Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  desyrel 100 mg nedir kullanıcı yorumları

  1 ziyaretçi

  desyrel 100 mg nedir kullanıcı yorumları bilgi90'dan bulabilirsiniz

  desyrel

  desyrel

  desyrel

  desyrel

  1. (yazar: gelarusan) adlı yazarın vermiş olduğu ukte.

  İlaçla alakalı başlığı ararken denk geldim, ne zaman açılmış bir ukte olduğunu bilmiyorum.

  *İlaca gelecek olursam, genellikle uyku sorunu yaşayanlara verilen ilaç. aynı zamanda antidepresan olarak geçer.

  ben 50mg lık paketi yarım yarım olacak şekilde, 1 haftadır kullanıyorum. doktor ilk bu ilacı yazdığında uyku sorunuma cevap olacağına inanmamıştım. mucize gibi geldi hayatıma resmen. aylardır çözüm bulamadığım, düşünmekten deli gibi uykum olsa da uyuyamama derdime derman oldu, uyku hasretimi giderdi.

  reçetesiz de satılıyormuş yalnız bir antidepresan olduğu ve ciddi yan etkiler gösterebileceği için doktor kontrolünde kullanılması daha doğru olacaktır.

  Yazı kaynağı : www.suslusozluk.com

  Desyrel Nedir? Ne İçin Kullanılır?

  Desyrel Nedir? Ne İçin Kullanılır?

  İçindekiler

  Desyrel, bir antidepresan ilaç çeşidi olup majör depresyonun kaygı, iştah bozukluğu, uykusuzluk, dikkat eksikliği gibi başlıca semptomlarını ortadan kaldırmak için kullanılır. Serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) ilaç grubuna ait olan Desyrel, en kısa sürede etki sağlayan antidepresan ilaçların başında gelir. Bu nedenle de farklı ilaç kullanımlarında sonuç alamayan hastaların tedavisinde alternatif olarak kullanılabilir. Mutlaka bir psikiyatrist kontrolünde ve ancak reçete ile alınması mümkündür. Bireysel kararlarla kullanılmaya başlaması son derece tehlikeli sonuçlar ortaya çıkarabilir.

  Depresyon semptomları ilaç tedavisi ile ortadan kalksa bile nedenleri anlamak ve ortadan kaldırmak için terapi desteğinin alınması da çok önemlidir. Antidepresan tedavisinin yanı sıra bir terapiye ihtiyaç duyuyorsanız, Psikologofisi üzerinden deneyimli isimlerle görüşmeye hemen başlayabilirsiniz. Sesli ya da görüntülü gerçekleştireceğiniz terapi seansları ile hayatınızdaki sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

  Desyrel Nedir? 

  Desyrel, majör depresyon ve kaygı bozukluğu tedavisinde kullanılan, seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) ilaç grubuna ait reçeteli olarak alınabilen etkin bir antidepresandır. Etken maddesi trazodon olan Desyrel, beyindeki doğal bir kimyasal olan ve kişinin ruh halini dengeleyen serotoninin salgılanmasını sağlar. Böylece depresyon ve anksiyetebozukluğunun semptomlarını ortadan kaldırır.

  Desyrel’in en bilindik özelliği neredeyse bir hafta kadar kısa bir süre içinde etkisini göstermeye başlamasıdır. 50 mg ve 100 mg’lık tablet formunda satılan ilaç ancak doktor reçetesiyle alınabilir. Diğer tüm antidepresanlar gibi doktor dışında herhangi birinin  tavsiyesi üzerine kullanılması doğru değildir.

  Desyrel Ne İçin Kullanılır?

  Desyrel, majör depresyonun neden olabileceği belirli semptomların ortadan kalkması için aktif olarak kullanılır. Bu semptomlar;

  Halk arasında sıkça telaffuz edildiğinden diğer psikolojik hastalıklar kadar ciddiye alınmasa bile dünyada en sık görülen psikolojik hastalıklardan biri depresyondur. Kişinin tüm hayatını etkisi altına alan depresyon ancak doğru tanı ve tedavi ile çözüme ulaşılabilir. Özellikle depresyon tedavisinde kullanılan antidepresanlar da bu sebeple çok önemlidir. Depresyon hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için “Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri ve Türleri Nelerdir?” içeriğimizi okuyabilirsiniz.

  Desyrel Nasıl Kullanılır?

  Desyrel Doz Hesabı

  Yetişkinler için önerilen günlük başlangıç dozu 75 ya da 150 mg’dır. Bu doz da genellikle yemeklerden sonrasına bölünmüş olarak ya da uykudan önce tek seferde alınır. Günlük alınabilecek maksimum doz 300 mg’dır. Ancak doza hastalığın şiddetine göre psikiyatristiniz karar vererek, tedavi süresince doz değişikliklerine gidebilir. Tedavinin ne kadar süreceği de yine doktor tarafından belirlenir.

  18 yaşından küçüklerde kullanılması uygun değildir. İlerleyen yaşlarda ise önerilen başlangıç dozu günlük 100 mg’dır. Psikiyatrist ihtiyaç durumunda bu dozu kademeli olarak yavaş yavaş artırabilir. Ancak ilerleyen yaşlarda tek doz kullanımda 100 mg üzerine çıkmak doğru değildir.

  Desyrel’i önerilenden yüksek dozda kullanmak çeşitli yan etkileri ortaya çıkarabilir. Düzensiz kalp atışı, uyku sorunları, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma gibi yan etkilerin yanı sıra kişi aşırı doz alımından nöbet de geçirebilir. Tavsiye edilen dozdan fazla Desyrel kullanıldığında hemen doktora bilgi verilmesi ve gerekli durumlarda hastanenin acil servisine başvurulması gerekir.

  Desyrel Yan Etkiler

  Bu yaygın görülen yan etkilerin yanı sıra nadiren görülen ancak daha ciddi yan etkileri de vardır. Bunlardan birinin görülmesi durumundan ilaç kullanımın hemen bırakılması ve doktora başvurulması gerekir;

  Desyrel Hangi İlaçlarla Kullanılamaz?

  Desyrel ile birlikte kullanılmaması gereken ilaçlardan bir kısmı şu şekildedir; 

  Eğer düzenli kullanılan başka bir ilaç varsa mutlaka doktora bilgi verilmesi gerekir. Ayrıca, alkol de hem ilaç ile etkileşime girdiği hem de depresan olduğu için ilaç kullanılırken tüketilmemelidir. Alkol, Desyrel’in baş dönmesi, uyku hali ve konsantre olma zorluğu gibi yan etkilerini de önemli ölçüde artırır.  

  Kimler Desyrel Kullanmamalı?

  Yukarıda belirtilen durumlar hakkında psikiyatristin mutlaka bilgilendirilmesi gerekir. Bu durumlarda risk fayda oranını hesaplaması gereken kullanan kişi değil ancak alanında uzman bir doktordur. 

  Online terapi almak, uzmanlarımız ve platformumuz hakkında daha fazla bilgi edinmek için 15 dakikalık ücretsiz seanslarımıza hemen başvurabilirsiniz.


   

  Yazı kaynağı : www.psikologofisi.com

  DESYREL NEDİR? YAN ETKİLERİ NEDİR? » Çevrimiçi Terapi

  DESYREL NEDİR? YAN ETKİLERİ NEDİR? » Çevrimiçi Terapi

  DESYREL YAN ETKİLERİ NELERDİR ?

  Desyrel ağız kuruluğu, görme bulanıklığı, bağırsak hareketlerinde bozulma, idrar akımında gecikme, göz içi basıncı artması gibi antikolinerjik yan etkileri, mevcut trisiklik antidepressan ilaçlarınkine oranla çok daha hafif ve seyrektir. İstenmeyen etkiler, genellikle günde 300 mg’dan yüksek dozlarda ve tedavinin ilk birkaç haftasında görülmekte, zamanla dozun azaltılması veya tarifenin değiştirilmesiyle önlenebilmekte ve oldukça nadiren tedavinin kesilmesini gerektirmektedir.

  Sinir sistemiyle ilişkili yan etkiler, sık olarak tedavinin ilk haftasında görülür ve özellikle uyku hali şeklinde olur. Diğerleri arasında baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, yorgunluk, odaklanma güçlüğü, sinirlilik, öfke, uykusuzluk halinde meydana gelir kronik nöbetler, kabus gibi durumlar nadiren bildirilmiştir.

  Seksüel sistemle ilişkili olarak libido azalması bildirilmiştir. Ayrıca cilt döküntüsü, kaşıntı, kilo alma veya verme, kulak çınlaması, ödem, konuşma güçlüğü, aritmi nadiren görülebilir.

  Tabletin her ilaçta olduğu gibi hastaların bünyesine de bağlı olarak çıkan bazı yan etkileri de bulunmaktadır. Bu nedenle bu yan etkilerin olmaması için doktor kontrolünde alınması gerekmektedir.

  Desyrel yan etkileri ise şu şekilde sıralanmaktadır.

  KİMLERİN DESYREL KULLANMASI UYGUN DEĞİLDİR ?

  Desyrel, hamile/emziren kadınlar veya çocuklar ile Trazodon’a aşırı duyarlılık reaksiyonu göstermiş hastalar tarafından kullanılmamalıdır.18 yaşından küçüklerin kullanılması uygun değildir. Belirli yaş düzeyinden sonra psikiyatrist ihtiyaç durumda dozu seviyeli bir şekilde yavaş yavaş artırabilir. Alkol bağımlısı ya da uyku ilacı kullanıyorsanız ilaç kullanımını tavsiye edilemez.

  DESYREL DOZAJ VE YÖN KULLANIMI NASIL OLMALIDIR ?

  Desyrel’i yemekle birlikte veya ayrı olarak ağızdan bir bardak su ile alınız. Bu ilacı kesmekten, ezmekten veya çiğnemekten kaçının. İlacı reçete edildiğinden daha sık almayınız. Doktorunuzun tavsiyesi dışında almayı bırakmayınız. İlacın yardımcı olması için zamana ihtiyacı olabilir. Sizin için uygun dozla ilgili olarak doktorunuza danışın.

  DESYREL TABLET NASIL KULLANILIR ?

  Trazodon kullanmaya başlamadan önce eczacınızın verdiği  ilaç kılavuzunu okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Bu ilacı , doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız. Uyuşukluk probleminiz varsa ve günde 1 doz alıyorsanız yatmadan önce alınız .

  Her gün 2 doz alıyorsanız, 1 dozu yatmadan önce  almanız yardımcı olabilir . Doktorunuzun talimatlarını dikkatlice takip edin. Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Yan etki riskinizi azaltmak için doktorunuz size düşük dozda başlayabilir ve dozunuzu kademeli olarak artırabilir.

  Bu ilacı tam olarak reçete edildiği şekilde alın. Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı reçete edilenden daha sık almayın. Durumunuz daha hızlı düzelmez ve ciddi yan etki riski artabilir. Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı reçete edildiği şekilde almaya devam edin.

  Hatırlamanıza yardımcı olması için, her gün aynı saatlerde alın. Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı kesmeyiniz. İlaç aniden kesilirse kaygı, ve uyku sorunları oluşabilir. Bu ilacın tam etkilerini fark etmeniz 2 ila 4 hafta sürebilir. Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza söyleyin.

  DESYREL KULLANIM ALANLARI NELERDİR ?

  Desyrel 50 mg tablet özellikle majör depresyon tedavilerinde çok etkili bir ilaç olup, buna bağlı olarak anksiyete bozukluklarının tedavisinde de en çok kullanılan bir ilaçtır.

  Buna bağlı olarak Desyrel kullanım alanları şunlar olmaktadır;

  DESYREL İLE BİRLİKTE KULLANILMAMASI GEREKEN İLAÇLAR NELERDİR ?

  Desyrel tablet en etkili olan ilaçlardan birisi olup, başka ilaçlarla birlikte kullanılması istenmeyen bir takım sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle tablet kullanımlarında, hastaların eğer kullandıkları ilaçlar var ise doktorlarına bildirmesi önem taşımaktadır.

  Buna bağlı olarak AIDS ilaçları, Mantar İlaçları, Hipertansiyon ilaçları, Sakinleştirici ilaçlar, Kan sulandırıcı ilaçlar ve Epilepsi ( SARA ) ilaçları alınmamaktadır. Aynı zamanda tabletin sarı kantaron içeren ilaçlarla ve yiyeceklerle birlikte alınmaması ön görülmektedir. Bu tedavi sürecinde kesinlikle alkol tüketilmemelidir.

  Tüketilirse hastalarda şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi odaklanma gibi bazı benzeri nedenler ortaya çıkabilmektedir.

  Yazı kaynağı : www.cevrimiciterapi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap