Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  demir eksikliği mide bulantısı yapar mı

  1 ziyaretçi

  demir eksikliği mide bulantısı yapar mı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Yorgunluğunuzun sebebi sıcak havalar değil, anemi olabilir – Avrasya Hospital

  Yaz aylarının gelmesiyle birlikte birçok kişi bir türlü geçmeyen yorgunluklardan dert yanıyor, yeni uyandığında bile halsizlikle karşılaşıyor. İşlerine ya da derslerine konsantre olmakta zorlanan kişiler bu durumun sebebini sıcak havalar olarak yorumlasa da asıl sebebi anemi olabilir. Avrasya Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanımız, anemi ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

  Anemi nedir?

  Kan hemoglobin seviyesinde ya da kırmızı kan hücreleri sayısında azalma ve buna bağlı olarak gelişen durum anemi olarak adlandırılır. Kandaki hemoglobin seviyesinin 11 g/dl’nin altına düşmesiyle anemiden bahsetmek mümkündür.

  Aneminin belirtileri

  Kırımızı kan hücreleri, vücudun her yerine oksijen taşınmasından sorumlu olduğundan anemi problemi olan hastaların organları daha az oksijen alır.  Bu durum ise kişide;

  Anemi neden ortaya çıkar?

  Metabolizmanın sağlıklı bir şekilde çalışması için kırmızı kan hücrelerine ihtiyaç duyar. Birçok hastalık ya da koşullar kandaki kırmızı hücre sayısının azalmasına neden olur. Demir eksikliği anemisi, besinlerle alınan demir miktarının vücudun kaybettiği demir miktarından daha fazla olması nedeniyle de oluşabilir. Birçok anemi çeşidinin neden ortaya çıktığı bilinmese de genel olarak;

  Hangi tür anemisiniz?

  Demir eksikliğine bağlı anemi: En sık görülen sebeplerin başında gelen demir eksikliğine bağlı anemi, genellikle kadın ve çocuklarda rastlanır. Besin yoluyla yeteri kadar demir alınamaması veya demirin fazla emilimiyle ortaya çıkan anemi türüdür. Doktor tarafından yapılacak kan testi ile kolaylıkla teşhis edilebilir.

  Megaloblastik anemi: Vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin normalden az olmasıyla ortaya çıkar.  Kasların zayıflamasına, mide bulantısına, cilt solgunluğuna, nefes darlığına, iştah kaybına, kalp ritminde düzensizliğe yol açan bu anemi türü genel bir kan testi ile tespit edilir.

  Aplastik anemi: Vücudun yeterince yeni kan hücresi üretememesine bağlı olarak ortaya çıkan anemi türü aniden gelişir ve tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Cilt tahrişleri, nefes darlığı ve burun kanamaları şeklinde kendini gösterir.

  Orak hücreli anemi: Dil şişkinliği, kas zayıflaması, cilt renginde solma, ishal, mide bulantısı, kalp atışlarında hızlanma gibi belirtilerin ortaya çıkmasına neden olan anemi türü yeteri kadar kan hücresinin bulunmaması durumudur.

  Akdeniz anemisi: Genetik alyuvar bozukluğu olarak tanımlanan Akdeniz anemisi, kırmızı kan hücrelerinin aşırı yıkımına yol açar. İdrar renginde koyulaşma, gelişme geriliği, kronik yorgunluk ve cilt solgunluğu gibi belirtilerin kaynağı olarak gösterilen Akdeniz anemisi, genetik olması sebebiyle en az bir aile üyesinde görülür.

  Anemi probleminde kimler risk grubunda yer alıyor?

  Anemide tedavi süreci

  Anemi problemleri için en sık kullanılan yöntem ağız veya damar yoluyla verilen ilaçlardır. Anemi tedavisinde ağızdan verilen ilaçlar demir tedavisi için çoğunlukla yeterlidir. Tedavi başlanmasıyla birlikte kandaki hemoglabin seviyesi normale dönse de kemik iliğindeki demir depolarının tamamen dolması için tedavi 6 -12 ay kadar sürebilir.

  Yazı kaynağı : www.avrasyahospital.com.tr

  Demir eksikliği belirtileri nelerdir? Demir eksikliğine ne iyi gelir?

  Demir eksikliği belirtileri nelerdir? Demir eksikliğine ne iyi gelir?

  Dünyada en sık rastlanılan kansızlık türü olan demir eksikliği, kadınların %35’inde, erkeklerin ise %20’sinde ortaya çıkan önemli bir sağlık problemidir. Gebe kadınlarda ise bu oran %50’ye kadar çıkmaktadır.

  Demir eksikliği nedir? 

  Demir eksikliği, vücutta ihtiyaç duyulan demirin çeşitli nedenlerle karşılanamaması durumuna denir. Demirin vücutta çok önemli görevleri vardır. Alyuvar adı verilen kan hücrelerine kırmızı rengini veren hemoglobin demir içerir ve alyuvarlar oksijeni akciğerden alıp diğer dokulara ulaştırılmasında önemli görevlere sahiptir.

  Kandaki demir oranı düşük olduğu zaman alyuvar üretimi azalır ve sonuç olarak hücre, doku ve organlara taşınan oksijen miktarında azalma meydana gelir. Demir eksikliği sonucunda demir eksikliği anemisi denilen kansızlık hastalığı ortaya çıkar. Demir, hücreler ve enzimlerdeki enerji santrallerinin bir parçası olarak da görev yapar ve vücut için büyük önem taşır.

  Demir eksikliği neden olur? 

  Demir, vücut tarafından üretilemeyen ve bu yüzden diyetle yeterli ve düzenli miktarda alınması gereken bir mineraldir. Demir eksikliği genellikle vücutta artmış demir ihtiyacı, eksik demir alımı ya da vücuttan demir kaybı nedeniyle ortaya çıkar. Demir eksikliğinin en önemli nedeni demir içeren besinlerin yeterli düzeyde tüketilmemesidir. Gebelik, adet dönemi gibi durumlarda ise vücudun demir ihtiyacında artış görülür.

  Vücutta demir ihtiyacının artması nedeniyle ortaya çıkan demir eksikliği nedenleri;

  Yetersiz demir alımı sonucu demir eksikliği nedenleri ise;

  Vücuttan demir kaybı sonucu eksiklik nedenleri;

  Yukarıda sayılan nedenlere ek olarak aşağıdaki faktörler demir eksikliğine neden olabilir:

  Demir eksikliği belirtileri

  Demir eksikliğini erken aşamada fark etmek zordur. Vücut bir süre boyunca demir eksikliğini kompanse ederek kansızlık belirtilerinin ortaya çıkmasını geciktirebilir. Ancak bu aşamada da bazı erken belirtiler görülür. Bu erken belirtilerden bazıları;

  Demir eksikliği ilerleyip kansızlık ortaya çıktıktan sonra bunlara başka belirti ve bulgular da eklenir. Demir eksikliğinin en sık rastlanılan belirtileri;

  Demir eksikliği nelere yol açar? 

  Demir eksikliği anemisi, tedavi edilmediği takdirde hayatı tehdit eden, çok önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu sağlık sorunlarından bazıları;

  Demir eksikliği tanısı nasıl konulur? 

  Demir eksikliği genellikle başka amaçlarla yapılan ya da rutin kan sayımı sırasında tespit edilir. Demir eksikliği durumunda, vücut önce demir depolarını boşaltır. Bu rezervler tamamen tükendiği zaman demir eksikliği anemisi ortaya çıkar. Bu sebeple demir eksikliğinin erken teşhisi için demir depolarının durumunu gösteren kan testlerinin yapılması gerekir. Vucüdumuzda herhangi bir vitamin ya da mineral eksikliği olduğunda bunun takibi ve kontorü çok önemlidir. Örneğin obezite cerrahisiile yaşamında kalıcı değişikliklere başvurmuş bir obezite hastası için rutin demir taraması yaptırmak önerilebilir. Demir eksikliğini düşündüren şikâyetleriniz varsa bir sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz. Doktorunuz yaşam ve besin alışkanlıklarınızı sorgulayacak ve aynı zamanda önceden var olan hastalıkları ve ilaçları içeren  ayrıntılı bir tıbbi öykü incelemesi yapacaktır. Öte yandan, genç kadınlarla adet döneminin sıklığı, süresi ve ciddiyeti hakkında sorular sorar. Yaşlılara ise sindirim sistemi, idrar ve genital organlardan kanama olup olmadığını araştırır. Kansızlık nedeninin bilinmesi tedavinin başarılı olabilmesi için kilit noktayı oluşturur.

  Demir dengesi hakkında kesin bilgi ancak kan testleri ile mümkündür. Testlerle hemoglobin, hematokrit, eritrosit sayısı, transferin gibi çeşitli parametrelere bakılarak tanı konulmaya çalışılır.

  Demir eksikliği nasıl önlenir? 

  Demir eksikliğinin oluşumunu engellemek, beslenme alışkanlıklarında yapılabilecek bir takım değişikliklerle mümkündür. Bunun için;

  Demir eksikliğine ne iyi gelir? 

  Demir açısından zengin yiyecekleri tüketmek demir eksikliğine ne iyi gelir sorusuna yanıt olacaktır. Kırmızı et, karaciğer ve diğer sakatatlar, nohut, mercimek,börülce, barbunya, bezelye, kuru fasulye gibi bakliyatlar; ıspanak, patates, kuru erik, çekirdeksiz üzüm, haşlanmış soya fasulyesi, kabak, yulaf, pekmez, bal gibi besinler demir yönünden zengindir. Bu besinler aynı zamanda demir eksikliğinin önlenmesi için de bol miktarda tüketilmelidir. Demir eksikliği bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. Virüs kaynaklı bir bağışıklık problemi olan aids belirtilerigösteren hastalar demir de dahil olmak üzere pek çok mineral ve vitaminin takibini düzenli şekilde yaptırabilir. 

  Demir emilimini engelleyen yiyecekler

  Bazı yiyecekler ya da icecekler demir emilimini azaltarak emir eksikliğini tetikleyebilir. Bunlardan bazıları;

  Bu yiyecek ve içecekler mümkünse demir içeren gıdalarla birlikte tüketilmemelidir. Özellikle anemi hastaları mümkünse bunlardan uzak durmalıdır.

  Demir eksikliği tedavisi nasıl yapılır? 

  Demir eksikliği anemisinin tedavisi kombine bir yaklaşım gerektirir. Öncelikle demir eksikliğinin hangi nedenden dolayı ortaya çıktığının tespit edilmesi önemlidir; çünkü tedavi nedene yönelik olarak planlanır. Demir eksikliğine neden olan sorunların ortadan kaldırılması tedavi sürecindeki en önemli adımdır.

  Eksiklik demirin gıda ile alımının çok düşük olmasına dayanıyorsa, etkilenen kişinin diyeti yeterli miktarda demir alacak şekilde ayarlanır. Kisinin demir açısından zengin kırmızı et, karaciğer, balık gibi gıdalar tüketmesi önerilir. Ayrıca hastaya yemeklerde çay, kahve gibi demir emilimini azaltan içeceklerden kaçınması önerilir.

  Diyetteki değişiklik yeterli değilse ve kansızlık varsa hastanın demir ilacı ile tedavisi gerekebilir. Fakat demir ilaçlarının doktor kontrolü dışında kullanımı tehlikelidir. Fazla demir vücuttan atılmadığı için özellikle pankreas, karaciğer, kalp gibi organlarda ve gözlerde birikerek hasara neden olabilir.

  Siz de kendinizde demir eksikliği olduğundan şüpheleniyorsanız, nedenlerini teşhis etmek ve tanıyı netleştirmek için bir sağlık kuruluşuna başvurabilir ya da aile doktorunuzdan tavsiye alabilirsiniz.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Anemi (Kansızlık) – Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesi

  Anemi (Kansızlık) – Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesi

  Kan hastalıkları içinde en sık görülen hastalık anemidir. Bu hastalıkta toplam kırmızı kan hücresi/alyuvar/eritrosit sayısı ya da eritrositlerin içindeki hemoglobin miktarı azalır veya her ikisinin birlikte olması sonucu anemi ortaya çıkar.

  Anemi tipleri ve nedenleri oldukça fazladır. Pek çok hasta anemik olduğunun farkında değildir. Semptomlar da oldukça belirsiz olabilir.

  Anemi hastaları genelde halsizlik, yorgunluk, güçsüzlük tarif ederler. Buna nefes darlığı ve çarpıntı da eşlik edebilir.

  Aneminin en temel nedenlerinden biri, sağlıklı ve dengeli beslenilmemesi sonucu gereksinim duyulan maddelerin yeterli oranda alınamaması ve yeterli miktarda kan yapılamamasıdır.

  Anemi sıklıkla, saptanır saptanmaz demir ve vitamin takviyesi ile tedavi edilmeye çalışılır. Oysa ki ilk yapılması gereken, kansızlığın türünün belirlenmesidir. En iyi bilinen kansızlık nedeni olan Demir eksikliği dışında B12 vitamini, folik asit eksikliği, kan hücrelerinin hızla yok olması ile ve kemik iliğinin herhangi bir nedenle iyi çalışmaması da anemiyi yol açan nedenler arasında sayılır.

  Anemi Belirtileri Nelerdir?

  Anemi tedavisi :

  Anemi nedene göre tedavi edilir. Bu nedenle öncelikle anemiye neden olan durumun ortaya konması gereklidir. Demir ve vitamin eksiklikleri yerine koyma tedavisi ile tedavi edilir. Özellikle yetişkin hastalarda ortaya çıkan demir eksikliğine bağlı anemilerde mutlaka mide barsak sistemi endoskopik olarak incelenmeli ve tespit edilen patolojiye göre tedavisi yapılmalıdır.

  Yazı kaynağı : hospital.kyrenia.edu.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap