Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  deprem öncesinde alınabilecek önlemler nelerdir 2. sınıf

  1 ziyaretçi

  deprem öncesinde alınabilecek önlemler nelerdir 2. sınıf bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Deprem Öncesi, Anı Ve Sonrası Önlemini Al, Güvende Kal

  Depremler, önlem alınmadığı zaman daha çok can ve mal kayıplarının oluşmasına neden oluyor. Peki, deprem öncesi, anı ve sonrası hangi önlemleri almanız gerektiğini biliyor musunuz?

  Hasarlı elektrik kablolarını ve gaz sızıntısı yapabilecek tesisat bağlantılarını onarın. Bunlar potansiyel yangın kaynaklarıdır. Bu konuda profesyonel yardım alın; elektrik ve gaz tesisatları üzerinde kendi başınıza işlem yapmayın.

  Su ve gaz kaçaklarını önlemek için esnek tesisat malzemeleri kullandırın. Esnek malzemeler kırılmalara karşı daha dayanıklıdırlar.

  Su ısıtıcınızı (kombi/termosifon/şofben), buzdolabınızı, fırın ve gaz tertibatını uygun malzemelerle duvara ve/veya yere sabitleyin.

  Otkıran, böcekkıran ve yanıcı/parlayıcı malzemeleri kilidi olan kapalı dolaplarda ve alt raflarda muhafaza edin.

  Ailenizle, deprem anındaki mevcut riskleri daha da büyütecek yanlış hareketleri yapmamak için Çök-Kapan-Tutun hareketinin tatbikatını yapın.

  Deprem öncesi, olası can ve mal kayıplarını önlemek için binanızın tasarımını değiştirmeyin. Yük taşıyan kolonların ve duvarların yıkılması binanızı güvensiz hale getirir.

  Cam, pencere, dışarıya bakan duvar ve kapılardan, aydınlatma tesisatı veya armatürü gibi üzerinize düşecek her tür eşyadan uzak durun.

  Merdivenlere ya da çıkışlara doğru koşmayın. Sarsıntı sırasında binayı terk etmeye çalışmayın.

  Bina dışında açık alandaysanız; Enerji hatlarından, diğer binalardan, direklerden, ağaçlardan ve duvar diplerinden uzaklaşın.

  Karayolunda seyir halindeyken sarsıntı olursa ve bulunduğunuz yer güvenli ise (bina, ağaç, direkler yanında, üstgeçit altlarında durmaktan sakınarak) yolu kapatmadan, sağa yanaşıp durmalısınız.

  Sarsıntı durduğunda, etrafınıza bakarak çevreniz ve kendi emniyetinizden emin olduktan sonra binayı terk edin.

  Eğer gaz kokusu alırsanız, gaz vanasını kapatın, camları ve kapıları açın, hemen binayı terk edin.

  Sarsıntı bittikten sonra afet ve acil durum çantanızı yanınıza alarak toplanma bölgesine gidin.

  Sarsıntı geçtikten sonra elektrik, gaz ve su vanalarını kapatın; soba ve ısıtıcıları söndürün.

  Deniz kenarındaysanız tsunami tehlikesine karşı sahilden uzaklaşıp mümkün olduğunca yüksek yerlere çıkın.

  Deprem sonrası ilk 72 saatte, yardım ekipleri size ulaşana kadar acil ihtiyaçlarınızı ve değerli evraklarınızı saklayabileceğiniz bir afet ve acil durum çantası hazırlayın.

  Deprem sonrası yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı, engelli ve hamilelere destek olmaya çalışın.

  Yazı kaynağı : www.afad.gov.tr

  2. Sınıf Hayat Bilgisi Doğal Afetler Ve Alınacak Önlemler konu anlatımı

  2. Sınıf Hayat Bilgisi Doğal Afetler Ve Alınacak Önlemler konu anlatımı

  Doğal afetler insan hayatını tehdit eden en önemli unsurların başında gelir. Doğal afetler toplu ölümlere sebep olduğu için kişilerin bilinçlendirilmesi bu anlamda önemlidir. Bu sebeple doğal afet konuları konusu çocuklara öğretilmeli ve çocuklar doğal afetler ve doğal afetlerden korunma yolları konusunda bilgilendirilmelidir.

   Doğal Afet Nedir?

   İnsanlar ve doğa deprem, sel, orman yangını, heyelan, tsunami gibi doğal afetlerle karşılaşır. Doğal afetlerin engellemek genelde insanın elinde olmayan bir durumdur. Ancak doğal afetlerin zararlarını azaltmak mümkün olmaktadır. Doğal afetler konusunda insanların bilinçlenmesi gerekmektedir. Başlıca doğal afetler;

   Deprem

   Yer altındaki hareketlerini ani sarsmaları sonucu ortaya çıkan doğal afetlerden bir tanesidir. Depremde can ve mal kaybı oldukça fazla olmaktadır. Dünya üzerinde en çok deprem görülen ülke Japonya’dır. Ülkemizde deprem kuşağında yer alan bir ülkedir.

   Depremden korunmanın en önemli yolu; binaları depreme dayanıklı olarak inşa edilmiştir. Aksi takdirde can ve mal kaybı yüksek sayılara ulaşabilmektedir. Depremin etkilerini azaltmak için; sağlam binalar yapmak, depreme karşı evde önlemler almak, arama kurtarma ekipleri oluşturmak, kişileri bilinçlendirmek gerekmektedir.

   Sel

   Ani yağışlar sonucu sel felaketi meydana gelir. Sel felaketi genellikle çok yüksek yağış alan bölgelerde meydana gelir. Çin sel felaketi yaşayan ülkelerin başında gelir. Sel felaketi birçok kişinin ölmesine ve evlerin zarar görmesine neden olabilir. Ülkemizde de Doğu Karadeniz Bölgesi’nde sel felaketi yaşanır. Selin etkilerini azaltmak için yapılması gerekenler ise; ağaçlandırma yapmak, barajlara setler yaparak suyun etkisini azaltmak gibi önlemler alınabilir.

   Toprak Kayması

   Heyelan olarak bilinen toprak kayması özellikle dünyanın hemen her yerinde görülebilen bir doğal afettir. Ülkemizde Karadeniz Bölgesi'nde fazla yağış almasından dolayı heyelan görülür. Arazinin eğimli olması, taban toprak yapısının geçirimsiz bir toprak olması, hızlı yağış alan bölgenin toprağının şişirerek bölgede toprak kaymasına neden olmaktadır.

   Toprak kayması etkilerini azaltmak için; risk olan bölgelerin eğime dik sürülmesi, eğimli arazilere ev ve yol yapılmaması gerekmektedir.

   Orman Yangını

   Özellikle yaz aylarında sıkça görülen doğal afetler orman yangınlarıdır. Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgelerinde sık sık görülür. Orman yangınlarını önlemek için; ormanlarda ateş yakmamak, insanları bilinçlendirmek, yangın için emniyet şeritleri kurmak, şişe, cam gibi nesneleri ormana atmamak, yangın gözetleme kuleleri ve ekipleri kurmak gerekmektedir.

   Çığ

   Yüksek yerlerde kar kütlelerinin oldukça hızlı bir şekilde aşağı düşerek zarar vermesi sonucu oluşan doğal afettir. Genel olarak yüksek dağların olduğu bölgelerde meydana gelen çığ felaketi Amerika'da Himalaya Dağları’nda çok görülür. Ülkemizde Doğu Anadolu Bölgesi'nde çığ felaketi yaşanmaktadır. Çığın etkisini azaltmak için; çığ bölgelerinin ağaçlandırılması, çığ bölgelerinde perdeleme yapılması, kara ve demiryollarının çığ ihtimali olan bölgelerden uzağa yapılması, gürültü ve ses yapılmaması gerekmektedir.

   Tsunami

   Deniz ve okyanus tabanında oluşan deprem sonucu dev dalgaların, denizden karaya doğru ilerlemesi ile Tsunami felaketi meydana gelir. Özellikle okyanusa kıyısı olan Japonya'nın Tayland'ta Tsunami meydana gelmektedir. Maddi ve manevi zararlar oldukça büyük olmaktadır. Tsunami ülkemizde meydana gelmez çünkü oktanusa kıyısı yoktur. Tsunami etkileri azaltmak için deprem öncesi erken uyarı sistemleri kurulmalı, Tsunami riski yüksek olan yerleri yerleşim kurulmamalıdır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Depremden önce, deprem anında ve sonrasında yapılması gerekenler

  Depremden önce, deprem anında ve sonrasında yapılması gerekenler

  Yaşadığımız toprakların yüzde 92’sinin deprem kuşağında olması, nüfusun yüzde 95’inin bu bölgelerde yaşaması ve 11 metropol kentin ve sanayi tesislerinin yüzde 75’inin deprem tehlikesi altında bulunması depremi korkulu rüya haline getiriyor. Üstelik, istinat duvarlarının yıkıldığı, yollarının çöktüğü, binalarının kendiliğinden yıkıldığı bir şehirde yaşıyorsanız...

  DEPREMDEN ÖNCE

  ■ “Benim başıma gelmez” düşüncesinden vazgeçin.

  ■ Evinizi boşaltmanın planını ve bunun alıştırmasını yapın!

  ■ Çocuklarınıza deprem sırasında evde ya da okulda bulundukları zaman ne yapmaları gerektiği hakkında bilgi verin. Okullarının deprem planı olup olmadığını soruşturun ve izleyin.

  ■ Bulunduğunuz mekanda üzerinize düştüğü zaman tehlike yaratabilecek gardrop, vitrin, kitaplık, portmanto gibi ağır eşyaları monte ettirin. Tavanlarda büyük avizeler varsa bunları daha sade şeylerle değiştirin. Vitrinlerde bulunan tehlike yaratabilecek cam eşyaları alt gözlere alın. Mutfak dolaplarının üst gözlerinde bulunan, çelik tencere, cam kavanoz gibi tehlike yaratabilecek cisimleri mutfak tezgahlarının altına yerleştirin.

  ■ Cam kırılmasına karşı film kaplanması yaptırın.

  ■ Bulunduğunuz yerde  bina giriş kapılarının dışarı açılmasını sağlayın. Çünkü içeri doğru açılan kapılar panik sırasında sıkışmalara neden olmaktadır.

  ■ Evde ve işyerinde uygun yerlerde fener, ışıldak, yangın tüpü, ilk yardım çantası bulundurun.

  ■ Alın feneri tercih edin zira ellerinizi daha rahat kullanabilirsiniz.   

  ■ Ayakkabılarınız, sizi cam kırıklarından ve diğer yıkıntılardan koruyacak özellikte olmalıdır. Nerede olursanız olun, ayakkabılarınızı yakınınızda bulundurun.

  ■ Ailenizi yangın söndürme cihazı kullanma hususunda eğitin!

  ■ Kalp masajı öğretilen bir ilk yardım kursuna kaydolun!

  ■ Acil telefon numaralarının telefon rehberinin iç kapağında ya da telefonun üzerinde bulundurulmasını sağlayın.  

  ■ ABC sınıfı yangın söndürme cihazı. Yangın söndürme cihazınızı kullanım talimatlarına göre test ettikten sonra evinizin elverişli bir bölümünde muhafaza edin.

  ■ Gazı kesebilmek için İngiliz anahtarı. Acil yardım çantanıza yakın bir yerde saklayın.

  ■ Yakınlarınızla iletişim kurmak ve buluşmak için başka şehirlerdeki akrabalarınız aracılığıyla haberleşme planı yapın.

  ■ Deprem sigortası ve mal beyanınızı yapın. Bu, deprem sonrası kaybınızı temin edecektir.

  ■ Önemli evrakların kopyalarını bulundurun. (Tapu, ruhsat, pasaport, kimlikler, banka hesap cüzdanları, sigorta poliçeleri)

  ■ Sürekli kullanılan ilaçların yedeklerini ve reçetelerini bulundurun.

  ■ Aile fotoğraflarını yedekleyin.

  ■ Kişisel ilk yardım çantası hazırlayın.

  DEPREM ÇANTASI NASIL OLMALI?

  ■ Deprem sonrası dışarı çıktığınızda hayatınızı idame ettirecek şekilde bir çanta planlayın. Deprem çantasının sırt çantası olmasına özen gösterin.  

  ■ 2 gün yetecek su (günlük1,5 lt.)

  ■ Konservelenmiş, kurutulmuş, el altında bulundurulabilecek bozulmayan yiyecekler, kurutulmuş meyveler ve kutulu meyve suları, yüksek enerjili besinler. Taze kalmalarına dikkat ederek düzenli aralıklarla tüketin. Konserve açacağını da unutmayın.  

  ■ Eldivenler, sert ayakkabılar ve kıyafetler; acil durum battaniyeleri; alın feneri, radyo ve piller, (su geçirmez çantalarda muhafaza edilmelidirler)

  ■ Düdük,

  ■ İsim, adres, sağlık bilgilerinizin yazılı bulunduğu bir kağıt,

  ■ Kişisel tuvalet malzemeleri: Tuvalet kağıdı, sabun, diş macunu, diş fırçası.

  Ev hayvanlarının ihtiyaçları acil durum setine eklenmeli. Ayrıca ev hayvanlarının kullandığı ilaçlar, aşı ve veteriner kayıtları, kimlik gibi malzemeler de bu sete eklenmeli.

  DEPREM SIRASINDA

  BİNA İÇİNDEYSENİZ; Orada kalın; dışarıya koşmayın. Sağlam bir masa, mobilya vb. eşya altında ya da yanında kendinizi korumaya alın ve ona tutunun.

  KORİDORDAYSANIZ; Duvarın dibine sinin. Eşikte durmayın; kapı çarpacak ve yaralanmanıza neden olacaktır. Başınızı ve yüzünüzü koruyun. Pencereler, cam bölmeler, aynalar, ocaklar, kitaplıklar, yüksek mobilyalar ve gevşek yapı elemanlarından uzak durun.

  ALIŞVERİŞ MERKEZİNDEYSENİZ; En yakın mağazaya sığının. Pencerelerden, vitrinlerden, projektörlerden, ağır eşyalarla dolu raflardan uzak durun.

  OKULDAYSANIZ; Bir sıra ya da masa altına sığının ve ona sıkıca tutunun. Yüzünüzü pencereden uzak tutun.

  OTOBÜSTEYSENİZ; Otobüs durana kadar koltuğunuzda kalın.

  Her nerede olursanız olun, zeminin şiddetle hareket etmesi olasılığına hazır olun. Örtünün, kendinizi sağlam bir nesnenin korumasına alın. Bunu yapamıyorsanız, yere çökün, başınızı ve yüzünüzü koruyacak biçimde kapanın. İlk sarsıntıyı izleyecek diğer sarsıntılara da hazır olun.

  GÜVENLİ YERLER

  ■ Çekyatların, içi kitap dolu sandıkların yanı.

  ■ Ağır masa ve sıraların altı, koridor içleri, odaların ve kemerlerinin köşeleri.

  ■ Yatakların  her iki  yanı; kesinlikle yatağın altına saklanmayın üstünde kalmayın.

  TEHLİKELİ YERLER

  ■ Cam ve ayna çevresi, düşebilecek herhangi bir nesnenin altı,

  ■ Mutfak dolapları tehlike yaratabilir,

  ■ Kapı araları: Çünkü kapı size çarpabilir.

  BUNLARI YAPMAYIN

  ■ Paniğe kapılmayın. Donakalmayın.

  ■ Pencerelerden atlamayın.

  ■ Diğer kişileri uyarırken çığlık atmayın. Korku durumunu diğer kişilere bulaştırmayın.

  ■ Koşmayın ve dışarı kaçmaya çalışmayın.

  ■ Merdivenleri kullanmayın.

  ■ Asansörleri kullanmayın.

  ■ Elektrik düğmelerini, çakmak, mum, kibrit kullanmayın.

  ■ Balkonlara çıkmayın.

  ENKAZ ALTINDA YAPILMASI GEREKENLER

  Rastgele bağırmayın. Enkaz haline gelmiş binalarda rasgele bağırıldığında toz, duman ve cüruflar solunum yolunu kapatırlar. Uzun süreli bağırmalar enerji kaybına ve ses kısılmasına neden olur.

  ■ Dışarı çıkamıyorsanız olduğunuz yerde kalın. Sakin ve sabırlı olun, paniğe kapılmayın. Aktif Dinlenme ve Aktif Uyku durumuna geçin.

  ■ Nefes alıp-verirken bir ritm tutturun.

  ■ Paniği kontrol etmek için kendinize telkinler verin. Yaşam umudunuzu koruyacak hayaller kurun. Zihninizde olumsuz düşünceler yaratmayın. Sevdiğiniz imgeleri zihninizde canlandırın.

  ■ Enkazda başka kişiler varsa onları da telkin edin.

  ■ Enkaz üzerinde çalışanların seslerinin kesildiği an, enkaz altında kalan insanların seslerini duyabilmek için gelişmiş aletlerle dinleme yapıldığı andır. Bu anda herkes susar ve enkaz altında kalan biri varsa ses duyulmaya çalışılır. İşte bu sessizlik anında her türlü gürültüyü yaparak aşağıda olduğunuza dair işaret verin. (İstanbul/EVRENSEL)

  Yazı kaynağı : www.evrensel.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap