Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  devler gibi eserler bırakmak için karıncalar gibi çalışmak gerekir en yakın atasözü

  1 ziyaretçi

  devler gibi eserler bırakmak için karıncalar gibi çalışmak gerekir en yakın atasözü bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Devler gibi eserler bırakmak için karıncalar gibi calismak gerekir. Bu özdeyişi anlamca en yakın - Eodev.com

  Devler gibi eserler bırakmak için karıncalar gibi calismak gerekir. Bu özdeyişi anlamca en yakın - Eodev.com

  Cevap:C)

  Açıklama:

  En iyi seçersen sevinirim ayrıca beni takip eder misin? :)

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Devler gibi eserler bırakmak için karıncalar gibi çalışmak gerekir Bu özdeyişe anlamca en yakın atasözü - Eodev.com

  Devler gibi eserler bırakmak için karıncalar gibi çalışmak gerekir Bu özdeyişe anlamca en yakın atasözü - Eodev.com

  Merhaba :)

  - Emekle , çalışmakla ilgili bir atasözüdür.

  Bu nedenle cevap C şıkkıdır.

  Başarılar Diliyorum.

  #Gecesonsuz

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Devler gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmak lazım. | Karıncalar, Güzel söz, Özlü sözler

  Devler gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmak gerekir. Necip Fazıl Kısakürek Devler gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmak.

  ... konulu sunumlar: "Devler gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmak gerekir. Necip Fazıl Kısakürek Devler gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmak."— Sunum transkripti:

  1 Devler gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmak gerekir. Necip Fazıl Kısakürek Devler gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmak gerekir. Necip Fazıl Kısakürek

  2

  3  Bugün kalbimi çok kırdığının farkında değil misin? (İncitmek anlamında)  Bugün kırdığın beşinci bardak. (Parçalamak anlamında)  Bugün kalbimi çok kırdığının farkında değil misin? (İncitmek anlamında)  Bugün kırdığın beşinci bardak. (Parçalamak anlamında)

  4

  5 Çok anlamlılık Dildeki kelimelerin çeşitli anlam değişmeleri, benzetmeler, mecazlar, deyiş aktarmaları vs. yolu ile farklı anlamlara gelecek şekilde kullanılması ile çok anlamlılık ortaya çıkar. Yukarıda verdiğimiz “kırmak” sözcüğü buna örnektir. Yazılışları aynı olan “kırmak” kelimeleri farklı anlamlarda kullanılmıştır. Bu da çok anlamlılık demektir. Çok anlamlılık Dildeki kelimelerin çeşitli anlam değişmeleri, benzetmeler, mecazlar, deyiş aktarmaları vs. yolu ile farklı anlamlara gelecek şekilde kullanılması ile çok anlamlılık ortaya çıkar. Yukarıda verdiğimiz “kırmak” sözcüğü buna örnektir. Yazılışları aynı olan “kırmak” kelimeleri farklı anlamlarda kullanılmıştır. Bu da çok anlamlılık demektir.

  6 1. Sözcükte Anlam Özellikleri a. GerçekAnlam/Tem elAnlamGerçekAnlam/Tem elAnlam b. Yan Anlam c. Mecaz Anlam d. Terim AnlamYan AnlamMecaz AnlamTerim Anlam 2. Sözcükler Arası Anlam İlişkileri a. Eşsesli Kelimeler (Sesteş) b. Zıt Anlamlı Kelimeler (Karşıt) c. Eş Anlamlı Kelimeler (Anlamdaş) d. Yakın Anlamlı KelimelerEşsesli Kelimeler (Sesteş)Zıt Anlamlı Kelimeler (Karşıt)Eş Anlamlı Kelimeler (Anlamdaş)Yakın Anlamlı Kelimeler 3. Sözcük Anlamıyla İlgili Temel Kavramlar a. Genel ve Özel Anlamlı Sözcükler b. Somut ve Soyut Sözcükler c. Nitel ve Nicel Anlamlı Sözcükler d. Ad Aktarması e. Dolaylama f. Güzel Adlandırma g. Deyim Aktarması(Duyular Arası Aktarım)Genel ve Özel Anlamlı SözcüklerSomut ve Soyut SözcüklerNitel ve Nicel Anlamlı SözcüklerAd AktarmasıDolaylamaGüzel AdlandırmaDeyim Aktarması 4. Söz Öbeklerinde Anlam a. Deyimler b. Atasözleri c. İkilemeler d. Yansıma SözcüklerDeyimlerAtasözleriİkilemelerYansıma Sözcükler

  7 GERÇEK ( TEMEL ) ANLAM

  8  Sıcakta bu kadar durursan burnun kanar tabii.  Konuşurken elini ve kolunu biraz rahat bırak.  Bu kırdığın kaçıncı bardak?  Bu dolabın içi neden boş?  Benimle konuşurken yüzüme bak.  Su güneşin altında bekleye bekleye epey ısınmış.  Yemek çok sıcak, soğumasını bekle.  Kâğıdın kenarı çok keskin, elini kesmesin dikkat et.  Bu yatak çok sert, belimizi ağrıtır.  Şekeri fazla mı koydun, çok tatlı olmuş.  Yemeğe biraz acı koyar mısın?

  9 YAN ANLAM YAN ANLAM

  10 Bir sözcüğün ilk anlamından çok uzaklaşmadan kazandığı yeni anlamdır. Sözcük ilk anlamına bir benzerlik ilgili ile veya çağrışım yapacak şekilde bağlı olmalıdır. Sözcüğün ilk anlamını çağrıştırmalıdır. Genelde insandan doğaya aktarım şeklinde karşımıza çıkar. Ayrıca bir sözcüğün birden çok yan anlamı olabilir.

  11  Makinenin kolu bozulmuş.  Kapının kolu kırıldığı için yenisini taktık.  Ev denize bakıyor. (Ev yön olarak denize cephe olduğu için “bakmak” sözcüğü yan anlamda kullanılmıştır.)  Eline biraz para sıkıştırıp savmış başından.  Yol ağzında inebilir miyim?  Çanta ağzına kadar parayla doluydu.  Masanın ayaklarındaki vidalar gevşemiş.  Lavabonun altına dirsek almaya gidiyorum.  Senin için henüz boş bir kadromuz yok.  Bakın çocuklar, İstanbul Boğazı’ndan geçiyoruz.

  12 Sözcüğün ilk anlamından tamamen uzaklaşarak kazandığı yeni anlamdır mecaz anlam. Sözcük ilk anlamından uzaklaşarak yeni bir anlam kazanmıştır. Mecaz anlamlı sözcükler genelde “akla yatmayan, akıl dışı” sözcüklerden oluşur.

  13  O kadar kibirli ki burnundan kıl aldırmıyor. (kibirli anlamında)  İşe alacağın adama dikkat et, eli uzun biri olması. (hırsız anlamında)  Onun ağzı iyi laf yapar, benden söylemesi. (güzel söz söyleyen anlamında)  Söylediğin sözler boğazımda düğümlendi. (ağlamak isterken ağlayamamak)  Bana çok sert davranıyor. (incitici davranmak)  Bırak bu ayakları kardeş. (bahane bulmak)  Bu davranışınla gözümden düştün. (itibarını kaybetmek)  Söylediği sözler bana çok ağır geldi. (üzücü gelmek)  Beni kırdığın için benden özür dilemelisin. (incitmek)  Çok sıcak kanlı bir adamdı. (samimi anlamında)

  14

  15  Bu şiirin ölçüsü 7’li hece ölçüsüdür. (“Ölçü” sözcüğü edebiyat alanına ait terim anlamda kullanılmıştır.)  Ölçü birimlerimiz Cumhuriyetle birlikte değişmiştir. (“Ölçü” sözcüğü gerçek anlamda kullanılmıştır.)  Bu sefer ölçüyü gerçekten kaçırdı. (“Ölçü” sözcüğü mecaz anlamda kullanılmıştır. )

  16

  17  UYARI  Bir sözcüğün terim anlamda kullanılıp kullanılmadığını anlamak için cümledeki anlamına mutlaka bakın ve ona göre karar verin.  Üçgenin iç açılarının toplamı 180 derecedir. (Terim anlamda)  Bu olaya bakış açınızı değiştirmelisiniz. ( Yan anlamda)  UYARI  Bir sözcüğün terim anlamda kullanılıp kullanılmadığını anlamak için cümledeki anlamına mutlaka bakın ve ona göre karar verin.  Üçgenin iç açılarının toplamı 180 derecedir. (Terim anlamda)  Bu olaya bakış açınızı değiştirmelisiniz. ( Yan anlamda)

  18  YGS Türkçe Sözcükte Anlam Çıkmış Soru Analizi  Biliyorsunuz sözcükte anlam konusu müfredatımızda “Sözcükte ve söz öbeğinde anlam” başlığıyla geçer. Bu sebeple YGS Türkçede ve LYS Edebiyatta ve diğer sınavlarda çıkacak sorularda sözcük ve söz öbeği şeklinde karşımıza gelecektir. Şimdi gelebilecek soru kalıplarına bakalım:sözcükte anlam  – Bu parçada “……………………” sözüyle anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?  – Parçada geçen “………………….” sözüyle sanatçıya ait hangi özellik belirtilmek istenmiştir?  – Parçada geçen altı çizili sözle anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?  – Aşağıda verilen cümlelerden hangisi ayraç () içindeki anlamını karşılamamaktadır?  – Boş bırakılan yere aşağıdaki deyimlerden hangisi getirilmelidir?  – Yukarıda verilen sözle aşağıdaki kavramlardan hangisi ilişkilidir/ ilişkilendirilemez?  – Numaralı cümlelerin hangisinde/altı çizili söz öbeklerinin hangisinde mecazlı bir söyleyiş yoktur?  – Yukarıdaki paragrafta boş bırakılan yere düşüncenin akışına göre hangisi getirilmelidir?  YGS Türkçe Sözcükte Anlam Çıkmış Soru Analizi  Biliyorsunuz sözcükte anlam konusu müfredatımızda “Sözcükte ve söz öbeğinde anlam” başlığıyla geçer. Bu sebeple YGS Türkçede ve LYS Edebiyatta ve diğer sınavlarda çıkacak sorularda sözcük ve söz öbeği şeklinde karşımıza gelecektir. Şimdi gelebilecek soru kalıplarına bakalım:sözcükte anlam  – Bu parçada “……………………” sözüyle anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?  – Parçada geçen “………………….” sözüyle sanatçıya ait hangi özellik belirtilmek istenmiştir?  – Parçada geçen altı çizili sözle anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?  – Aşağıda verilen cümlelerden hangisi ayraç () içindeki anlamını karşılamamaktadır?  – Boş bırakılan yere aşağıdaki deyimlerden hangisi getirilmelidir?  – Yukarıda verilen sözle aşağıdaki kavramlardan hangisi ilişkilidir/ ilişkilendirilemez?  – Numaralı cümlelerin hangisinde/altı çizili söz öbeklerinin hangisinde mecazlı bir söyleyiş yoktur?  – Yukarıdaki paragrafta boş bırakılan yere düşüncenin akışına göre hangisi getirilmelidir?

  19

  20 Eş Sesli Kelimeler (Sesteş Sözcükler)

  21 Topa vururken elimi çok kötü incittim. El elin eşeğini türkü çağırarak ararmış. (Bu iki örneğe baktığımızda iki örnekte de “el” sözcüğünün kullanıldığını görüyoruz. Ancak birinci cümlede el sözcüğü insana ait bir organ, ikinci cümlede ise “yabancı” anlamında kullanılmıştır. Yazılışları aynı anlamları farklı olduğu için eş sesli sözcüktür diyoruz. ) Topa vururken elimi çok kötü incittim. El elin eşeğini türkü çağırarak ararmış. (Bu iki örneğe baktığımızda iki örnekte de “el” sözcüğünün kullanıldığını görüyoruz. Ancak birinci cümlede el sözcüğü insana ait bir organ, ikinci cümlede ise “yabancı” anlamında kullanılmıştır. Yazılışları aynı anlamları farklı olduğu için eş sesli sözcüktür diyoruz. )

  22  “Bu kart hatunun, bu içi dışı pörsük kadının hâlâ piyasa yeri araması beni çıldırtıyor.” – H. E. Adıvar (Kart sözcüğü yaşlı anlamında kullanılmıştır.) Ona bir giriş kartı çıkaralım da rahat girsin. (Kart sözcüğü basılı kâğıt anlamında kullanılmıştır.)  Bir bardak çay alabilir miyim? (Çay sözcüğü içilecek bir tür sıvı anlamında kullanılmıştır.) Gençken bu çayda az mı yüzdük? (Nehir, akarsunun küçüğü demektir.)  Ayakkabı bağın çözülmüş; dikkat et, düşme. Bağ bozumu ne zaman biliyor musunuz?  Sınavdan yüz aldı diye nasıl da seviniyor. Bu şekilde davranırsan bir daha yüzümü göremezsin.

  23 Şapkalı harfler eş sesli sözcük olarak alınmaz. Örneğin:  Sabahtan beri bekliyorum hâlâ gelen giden yok.  Halamı kahvaltıya çağıralım mı? Şapkalı harfler eş sesli sözcük olarak alınmaz. Örneğin:  Sabahtan beri bekliyorum hâlâ gelen giden yok.  Halamı kahvaltıya çağıralım mı?

  24 Sesteş sözcüklerle yapılan söz sanatına “cinas”, kafiyeye “cinaslı kafiye”, aşağıdaki gibi manilere de “cinaslı mani” denir.

  25

  26 Zıt Anlamlı Sözcüklere Örnekler Büyük-küçük, ileri-geri, aşağı-yukarı, acı-tatlı, sert-yumuşak, doğru-eğri, doğru-yanlış, büyüklük-küçüklük, üst-alt, iç-dış, var-yok, açık- kapalı, açık-koyu, vb.

  27 Dikkat ederseniz yukarıda yazdığım örneklerde “doğru” ve “açık” sözcüklerini koyu renkte yazdım. Bu sözcüklerin iki farklı zıt sözcükleri bulunuyor. Çünkü zıtlık yani karşıtlık sözcüğün cümlede kazandığı anlama göre değişebilir. Hemen aşağıdaki örneğimize bakalım: Dikkat edersen oradaki ağaç doğru durmuyor. (Zıttı “eğri” sözcüğüdür.) Benimle lütfen doğruları konuş. (Zıttı “yalan” sözcüğüdür.) Dikkat ederseniz yukarıda yazdığım örneklerde “doğru” ve “açık” sözcüklerini koyu renkte yazdım. Bu sözcüklerin iki farklı zıt sözcükleri bulunuyor. Çünkü zıtlık yani karşıtlık sözcüğün cümlede kazandığı anlama göre değişebilir. Hemen aşağıdaki örneğimize bakalım: Dikkat edersen oradaki ağaç doğru durmuyor. (Zıttı “eğri” sözcüğüdür.) Benimle lütfen doğruları konuş. (Zıttı “yalan” sözcüğüdür.)

  28 Bir eylemin olumsuzu onun zıttı değil olumsuzudur. “Gelmek” sözcüğünün zıttı “gelmemek” değil, “gitmek”tir. Bir eylemin olumsuzu onun zıttı değil olumsuzudur. “Gelmek” sözcüğünün zıttı “gelmemek” değil, “gitmek”tir.

  29

  30 Aynı varlığı, düşünceyi, davranışı karşılayan sözcüklerdir. Tek başlarına veya cümle içerisinde birbirilerinin yerine koyulduğunda anlamda değişme olmaz. Eş anlamlılık genellikle yabancı dillerden dilimize girmiş sözcükler ile bizim dilimizdeki sözcükler arasında olur. Siyah-kara, al-kırmızı, öğrenci-talebe, okul- mektep, öğretmen- muallim, bencil-egoist, deniz-derya gibi. Eş anlamlılık genellikle yabancı dillerden dilimize girmiş sözcükler ile bizim dilimizdeki sözcükler arasında olur. Siyah-kara, al-kırmızı, öğrenci-talebe, okul- mektep, öğretmen- muallim, bencil-egoist, deniz-derya gibi.

  31  Eş anlamlılık bazen de kökeni Türkçe iki sözcük arasında olabilir.  İşitmek-duymak, yollamak-göndermek, küçük- ufak gibi.  Eş anlamlılık bazen de kökeni Türkçe iki sözcük arasında olabilir.  İşitmek-duymak, yollamak-göndermek, küçük- ufak gibi.

  32  İki sözcüğün anlamdaş sayılabilmesi için aynı cümlede birbirinin yerine kullanılabilir olması gerekiyor.  Kara en sevdiğim renktir.  Yüz karası bir insansın sen.  İki sözcüğün anlamdaş sayılabilmesi için aynı cümlede birbirinin yerine kullanılabilir olması gerekiyor.  Kara en sevdiğim renktir.  Yüz karası bir insansın sen. Bu örneklere baktığımızda birinci cümledeki “kara” sözcüğü renk anlamında kullanılmış; ikinci cümlede ise deyim içerisinde olumsuz bir anlamda kullanılmış. Birinci cümledeki “kara” sözcüğünün yerine “siyah” sözcüğünü kullanabilirken ikinci cümledeki “kara” sözcüğünün yerine “siyah” ı kullanamayız. Demek ki, bir sözcüğün eş anlamlısı cümlede kazandığı anlama göre değişebilir.

  33 Yakın Anlamlı Sözcükler

  34  Aynı anlamı taşıyor gibi görünen fakat temelde aynı anlamı taşımayan sözcüklerdir. Bu sözcükler birbirine çok yakın anlam taşırlar.  Çekingen – korkak: Bu iki sözcük birbirinin yerine kullanılmaz. İkisi de bir benzer duyguları ifade eder, bir şeyi yapmak istemeyen anlamı taşır. Fakat korkaklık çekingenlikten daha ileri boyuttadır.  Yalan – yanlış: İkisi de kötü bir şeydir. Doğru olmayan şeydir. Her ne kadar aynı anlamı taşıyor gibi gözükse de birbirinden farklı anlamlar taşır.

  35  Resim – fotoğraf: Birbirinin yerine yanlış bir şekilde en çok kullanılan iki sözcük resim ve fotoğraf sözcüğüdür. Bu ikisini birbirinin yerine kullanmak anlatım bozukluğuna yol açar. Çünkü, resim çizilirken fotoğraf çekilir.  Yakın anlamlı diğer sözcükler: kırılmak-darılmak, uğraş-didinmek, azımsamak- küçümsemek, mutluluk- sevinç, istemek-dilemek gibi.  Resim – fotoğraf: Birbirinin yerine yanlış bir şekilde en çok kullanılan iki sözcük resim ve fotoğraf sözcüğüdür. Bu ikisini birbirinin yerine kullanmak anlatım bozukluğuna yol açar. Çünkü, resim çizilirken fotoğraf çekilir.  Yakın anlamlı diğer sözcükler: kırılmak-darılmak, uğraş-didinmek, azımsamak- küçümsemek, mutluluk- sevinç, istemek-dilemek gibi. Yakın anlamlı sözcüklerin birbirinin yerine kullanması “yanlış sözcük kullanımı” başlığıyla bir anlatım bozukluğu oluşturur. Yakın anlamlı sözcüklerin birbirinin yerine kullanması “yanlış sözcük kullanımı” başlığıyla bir anlatım bozukluğu oluşturur.

  36

  37 Birbiriyle ilgili bazı kavramları anlatan sözcükler bazen birbirine göre daha dar veya genel anlam taşıyabilir. Bu tarz sözcükler testlerde ve ÖSYM sorularında “özelden genele” veya “genelden özele” sıralama şeklinde karşımıza çıkar.ÖSYM Birbiriyle ilgili bazı kavramları anlatan sözcükler bazen birbirine göre daha dar veya genel anlam taşıyabilir. Bu tarz sözcükler testlerde ve ÖSYM sorularında “özelden genele” veya “genelden özele” sıralama şeklinde karşımıza çıkar.ÖSYM ÖRNEKLER  mahalle, semt, ilçe, il, bölge, ülke (özelden genele doğru sıralama)  bitki, ağaç, çam, iğne yapraklı çam (genelden özele sıralama)  şiir, edebiyat, sanat (özelden genele sıralama) ÖRNEKLER  mahalle, semt, ilçe, il, bölge, ülke (özelden genele doğru sıralama)  bitki, ağaç, çam, iğne yapraklı çam (genelden özele sıralama)  şiir, edebiyat, sanat (özelden genele sıralama)

  38 Nitel Anlam:  Herhangi bir alet ile ölçülemeyen, miktarı tespit edilemeyen, sayılamayan varlıklar için kullanılan bir anlamdır. İyi insan, önemli devlet adamı, saygın kişi gibi.  Nitel anlam sözcüğü aklımıza “Levent, çok nitelikli bir insandı.” örneğinden gelsin. Levent’in nitelikli olmasını ölçebilir misiniz? Hayır. Demek ki “nitel” anlam ölçülemeyen anlamdır. Nitel Anlam:  Herhangi bir alet ile ölçülemeyen, miktarı tespit edilemeyen, sayılamayan varlıklar için kullanılan bir anlamdır. İyi insan, önemli devlet adamı, saygın kişi gibi.  Nitel anlam sözcüğü aklımıza “Levent, çok nitelikli bir insandı.” örneğinden gelsin. Levent’in nitelikli olmasını ölçebilir misiniz? Hayır. Demek ki “nitel” anlam ölçülemeyen anlamdır. Nicel Anlam:  Miktarını tespit edebildiğiniz, sayabildiğiniz, değerini biçebildiğiniz varlıklar için kullanılan bir anlamdır. Büyük ev, küçük araba, beş taş, yüz lira, ağır torba, hafif masa gibi.  Sabahları bayat ekmekten tost yaparız. ( Ekmeğin bayat olup olmadığını dokunarak ölçebiliriz. Dolayısıyla nicel anlamlıdır.) Nicel Anlam:  Miktarını tespit edebildiğiniz, sayabildiğiniz, değerini biçebildiğiniz varlıklar için kullanılan bir anlamdır. Büyük ev, küçük araba, beş taş, yüz lira, ağır torba, hafif masa gibi.  Sabahları bayat ekmekten tost yaparız. ( Ekmeğin bayat olup olmadığını dokunarak ölçebiliriz. Dolayısıyla nicel anlamlıdır.)

  39  Bizim kızı isteyen çocuk çok ağır birisi. Nerede nasıl davranacağını biliyor. ( Ağırlık burada ölçülebilen bir özellik değildir. Dolayısıyla nitel anlamlıdır.)  Çok terbiyeli bir kız yetiştirmişsin. (Terbiyelilik ölçülemeyeceği için nitel anlamlıdır.  Bizim kızı isteyen çocuk çok ağır birisi. Nerede nasıl davranacağını biliyor. ( Ağırlık burada ölçülebilen bir özellik değildir. Dolayısıyla nitel anlamlıdır.)  Çok terbiyeli bir kız yetiştirmişsin. (Terbiyelilik ölçülemeyeceği için nitel anlamlıdır.

  40 Ad Aktarması / Mecaz-ı Mürsel / Düz Değişmece Bir sözcüğün herhangi bir benzetme amacı güdülmeden bir başka sözcük yerine kullanılmasıdır. Benzerlik dışında bir ilgi ile kurulur. Birkaç farklı şekilde yapılır:

  41  Ayaklarını çıkarmadan içeri girme sakın! (Çıkarılacak olan ayak değil ayakkabıdır. Burada ayak söylenerek ayakkabı kastediliyor. İç dış ilişkisi sebebiyle ad aktarması yani mecaz-ı mürsel vardır. )  O tabağın hepsi bitecek ona göre. ( Tabak denerek içindeki yemek kastediliyor. İç dış ilişkisi ile ad aktarması vardır. )  Ayaklarını çıkarmadan içeri girme sakın! (Çıkarılacak olan ayak değil ayakkabıdır. Burada ayak söylenerek ayakkabı kastediliyor. İç dış ilişkisi sebebiyle ad aktarması yani mecaz-ı mürsel vardır. )  O tabağın hepsi bitecek ona göre. ( Tabak denerek içindeki yemek kastediliyor. İç dış ilişkisi ile ad aktarması vardır. )  Bey, sobayı yak da ısınalım. (Yanacak olan soba değil içindeki odun ve kömürdür. )  Bu çuvalı da ayıklayalım mı? (Çuval derken içindeki pirinç kastediliyor.)  Bey, sobayı yak da ısınalım. (Yanacak olan soba değil içindeki odun ve kömürdür. )  Bu çuvalı da ayıklayalım mı? (Çuval derken içindeki pirinç kastediliyor.)

  42 Parça – Bütün İlişkisi:  Ünlü raket yarın Yozgat’a geliyor. (Raket derken tenisçi kastediliyor.)  Sanki iki göz bizi izliyor. (Göz derken insan kastediliyor.) Parça – Bütün İlişkisi:  Ünlü raket yarın Yozgat’a geliyor. (Raket derken tenisçi kastediliyor.)  Sanki iki göz bizi izliyor. (Göz derken insan kastediliyor.) Sanatçı – Eser İlişkisi:  Tanpınar okumayı çok severim. (Tanpınar’ın romanları kastediliyor.)  Zeki Müren dinlemeyi çok severim. (Zeki Müren’in şarkılarını) Sanatçı – Eser İlişkisi:  Tanpınar okumayı çok severim. (Tanpınar’ın romanları kastediliyor.)  Zeki Müren dinlemeyi çok severim. (Zeki Müren’in şarkılarını)

  43 Yer, Yön, Bölge – İnsan İlişkisi:  Ankara bu konuda çok karamsar düşünüyor. (Ankara’daki meclis)  Sivas bugün kan ağlıyor. (Sivas’ta yaşayan halk.) Yer, Yön, Bölge – İnsan İlişkisi:  Ankara bu konuda çok karamsar düşünüyor. (Ankara’daki meclis)  Sivas bugün kan ağlıyor. (Sivas’ta yaşayan halk.) Neden – Sonuç İlişkisi:  Çok şükür ki bereket yağıyor. (Yağmurun yağması sonucu ekinlerde bolluk ortaya çıkar bu da bereket sözcüğü ile ilişkilendirilir. Bu sebeple yağmur yağıyor yerine bereket yağıyor sözüyle ad aktarması yapılmıştır. Neden – Sonuç İlişkisi:  Çok şükür ki bereket yağıyor. (Yağmurun yağması sonucu ekinlerde bolluk ortaya çıkar bu da bereket sözcüğü ile ilişkilendirilir. Bu sebeple yağmur yağıyor yerine bereket yağıyor sözüyle ad aktarması yapılmıştır.

  44  Bir sözcükle ifade edilecek varlık veya kavramı anlatımı güzel hale getirmek amacıyla birden fazla sözcükle ifade etmektir. Dolaylama örnekleri dilimizde sınırlıdır. Bu sebeple örnekleri birkaç kere tekrar etmeniz çıkabilecek sorularda doğru cevabı hızlı bir şekilde bulmanızı sağlayacaktır.  ÖRNEKLER  File bekçisi = kaleci  Yavru vatan = Kıbrıs  Hayat arkadaş = eş  Vatan şairi = Namık Kemal  Vatan borcu = askerlik  Beyaz altın = pamuk  Kara elmas = kömür  Ata sporu = güreş  Altın bilezik = meslek  ÖRNEKLER  File bekçisi = kaleci  Yavru vatan = Kıbrıs  Hayat arkadaş = eş  Vatan şairi = Namık Kemal  Vatan borcu = askerlik  Beyaz altın = pamuk  Kara elmas = kömür  Ata sporu = güreş  Altın bilezik = meslek

  45  Söylendiği zaman insanda tiksinti, korku veya olumsuz duygular, düşünceler uyandıracak sözcükleri direkt söylemek yerine güzel bir biçimde farklı sözcüklerle söylemektir.  UYARI  Her güzel adlandırma aynı zamanda bir dolaylama örneğidir. Ancak her dolaylama bir güzel adlandırma örneği değildir.  Söylendiği zaman insanda tiksinti, korku veya olumsuz duygular, düşünceler uyandıracak sözcükleri direkt söylemek yerine güzel bir biçimde farklı sözcüklerle söylemektir.  UYARI  Her güzel adlandırma aynı zamanda bir dolaylama örneğidir. Ancak her dolaylama bir güzel adlandırma örneği değildir.

  46 İnsandan Doğaya Aktarma  İnsana ait bir özelliğin tabiattaki varlıklara aktarılmasıdır.  Duvarlar bana bir şey anlatmaya çalışıyor. (“Bir şeyler anlatmak” insana ait bir özelliktir. Burada bu işi duvar yaptığı için insandan doğaya aktarma vardır.  Kitap okunmamış yaprakları ile bana sesleniyordu adeta. (“Seslenmek” insana ait bir özelliktir. Kitaba bu özellik yüklenmiş ve insandan doğaya aktarma yapılmıştır.) İnsandan Doğaya Aktarma  İnsana ait bir özelliğin tabiattaki varlıklara aktarılmasıdır.  Duvarlar bana bir şey anlatmaya çalışıyor. (“Bir şeyler anlatmak” insana ait bir özelliktir. Burada bu işi duvar yaptığı için insandan doğaya aktarma vardır.  Kitap okunmamış yaprakları ile bana sesleniyordu adeta. (“Seslenmek” insana ait bir özelliktir. Kitaba bu özellik yüklenmiş ve insandan doğaya aktarma yapılmıştır.)

  47  İnsandan doğaya aktarım edebi sanatlardan “TEŞHİS” sanatının ve bazen de “İNTAK” sanatının karşılığıdır. Ayrıca şöyle de bir kuralımız vardır: “Kişileştirmenin olduğu her yerde kapalı istiare vardır.” Bu kurala göre insandan doğaya aktarmanın olduğu her yerde kapalı istiare (eğretileme) sanatı da vardır.  Bulutların keyfi kaçmış gibi görünüyor.  Sandalyede horon tepiyor havası var.  İnsandan doğaya aktarım edebi sanatlardan “TEŞHİS” sanatının ve bazen de “İNTAK” sanatının karşılığıdır. Ayrıca şöyle de bir kuralımız vardır: “Kişileştirmenin olduğu her yerde kapalı istiare vardır.” Bu kurala göre insandan doğaya aktarmanın olduğu her yerde kapalı istiare (eğretileme) sanatı da vardır.  Bulutların keyfi kaçmış gibi görünüyor.  Sandalyede horon tepiyor havası var.

  48

  49 Doğadan Doğaya Aktarma  Burada da doğaya ait bir özelliğin yine doğadaki bir başka varlıkta kullanılmasıdır.  Kargaburnu, köpek balığı, büyük ayı yıldızı, kuş burnu. (Buradaki örneklere baktığımızda hepsinde tabiata ait iki varlığın özeliğini bir arada kullanmış.)  Burada da doğaya ait bir özelliğin yine doğadaki bir başka varlıkta kullanılmasıdır.  Kargaburnu, köpek balığı, büyük ayı yıldızı, kuş burnu. (Buradaki örneklere baktığımızda hepsinde tabiata ait iki varlığın özeliğini bir arada kullanmış.)

  50  İnsanın bir duyusuna ait özelliğin başka bir duyusuna aktarılmasıdır.  Sokaktan acı bir fren sesi duyuldu. (Burada fren sesi derken duyma organı devreye girer. Ancak fren sesinin acı olması ile birlikte tatma duyusuna ait bir özelliğin işitme duyusuna aktarıldığını görebiliriz.)  İnsanın bir duyusuna ait özelliğin başka bir duyusuna aktarılmasıdır.  Sokaktan acı bir fren sesi duyuldu. (Burada fren sesi derken duyma organı devreye girer. Ancak fren sesinin acı olması ile birlikte tatma duyusuna ait bir özelliğin işitme duyusuna aktarıldığını görebiliriz.)  Mutfaktan keskin bir koku geliyordu. ( Keskinlik dokunma duyusuna aittir ancak burada kokuya yüklenmiş. Yani dokunma duyusu ile koklama duyusu arasında aktarım yapılmış. )  Mutfaktan keskin bir koku geliyordu. ( Keskinlik dokunma duyusuna aittir ancak burada kokuya yüklenmiş. Yani dokunma duyusu ile koklama duyusu arasında aktarım yapılmış. )

  51 Deyimler

  52 Deyim Örnekleri  * Aşağıdaki deyim örnekleri Türk Dil Kurumu’nun Deyimler Sözlüğü’nden alınmıştır.Türk Dil Kurumu  başı ağrımak: sorunu olmak, sıkıntı içinde bulunmak. kafa bulmak: alay etmek.  kafa eskitmek: zihni yoran sorunlarla sürekli uğraşmak: ?Ne gücünü aşan meseleler için çene yormaya, kafa eskitmeye niyeti vardı ne de kendi başarısızlıkları için suçlu aramaya…? -T. Buğra.  kafa patlatmak: bir konu üzerinde pek çok düşünmek: ?Sen sabahtan akşama kadar rahat rahat oturuyorsun, ben kafa patlatıyorum.? -H. E. Adıvar. ayağı (ayakları) dolaşmak: yürürken telaştan ayakları birbirine takılmak. Deyim Örnekleri  * Aşağıdaki deyim örnekleri Türk Dil Kurumu’nun Deyimler Sözlüğü’nden alınmıştır.Türk Dil Kurumu  başı ağrımak: sorunu olmak, sıkıntı içinde bulunmak. kafa bulmak: alay etmek.  kafa eskitmek: zihni yoran sorunlarla sürekli uğraşmak: ?Ne gücünü aşan meseleler için çene yormaya, kafa eskitmeye niyeti vardı ne de kendi başarısızlıkları için suçlu aramaya…? -T. Buğra.  kafa patlatmak: bir konu üzerinde pek çok düşünmek: ?Sen sabahtan akşama kadar rahat rahat oturuyorsun, ben kafa patlatıyorum.? -H. E. Adıvar. ayağı (ayakları) dolaşmak: yürürken telaştan ayakları birbirine takılmak.

  53  Adam adamdır olmasa da pulu, eşek eşektir atlastan olsa çulu: İnsanın değeri zengin olmakla artmaz, asıl olan insanlığıdır.  At, adımına göre değil, adamına göre yürür. :Atın yürüyüşü binicisinin yönetimine bağlı olduğu gibi bir işin gidişi de iş başındakinin bilgisine ve çabasına bağlıdır.  At ölür meydan (nalı) kalır, yiğit ölür şan (namı) kalır. : Yaşarken iyi işler yapmalı, iyi bir ad bırakılmaya çalışılmalıdır.  Acemi katır kapı önünde yük indirir.: Beceriksiz ve anlayışsız kişi kendisine yaptırılan işi en önemli yerinde bırakır.  Adam adamdır olmasa da pulu, eşek eşektir atlastan olsa çulu: İnsanın değeri zengin olmakla artmaz, asıl olan insanlığıdır.  At, adımına göre değil, adamına göre yürür. :Atın yürüyüşü binicisinin yönetimine bağlı olduğu gibi bir işin gidişi de iş başındakinin bilgisine ve çabasına bağlıdır.  At ölür meydan (nalı) kalır, yiğit ölür şan (namı) kalır. : Yaşarken iyi işler yapmalı, iyi bir ad bırakılmaya çalışılmalıdır.  Acemi katır kapı önünde yük indirir.: Beceriksiz ve anlayışsız kişi kendisine yaptırılan işi en önemli yerinde bırakır.

  54  Yavaş yavaş  Usul usul  Hızlı hızlı  Aşağı yukarı  Gide gele  Yapa yapa  Abur cubur  Ivır zıvır  Palas pandıras  Kılık kıyafet  Cicili bicili  güzel güzel  Yavaş yavaş  Usul usul  Hızlı hızlı  Aşağı yukarı  Gide gele  Yapa yapa  Abur cubur  Ivır zıvır  Palas pandıras  Kılık kıyafet  Cicili bicili  güzel güzel  Anlamı kuvvetlendirmek, pekiştirmek ve anlatıma güzellik katmak için oluşturulan söz gruplarıdır. İkilemeler aynı sözcüklerin tekrarı, zıt sözcüklerin yan yana gelmesi gibi farklı şekillerde oluşturulur.

  55  Tabiat taklidi olan seslere yansıma sesler denir. Bazı teorilere göre yansıma seslere dilin ilk sesleri denmiştir. Doğadaki sesleri, hayvan seslerini vs. taklit eden insan zamanla kendi dilini öğrenmiştir.  UYARI  Yansıma sözcükler “isim soylu sözcükler”dir. Yansıma sözcüklerden gelen sorular genelde “yansımadan türemiş eylem veya isim” şeklinde karşınıza gelebilir. Bu soru türlerine mutlaka dikkat edin. Tuzaklı bir sorudur.  Hırlamak, havlamak, cızlamak, fısıldamak, fısıltı, horultu, horuldamak, patırtı.  UYARI  Yansıma sözcükler “isim soylu sözcükler”dir. Yansıma sözcüklerden gelen sorular genelde “yansımadan türemiş eylem veya isim” şeklinde karşınıza gelebilir. Bu soru türlerine mutlaka dikkat edin. Tuzaklı bir sorudur.  Hırlamak, havlamak, cızlamak, fısıldamak, fısıltı, horultu, horuldamak, patırtı.

  56 ÇAĞDAŞ YURT TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ÖĞRETMENİ

  Yazı kaynağı : slideplayer.biz.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap