Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  derin nefes alırken sağ kaburga altında ağrı

  1 ziyaretçi

  derin nefes alırken sağ kaburga altında ağrı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kaburga ağrısı nedir? Kaburga ağrısı neden olur?

  Kaburga ağrısı nedir? Kaburga ağrısı neden olur?

  Kaburga ağrısı, genellikle göğüs kafesinin bulunduğu bölgede hissedilen hafif veya şiddetli ağrılardır. Keskin ya da donuk şekilde görülebilen bu ağrılar pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Genellikle yaralanmalar veya göğüs bölgesine alınan darbelerden sonra görülür. Fakat bazı durumlarda bu ağrılar altta yatan farklı bir sağlık sorununu da işaret edebilir. Kalp ve akciğerler, kas ve iskelet sistemi gibi vücudun farklı bölgelerine ait sorunlardan kaynaklı olarak ortaya çıkan ağrılar da kaburga ağrısı ile karıştırılabileceğinden bu konuda gereken hassasiyet gösterilmeli ve birkaç günden uzun süren ağrı halinde derhal sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır.

  Kaburga ağrısı nedir?

  Kaburga ağrıları, göğsün alt kısmında ve göbeğin üzerinde kalan kısımda tek taraflı veya çift taraflı görülebilen ağrılardır. Bu ağrılar herhangi bir darbe veya yaralanma sonrasında gelişebileceği gibi bazı durumlarda kendiliğinden veya bilinmeyen nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Halk arasında göğüs kafesi ağrısı olarak da adlandırılan bu tip ağrılar bazen sporda zorlamaya ve ani hareketlere bağlı oluşan kas ağrılarından ibaret olabileceği gibi kaburga kırığı, organ ağrıları gibi daha ciddi sorunların bir semptomu da olabilir. Ağrının ne şekilde hissedildiği de sorunun nedenine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Yaralanma ve darbelere bağlı olarak gelişen kaburga ağrıları genellikle çok daha şiddetlidir. Bu ağrılar travmadan hemen sonra veya bir süre sonra ortaya çıkabilir. Genellikle kaburga ağrıları basit ve kolaylıkla tedavi edilebilir nedenlere bağlı olarak oluşmakla birlikte bazı durumlarda ise altta yatan önemli sağlık sorunlarına bağlı olabildiğinden vakit kaybedilmeksizin muayene ve tedavi gerektirir

  Kaburga ağrısı belirtileri nelerdir?

  Kaburga ağrısı veya göğüs kafesi ağrısı, göğüs bölgesinin alt kısmı ile göbeğin üst kısmı arasında herhangi bir yerde hissedilen ağrılarla kendini gösterir. Bu ağrılar dinlenme sırasında veya hareket ederken ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda ise hareketle birlikte ağrının şiddeti artar. Son zamanlarda yapılan zorlayıcı hareketler, spor aktiviteleri, göğüs bölgesine alınan darbeler gibi bir durumun varlığında hastalar, ağrının buna bağlı olarak gelişen kaburga veya kas ağrısı olduğunu kolaylıkla anlayabileceğinden birkaç gün içerisinde iyileşmesini bekleyebilir. Fakat böyle bir durumun olmaması halinde göğüsteki ağrının kaburga ağrısı mı yoksa kalp, akciğer gibi organlara ilişkin ciddi bir sağlık sorununu gösteren bir ağrı mı olduğunun ayırt edilmesi oldukça güçtür. Yaralanma ile gelişen veya nedensiz yere ortaya çıkan kaburga ağrılarında derhal, spor veya kas zorlanmalarına bağlı olarak oluşan kaburga ağrılarında ise birkaç gün beklendikten sonra iyileşme olmaması halinde sağlık kuruluşlarında gerekli muayene ve tanı testlerinin yaptırılması gerekir.

  Kaburga ağrısı nedenleri nelerdir?

  Göğüs kafesi, 12 adet sağda 12 adet solda olmak üzere toplamda 24 kaburga kemiğinden meydana gelir. Temel işlevi ise içerisinde bulunan organları dışarıdan gelebilecek hasarlara karşı korumaktır. Vücudun sol tarafında kaburgalara yakın bölgelerde kalp, akciğer, dalak, pankreas, mide ve böbrek gibi organlar yer alırken sağ tarafta karaciğer bulunur. Bu organlardan herhangi birinde oluşan enfeksiyon, çevre doku ve organlara yayılabilir veya yansıyan ağrılar oluşturabilir. Bu da kaburga ağrısına sıklıkla neden olabilen faktörler arasında yer alır. Bununla birlikte özellikle sol tarafta hissedilen kaburga ağrıları kalp ağrısı ile sıklıkla karıştırılsa da sol tarafta hissedilen her göğüs ağrısının kalple ilgili bir problemi işaret etmediği söylenebilir. "Kaburga ağrısı neden olur?" sorusuna yanıt olabilecek diğer faktörler arasında şunlar vardır:

  Yukarıda verilen nedenler tam anlamıyla kaburga ağrısı olarak nitelendirilebilen ağrı türlerine ilişkin nedenlerdir. Fakat kalp ağrısı, akciğer ağrısı veya pankreatit, dalak enfarktüsü ve böbrek taşları gibi başka organların neden olduğu yansıyan ağrılar da kaburga ağrısına benzer belirtilerle kendini göstereceğinden göğüs kafesinde ağrı hisseden hastalar mutlaka bir hekime başvurmalıdır.

  Kaburga ağrısı teşhisi nasıl konulur?

  Sol veya sağ kaburga ağrısı şikayeti ile sağlık kuruluşlarına başvuran hastalar, öncelikle yaşadıkları ağrıyı net bir şekilde hekimlerine tarif etmelidir. Bu sırada ağrıyı hafifleten veya kötüleştiren hareketler veya pozisyonlar var ise bunlardan da bahsedilmelidir. Ağrının türü ve hissedildiği bölge, hekimin tanıyı koyabilmesi için önemli bir paya sahiptir. Tıbbi öykünün alınmasının ardından hekim tarafından yapılacak muayene sırasında da bu faktörlere ilişkin değerlendirme yapılabilir. Yaralanmalardan sonra gelişen ağrılarda veya nedensiz ağrılarda kemik ve eklemlerde bulunan kırık, çatlak ve hasar gibi sorunların teşhis edilebilmesi için röntgen incelemesi istenebilir. Bu tıbbi görüntüleme tekniği yardımıyla aynı zamanda kemiklerde bulunan anomaliler de tespit edilebilir. Aynı zamanda herhangi bir tümörün varlığından şüphelenilmesi veya bu ihtimalin araştırılması açısından manyetik rezonans (MR) görüntülemesi tekniğine de başvurulabilir. Hastanın yaşadığı kaburga ağrıları uzun bir zaman dilimine yayılmış, bir diğer deyişle kronikleşmişse bu durumun kemik hastalıklarını işaret ediyor olma ihtimali yükselir. Bu hastalıkların ve kemik kanserlerinin araştırılabilmesi için boyar madde enjeksiyonu yardımıyla kemik taraması uygulamaları yapılabilir. Sonrasında özel bir kamera yardımıyla yapılan görüntüleme ile birlikte kemik hastalıkları ve anomalileri net bir şekilde tespit edilebilir. Ağrıya neden olan sorunlar ve altta yatan hastalıklar teşhis edildikten sonra buna yönelik tedavi planı başlatılır. Bu sırada ağrıları hafifletme amacıyla semptomatik tedavilerden de yararlanılır.

  Kaburga ağrısı tedavi yöntemleri nelerdir?

  Kaburga ağrısı tedavisinin ne şekilde yapılması gerektiği, ağrıya neden olan soruna göre farklılık gösterir. Kas spazmları ve darbelere bağlı olarak oluşan kaburga çürümeleri sonucunda gelişen ağrılarda soğuk kompres ve ağrı kesici ilaç uygulamaları sıklıkla tercih edilir. Ağrı kesiciler kaburgadaki ağrıyı hafifletme konusunda yeterli gelmez ise hekim tarafından birtakım sıkıştırıcı sargılar veya korselerin kullanımı da önerilebilir. Fakat bu uygulamalar yalnızca nadir ve hekim tarafından gerekli görülen durumlarda uygulanır. Hastaların hekime başvurmadan kendi kendilerine yapacakları sargı uygulamaları bazı durumlarda hastalığı kötüleştirebilir, nefes almayı zorlaştırabilir. Hekim tarafından yapılan muayene ve tanı testleri sonucunda kemik kanseri teşhisi alan hastalarda tümörün yapısı ve yayılımı da göz önünde bulundurularak uygun onkolojik tedaviler başlatılır. Bunlar arasında radyoterapi, kemoterapi ve cerrahi operasyonlar yer alabilir. Onkolojik tedaviye başlanırken aynı zamanda tümörün direkt olarak burada oluşmamış olup farklı doku ve organlardan yayılım göstermiş olması ihtimaline karşılık tüm vücuda yönelik gerekli taramalar yapılır. Yine aynı şekilde kemik kırıkları, osteoporoza bağlı kemik sorunları ve yapısal bozuklukların onarımı için cerrahi girişimler de gerekebilir. Osteoporoz veya kemikleri etkileyen buna benzer hastalıkların teşhis edilmesi halinde hekim tarafından önerilen tedavi planına ek olarak kalsiyum takviyeleri ve diyetisyen kontrolünde uygulanacak olan bir tıbbi beslenme tedavisinden de yararlanılabilir.

  Eğer siz de kaburga ağrıları yaşıyorsanız ve bu ağrılar özellikle de birkaç günden fazladır devam ediyor ise derhal bir sağlık kuruluşuna başvurarak gerekli muayeneler ve tanı testlerinden geçmelisiniz. Muayene ve incelemeler sonucunda yaşadığınız ağrıların nedenine ilişkin hekiminiz tarafından konulacak olan teşhisin ardından tedavi sürecinizi bir an önce başlatarak ileride karşılaşabileceğiniz daha ciddi boyuttaki sorunların önüne geçebilirsiniz.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Sağ Göğüs Altında Ağrı Neden Olur? Sağ Kaburga Ağrısının Tüm Nedenleri...

  Sağ Göğüs Altında Ağrı Neden Olur? Sağ Kaburga Ağrısının Tüm Nedenleri...

   Kaburga ağrısı, kalp, akciğer, kas ve iskelet sistemi gibi pek çok nedenden kaynaklanan ağrılarla genellikle karıştırılabiliyor. Birkaç günden uzun süren ağrılarda kesinlikle doktora başvurulması ve hassasiyet gösterilmesi gerekir.

   Sağ Kaburga Ağrısının Tüm Nedenleri

   Göğüs kafesi, 12 adet sağda 12 adet de solda olmak üzere toplam 24 adet kaburga kemiğinden meydana gelir. Bu kafesin asıl işlevi ise, içinde bulunan organları dışarıdan gelebilecek hasarlara karşı korumaya yardımcı olur. Vücudun sol tarafında kaburgalara yakın bölgede akciğer, kalp, mide, dalak, pankreas ve böbrek gibi organlar yer alırken sağ tarafta ise karaciğer bulunur. Bu organların herhangi birinde enfeksiyon oluşması diğer doku ve organlara yayılabilir. Özellikle de sol tarafta hissedilen kaburga ağrıları, kimi zaman kalp ağrısı ile karıştırılabiliyor. Kaburga ağrısına neden olan diğer etkenler ise;

   Akciğer iltihabı

   Göğüste yaralanma

   Kaburga kırıkları

   Osteoporoz gibi kemik hastalıkları

   Kas spazmları

   Kaburga kıkırdaklarından kaynaklanan iltihaplanma ve şişlikler (kostokondrit)

  Kaburga Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

   Kaburga ağrısı, diğer bir deyişle göğüs ağrısı, göğüs bölgesinin alt kısmı ve göbek bölgesinin üst kısmı arasında kalan yerlerde kendini hissettiren ağrılardır. Bu ağrılar, dinlenme sırasında ya da hareket ederken ortaya çıkabilir. Son zamanlarda yapılan zorlayıcı hareketler, spor ve egzersizler, göğüs bölgesine alınan darbeler nedeni ile hastalarda kaburga ağrısı ve buna bağlı olarak kas ağrısı görülebilir. Bu gibi durumlarda genellikle ağrı, birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Ama böyle bir durumun olmamasına rağmen göğüsteki ağrının kaburga ağrısı mı yoksa kalp ve akciğer gibi diğer organlara bağlı olarak ortaya çıkan bir ağrı mı olduğunu anlamak çok kolay değildir. Yaralanmaya ve zorlanmaya bağlı kaburga ağrıları birkaç gün içinde geçmediği durumlarda doktora başvurmak gerekir.

   Kaburga Ağrısı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

   Kaburga ağrısının nasıl tedavi edileceği, ağrının neden kaynaklandığına göre değişiklik gösterir. Kas spazmı ve darbelere karşı meydana gelen kaburga çürümeleri sonucunda oluşan ağrılar için soğuk kompleks uygulanabilir ve genellikle ağrı kesici ilaç uygulamaları tercih edilir. Hastaların kendi başlarına sargı uygulaması yapmaması gerekir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Sağ Kaburga Altında Ağrı

  Sağ Kaburga Altında Ağrı Nedir?  

  Kaburgalar; göğüs bölgesindeki organları koruyan, nefes alıp vermeyi sağlayan sağ ve solda 12’ şer adet yassı şekilde kemik olup hayati organların korunması açısından önemlidir.

  Sağ kaburga altında ağrı; darbe ya da zedelenmelere bağlı kas zorlanmalarından, karaciğer ya da akciğer tümörleri gibi hayati sebeplere kadar farklı nedenler sebebi ile farklı şekil ve karakterlerde ortaya çıkan ağrılardır. 

  Sağ Kaburga Altında Ağrı Belirtileri Neler?

  Sağ kaburga altında ağrı; altta yatan nedene göre farklı karakterlerde ve  farklı zamanlarda ortaya çıkabilir.

  Her biri altta yatan hastalığa ve duruma yönlendirecek bir belirti olarak değerlendirilebilir.

  Sağ Kaburga Altında Ağrı Nedenleri Nelerdir? 

  Sağ kaburga altında; sağ akciğer, safra kesesi, karaciğer, sağ böbrek ve  kalın bağırsağın bir kısmı bulunup sağ kaburga altında meydana gelen ağrılar genellikle bu organlar ile alakalı hastalıklara bağlı ortaya çıkar.

  Sağ Kaburga Altında Ağrı Teşhisi

  Sağ kaburga altında ağrı şikayeti ile doktora başvuran hastanın ağrıya sebep olan hastalığın tespiti için detaylı bir hasta öyküsü alınarak; sağ kaburga altındaki ağrının ne kadar zamandır mevcut olduğu, hastanın travma ya da kaza geçirip geçirmediği, sağ kaburga altındaki ağrının  azaltıp artmasına neden olan hareketlerin olup olmadığı, bilinen eski hastalık öyküsü olup olmadığı sorgulanır. Sonraki aşamada fizik muayene yapılarak kaburga bölgesinde şişlik, morluk gibi ek belirtilerin olup olmadığı araştırılır. Çeşitli radyolojik görüntüleme yöntemleri ve tanısal yöntemler kullanılarak sağ kaburga altında ağrının sebebi bulunmaya çalışılır. 

  Sağ Kaburga Altında Ağrı Tedavisi

  Sağ kaburga altında ağrının tedavisi altta yatan hastalığa yönelik yapılmalıdır. 

  Sağ Kaburga Altında Ağrı Tedavi Edilmezse 

  Sağ kaburga altında ağrının altında bir çok sebep yatabilir. Basit bir kas zedelenmesinden, akciğer ya da karaciğer kanseri gibi hayati hastalıkların habercisi olabilen sağ kaburga altında ağrı durumunda altta yatan nedenin araştırılarak tedavi edilmemesi ciddi sonuçlara neden olabilir.

  Akciğer hastalıkları sonucunda sağ kaburga altında ağrı şikayeti olan hastaların tedavisiz kalması hastalarda nefes almada zorlanmaya ve uzun vadede ciddi sorunlara, kanserlere bağlı sağ kaburga altında ağrının tedavisiz kalması ise tüm vücuda yayılarak hastalarda ölüme neden olabilir. 

  Sağ Kaburga Altında Ağrı Ameliyatı 

  Sağ kaburga altında ağrının altında yatan sebebin safra kesesi taşları olduğu tespit edilmesi durumunda safra kesesinin cerrahi olarak çıkarılması gerekmektedir. Günümüzde bu ameliyat için çeşitli yöntemler mevcuttur:

  Akciğerlerde fazla sıvı birikmesine neden olan akciğer hastalıkları kaynaklı sağ kaburga altında ağrı tedavisinde biriken sıvının boşaltılması için bazı özel girişimsel tedavi yöntemleri uygulanabilir. 

  Sağ Kaburga Altında Ağrı İlaçları 

  Sağ kaburga altında ağrı şikâyeti olan hastalarda analjezik ilaçlar (ağrı kesici ilaçlar) ve non steroid anti inflamatuar ilaçlar adı verilen steroid olmayan iltihap önleyici ilaçlar reçete edilerek ağrı kontrolü sağlanabilir. Sağ kaburga ağrısına sebep olan hastalığa yönelik ilaçlar tercih edilir. 

  Hamilelikte Sağ Kaburga Altında Ağrı 

  Hamileliğin özellikle son trimestr adı verilen son 3 aylık döneminde bebeğin çok büyümesi ve dolayısıyla rahmin hacminin artması anne adayının kaburga bölgesinde basınç artışına neden olabilir. Ayrıca hamilelikte oksijen ihtiyacının arttığı için nefes alışveriş hızı ve derinliğinde artma ile ilişkili olarak göğüs kafesi hacminin genişlemesi sonucunda da kaburgalarda gerilme arttığı için kaburgalarda ağrı şikayeti ortaya çıkabilir.   Hamilelik döneminde hormonlarda meydana gelen değişikliklere bağlı olarak kaslar zayıflar. Tüm bu fiziksel ve hormonal değişikliklere bağlı olarak sırtta sağ kaburga altında ağrı şikayetleri ortaya çıkabilir.

  Hamilelikte ortaya çıkan sağ kaburga ağrısı şikayeti genelde telaş yapmaya sebep olmaz, büyüyen bebeğin ve rahmin göğüs bölgesine yaptığı basınç ya da gaz sıkışması sebebi ile ortaya çıkmış olma ihtimali çok yüksektir.

  Hamilelikte ortaya çıkan sağ kaburga altında ağrı şikayetinde genelde hastaya herhangi bir müdahale yapmaya  gerek yoktur. Davranışlarda değişikliğe gidilmesi ağrıların azaltılmasına yardımcı olabilir; oturur pozisyonda dinlenmek rahmin göğüs bölgesine yaptığı basıncı arttırmak suretiyle sağ kaburgadaki  ağrıların artmasına neden olur bu yüzden yatış pozisyonunda dinlenmek daha doğru bir seçenektir. Yürürken ya da Ayakta dururken doğru duruş pozisyonlarını korumak sağ kaburga ağrısının azaltılmasına yardımcı olacaktır. Hamilelik sebebi ile ortaya çıkan sağ kaburga altında ağrı şikayeti genelde doğumu takip eden 2 – 3 ay içerisinde kendiliğinden düzelir.  

  Bebeklerde ve Çocuklarda Sağ Kaburga Altında Ağrı 

  Bebeklik ve çocukluk döneminde ortaya çıkan sağ kaburga ağrısı şikayetleri genelde kendini huzursuzluk, durduk yerde ağlama şeklinde kendini gösterir. Bu yaş döneminde bağışıklık sistemi tam gelişmediği için akciğer ile ilişki hastalıklar sağ kaburga altında ağrıya sebep olabilir. Zatürre, akciğer zarı iltihabı gibi hastalıklara bağlı ortaya çıkan sağ kaburga ağrısı sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

  Ayrıca bu yaş döneminde kas iskelet sistemi de gelişme aşamasında olduğu için darbeler, zedelenmelere bağlı ortaya çıkan sağ kaburga ağrısı şikayetleri de görülebilir.

  Sağ tarafta görülen kaburga ağrısı durumunda kaburga iltihabı akla gelmelidir. Savunma sistemi düşük olduğu için bebekler ve çocuklarda iltihabın kontrol altına alınması daha zor olabilir.

  Çocukluk çağına özgü bir hastalık olarak bilinen kayan kaburga sendromu durumunda da sağ kaburga ağrısı ortaya çıkabilir. 

  Ergenlik döneminde özellikle kız çocuklarında psikolojik durumlara bağlı kaburga ağrısı şikayetleri yaygın görülebilir. aş ağrısı, karın ağrısı ve hızlı nefes alıp vermenin eşlik ettiği kaburga ağrılarında psikolojik durumlar göz önüne alınmalıdır.

  Bebeklik ve çocukluk döneminde sağ kaburga ağrısı şikayetinde altta yatan neden araştırılmalı ve nedene yönelik uygun tedavi planlaması yapılmalıdır. 

  Sağ Kaburga Altında Ağrı için Hangi Doktora Gidilir?

  Darbe, travma sebebi ile ortaya çıkan sağ kaburga ağrısı ortalama 3 – 4 gün sonra azalma eğilimindedir. Ortalama 1 hafta içerisinde azalmayan sağ kaburga ağrısı varlığında ortopedi ve travmatoloji bölümünde  ortopedi ve travmatoloji uzmanına muayene olunması faydalı olacaktır.

  Herhangi bir darbe ya da zorlanma olmadığı halde ortaya çıkan sağ kaburga  ağrısının geçmemesi ve devam etmesi durumunda ise ilk başvurulması gereken doktor iç hastalıkları (dahiliye) bölümünde bir iç hastalıkları uzmanıdır. İç hastalıkları uzmanı yaptığı incelemeler sonucunda hangi hastalıktan şüphe ediyorsa ona uygun uzmana yönlendirebilir; akciğer ile ilgili hastalıklar olan zatürre, akciğer kanseri gibi hastalıklar kaynaklı sağ kaburga ağrısından şüphe edilmesi durumunda göğüs hastalıkları bölümünde göğüs hastalıkları uzmanına, karaciğer, pankreas ile ilgili hastalıklardan kaynaklanan sağ kaburga ağrısından şüphe edilmesi durumunda ise genel cerrahi bölümünde genel cerrahi uzmanına yönlendirme sağlanır. Akciğer kanseri, karaciğer kanseri kaynaklı sağ kaburga altında ağrı şikayeti tespit edilen hastaların onkoloji bölümünde onkoloji uzmanına yönlendirilmesi yapılır. 

  Yazı kaynağı : www.uzmandoktor.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap