
  gerek vardır.

  Devletin Uçuş Kontrol Yükümlülüğü

  ICAO üyesi devletler, tüm hava sahasının ve yere dayalı aletli uçuş usullerinin havadan denetimi boyunca
  ve elektromanyetik sinyalleri yasal olarak geçerli kılma / onaylama sırasında kendine düşen gereklilikleri yerine getirirler.
  Türkiye’de uçuş kontrol hizmeti Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) Hava Seyrüsefer Dairesi
  Başkanlığı’na bağlı Uçuş Kontrol Şube Müdürlüğü’nce yürütülmektedir. Hava Kuvvetleri Komutanlığı da kendi sistemi içindeki HSY'lerin uçuş kontrolünü yürütmektedir.
  Uçuş Kontrol Şube Müdürlüğü ,
  (21.10.2019) halen toplam 366 adet elektronik HSY’yi ve 110 adet görsel (elektrikli) HSY’yi periyodik olarak kontrol etmektedir. (Bunlarla ilgili tablo aşağıda sunulmuştur.)

  Uçuş Kontrol Şube Müdürlüğü,  belirtilen HSY’lerin dışında kalan ve SSR veya PSR kısaltmalarıyla belirtilen
  radarların,VHF/UHF iletişim frekanslarının, yaklaşma/pist/taksiyolu ışıklarının da havadan kontrolünü gerçekleştirmektedir. Uçuş Kontrol Şube Müdürlüğü zaman zaman da frekans girişimlerini tespit ederek önlemler alınmasını sağlamaktadır.

  ELEKTRONİK HSY

  GÖRSEL (ELEKTRİKSEL) HSY

  Uçuş kontrol için kullanılan sistemler, her üç ayda bir kalibre edilerek bunların doğru ve hassas ölçme yeteneğinin devamlılığı sağlanmaktadır.

  Uçuş Kontrol Tipleri


  Beş çeşit uçuş kontrol vardır:


  1. Yer Seçimi Kontrolü (Site Evaluation Inspection)

  Bir elektronik hava seyrüsefer yardımcısının kalıcı olarak kurulması için önerilen yerin uygunluğunu saptamak için yapılan uçuş kontroldür. Bu kontrol için taşınabilir yer kolaylıkları, örneğin Mobil VOR kullanılabilir. Bunların denendiği yerde olumlu sonuç alınırsa kalıcı bir yapı ve sistem kurulur. Tersi durumda başka bir yer aranır.  2.İlk Hizmete Verme Kontrolü (Commissioning Inspection)
  Hava seyrüsefer yardımcısının/sisteminin performansı (çalışma başarımı) konusunda tam bilgiyi elde etmek ve yardımcının/sistemin kendi kullanım (işletme) gereklerini destekleyip desteklemeyeceğini saptamak için    düzenlenen kapsamlı uçuş kontroldür. Bu en uzun süreli bir kontrol biçimidir. Bu kontrol sonucunda elektronik veya görsel bir HSY ya hiçbir kısıtlama (tahdit) konmadan ya da bir kısıtlama konularak hizmete verilir. Eğer  kısıtlama varsa bu durum kullanıcılara (pilotlara, işletmecilere) bir notam (havacılara duyuru) ile hizmet öncesinde bildirilir.
  3. Periyodik Uçuş Kontrol (Periodic Inspection)
  Hizmete verilmiş bir seyrüsefer yardımcısının/sistemin standartları karşılamayı sürdürüp sürdüremeyeceğini
  ve kullanım (işletme) gereklerini destekleyip desteklemeyeceğini saptamak üzere belli aralıklarla yürütülen
  uçuş kontroldür. Eğer HSY, ilk hizmete verme kontrolü sırasındaki performans ile çalışıyorsa bir sonraki periyodik kontrol tarihine kadar yeniden hizmete verilir. ICAO gereklerine aykırı veya tolerans dışı bir durum saptandığında HSY, bu durum giderilinceye kadar hizmete verilmez.

  Günümüzde uygulanan periyodik kontrol sıklıkları şöyledir:

  4. Özel Uçuş Kontrol (Special Inspection)
  Normal periyodik aralık dışında yapılan kontroldür. Sistemlerin, alt sistemlerin ya da tek başına seyrüsefer yardımcısının performans niteliklerini saptamak/değerlendirmek için yapılan uçuş kontroldür. Başlıca özel kontrol tipleri,   kaza sonrası kontrol, yeniden yapılandırma kontrolüdür. Genellikle HSY bakım personelinin veya Kaza Anket Heyetinin Başkanının isteği üzerine yapılır.

  5. Gözetim Kontrolü (Surveillance Inspection)
  Hizmete verilmiş sistemlerin, seyrüsefer yardımcılarının tek tek bileşenlerinin, aletle uçuş usullerinin ya da hizmetlerin sürekli gözlemlenmesidir. Bu kontrol, olağan uçuş etkinlikleri/seyrüsefer sırasında gözlemlenen hava seyrüsefer yardımcılarının tek tek bileşenlerinin nokta kontrollerini de kapsar. Nokta Kontrolü (Spot Check), belirsiz aralıklarla, uçuş kontrol ekibiyle birlikte yapılan uçuş kontroldür. Gözetim Kontrolüne şunlar örnek verilebilir: Pistlerin, taksi yollarının durumu, boyalı işaretler, yönlendirme levhaları, kararmış ya da kırık pist veya mania ışıkları, iletişimler, havaalanlarında tehlikeli bir durum oluşturan ya da HSY’nin performansını (çalışma başarımını) olumsuz etkileyebilecek inşaat etkinliği ve benzerleri.
  Eğer gözetim kontrolünde bir tolerans dışı veya tatmin edici olmayan bir durum bulunursa bunun için rapor hazırlanır ve gerekirse NOTAM bilgisi verilir.

  Hava Sahası Standartları ve Kalibrasyonu İçin Uluslararası Komite (ICASC)
  Hava Sahası Standartları ve Kalibrasyonu İçin Uluslararası Komite (ICASC), uçuş kontrol konusunda düzenleyici, teknik, işletmesel ve ticari bilgi alışverişi  sürekliliğini sağlamada ön ayak olmak üzere, ilki 1984’te gerçekleştirilen ve  iki yılda bir Uluslararası Uçuş Kontrol Sempozyumu yapmaktadır. Türk Uçuş Kontrol ekipleri tarafından, bu sempozyuma  2006 yılından itibaren ilgili personel planlanmak suretiyle katılım sağlanmaktadır. ​​​​​​

  Yazı kaynağı : www.dhmi.gov.tr

  DHMİ Uçuş

  DHMİ UÇUŞ BİLGİLERİ

  Devlet hava meydanları işletmesi uçuş bilgileri (uçak iniş kalkış gecikme ve iptal durumu) müdürlüğün internet sitesi ve yeni çıkan mobil uygulaması ile öğrenilebiliyor. Yabancı firmalara ait havayolu şirketleri ve Türk havayolu firmaları (Onur Air, THY, Pegasus, AtlasJet gibi) tüm uçuşlar ekranlardan izlenebiliyor.

  Böylelikle DHMİ uçuşların gerçekleşme, gecikme, iptal gibi anlık son durumlar cep telefonu ile de takip edilebiliyor.

  Havaalanlarının Yurt içi ve Yurt dışı uçuş bilgileri mobil uygulaması; AppStore, Android ve Windows Markette ücretsiz olarak mevcut.

  Aşağıdaki linklerde havalimanı pist, apron, taksi yolu, günlük meteorolojik durum ve havaalanı ile ilgili genel bilgiler de bulunmakta.

  İç Hat / Dış Hat – İniş (Gelen) / Kalkış (Giden)

  Uçak İç hatlar-Dış Hatlar, iniş-kalkış (gelen-giden yolcu) saatleri , diğer rötar ve iptal bilgilerini bağlantıları takip ederek sorgulamak ve öğrenmek için ilgili ildeki havaalanı bağlantısını izlemeniz yeterli. (Farklı sayfada açılacaktır)

  Yazı kaynağı : www.bilgileri.org

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap