Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ders calisirken muzik dinlemek zararli mi

  1 ziyaretçi

  ders calisirken muzik dinlemek zararli mi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Müzik Dinleyerek Ders Çalışmak Gerçekten Verimli mi?

  Ders çalışma yöntemlerinin belki de en tartışmalı olanıdır, müzik dinleyerek ders çalışmak.  Bir taraf müzik dinlerken derse odaklanılamayacağını, dolayısıyla ders çalışmanın verimsiz olacağını savunurken diğer taraf da tam tersi müziğin ritminden ötürü odaklanmanın daha kolay olduğunu savunuyor.

  Peki, müzik dinleyerek ders çalışmak gerçekten verimli mi?

  Beynimizin karmaşık bir çalışma şekli olmasına karşın gerçekte bir durum esnasında beyin sadece tek bir şeye odaklanır.  Bize her ne kadar içinde bulunduğumuz iki durumla da başa çıkabiliyoruz gibi gözükse de işin aslı öyle değil.

  Şöyle ki özellikle ders çalışmaya başladığımız sırada fonda müzik varsa beynimiz çalıştığımız konuya odaklanmak için daha yüksek performans  sergiler. Dikkat edersek aslında bunu o anda biz de anlayabiliriz. İlk başta her ne kadar dinlediğimiz müziğin ritmine uyarak çalışsak da bir sure sonra müziği duymamaya çaba göstererek okumaya çalışırız.

  “Ben müzikle çalışınca daha iyi anlıyorum.”

  Bu birçok öğrencinin düştüğü yanılgılardan biridir. Aslında müzik burada anlamamızı kolaylaştırmaktan ziyade ders çalışırken sıkılmamızı önler. Özellikle ders çalışırken dikkatini toplamakta zorlanan, çok çabuk sıkılan öğrenciler “müzikle daha iyi çalıştığını” savunurlar. Müzik, ders çalışırken can sıkıntısını bir nebze azalttığı için daha uzun süre çalışabilirler. Ders çalışma süresinin uzaması da onlara daha verimli ders çalıştıklarını düşündürtür.

  Verimli ders çalışmak, uzun saatler boyu aralıksız ders çalışmak demek değildir.

  Minimum sürede, maksimum performansın alınmasıdır önemli olan. Dolayısıyla 4 saat müzikle ders çalışıp yarım bir kavrama yerine sessiz bir ortamda 40 dakikalık etkili bir ders çalışma daha önemlidir.

  Ders çalışırken öğrencinin, odaklanmasını zorlaştıracak etkenlerden (telefon, televizyon, müzik dinleme, mesajlaşma, sohbet vb.) uzak durması, derslerdeki başarısına doğrudan katkı sağlayacaktır.

  Tüm bunlara ek olarak unutulmamalıdır ki kendini müzikle ders çalıştırmaya alıştıran öğrenciler, sınav vb. ortamlarda müziksiz kaldıklarında, gösterdikleri performans düşmektedir.

  Ders çalışırken motivasyonu arttırıcı birçok çalışma şekli bulunmaktadır. Her öğrencinin konuyu kavrama süresi, şekli farklı olmakla birlikte beynin çalışma şekli ortaktır ve beyin çalışmalar esnasında tek bir şeye odaklanarak başarıya ulaşır.

  Yazı kaynağı : www.okulistik.com

  Ders çalışırken müzik dinlenir mi?

  Ders çalışırken müzik dinlenir mi?

  SORUNUN YANITI ÖĞRENCİDE SAKLI
  Çünkü aslında bu sorunun doğru yanıtı, sadece öğrencinin kendisi tarafından verilebilir. Öncelikle her öğrenci biriciktir diyerek başlayalım. Beyne dayalı öğrenme ismini verdiğimiz kuram bunu her beyin biriciktir olarak ifade ediyor. Kendi öğrenmemizi düzenlerken, en iyi yolu ararken önerileri inceleyip, “Bu benim için doğru mu?”, “Ben çalışırken işe yarıyor mu?” diye düşünmemiz gerekiyor. Ders çalışırken müzik dinlemek mi sessiz ortamda çalışmak mı sorusuna yanıt veren bazı araştırmacılar, öğrencilerin bu konuda farklı tercihleri olabileceğini, hatta bunun değiştirilmesi zor bir bireysel özellik olduğunu ifade etmişler. Yani bazılarımız için müzikle çalışmak bazılarımız için müziksiz çalışmak uygun.

  Ama müzik eşliğinde çalışmaya doğrudan karşı çıkanlarda var. Bazı bilim insanları müziğin, fonda çok kısık sesli olsa bile, kısa süreli belleği meşgul ettiğini, bu yüzden öğrenmeyi olumsuz etkilediğini, dikkati dağıttığını savunuyorlar. Şu an işte bu benim, çalışırken müzik dinlememeliyim diyor olabilirsiniz. Haklı da olabilirsiniz.

  Peki ders çalışırken müzik dinlemenin yararlı olduğunu savunanlar ne diyor? Bazı araştırmacılar müzik dinlemenin kısa süreli bellekteki etkinliğinin, engelleyici olmadığını tam tersine bu etkinliğin kodlama ve ezberlemeyi kolaylaştırdığını söylüyor. Ne yazık ki kimin daha haklı olduğunu belirlemek için daha çok araştırmaya ihtiyaç var.

  MÜZİĞİN ÖĞRENMEYE OLUMLU ETKİSİ VAR
  Aslına bakarsanız ders çalışırken müzik dinlemenin yararını ortaya koyan araştırmalar; beyin fonksiyonlarına doğrudan etkisinden çok, müziğin insan duyguları üzerindeki etkisine vurgu yapıyor. Onlara göre; rahatlatan, olumlu duygular uyandıran müzik, stresi ve kaygıyı azaltarak öğrenmeyi olumlu etkiliyor. Çünkü müziğin öğrenmeye etkisindeki beyinle ilgili kafa karıştırıcı sonuçları bir yana koyarsak stres ve kaygının öğrenmeyi olumsuz etkilediğini net olarak biliyoruz. Dinlenilen müziğin insanı mutlu, üzgün, coşkulu ya da rahatlamış hissettirebildiğini de biliyoruz. Olaya bu açıdan yaklaşarak yapılan araştırmalar, mutluluk veren ve rahatlatan müzikler dinlemenin olumsuz duygular veren ya da coşkulu müziklere ve sessiz ortama göre ders çalışma üzerinde daha olumlu etkileri olduğunu ortaya koyuyor. Yine araştırmalar sözlü değil enstrümantal müzik, hatta klasik müzik dinlememiz yönünde öneriler getiriyor. Klasik müzik sevmiyorsanız üzülmeyin. Çünkü araştırmacılar öğrencinin kendi tercih ettiği müziği dinlemesinin daha olumlu etkisi olduğunu da ortaya koyuyor. Yani sevmeyerek klasik müzik dinlemektense, sözsüz olmak koşuluyla sevdiğimiz başka bir müzik türünü dinlemek öğrenmemizde daha etkili.

  Bu çelişkili çalışmaların ışığında ders çalışırken müzik dinlemeyle ilgili önerileri şöyle maddeleştirerek netleştirelim.

  KENDİNİZİ TEST EDİN
  İstekli, dinlenmiş bir şekilde ders çalışmak üzere hazırlandınız. Ders çalışmaya uygun bir müzik açın. Müzik dikkatinizi dağıtıyor mu? Dağıtmıyorsa müzik eşliğinde çalışmak veriminizi artıracak.

  UYGUN MÜZİK SEÇİN VE ÇALIŞMAYA BAŞLAMADAN HAZIRLAYIN
  Dinlediğiniz müzikler; rahatlatıcı, sizi mutlu eden müzikler olmalı ve olabildiğince kısık sesle dinlenmeli. Ders çalışırken müzik dinleyecekseniz önceden bir dinleme listesi oluşturmanız, çalışma sırasında aynı müziği dinleyip bu defa ondan sıkılma, müzik arama gibi çalışmaktan kopmamıza neden olacak durumları ortadan kaldırır. Kısa bir internet araştırmasıyla bu amaçla hazırlanmış listelere ve müziklere ulaşabilirsiniz. Size sadece hoşunuza gidenleri seçmek kalır.

  ÇALIŞIRKEN DİNLEYEMİYORSANIZ ARA VERİNCE DİNLEYİN
  Ders çalışırken müzik dinlenmek dikkatinizi dağıtıyor, ama ders çalışırken de sıkılıyorsanız ara verdiğinizde müzik dinleyerek müziğin stres ve kaygıyı azaltıcı etkisinden yararlanabilirsiniz.

  müzik DİNLEMEDEN ÇALIŞMAYA DA KENDİNİZİ ALIŞTIRIN
  Son öneri sınava hazırlanan ve müzik dinleyerek ders çalışmayı tercih eden sevgili öğrencilere. Sınava hazırlanırken sınav koşullarını düşünerek hareket etmenizde yarar var. Yani müzik olmayan ortamda da soru çözmeye kendinizi alıştırmanız gerekiyor. Sürekli müzikle test çözüyorsanız her gün birkaç dakikadan başlayarak sessiz ortamda soru çözme çalışmaları yapmanız sınav anında zorlanmanızı engelleyebilir.

  PROF. DR. HÜLYA GÜVENÇ KİMDİR?
  Hülya Güvenç, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Eğitim Bilimleri Bölümü, Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim Dalında görev yapıyor. Çalışmalarında öğrenme - öğretme süreciyle ilgili konulara odaklanan Hülya Güvenç; aktif öğrenme sınıf yönetimi ve motivasyon konusunda birçok yayının yanı sıra bu konularda verdiği eğitimlerle de tanınıyor.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Ders Çalışırken Müzik Dinlemek

  Ders Çalışırken Müzik Dinlemek

  Ders Çalışırken Müzik Dinlemek!

  Müziğin yaşamımıza olan etkisi nedir?

  Müzik sabah, öğle, akşam yani anlayacağınız günün her saatinde bir şekilde hayatımızın içinde olan ögelerden biri. Çoğu insanı rahatlatan ve yaptığı işi keyifli hale getirmede yardımcı olan bir etken. Ders çalışırken müzik dinlemek konusu da senelerden beri tartışılan gerek münazaralara konu olan gerekse tam ders çalışacakken ‘’Dinlesem mi dinlemesem mi?’’ ikileminde bırakan bir şey. Peki müziğin ders çalışmadaki yeri gerçekten ne? Ders çalışırken müzik dinlenmeli mi? Şimdiye kadar bu konu hakkında neler yapılmış ve araştırılmış? Ve en önemlisi herkes müzik ile çalışarak odaklanıp verim alabilir mi?

  Mozart Etkisi

  Tam adı Wolfgang Amadeus Mozart olan sanatçı 1756 yılında Avusturya’da doğmuştur. Daha 3 yaşındayken piyanosunun başına geçip çalmaya başlayan bir sanatçıdır. 8 yaşına geldiğinde ise ilk senfonisini yazmıştır. 12 yaşına gelince ilk operasını tamamlamıştır.

  Ders çalışırken müzik dinlemek verimlilik konusunda yapılmış en ünlü araştırmalardan biri ‘’Mozart Etkisi’’ adı verilen klasik müzik dinlemeye dayalı araştırmadır. Bir grup araştırmacıya göre, Mozart dinlemenin insan beynini daha verimli kullanılmasına yardım ettiği ve insanı ‘’daha akıllı’’ yaptığına dair bazı sonuçlara ulaşılmıştır. Ünlü besteci Mozart’a ait parçaların, matematiksel beceride rol oynayan zihnimizin bölümlerini harekete geçirme yeteneğine dayandığı sonucuna bu araştırma sayesinde ulaşılmıştır.

  Rauscher ve arkadaşları denekleri (36 kişi) üç gruba ayırmışlardır. Bir gruba 10 dakika Mozart’ın bir eserini, bir gruba da başka bir müzik türü dinletmişlerdir. Üçüncü gruba hiçbir müzik dinletmemişlerdir. Daha sonra onlara becerileri ölçen bir etkinlik yaptırmışlardır. Bu çalışmanın sonucunda makaleye göre, öğrenciler Mozart’ı dinledikten sonra kendilerine verilen problemleri çözmede daha başarılı olmuşlardır. Bu sayede kişinin o anki matematiksel zekasını daha aktif kullandığı ve daha iyi odaklandığı iddia edilmiştir. AraştırmacılarKlasik müzik bilişsel becerileri artırıyor.” diye bir sonuç çıkarmışlardır. Bu iddia günümüzde de tartışılmaya devam edilmektedir.

  Fakat bazı araştırmacılar ders çalışırken müzik dinlemek ile verimli hale getirme sebebinin matematiksel bir yanı olmadığını, sadece iyi hissettirmesi karşılığında kişinin motivasyon artışını ortaya atarak ‘’Mozart Etkisi’’ni bir bakıma çürütmüştür.

  Yani söylenen göre ruh halini iyi yönde etkileyen müzik türleri ve şarkılar gerçekten algılama, odak ve motivasyon gibi çalışmanın temel ögelerine yardımcı şeyler olabilir.

  Ders çalışırken müzik dinlemek belirli koşullar altında dikkat dağıtıcı ve rahatsız edici konumda da olabilir.

  Araştırmacılara göre tercih edilen müzik vokalli yani içerisinde sözler bulunan türden olduğu takdirde çalışma belleğini kötü yönde etkiliyor. Okuduğunu anlamayı azaltma, sözlere takılan kafa sebebi ile derse veya odak gerektiren başka bir şeye kendini iyi bir şekilde verememe gibi problemleri ortaya çıkarıyor. Özellikle sözel dersler sırasında hem görsel hem de işitsel belleğin aynı anda kelimeleri anlaması zorlaştığı için beyin iki tarafa da kesin şekilde odaklanmıyor.

  Ayrıca yapılan deneylere göre ders çalışırken müzik dinlemek içe dönük insanlarda, dışa dönük insanlara göre daha fazla zarar verdiğinden olumsuz karşılanıyor. Bunun sebebinin ise içe dönük kişilerin aşırı uyarılmasının daha kolay olması şeklinde belirtilmektedir.

  Bill Thompson’ın Deneyi

  Avustralyalı bir araştırmacı olan Bill Thompson ve takım arkadaşları tarafından yapılmış bazı çalışmalar ruh hali ve dikkat dağınıklığının göreceli etkisini bulmaya yönelik olmuştur.

  Yaptıkları deneyde katılımcılara yavaş ya da hızlı, yumuşak ya da gürültülü klasik müzik dinletmişlerdir ve bunun sonucunda aldıkları geri dönüşler ise şöyledir.

  Sonuç: Araştırmaya katılan kişilerin hem hızlı hem de yüksek sesli müzik dinlediği zamanlarda odak performanslarında ciddi bir düşüş olduğu görülmüştür. Bu ses en basit şekilde evlerdeki elektrikli süpürge olarak örnek verilebilir.

  Bunların yanında yüksek tempolu müzikleri ders çalışmak gibi beyni yoran bir esnada dinlemek baş ağrılarına da halihazırda zemin hazırlar.

  Katılımcıların çoğunluğa göre az bir kısmında ise yüksek sesli ve hızlı müzik dinlediklerinde ortamdan soyutlanarak odaklarının arttığı tespit edilmiştir. Ama bu sayı az olması sebebi ile yüksek sesli ve hızlı müzik türleri, çalışmayı olumsuz yönde etkiliyor olarak belgelenmiştir.

  Özetlemek gerekirse ders çalışırken müzik dinlemek ile ilgili;

  Mozart Etkisi ile ilgili daha kapsamlı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

  Diğer yazılarımıza buradanulaşabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : blog.onlinekocunuz.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap