Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  denetim masasından silinmeyen programları silme

  1 ziyaretçi

  denetim masasından silinmeyen programları silme bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bilgisayardan Silinmeyen Programlar Nasıl Silinir?

  Bilgisayardan Silinmeyen Programlar Nasıl Silinir?

  Bilgisayarınıza yerleşen, program ekle/kaldır listesinden silinmeyen programlar ve dosyalar bazen can sıkıcı olabiliyor. Bu tarz programlar genellikle, internetten indirilen programlarla birlikte geliyor. Web tarayıcınıza eklenti kurarak ana sayfanızı değiştiriyor veya yönlendiriyor, reklam pencereleri açıyor ya da bilgisayarınıza da farklı amaçlarla üretilen programları kurmak şeklinde yerleşebiliyor. Bu yazımızda bilgisayardan silinmeyen programları silme nasıl yapılır? sorusunu en basit yoluyla anlatıyoruz.

  Bilgisayardan Silinmeyen Programları Silme Nasıl Yapılır?

  Bilgisayardan silinmeyen programların nedeni, programı kurarken dikkat edilmemesi ve programın üretici sitelerinden indirilmemesi. Programın kurulumunu yaparken, kurulum aşamalarından birinde “X Programı Kurulacaktır. Kabul ediyor musunuz?” şeklinde gelen bölümü göz ardı etmek bu yazılımların kurulmasını sağlıyor. Bu tür zararlı yazılımların amacı, reklam sahibine para kazandırmak, internetteki gezinme bilgilerinize erişim sağlamak ya da diğer güvenli bilgilerinizi sızdırmak şeklindedir.

  Bu tarz zararlı yazılımlardan nasibinizi aldıysanız, bunları silmek çoğu zaman kolay olmuyor. Siz silseniz bile yazılımlar olduğu yerde duruyor ya da farklı bir isimle yeniden sisteme yerleşiyor. Peki bu yazılımları kaldırmak için ne yapmak gerekiyor? Öncelikle program ekle/kaldır’dan şansınızı deneyin. Bir ihtimal silinme şansı olabilir. Tarayıcınıza yerleşen yazılımlar için de eklentiler bölümünden kaldırmaya çalışın. Eğer işe yaramıyorsa aşağıdaki yöntemler size yardımcı olacaktır.

  Bilgisayardan Silinmeyen Programlar Nasıl Silinir?

  Kayıt Defteri

  Çalıştır komut penceresine “regedit“ yazın ve enter tuşuna basın. Kayıt Defteri açıldıktan sonra şu adımları takip edin:  

  Açılan listede bilgisayarınızda kurulu olan programları göreceksiniz. Silmek istediğiniz programın ismini bulun ve DELETE tuşuna basarak silin. CTRL+F tuşuyla hızlı şekilde arayabilirsiniz. Ancak, kayıt defteri üzerinden yanlış silme işlemleri yapmanız, işletim sisteminizde çeşitli kritik hataların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir ve sisteminizi yeniden yüklemeniz gerekebilir. Bu yüzden lütfen bu işlemi emin adımlarla gerçekleştirin. 

  AdwCleaner

  AdwCleaner, bilgisayar kullanıcılarını internet ortamında dolaşan zararlı yazılımlara karşı koruyan güçlü ve gelişmiş bir güvenlik çözümüdür. Eğer bilgisayarlarınız üzerinde herhangi bir antivirüs programı kullanmıyorsanız, yer yer AdwCleaner yardımıyla tarama yaparak, bilgisayarınız üzerinde herhangi bir zararlı yazılım olup olmadığını taratmanızda fayda var. Ana sayfa değiştirme programları, adware, malware, rootkit, virüs, trojan, toolkit ve daha birçok farklı zararlı yazılıma karşı sizleri koruyan bu program ile güvende kalmak tamamen sizin elinizde.

  Oldukça sade bir arayüze sahip olan AdwCleaner'ın kullanımı da oldukça basit ve her seviyeden bilgisayar kullanıcısı tarafından kolaylıkla kullanılabilir. Sahip olduğu tüm özellikleri size tek bir ana ekran üzerinde sunan program, tek bir tıklama ile bilgisayarınız üzerinde yer alan tüm zararlı yazılımları sizin için tarayarak listelemektedir. Özellikle ana sayfa değiştiren üçüncü parti yazılımlardan ve tarayıcı ayarlarınızı değiştiren eklentilerden kurtulma konusunda sizlere oldukça etkili bir çözüm sunan AdwCleaner, bilgisayarlarınız üzerinde mutlaka yer alması gereken güvenlik programlarından bir tanesi olarak dikkat çekiyor.

  Bilgisayarlarınızı güvende tutmak ve zararlı yazılımlardan kurtulmak için kullanabileceğiniz en etkili programlardan bir tanesi olan AdwCleaner, sizlere tamamen ücretsiz olarak sunuluyor. Uygulamayı hemen aşağıdan indirebilirsiniz.

  HijackThis

  HijackThis ünlü güvenlik yazılımı şirketi Trend Micro'nun ürettiği bir casus, reklam yazılımları temizleme aracıdır. Bilgisayarınıza girmeye çalışan zararlı yazılımlara, bilgisayarınıza zarar verebilecek çeşitli programlara ve internet ortamından gelebilecek çeşitli tehlikelere karşı sağladığı üstün güvenlik sayesinde bilgisayarınızı temiz tutmanıza yardımcı olan küçük ama güçlü bir güvenlik yazılımıdır.

  Üstelik bilgisayarınızı bu tür zararlı yazılımlardan arındırırken aynı zamanda sisteminizi de hızlandırıyor. Programı çalıştırarak sisteminizde tarama yapabilir ve bulunan tüm zararlı yazılımları tamamen temizleyerek sisteminizde güvenli hale getirebilirsiniz. Ayrıca bu güvenlik aracı kilitlenen Internet başlangıç sayfalarını da temizlemekte ve açmaktadır.

  Silinmeyen Dosyalar ve Klasörler

  Bazı dosya ve klasörler sisteminize adeta bir asalak gibi yapışır ve silinmemekte ısrarcıdır. Bu tarz dosyaları silmek için program kurmanıza gerek yoktur. Komut istemcisi yardımıyla bu dosyaları silebilirsiniz. Bunun için öncelikle silmek istediğiniz dosyanın bilgisayardaki adresini bilmeniz gerekmektedir. Dosyaya sağ tıklayıp, Özellikler’e girdikten sonra ortadaki bölümde Konum yazan kısım dosyanın adresidir. (Örn: C:\Users\Tamindir\Desktop gibi.)

  Bilgisayardan Silinmeyen Programlar Nasıl Silinir?

  Bu adresi kopyaladıktan sonra Çalıştır’a "cmd" yazın ve enter tuşuna basın. Ekrana gelen Komut İstemi penceresine aşağıdaki komutu yazarak Enter tuşuna basın.

  NOT: RD ile başlayan komut klasör silmek için, DEL komut ise dosya silmek için kullanıyor. (Örn: tamindir.txt, tamindir.exe gibi)

  Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar sekmesi üzerinden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

  Yazı kaynağı : www.tamindir.com

  Windows 10'da denetim masasından silinmeyen programları silme nasıl yapılır?

  Windows 10'da denetim masasından silinmeyen programları silme nasıl yapılır?

   Bazen dosyalar bozulma yaşayabilmektedir. Bu gibi durumlarda silinmesi gereken dosyalar denetim mamasından tam olarak kalkmaz ya da başlat bölümünde sürekli olarak ikon olarak durur. Bu gibi durumlarda uygulanabilecek birçok farklı yöntem yer almaktadır. 

   Windows 10’da Denetim Masasından Silinmeyen Programları Silme Nasıl Yapılır?

    Bazı durumlarda denetim masası içerisinde yer alan uygulamalara sil işlemi yapılsa bile bu programlar kaldırılmaz. Bunun sebebi o dosyaların bozulmaya ya da değişime uğramış olmasıdır. Ancak birkaç farklı teknikle bu dosyalar kolay bir şekilde kaldırılabilir. Programları kaldırmak için öncelikle arama bölümüne “appwiz.cpl” yazınız ve enter bölümüne tıklayınız. Ekle ve kaldır bölümü üzerinde yer alan programlara bakınız. Normalde programlarda bir sorun yok ise çift tıkla ile kolayca programlar kaldırılabilir. Ancak silinmeyen programlar için başlat, ara bölümüne giriş yapınız. Arından “regedit” yazınız ve enter tuşuna basınız. Sonrasında ekranda çıkan izin bölümünde, evet kısmını işaretleyiniz. Arından uygulamanız gereken işlemler ise şu şekildedir; 

  Enter işleminden sonra ekrana register bölümü çıkmaktadır. Register bölümünde uygulamalar listelenmektedir. Ancak bu kısımda bulunan ayarlara herhangi bir şekilde müdahale etmeyiniz. 

  Register bölümünü küçültünüz. Kayıt defteri düzenleyicisi bölümüne giriş yapınız. Sonrasında sırasıyla Hkyey_local,machine, software bölümüne giriniz. Sonrasında ise Microsoft, Windows, currentversion ve uninstall kısmına giriniz. 

  Bu alan içerisinde yüklü olan programlar bulunmaktadır. Silinmek isteyen programlar sıklıkla bu bölümde yer alır. Ancak hala silmek istediğiniz programları görmüyorsanız, display name kısmına giriş yapabilirsiniz. 

  Silmek istediğiniz programa sağ tık yapınız. Ver komutuna tıklayınız. Tıklama yaptıktan sonra programlar bölümünde yer alan klasörü bulunuz ve yedeği alınmış klasörlere bakınız.

   Ardından silmek istediğiniz programa tekrar sağ tık yaparak, sil bölümüne giriş yapınız. Sil bölümüne girmeden önce programın yüklü olduğu bölümü bulunuz. Mutlaka dosyanın kayıtlı olduğu alana bakınız gerekirse kayıt ediniz. Bütün silme işlemlerinden sonra o kısma geri dönerek, kalan dosyaları kayıtlı olduğu alandan silmeniz gerekmektedir. 

  Tıkladığınız alanda ve bulunan bütün alanlarda kalıcı olarak silmeden emin misiniz kısmı çıkmaktadır. Bu soruyu evet olarak işaretleyin. Sonrasında ise listeyi tekrar kontrol ederek silinip, silinmediğine emin olunuz. Ardından register kısmından çıkış yapınız.

   Sonrasında daha önce kaydettiğiniz dosyaları silmeye gidiniz. 

  Bunun için öncelikle C diskine giriş yapınız. Program files kısmına giriniz ve dosyayı bularak silme işlemini uygulayınız.

   Ancak dosyayı arayarak bulmak her işlem için geçerli değildir. Bazı programlar servisler üzerinden yüklenir bunun için servislerin çalıştırılması gerekmektedir.

   Bunu anlayabilmek için öncelikle başlat bölümüne giriş yapınız. Arından arama butonu içerisine, services.msc yazınız. Bilgisayar içerisinde yer alan bütün servisleri görünüz.

   Arka planda bulunan servisler listesinde sildiğiniz program var ise sağ tık yapınız. Özellikler bölümüne giriş yapınız ardından devre dışı bırakma seçeneğini seçiniz.

    Windows 10 Uygulama ve Programlar Nasıl Silinir?

    Bunun için uygulanabilecek bir diğer pratik yöntem için başlat butonuna giriş yapınız. Sonrasında ise arama bölümüne giriş yapınız. Arama bölümüne powershell yazınız. Ardından silmek istediğiniz olan uygulamayı listede bulunuz. Powershell kodunu kopyalayarak bölümüne yapıştınız. Ardından enter tuşuna tıklayarak uygulamayı kolaylıkla silebilirsiniz. Eğer hiç silinmeyen uygulamalara sahipseniz ya da bilgisayarınızda rahatlıkla işlem yapamıyorsanız. Bilgisayarınızın bir önce ki yedeğine dönerek bilgisayarınızı kurtarabilirsiniz. Bunun için arama bölümüne bilgisayarı kurtarma yazarak güncelleştirme veya sıfırlama işlemlerini tercih edebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Denetim Masası'ndan Silinmeyen Programları Silme | 2023 - TechMedya

  Denetim Masası'ndan Silinmeyen Programları Silme | 2023 - TechMedya

  2021 yılından itibaren son 10 yılı baz aldığımızda, son kullanıcıların en çok ilgisini çeken ve etkileşim gösterdiği kategorilerin başında mobil uygulamalar geliyor. Ülkemizde son yıllarda, özellikle de oyun alanında çok klas başarılara imza atılmış ve bazı mobil oyun üretici şirketlerin yüksek meblağlarla satım işlerine şahit olmuştuk. Bu sebeple TechMedya ailesi olarak mobil uygulama kategorisine fazlasıyla önem vermekteyiz.

  Mobil uygulamalar da bildiğiniz üzere kendi içerisinde farklı kategoriler barındırıyor. Bunlara oyun, fotoğraf, arkadaşlık uygulamaları, alışveriş, seyahat, sağlık, spor gibi kategoriler örnek verilebilir. Mobil uygulamalar kategorisi hem kullandığınız uygulamalarla ilgili son dakika gelişmelerin hem de bu alanda hazırladığımız özel içeriklerin yer aldığı bir kategori olacak. Örneğin WhatsApp, Instagram, TikTok gibi hem ülkemizde hem de dünyada en çok kullanılan mesajlaşma ve sosyal medya uygulamalarıyla ilgili tüm gelişmeler, bu kategoride bulunacak.

  Bunların yanı sıra sizlere muhtemelen daha önce görmediğiniz ya da denk gelmediğiniz fakat kullanmak isteyeceğiniz bazı uygulama tavsiyelerinde de bulunacağız. Örneğin favori bir uygulamanız varsa ve benzeri uygulama arayışı içerisinde olursanız, yüksek ihtimalle aradığınıza bu kategori üzerinden rahatlıkla ulaşacaksınız.

  Yazı kaynağı : www.techmedya.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap